Ovplyvňuje parodontóza tehotenstvo?

nikolka99
23. jan 2021

Ahojte.
Bohužiaľ mám parodontózu, pravidelne chodím k zubárovi a na dentálnu hygienu. Včera som zistila, že som tehotná. Veľmi sa bojím, že parodontóza nejak negatívne ovplyvňuje tehotenstvo (predčasné narodenie, malá hmotnosť dieťaťa). Kým neidem k lekárovi, náhodou nemáte nejaké podobné pozitívne skúsenosti? Vaše tehotenstvo bolo bezproblémové? Ďakujem pekne.

petamich
23. jan 2021

@nikolka99 nie 🙂 paradentoza by nemala ovplyvnit tehotenstvo, hovori sa, ze tazka forma moze sposobit predcasny porod ale moma zubarka mi nic nespominala, mam ju tiez, som tehotna vcera som normalne bola na hygiene a teda jediny suvis, ktory tam moze byt je ze v tehotenstve viac krvacaju dasna a to ja si este picham fraxiparin, ktory zvysuje krvacavost, takze to na tej hygiene bolo zaujimave :D ale podla mna len dodrzuj rutinu, vyuzi aj tie dve prehliadky navyse, ktore v tehotenstve mas a bude to v pohode, drzim paste!

nikolka99
autor
23. jan 2021

@petamich ďakujem pekne, dúfam, že všetko bude v poriadku, lebo som už čítala veľa o tých predčasných kvôli parodontóze.....🤦 bohužiaľ ja mám silnú parodontózu, niektoré zuby už mám dlahované. Veľmi sa bojím 😬

petamich
23. jan 2021

@nikolka99 hlavne sa nestresuj dopredu ale teda to sa lahko povie, ja stale z niecoho stresujem, cakame prve tak asi tak 🙂 kazdipadne ten stres moze uskodit viac, isto o tom povedz gynekologovi aj zubarke, gynekolog moze podla toho pripadne zvazit castejsie kontroly alebo ak vie nejaku podporu liekmi atd.
a hlavne necitaj 🤪 teda citaj ale radsej tie pekne veci na co sa tesit 🤞🏻

nikolka99
autor
23. jan 2021

@petamich ďakujem pekne 😊

kiki68
23. jan 2021

Moze, ale iba ak je neriesena. Cize am su tam zanedbane zapaly

nikolka99
autor
26. jan 2021

@kiki68 ale asi nejak by to zistili, napr. z krvi?

kiki68
27. jan 2021

@nikolka99 z krvi sa to da zistit, moja mama ma paradentozu od mladosti a mala skrz to kopec zdrav problemov.

nikolka99
autor
27. jan 2021

@kiki68 oh, to nie je dobrá správa ☹️

kiki68
27. jan 2021

@nikolka99 mamina bola do 35 bez zubov, vies v 80tych sa to nedalo moc riesit. Dodnes mava z toho bolesti, uz nie take, ma pritom vysoku hygienu a sem tam to opuchne a boli. Proste pozor na to a osetrovat to v spolupraci s lekarom