Podozrenie na Downov syndróm

meranti
6. apr 2017

Ahojte mamicky, momentalne zazivam to najhorsie obdobie v mojom zivote,ani neviem,kde zacat. Som v 21. tyzdni tehotenstva a do tohto tyzdna bolo vsetko ukazkove. Kedze som minuly rok potratila, a ani tehotenstvo s prvym synom nebolo idealne (hematom na zaciaktu tehotenstva, ku koncu opakovane zly monitor a akutna sekcia kvôli niekolkonasobne obtocenej pupocnej snure a slabej vyzive dietata), rozhodla som sa, ze nic nenecham na nahodu a objednam sa na kombinovany test do certifikovaného centra prenatálnej diagnostiky, kde vedia s velkou pravdepodobnostou vylucit vrodene vyvojove vady. V centre mi zobrali krv a renomovany doktor mi urobil ultrazvuk, pri ktorom sa o babatku vyjadroval velmi kladne, ze ma vsetko vynikajuce, NT bolo v norme, bola pritomna nosova kosticka, srdiecko bolo v poriadku aj ductus venosus, proste nic nenasvedcovalo tomu, ze by mohlo byt s bábätkom nieco zle. Trebalo vsak este pockat na vysledky krvi, no tie dopadli taktiez vyborne a riziko na DS mi bolo na zaklade krvi a ultrazvukového vysetrenia vypocitane na 1:16702. Spekulovala som, ci sa na zaklade takýchto vynikajúcich vysledkov vobec zucastnit este tripple testov, kedze tie vychadzaju dost casto falosne pozitivne a len vystrasia mamicky, no nakoniec som si ich nechala urobit u mojej doktorky. Aj tieto vysledky vysli negativne (riziko DS 1:2000), tak som si bola uplne ista, ze babatko je zdrave a nehrozia mu ziadne vyvojove vady. Tento tyzden som isla na morfologicky 3D ultrazvuk, a ani vo sne by mi nenapadlo, ze sa mi zruti cely svet. Doktorovi, ktory mi robil aj kombinovany test, sa nezdalo par veci, ktore sa vyjadril, ze same o sebe nie su nic strasne a vela z nich zvykne vymiznut uz pocas tehotenstva, kedze organy dozrievaju aj v 3.trimestri, no je ich viac, a tym je tu podozrenie na DS...prosim???ako je to mozne, ked som mala kombinovany aj tripple test negativny, a ziadne hranicne hodnoty ale riziko mi pri oboch vyslo naozaj minimalne. Konkretne sa mu nezdala dlzka nosovej kosticky (pritom prvorodeny syn mal presne v tom case tu istu hodnotu (5,3 mm), a doktor sa vtedy k tomu nijak nevyjadril, povazoval to za uplne normalnu hodnotu a skutocne ma syn malicky pekny nostek, ale aj ja mam maly nos,takze to moze byt dedicne)...mozog bol v poriadku, na srdiecku sa mu nezdalo nieco s chlopnami, ale zevraj to tiez nie je ziadna vazna vada a moze sa to este upravit, inak cinnost srdca aj rytmika bola v poriadku a taktiez mal velmi mierne hyperechogenne crevne klucky, teda zahusteny obcas crievka, co taktiez nie je nic strasne a moze sa to upravit, ze to dietatko potom vykaka....Na zaklade týchto skutocnosti mi doktor prepocital riziko na DS na 1:197 a odporucil mi geneticke vysetrenie a podla toho bud amniocentezu alebo neinvazivny test z krvi na zistenie vývojových vad. Ja som sa v tom momente uplne zosypala, vôbec som nechapala, ako je to mozne, ked doteraz bolo vsetko ukazkove a citala som, ze ak vyjde kombinovany test aj tripple test negativny, pravdepodobnost odhalenia vyvojovej vady (obzvlast DS) je az 95%, co je teda dost vysoke percento. Samozrejme, nic nie je 100%, ale nechce sa mi verit, ze by tam aspon nieco nevybehlo a nenasvedcovalo tomu, ze by dietatko mohlo mat nejaky problem. Genetiku sa mi nepodarilo vybavit, kedze doktorka ako na potvoru ma dlhodobu dovolenku a v inom meste ma nevedeli tak rychlo zobrat, tak som navstivila este iného lekara, ktory mi vsak tieto skutocnosti taktiez potvrdil. Mozno bola chyba, ze som k nemu isla na druhy den, lebo za 1 den sa toho vela neupravi, a mozno neskor by boli uz niektore veci v poriadku. Rozhodla som sa absolvovat amniocentezu, ktoru mi robili vcera. Zakrok prebehol v poriadku a mne ostava uz len cakat na vysledky, bude sa to riesit cez zrychlenu metodu, kde by mali byt ciastocne vysledky uz do 3 dni. Idem sa zblaznit z toho strachu, nejem, nespim, mam pocit, ze ani nezijem, su to strasne stavy. Chcem sa Vas spytat, mate nejake osobne skusenosti, alebo ste uz poculi, ze aj napriek negatívnemu kombinovanému aj tripple testu bolo dietatko nakoniec chore? Aj napriek takej vysokej pravdepodobnosti odhalenia? Stale tomu nemozem a nechcem uverit, ze by mohlo napriek tomu byt moje dietatko chore.

alojzova
7. okt 2019

@basska_b a nosovu kosticku nasiel ked si bola v tom 13+1

basska_b
7. okt 2019

@alojzova No jasné, mám tam aj hodnotu 1,3 mm napísanu. Moja druhá je zatiaľ dosť veľká, o dva dni viac ako podľa MS...

alojzova
7. okt 2019

@basska_b ja ked som bola tak ju ani mespominal no meviem cosi o tom mam misliet

basska_b
7. okt 2019

@alojzova niektoré prístroje to nevedia zmerať. Je to vec, čo ma 1 mm. Treba na to veľmi presný ultrazvuk. Písala tu niekde kedysi taká baba, že ju poslal na iné pracovisko, nech jej to zmerajú

alojzova
7. okt 2019

@basska_b aha no neviem ja som nt mala. V norme ale nosovu kosticku nemerwl neviem

basska_b
7. okt 2019

@alojzova Jaj, tak to je hlavne, že je NT v norme... ale záruka to jasné že nie je. Ale čo som čítala tu na fórach, tak nemali downov syndróm. Ale ak bolo NT vysoké nad 3.5, tak bolo už zle potom... bol downov syndróm.

alojzova
7. okt 2019

@gabca1981 na akej genetike ti to potvrdili

gabca1981
8. okt 2019

@alojzova ja som bola v Košiciach ....tam sa to potvrdilo....zbytočne som trpela a mala je zdravá ...klop klop mame 4 roky😃

alojzova
8. okt 2019

@gabca1981 ako sa volal doktor

alojzova
8. okt 2019

@kacena4 kolko mala rokov

kacena4
9. okt 2019

@alojzova sorry ale neviem kto asi mi pises na starsi prispevok

alojzova
19. okt 2019

@kacena4 áno ohľadom toho čo si písala že tvojej kamarátke povedali lekary že dieťa bude dawn a nebol

kacena4
20. okt 2019

@alojzova neviem ci som to pisala, ale viem ze povedali ze bude tazko postihnute okrem dawn aj srdiecko ... a nakoniec ma len geny chytene a hodi do skoly pre nadane deti!! co som sa pred par tyzdnami dozvedela je uz skolak a ona a v case porodu bola mlada okolo 30r. neviem presne

alojzova
20. okt 2019

@kacena4 aha

lucikee
9. sep 2020

@meranti moja kolegyňa, všetko mala uplne v poriadku a babatko po narodení DS

katalanka
8. máj 2021

@welma dakujem za zdielanie. Cize ak by si nieco zmenila, isla by si na amniocentezu? Ak by vysla zle co by si urobila?

welma
8. máj 2021

@katalanka urcite by som isla na amniocentezu. Vzhladom na to, ze Patauov syndrom je nezlucitelny so zivotom, asi by som podstupila prerusenie tehotenstva. Dcerka sa velmi trapila. Na druhej strane mozno by sme sa aj my vedeli ako tak "pripravit" na dcerkin prichod a zmiernit tak utrpenie vsetkych. Tu sancu sme vsak nemali a bol to obrovsky sok po narodeni.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre