Poloha koncom panvovým a kĺby

newmommy
1. apr 2022

Krasny deň prajem

Robim si taky maly prieskum, sama pre seba, svoju duševnu pohodu 😉

Chcela by som sa opytať mamiek, ktorych detičky sa narodili KP (či už prirodzene alebo cisarskym) či mali vaši drobci problemy s bedrovymi klbmi (dysplazia, luxacia, subluxacia, ...).

Ja osobne hlasim možnosť ANO 🤷

Tak ma zaujima, ako je to u nas na SR. Zahraničie ma v tom jasno, je to jedna z pričin DDH, u nas sa to nejako nespaja.

Ďakujem za odpovede ❤️ naozaj je to len moja zvedavosť ❤️

fazulkaaa
1. apr 2022

@newmommy tiez sa pripajam koniec panvovy a vrodene vyklbenie bedrovych klbov. Ale ja som citala, ze to je jedna z hlavnych pricin...

justify
1. apr 2022

Dcera sa narodila KP, sice cisarskym ale klbiky uplne v poriadku

tomilu711
1. apr 2022

Syn bol cele tehotenstvo poloha KP, sekcia a klbiky v poriadku

123el123
1. apr 2022

@newmommy Moj syn bol KP, rodila som cisarskym a mal problem s klbmi (dysplazia a luxacia) . Ak chces napis mi 🙂

lakynka1987
1. apr 2022

@newmommy syn bol KP,rodila som cisárskym,ja som si ho vyžiadala,keďze som sa bála rodiť prirodzene kvoli tomu,ze bol KP a klbiky ma v poriadku

sojorez
1. apr 2022

Ja som narodena kp, bez problemov s klbami alebo nejakymi inymi problemami. Mamka ma ako prvorodicka rodila prirodzene, nejak to asi pred 40.rokmi menej porodnici riesili, resp. vedeli odrodit. 🤔 Sestry sli hlavou, obe maju problemy s plochymi jadierkami bedrovych klbov.

ada309
1. apr 2022

Dcéra KP a kĺby v poriadku

kandelabra
1. apr 2022

žijem v zahraničí, syn KP, cca 1,5 týždňa pred pôrodom otáčaný, čiže sa narodil klasicky. Ako 1,5 mesačný absolvoval ultrazvuk v nemocnici práve preto, či má tie kĺby v poriadku. U nás chvalabohu všetko ok.

newmommy
autor
1. apr 2022

@123el123 ahoj, aj u nas luxacia, uplna. Skoncilo to az operaciou v 4,5 mesiaci lebo predtym 5 sadrovani nepomohlo nakolko jamka klbu bola zanesena. Ale tak maly je teraz nezastavitelny, uz ma 2 roky a niekedy slastne spominam na sadru 🙈 ze by ho nachvilku zbrzdila 😉

newmommy
autor
1. apr 2022

@kandelabra mozem sa opytat, ako ho otacali? Lebo ja som teraz tehu a maly je zase KP, presne ako starsi tak zase hrozi klbikovy problem...dakujem

newmommy
autor
1. apr 2022

@ada309 super 💪 ono zavisi aj od KP polohy, ja som zistila ze su 3 rozne a od toho zavisi aj stupen rizika DDH 😉

newmommy
autor
1. apr 2022

@fazulkaaa ano je, je tam 5 alebo 6 faktorov a KP je jednym z nich. Zavisi aj od druhu KP, nas bol v polohr Frank kde je uz riziko vacsie. Snad uz ma babatko/dietatko klbiky v poriadku 🙏

newmommy
autor
1. apr 2022

@tomilu711 to je super 🙏🙏🙏

petra_bororo
1. apr 2022

Dcerka tiez KP, cisarak a uplne vsetko v poriadku 🙂

newmommy
autor
1. apr 2022

@petra_bororo gratulujem, super 🙏🙏🙏 vdaka za prispevok do mojej mini štatistiky 💪

newmommy
autor
1. apr 2022

@justify super 🙏 vďaka za odpoveď, pridavam vas an stranu štastnych KP babatiek ❤️

newmommy
autor
1. apr 2022

@lakynka1987 parada 🙏 vďaka za odpoveď 💙 ďalšie šťastne KP babo

123el123
1. apr 2022

@newmommy tak to ste si to s tou sadrou uzili😒moj bol sadrovany 2 x a potom mal este 12 tyzdnov ortezu.. Pre mna to bolo nekonecnee ale on to zvladol super 😊teraz uz je snad vsetko v poriadku 😊a uz je u vas vsetko oki?

newmommy
autor
1. apr 2022

@123el123 veru uzili, lebo skusali, skusali az usudili ze tam je asi vacsi problem tak ho otvorili. A aj bol, to by iba sadra nespravila (na to sa trochu hnevam ze to neporiesili inak, zistila som ze je metoda zistenia stavu vnutri, podanim kontrastnej latky). Uz dam na to popripade nabuduce pozor....on mal vlastne do 11 mesiacov remence (samozrejme postupne skladanie )- (orteza sa v ZA nepouziva). A v 14tich zacal chodit, skoro som odpadla, a nielen ja 🤣
No ok ako ok 🤷 stale sa mu nezacalo tvorit jedierko v tom operovanom klbe, stale je sledovany v otro ambulancii, kazdeho pol roka RTG. teraz v aprili znovu ideme na RTG a kontrolu tak snad tam uz bude...to je dalsi nasledok tych 5tich sadier 🤦

gabu_lienka
1. apr 2022

@newmommy maly bol KP cele tehotenstvo, sekcia a klby v poriadku. On pekne sedel v brusku s tym, ze cele telicko mal na jednej strane a nozky natiahnute rovno pred sebou. Tvoj maly mal aku polohu? Pises, ze su rozne polohy a od toho zavisi riziko poskodenia. Teraz som tehotna a babatko je opat kp, v uplne rovnakej polohe.

123el123
2. apr 2022

@newmommy fiiha a sadry mu ale davali az potom ako mu klbiky napravili nie? Teda neviem ake su ine postupy ale asi ste to mali rovnako nie? Najprv klbik napravili, dali na miesto kde ma byt a potom zasadrovali... Moj to mal do pol roka.. Fiha ale sikulka ze hned zacal chodit, moj bol rad ze sa pretoci a da sa na bok nie to chodit😃a nechodi este stale.. No ale super sikula velika😊a kde ste chodili s tymi klbikmi resp. chodite? My na Kramare.. A tiez este nema vyvinute jadierka tak je sledovany 😊

newmommy
autor
2. apr 2022

@gabu_lienka ahoj, aj ja som tehu a drobec je presne tak ako starsi 🙈 prikladam obrazok tych poloh,moji obaja - bol/je - v polohe Frank, v tej tretej a tam je miera vysšia

newmommy
autor
2. apr 2022

@123el123 ano, ano, napravili, zasadrovali. Ale on mal v tej klbovej jamke tkanivo nanesene, tak jemu tam ten klb nedržal a stale mu to vyskakovalo. Preto museli robit orvorenu = krvavu repoziciu, ze to zvnutra vybrali, klb tam dali a zasa zasadrovali. Potom to uz bolo ok...6 tyzdnov sadra, to mal do 7 mesiaca...a ptoom remienky do 11teho s tym,ze vzdy po 4 tyzdnoch sa skladali na 2,4,8,12 hod...

No tie jadierka...ja som to konzultovala s inym ortopedom z BB a on povedal ze cim viac sa s tym klbom manipuluje, tym vacsie je riziko oneskorenej osifikacie - kostnatenia...tak uvidime. Na lavej, ta bola ok, mal jadierko uz v 6tich mesiacoch...a na tejto pravej zatial v septembri nebolo...tak uvidime v aprili

Maly sa liecil v ZA, aj tam teda chodime

kandelabra
2. apr 2022

@newmommy bola som celé poobedie v nemocnici, najprv na monitore aby zistili, či je všetko ok, potom mi pichli nejakú injekciu myslím na zmäkčenie svalstva, aby to ľahšie išlo. Potom ho otáčali, normálne rukami zvonku brucha. Trvalo to asi 10-15 min, nebol to teda úplne príjemný pocit, ale keď som si predstavila, že by som sa dávala pár týždňov dohromady po cisárskom, tak hovorím že radšej toto. Pôrod KP som nechcela. Na SK čo som počula nie je veľa doktorov čo chce otáčanie robiť, ale robí sa, minule som tu myslím čítala príbeh nejakej žienky, čo to absolvovala niekde na východe SK ak si dobre pamätám. (inak môj malý bol tiež v polohe frank breech)
Držím palce aby všetko dobre dopadlo ❤

newmommy
autor
2. apr 2022

@kandelabra ďakujem za info ❤️ ano uz som si načitala ako sa to robi, ale teda robieva sa to asi az tesne pred porodom, nie takto skoro, napr v 30 tyzdni. Ďakujem za doplnenie info 😉

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre