Môže toxoplazmózu preniesť aj pes?

alison13
13. máj 2013

Dobrý deň, na toto fórum chodím už asi mesiac, ale zaregistrovala som sa až dnes, lebo mám jednu otázočku týkajúca sa toxoplazmózy. Je tu ohľadom tohto vírusu veľa tém, ktoré mám už prečítané, ale na moju otázku som odpoveď nenašla. Ak predsa niekde je, tak sa ospravedlňujem. Situácia je takáto 🙂 So snúbencom plánujeme o pár mesiacov bábätko a máme doma králika a psa. Čítala som, že mačky a králiky môžu prenášať toxoplazmózu. Všade som sa dočítala, že sa šíri výkalmi, no zrovna včera v TV novinách dávali, že sa vírus môže prenášať aj napr. na srsti mačky. Moja otázka bude možno pre niekoho smiešna, ale radšej si všetko zisťujem dopredu, ako by som potom niečo mohla ľutovať. Otázka teda znie, či môže čisto teoreticky môj pes doniesť zvonka na srsti vírus toxoplazmozy a preniesť ho kralikovi, ktorý následne ochorie na toxoplazmózu? S králikom von nechodíme, takže sa nemá ako nakaziť, ale keď včera odvysielali, že sa môže preniesť aj na srsti, tak ma napadla táto otázka, či to predsa môže králik dostať aj keď nechodí von, ale by to doniesol náš psík. Nerada by som dávala králika preč v období tehotenstva, ale ak by to malo ovplyvňovať rast a vývoj plodu, tak určite má prednosť zdravie dieťatka. Beriem už aj kyselinu listovú a zisťujem všetko, čo by mohlo škodiť v tehotenstve bábätku 🙂 Ďakujem Vám veľmi pekne za odpoveď 🙂

ivanka.7
25. jan 2014

@06mikuska06 ako kazdy pes - nas pes napr. hovna nezerie 😝 ani sa nevala v nejakych somarinach (ale zas aby som bola spravodliva - vyvala sa raz za rok. rok a pol). A to s tou imunitou mi pride trochu divne, praveze studie dokazuju ze pritomnost psa v domacnosti imunitu zvysuje a znizuje riziko alergii. Praveze mi skor pride prehnana hygiena (dezinfekcne prostriedky, uv svetlo) kontraproduktivna. Ale tak samozrejme kazdy po svojom 🙂 ja to nerobim, dieta je zdrave a my s manzelom tiez a psa mame uz skoro 5 rokov 🙂

Priamo od psa sa nakazit toxoplazmozou neda, lebo ju neprenasa ako konecny hostitel (tzn. v jeho vykaloch nie je), ale moze ju priniest na labach ci srsti, ak stupi alebo sa vyvala v macacich vykaloch. Ale do nich moze stupit aj clovek a potom si chytit topanku, ze... hlavne na nasich super sidliskach s tulavymi mackami.
Na druhej strane, kazda macka, ktora chyti toxo ju vylucuje priamo vykalmi - ale infekcna je tak len 2-3 tyzdne a potom uz navzdy nie. Cize kazda macka, ktora aj chyti toxo, je nebezpecna max. par tyzdnov v zivote (len clovek nevie kedy 😀).
Prosto je ovela lahsie sa nakazit v strave (surove maso, zle umyta zelenina) ako od zvierata, ak je dodrzana nejaka zakladna hygiena a nemate doma miesto zvierata prasa (ospravedlnujem sa vsetkym cistotnym prasiatkam).

brumka
25. jan 2014

20R sme mali maccky, spali s nami a toxo sme nikdy nemali. Mali sme aj zahradku. Behali tu aj ine macky. Co som pocula ze kto sa nakazil toxo tak ten ani macky nechoval. Mala som aj kralika chodil po vonku aj testy mi robili,ze s toxo som sa nikdy nestretla.podla mna macky niesu taka hrozba ako z nich robia povery

stastenka42
25. jan 2014

ja som tiež prekonala toxoplazmozu a nikdy som nebola v styku s mackou lebo to zviera sa mi hnusí....cez to vsetko som ju dostala ale mali sme psa...domaci milacik...takze urcite to nebude len od maciek..

sjuzan77
25. jan 2014

Pes toxoplazmozu preniest nemoze, sam ju dostane len velmi zriedkavo. Ak sa vo vynimocnych pripadoch pes toxoplazmozou nakazi, nevylucuje choroboplodne zarodky, cize prenos nie je mozny. Nakazena macka vylucuje choroboplodne zarodky vykalmi do pody, kde sa mozu preniest na cloveka napr. pri praci s hlinou, alebo konzumaciou surovej zeleniny. Taktiez zdrojom nakazy moze byt konzumacia masa.

chokma
25. jan 2014

@sjuzan77 na infekcnom, kde som bola odoslana ja, povazuju za rizikove ohladom prenosu akekolvek zviera. ak zarodky aj nevylucuje, zrejme ich moze prenasat inou formou, aj to tu bolo uz spomenute.

Ale ak si niekto mysli, ze sa moze aj inak ochranit, je to na kazdeho zodpovednosti... nikto si s druhym nevymeni situaciu, v ktorej sa ocitne. kazdy mesiac sa tu toxoplazmoza riesi, nie je to nieco velmi zriedkave. a kazda zena sa ocitne pred problemom sama, najde tu maximalne solidarne spolocnicky, ktore tym presli...

mna by napr. zaujimalo, kto z tych, co sa tu vyjadrili, bol sam nakazeny toxou a tiez by ma zaujimali nazory, s ktorymi sa stretli na infekcnych oddeleniach.

ivanka.7
25. jan 2014

@brumka jejda, tu vobec nejde o to, ze kto ma macky je ohrozeny alebo co. Tu je normalny fakt (ziadna povera) ze konecnym hostitelom toxo su realne naozaj macky, kdezto napr. pes nie. Co neznamena, ze to clovek nemoze dostat skrz psa tak ze ked sa ten vyvala v macacom infikovanom vykale a potom ho niekto pohladka... no moze.
Preto sa v debate macka vs. pes ked ide o toxo povazuje macka za rizikovejsiu.

Ale vacsina ludi, ktori toxo prekonali v zivote macku (ani psa) doma nemali a nachytali to zo suroveho masa alebo zle umytych potravin.
@chokma tuto @sjuzan77 to napisala velmi presne takto mi to vysvetlil veterinar (ktory nema preco byt zaujaty voci mackam alebo voci psom, kedze osetruje vsetky zvierata rovnako laskavo). Moja znama toxo mala, nikdy v zivote nechovala ani psa ani macku, ani ziadneho ineho zvera, zila len v meste, ziadna dedina, nic... ale lubila tataracik.

tchaliak
25. jan 2014

@alison13 no jasne, ale najcastejsi prenos je zle teplne upravenou stravou (maso....) a priamo z macacich fekalii najcastejsie od malych maciat tie su najinfekcnejsie.

sjuzan77
25. jan 2014

@ivanka.7 presne tak, taktiez nemam rada, ak sa oznacuje za poveru vystraha tehotnych pred mackami. Nie som zaujata voci mackam, zvierata mam rada vsetky, ale je holym faktom, ze su 2 druhy toxoplazmozy - ziskana, kedy sa clovek nakazi a potom druha toxoplazmoza - vrodena, kedy sa nakaza prenesie z nakazenej tehotnej na plod, co moze byt mimoriadne nebezpecne. Takze je jedno, ci niekto macky v oblube ma, alebo nie, stale su konecnymi hostitelmi, tym padom aj prenasacmi, pricom cysty, ktore vylucia preziju v pode az rok..

christie12
1. mar 2014

clovek sa moze nakazit toxo len ak sa mu samotna toxo (vajicka) dostane do traviaceho traktu = musi ich zjest (po manipulacii s hovienkami, zemou, zeleninou,surovym masom si ruky strcis do ust).. cize je na mieste zvysena hygiena ruk (antibakterialne mydlo+tepla voda) .. toxo nedostanete bez toho aby sa vam nedostala do trav.traktu, cize samotnym kontaktom s mackom, alebo psom je nakaza takmer nulova... 😉

06mikuska06
17. apr 2014

@ivanka.7 Ale ja netvrdím, že sa nakazíš príamo od psa ale že Ti to pes može doniesť domov...čomu nezabrániš...preto treba dodržiavať isté hygienické návyky..mne osobne to nepríde ako prehnané..ja som si tým "peklom prešla" keď som bola malá som bola niekoľkokrát hospitalizovaná kvoli toxo a poviem ti nie je to žiadna sranda zažiť si ten "očistec"...A prepáč že som tam zahrnula všetkých psov, mala som sa vyjadriť presnejšie že vačšina psov nakoľko náš to praktizuje skoro stále aj veľa psov v našom okolí. Ja viem, že ľudia na to majú rozne názory a nečudujem sa...každý veterinár, každý človek, dokonca aj infektolog vam povie niečo iné..ale skúste pokecať s parazitologom 🙂 a ďalšia vec, že zviera v byte zvyšuje imunitu..no s tým súhlasím, ale ja som si v ďaka zvieratku v byte vypestovala alergiu na srsť lebo som mala zníženú imunitu v tehotenstve a teraz musím pravidelne jest tabletky a keď k nám príde niekto so psíkom tak si idem vyškriabať oči a začne mi po čase krvacať z nosa ...takže hovorím je to individuálne...

06mikuska06
17. apr 2014

@christie12 toxo dostaneš cez akúkoľvek telesnú tekutinu..stači Ti, že si prejdeš rukov cez oči, ono sa ti do dostane do tela, po vyvinutí vajíčka sa toxo dostane do krvného obehu a potom sa usídli v niektorom z orgánov ktoré mu bude najviac vyhovovať...a najhoršie je, že príznaky spravidla pripisujú lekári niečomu inému. Ja som x-rokov brala anitbiotika lebo som mala neustále zápaly a bolesti a podobne a po niekoľko rokoch mi zistili toxo a to až potom ako sa mi náhle zhoršil zrak a po dobratí dávok antibiotik proti toxo a hospitalizácii sa to začalo zlepšovaŤ.

06mikuska06
17. apr 2014

@chokma Konečne niekto kto o tom niečo vie 😀 lebo keď čitam tie žvasty čo tu niektoré osoby píšu tak sa len smejem 🙂

jana_eyre
17. apr 2014

pokial viem, pes prenasa toxokarozu.. http://www.zzz.sk/?clanok=9467

ivanka.7
17. apr 2014

@06mikuska06 napisala si nakazit od psa, ze si sa aj ty od neho nakazila, na to som reagovala (inak to ste ako zistili, ze si sa od neho nakazila a nie zo zle umyteho salatu, na ktory sa v nejakej zahradke predtym vykadila infekcna macka? to nerypem, fakt ma to zaujima, lebo napr. ja som mala salmonelu, tam si viem predstavit ako testovali vzorky, ale aj tak nikdy neprisli na to, z coho som to dostala). To s tym prenosom - domov si to clovek moze doniest na obleceni, na topankach, na kabelke, ktoru si polozi na zem, takze ano, zviera a jeho srst je dalsi prenasac... ale mne to pride ze je to ako s prechadzanim cez cestu - vzdy je sanca ze ta zrazi auto, ale doma kvoli tomu nezostanem. Cim to nezlahcujem, ale beriem svojho psa ako riziko porovnatelne s tym, ze si zle umyjem spenat v kuchyni alebo si donesiem nejaku bakteriu na rifliach v ktorych som sedela na trave.
Ale uplne beriem ze je to individualne, mame v rodine alergicku a byvalu astmaticku (pisem byvalu, lebo prave zmakla testy na jednotku a vyradili ju z evidencie 😀), ta sa kazdy rok na alergo testoch modli, aby jej nevysiel aj pes a zatial dobre, kedze uz maju fenku 5 rokov... ale tu astmu zvladla 🙂

A tebe prajem, aby si dosledky svojej toxo citila co najmenej alebo vobec 🙂

njonja
17. apr 2014

prensacom toxo je macka, ale ak sa ti pes, ci ine zvieratko vyvala v jej vykaloch, dostanes to aj od neho. Musis dbat na hygienu. Ale najma umyvat salaty, ovocie a zeleninu a nejest ziadne nedostatocne tepelne upravene maso. Od toho sa skor nakazis ako od psa...

sya
13. aug 2014

moze preniest namna syn toxoplazmu?som v 28tt a nerada by som nieco take dostala na konci tehotenstva.zrejme ju chytil od psa.dakujem za radu

kiki68
13. aug 2014

@sya v teorii moze, ale podla mna ho nenakazil pes,ale nakazil sa skor manipulaciou so surovym masom,alebo doskou,na ktorej sa krajalo. To je najlahsie sposob nakazenia cloveka toxoplazmozou. Jednoducho krajat surove maso bez pouzitia rukavic je velke riziko na prenos toxo,rovnako ako krajat na drevennej doske,co potom neprejde doslova varom. Zvierata nie su take riziko, ako sa predpoklada okrem tulavych maciek. Takze jednoducho nekrajat maso holymi rukami. Vsimli ste si,ze v restikach pouzivaju latexove rukavice,ked robia so surovym masom? doma na tieto veci vobec nemyslia ludia a potom sa to toxo vloudi velmi lahko.

sya
13. aug 2014

@kiki68 ja som na rizikovom a chodia zamnou do nemocnice a vsimla som si taku gucku za krkom a doktorka sa pytala ci nebol v kontakte so zvieratmi.idu na vysetrenie doktorke len som chcela vediet ci mam radsej obmedzit stretavanie so synom.ci tu neni niekto nakoho by sa to prenieslo z cloveka

kiki68
13. aug 2014

@sya ja by som neombedzovala,ved mu nejdes zadok oblizovat,ani nic podobne, to len aby bolo jasne,ze ten prenos nie je hned tak,ze sa chytis syna za ruku a uz to mas. A ma vobec potvrdene to toxo syn? Lekari sa v tomto moc nevyznaju, skor by som sa informovala u veterinara. Ako keby mam gucku za krkom,tak si mozem mysliet,ze mam vsetko mozne. Tu gucku by som riesila urcite. Tiez treba zistit,ak mate doma psa,ci ten ma toxo, to by som riesila odbermi. Lekari si snad myslia,ze tie veci sa prenasaju vzduchom 😀

lenkadenisa
13. aug 2014

@alison13 mne doktor povedal, že toxo dostaneš skôr od psa ako od mačky, lebo so psom sa viac mojkáš, bozkávaš ho a on vonku ovoniava všelijaké "mňamky", z ktorých je toxo. je to celkom logické 😒

iwet92
27. jan 2022

@trish31 môžme Vam napísať súkromnú správu?

aliaray1
27. jan 2022

@alison13 ano, su to zoonozy a moze ich prenasat aj pes ci ine zvierata ci predmety. Rozvnako ecoli a ine parazity ci virusy. My sme nasho psa dali komplet skontrolovat veterinarovi a vzdy po venceni umyvame labky, ma pravidelne vakcinacie a odcervujeme kazde 3 mesiace. V tehotenstve sa robia u gyn. krvne testy aj na toxoplazmu.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre