Nepasterizovaný syr v tehu

zuba1987
5. okt 2018

Ahojte, som tehu, koncim 4 mes a prave som zistila, ze syrove nite, ktore som jedla asi 6 tyzdnov dozadu boli z predajne pri salasi. Skoro som to nerozdychala. Davam si pozor co jem, a myslela som ze ked mi povedali, ze su " z obchodu", su z normalneho supermarketu.
Mam z toho stresy. Sestricka mi povedala nech neriesim, ze aj tam mi nic nedaju. Toxoplazma a encefalitida by sa snad uz prejavili teplotou, tu nemam... Hrozne sa bojim listeriozy.
Myslite ze uz by som mala prejavy?

najinka
6. okt 2018

@lubik87 tak bryndza je vzdy nepasterizovana. Preto ani nie je dovolene ju vyvazat mimo sk..aj ja verim, ze su vsetky baby zdrave, ale pointa je ta, ze riziko listerie/atd. v nepasterizovanych mliecnych vyrobkoch je, takze preto sa odporuca im vyhybat tehotenstve. Preto sa mi rozum zastavuje pri radach- jedz kludne vsetko, na co mas chut..to fakt sa neda vydzrat tych 9 mesiacov kvoli babetku?

evittam
6. okt 2018

@zuba1987 Skor ti viac ublížilo to "nerozdychanie". Sa daj do kludu-urobis lepsie.😉 Ja som vôbec neriešila pocas tehu čo môžem a nemozem jest. A som tu a aj obe moje deti zive a zdravé.

evittam
6. okt 2018

@najinka Treba si hlavne "držať" zdravý rozum kvôli bábätku.

najinka
6. okt 2018

@evittam vdaka za radu, ja si ho zatial drzim 😉

mircalla
6. okt 2018

@najinka Bryndza nie je vzdy nepasteriozovana, bryndza v obchodoch je vzdy pasterizovana mozno s vynimkou pultovej majovej bryndze. Pocas tehu som jedla balenu bryndzu, je pasterizovana. Suhlasim s tym, ze urcite obmedzenie dodrziavat, ale zase netreba to prehanat

najinka
6. okt 2018

@mircalla tak ok, zila som v tom, ze je nepasterizovana, kedze bolo kvoli vyvozu vzdy halo /som mimo uk a teda ju nekupujem- inak by som uz zistila, ze je ok 😀/ kazdopadne to co som povedala, plati o ostatnych veciach..

ukulela
6. okt 2018

@najinka pri 60 stupnov sa uz pasterizuje - ja tiez zahrievam mlieko nie do varu, ale na tych 60. potom schladim na 30 a robim jogurty ... a nemusim sa bat.

najinka
6. okt 2018

@ukulela to je zaujimave, lebo bakterie zomieraju nad 75 stupnov 😀

ukulela
6. okt 2018

@najinka https://sk.wikipedia.org/wiki/Pasterizácia
https://www.poctivepotraviny.sk/magazin/clanok/...
https://vat.pravda.sk/technologie/clanok/360493...
nemusi to byt nad 75 - praveze pisu 60 az 75 a zalezi od doby pasterizacie. vazom okrem skodlivin stracas aj prospesne latky - takze sa nechytajme za stupne 🙂 ja len pisem, ze nie vsetko domace musi byt nepasterizovane. urcite neprevaram, len zahrievam pod bodom varu minimalne na 60 st, ale nie zbytocne vela, 90 ani 80 netreba. ideme sa smiat?

najinka
6. okt 2018

@ukulela ved tu to mas napisane, v tom clanku, co si mi poslala..nad 73°
A k tym korbacom- je rozdiel pasterizovat pri 60-75 stupnoch hodinu a pol, a hodit syr do horucej vody a tahat z neho korbace..nemyslis?
A co ideme sa smiat? Mam aj odpovedat, ci je to recnicka otazka?

lubik87
6. okt 2018

@najinka a máš pocit že keď zje kus bryndze musí s tým letieť pomaly na pohotovosť ?🙂

najinka
6. okt 2018

@lubik87 a mas pocit, ze som nieco take povedala? Pise, ze to bolo pred 6 tydnami, takze jej zrejme nic nie je. Ja hovorim, ze zbytocne riskovat a jest to. Pisem dost zrozumitelne, ci?

lubik87
6. okt 2018

@najinka :D nenarazam na teba ale na autorku a jej podobne . Čo panikaria pre nič ...ale kľudne buď zduta aj ty :D

najinka
6. okt 2018

@lubik87 tak si to mohla potom adresovat autorke, nie mne 🤷🏻‍♀️

ukulela
6. okt 2018

@najinka ty si mala vyrehotaneho smeja za komentom na moju adresu ... pisu 60-75 stupnov - mne taka info staci. okrem toho tak, ako tvaroh urobis aj s pasterizovaneho mlieka, urobis z neho hadam aj syr, nie? a aj bryndza moze byt pasterizovana, ked uz sme pri tom. ako som pisala - ja mlieko neprevaram, len pasterizujem - ci je to na 60/75, to uz, prepac, neskumam. ale ozaj neprevaram.

kathhii
6. okt 2018

@vanesateo
Bola vačšia umrtnosť koli infekciam, ale nie z nepasterizovaného syra v tehotenstve.Ale deti dostali kadejaké pliagy z iného zdroja, veď aká bola hygiena, oćkovanie žiadne, antibiotiká neexistovali. Ja sama by som bola v takej dobe umrela vo veku 2 rokov na bronchitídu...
Jasné, tiež sa snažím vyhýbať nepasterizovaným veciam, radšej si kúpim pasterizované.
Nite napríklad kupujem v lokálnom obchode a tak je vyslovene napísané, že sú z nepasterizovaného mlieka, a preto si dám jednu alebo žiadnu...Ale paniku by som s toho nerobila...

kathhii
6. okt 2018

K tej pasterizáciii- existujú rozne druhy pasterizácie:
Pri nízkej teplote+ minúty
Pri vysokej teplote+ sekundy- napr.UHT
Nejdem tu písať pri akých teplotách a ćasoch, koho to zaujma ten si to nájde a ja si to už zo śkoly nepamatám...

zuba1987
autor
6. okt 2018

ahojte... nechcela som vyvolat hadku... len som asi potrebovala trosku utesit... nejaka som precitlivela, viem... bojim sa asi viac ako je zdrave... dlho sme po malinkom tuzili... snazim sa dodrziavat v max miere co mi vraveli v poradni, teda ziadne surove ani nedovarene maso ani vajicka, ziadne pultove pomazanky ani salaty, nejest domacu majonezu, ziadne nepasterizovane mliecne vyrobky ani plesnove syry a ziadne neuvarene udeniny... a ze nemam jest rizikove potraviny v stankoch na ulici (ze to tam moze hlho stat)...a poriadne umyvat zeleninu i ovocie.... inak papam vsetko... varim si vacsinou doma aby som vedela ze je to prepecene a veeela ovocia a zeleninky... po tej dobe mi obmedzit sa na 9 mesiacov pride ako nic... akurat tieto nite som neustriehla... verim ze je vsetko ok... ps. na navstevach uz zjem akurat tak pukance 😂

mircalla
6. okt 2018

@zuba1987 neboj sa, určite sa ti z jedných nití nič nestalo

zuba1987
autor
7. okt 2018

@mircalla dakujem 😊

zuba1987
autor
7. okt 2018

@vanesateo ahoj... ono tie potraviny su iba rizikovejsie... moze tam nieco byt... ale ozaj sa to stava iba velmi vynimocne.... bryndza je vacsinou z casti nepasterizovana aj z obchodu (myslim ze iba liptov a tami maju pasterizovanu... teda tie som zistovala 😊)...plesnove syry ani pasterizovane sa nemaju, ze casto ich kontaminuju pri vyrobe..... ale rocne sa na listeriozu na SR nakazi tak 10 ludi (zvacsa starsi ludia a tehotne) to mas vacsiu pravdepodobnost ze ta zrazi autobus... ja sa tym aspon utesujem ze ak nemam priznaky, verim ze je to ok... snazim sa na to nemysliet... daj vediet co ti povedia na poradni... ja som volala sestricke na gyn a povedala ze stane sa ze tehule nieco pojedia co nemaju, nech som v klude.

mircalla
7. okt 2018

@zuba1987 Ked sa budes takto stresovat skodis viac. Ja som si tiez davala pozor, zistila som ze som zjedla 2-3 krat, co som nemala, ale nestresovala som

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre