Liečba úzkosti a nespavosti v tehotenstve

lady36
4. okt 2013

Dobry den,Pred tehotenstvom som sa roky liecila na uzkost a nespavost s tym spojenu. Rozhodli sme sa ze chceme babo tak mi lekarka doporucila lieky vysadit. Vsetko bolo o.k. si mesiac-potom sa mi to vsetko vratilo. Ta uzkost je permanentna cele dni a noci takze sa v kuse trasiem a vobec nespim. Mate niektora takyto problem? Moja lekarka nechce ani pocut o liekoch v tehotenstve-nakolko by mi musela nasadit antidepresiva. Som v 4 tyzdni.

simona_simi
14. máj 2018

@eliska13
Asi pri bolestiach nebudem mať čas riešiť svoje závraty. Verím, že mi to neskazí porod lebo chcem rodiť normálne 😇 nechcem skončiť cisárskym. Ďakujem za odpoveď 😊 aj si ma povzbudila

simona_simi
14. máj 2018

@silvika99
Ja budem mat kojenie hneď po pôrode zastavené ☺ hlavne nech je malá OK laktacia mi tak nevadí ☺ako vyzerá tvoja kríza a ako dlho trvá ?

eliska13
14. máj 2018

@simona_simi určite na to nebudeš mať čas budeš to chcieť mať rýchlo za sebou🙂Keď porodis budeš na seba hrdá aspoň mne stúplo sebavedomie, že sme to celé zvládli a potom už sa sústredia na bábo a na svoje úzkosti depresie zabudneš, lebo bude prvoradé bábo.Len sa nepresiluj a doprajte si oddych, spánok ja som išla prvé 2 m ako na zotrvacnik a mala som pocit ohromnej sily len potom nedostatkom spánku prišla kríza.

simona_simi
14. máj 2018

@eliska13 ja sa snažím hýbať aspoň teda aby som to trošku pohla lebo malej sa moc nechce 😁 dnes som chodila po schodoch. Tak uvidíme. Ale inak aj cez deň si pospím ja, každý deň 🤣všetko stíham. Už si pripadám tehotná večnosť 😁

silvika99
14. máj 2018

@simona_simi keďže moja diagnóza bola po pôrodná depresia a nespavosť takže občas ma chytí strach ako to bude po pôrode... 🙂 ale verím že to kojenie veľa robilo a keďže nebudem kojiť tak to bude dobre

nyni
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
laura222
21. nov 2018

@silvika99 ahoj, chcem sa spytat. Pri zastaveni laktacie sa nespusti poporodna depresia? Ja som 20tt a doteraz som bola v pohode po vysadeni AD v lete. Teraz prisli horsie stavy a zacinam mat paniku co bude neskor. Da sa predist poporodnej depresii tymto sposobom?

silvika99
21. nov 2018

@laura222 no ano neopustila sa mi laktacia lebo som mala zviazané plus lieky na zastavenie a áno cítila som sa OK. Nie ako pri prvom keď som kojila...

laura222
21. nov 2018

@silvika99 uvazujem tiez ze co robit, ja budem mat prve takze nemam skusenosti. Ale bojim sa kedze pri uzkostiach a depresiach uz pred tehu je velka sanca na poporodnu depku.. budem to asi musiet prekonzultovat s dr. Ja teraz neberiem ziadne lieky.

eliska13
21. nov 2018

@laura222 to je jeseňou a tým, že už si nabehla na vlastné zásoby serotonínu odisli lieky odišlo šťastie, dobrá nálada....väčšinou 3 mesiace...možno to je len zakolisanie.Zastavenie laktacia nie je výhra nechaj si to ešte prejsť hlavou, dôležitejší je pôrod a to fyzické a psychické vyčerpanie nespavosť, unava

laura222
21. nov 2018

@eliska13 myslis ze sa da nejak ten serotonin doplnit? V takychto pripadoch som sa zvykla ist prehriat do solarka, sauny, bazena.. ale aktualne v tehotenstve by som nemala ani jedno. Mam kupeny taky doplnok vola sa 5htp je z ameriky ale bojim sa to nasadit v tehu. Co sa tyka toho kojenia to este premyslim zatial mam cas

eliska13
21. nov 2018

@laura222 neviem ..tiež som vysadila AD v tehotenstve a v 4 m znova nasadila, keby som vedela aké to bude nevysadim.o tom 5 htp som veľa čítala, ale nevyskúšala.Skus sa poradiť s psychiatrom či nie je lepšia voľba zostať aspoň na polovičnej dávke AD.AD je vždy lepšie ako prežiť tej.v úzkosti depresii, alebo na ukľudnovakoch, ktoré riešia len dočasnu nepohodu kdežto AD Tá dostanú na nejakú pohodu výšku hladiny a vtedy úzkosti neprídu
Psychoterapia?

laura222
21. nov 2018

@eliska13 no u mna by bola polovicna davka pol 5mg tabletky Elicei. Ja som brala velmi malu davku, doslova taku ako sa berie pri vysadzovani. A to som brala celu dobu - 6 mesicov. Zatial nechcem stresovat, ak to neprejde do 2-3 tyzdnov tak to urcite budem riesit. Mozno fakt ide len o vykyv ale to nezistim ak hned skocim na tabletky. Psychoterapia mi pomahala, teraz uz nechodim ale mam naucene dychove cvicenia tie som dnes x krat v priebehu dna praktizovala. Pomaha to. Akurat s myslienkami vtieravymi to ide tazsie

maaaria3
21. nov 2018

@lady36 Tiež som trpela na úzkosť najma v tehotenstve, bolo to neznesitelne, automaticky mi boli navrhnuté lieky antidepresíva, dnes je to už bežné a bezpečné zároven... ja som ich nechcela, pretrpela celé tehu... nakoniec ma to dohnalo neskor celé... treba zvážiť, čo je pre bábatko vačšie riziko... dobrý psychiater bude mat odpoved

cezynka
1. dec 2018

Prosím vás, brala niektorá z vas lieky na úzkosť počas prvého trimestra? Som v 7 tt, a psych mi nariadila vysadiť, prezivam večer neskutočne muky uzkosti, nedokazem dalej tak fungovať, chcem si najst inu doktorku len velmi sa bojim ze poskodim dieťatku aj ked mi da nejaku liecbu.. Uz zacinam mavat aj depresie mam pocit, vkuse placem uz nedokážem normálne rozmýšľat, a pritom pred tehu mi stacila polovica paretinu z 20 mg, magnezium a medovkovy caj nepomaha, uz som siahla po neurolw aj ked viem ze je nebezpečný, baby prosim poraďte co mam robiť 😭

silvika99
1. dec 2018

@cezynka ja som brala stále počas celého tehu 1/3 trittico a ráno pol sertralin actavis

simona_simi
1. dec 2018

@cezynka
Ahoooj. Chcem ti len napísať, že celé tehotenstvo som brala AD a dokonca aj neurol. Mám zdravú pol ročnú dcérku🙂 keby niečo kľudne mi napíš. A ešte reálnejšie by bolo, keby máš fb.

sofinka156
3. dec 2018

@cezynka tiez som brala cele tehu polku cytaleku ..doktorka uuuplne v pohode povedala ze zdravie mamky je najdolezitejsie...poznam xy roznych bab co uzivaju rozne lieky na rozne choroby.. aj polku neurolu som si dala ked som potrebovala ...po porode dokonca zasadalo konzilium ci mozem kojit a tak aj kojim a beriem to iste

cezynka
5. dec 2018

Ked som si hladala nocu doktorku zistila som ze moja stará ma nechxe pustiť, ta nova a nou volala o vystup no stara to nechcela dovolit, lieky mi neda vystup tiez, ja som hotová, nexhce mat na svedomí vraj to ze v prvom trimestri budem brat lieky, zrejme ju netrapi ze bude mat na svedomí mna

miska510
8. dec 2018

Dievčatá ktore ste uz po porode ako sa mate? A ako to dopadlo s laktaciou? Ja mam dve deticky. Pri prvom problemy s uzkostou ked som prestala nahle kojit a to mala malá 1,5 roka... Pri druhom v pohode po porode 3 den uzkost... Postupne preslo po pol roku sa to vratilo a to som si povedala uz dost... Som na sertraline skoro 7 rokov a citila som sa plnohodnotne.... Zaciatkom roka som vysadila... Kvoli planovanemu teh... Podarilo sa ale v aprili MA a po kyrete sa mi moja panicka porucha vratila... Opat lieky a vsetko o.k. Teraz som otehotnela nie az tak planovane kedze lieky stale beriem... Viem to tyzden a lieky som znizila... Pondelok idem k dr. Ktory ma vsak ukludnoval ze mozem brat lieky... Hormony zo mnou mavaju a uzkost sa vracia... Takze dilema brat nebrat?

silvika99
8. dec 2018

@miska510 ja som brala cele tehu sertralin a aj trittico a pohoda lekár hovoril ze sertralin je najvhodnejší liek v tehotenstve ze najviac výskumov je o ňom ze ozaj neškodí babu...

miska510
9. dec 2018

@silvika99 a sertralin 50 na pol si brala rano?

silvika99
9. dec 2018

@miska510 áno 25mg som ráno brala.

miska510
11. dec 2018

@silvika99
No lekár ma včera nepotešil, povedal, aby som v prvom trimestri vysadila, a že potom môžem pokračovať... no a ja samozrejme stres, panika, spustilo sa mi to znovu, návaly paniky... Stále plačem a plačem.... Ešte že mám takú úžasnú rodinu, všetci stoja pri mne... Silvika 99 brala si tie lieky aj v prvom trimestri? A Tritico je na čo?

silvika99
11. dec 2018

@miska510 no ja sa velmi cudujem ,,,ano brala ako tiez mi chcel vysadit ale ked ma nastavil ze pol sertralin kazdy druhy den tak som mala sa zle dost tak mi v pohode dal denne polku, trittico antidepresivum ked maju ludia problemy so spankom, ale ja som brala pred tehu cely sertralin takze v prvom som brala on mi znizoval postupne, neviem mozno si posobila dojmom na kontrole ze to zvladas, oni vela krat posudzuju len podla stavu,,,,si hovorila ze stale len places atd?

miska510
11. dec 2018

@silvika99 Ahoj, áno, urobila som chybu, že som nezareagovala hneď a povedala som mu, že to skúsim, až potom som sa sa doma zosypala, že ako to zvládnem bez liekov, Áno stále mi je do plaču, proste čierny mrak nad hlavou, zamyslená, ako to zvládnem, strach, úzkosť, miestami ataky paniky, manžel mi hovorí, aby sme za ním opäť zašli...

silvika99
11. dec 2018

@miska510 skus ist za nim este ked tak, inak blbe obdobue je teraz ,,,,plne cakarne u doktorov takych, neboj ono sa to zlepsiii

miska510
11. dec 2018

@silvika99 Ďakujem Silvi...

ivanapeter
15. máj 2019

@simona_simi ahoj som ivana a rada by som s tebou popisala o dieťati Rodila som v auguste 2018 a 4mes som brala AD a oxazepam Maly ma 9 mesiacov Ak by sa dalo pisat v osobnej sprave alebo na fb

simona_simi
16. máj 2019

@ivanapeter
Posielam do správy môj fb. Niekedy sú dni, kedy sa nedostanem na MK

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre