Predrakovinové zmeny na krčku maternice

someone99
19. jan 2018

Ahojte, som v 13. tyzdni tehotenstva a zistili mi, ze mam HSIL, CIN 2. Doktor navrhol pockat do porodu a sestonedelia a hned ist na konizaciu. Ze uz ani nie je potrebne robit dalsiu kolposkopiu a biopsiu. Co mi teda pride divne, lebo o 8-9 mesiacov mozu byt vysledky ine a mozno sa to vplyvom tehotenstva zlepsi. Mozno aj zhorsi, neviem. Nemate s tym niekto skusenost? Nestalo sa vam niektorej, ze po sestonedeli ste zrazu mali CIN 3 alebo sa to pripadne zlepsilo na CIN1?

solene
19. jan 2018

Ahoj, tiež mám tento problém, u mna teda bol už predtým, než som ostala tehu. Dvaja gynekológovia mi nezávisle od seba povedali, že keďže chcem dieťa, tak určite nerobiť konizaciu predtým, lebo tehotenstvom sa výsledky môžu zlepšiť. Po pôrode mi bude robená nanovo cytológia a podľa toho sa rozhodne, či konizaciu áno alebo nie. Určite si ju po pôrode pýtaj.

anielik0606
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
anielik0606
19. jan 2018

Ahoj, niekedy sa zvyknú vysledky po prirodzenom pôrode zlepšiť.... prechodom baletka cez pôrodné cesty (teda aj krcok) moze dojst k jeho preepittelovaniu.... čiže choré bunky ti to akoby strhne a nové budu zdravé , ale teda môžu aj nenusia.... urcite by som, ale pred konizaciou trvala aspon na cytologickom vyšetrení ak bude cytológia pozitívna, môžu ti zobrať vzorku ( Knips)na potvrdenie pozit. Výsledku.Neviem kolko mas rokov a ci budes mat prvé dieta, ake urcite by som sa nedala konizovat bez kontroly

someone99
autor
20. jan 2018

@solene ahoj, takze este si tehotna, ak to dobre chapem? a ake mas konkretne vysledky? tiez taketo celkom zle?

someone99
autor
20. jan 2018

@anielik0606 mam 34, toto je druhe dieta... presne to si aj ja myslim, ze by sa este mala urobit cytologia po porode, ved tie vysledky uz mozu byt ine... a ty si po konizacii, resp. mas s tym vlastnu skusenost?

derdia
20. jan 2018

Knips je veeelmi dolezity....mne to tiez robili, tusim som mala take zle vysledky ako ty...a na biopsii zistili,ze to nie su rakovinove bunky,ale tazky zapal...kt.zmenil bunkovu stenu atd,takze vyzerali na stere hrozne...vdakabohu ma preliecili a je vsetko ok.Mozem dakovat dr.kt ma vyliecil...

kubkovamama
20. jan 2018

@someone99 ahoj,ja mám 2ku po 4 tehotenstvach,dve z toho neúspešne.Dr.mi to stručne vysvetlila asi tak,že tými častými zásahmi do krčku(potraty,kyret atď) vznikajú ranky,jazvičky a bunky sa začínajú meniť.V 7mes som lezala v nemocnici,tam mi jedna mlada dr.povedala,ze hned po porode s tym treba nieco robit,moja dr.zas cakat a neplasit.Zakrok by som viac-menej chcela,ale zatiaľ mi povedala iba čakať a sledovať,donedavna som este kojila.Dcera ma rok.Chodim každé 3mes na kontrolu.Plus hrčka na prsníku.Tak mám radosť do ďalšieho roka😔Počkaj po pôrode,ono sa to mení tie výsledky.Po 6nedeli uvidíš.Drzim palce

kikina0110
20. jan 2018

@someone99
Ahoj mě v 8.týdnu těhotenství zjistili že mám CIN 3. Šla jsem hned na konizaci krčku. To co odebrali poslali na rozbor a výsledky dopadli dobře. Gynekolog mi ted co půl roku dělá stery a výsledky jsou pokaždé v pořádku.

someone99
autor
20. jan 2018

@kikina0110 v 8. tyzdni si bola na konizacii?? a ako dopadlo tehotenstvo? nemala si komplikacie?

someone99
autor
20. jan 2018

@kubkovamama a preco teda nejdes na konizaciu? ved uz si dlho po porode, ci? a teraz mas ake vysledky, ked chodis kazde 3 mesiace na kontrolu? je to stabilizovane, ci sa to zhorsuje? no ale mas toho dost, este ta hrcka, drzim palce aj ja...

kikina0110
20. jan 2018

@someone99
Ano v 8.tt mi ji dělali, asi jako každý zásah do organismu i při tomhle bylo riziko že může dojít k potratu ale vše bylo po zákroku v pořádku. Celé těhotenství taky proběhlo bez komplikací. Rodila jsem v termínu. Bylo to při druhém těhotenství, měla jsem se šetřit ale doma už mi lítat dvouletý klučina takže polehavani nějaké moc nebylo. Od porodu chodím co půl roku na ty stery a pokaždé v pořádku. Moje Dr řekla když dopadly ty stery na začátku tak špatně že ta cytologie není 100% a ze se tohle může stát, že cytologie ukáže špatně a biopsie dopadne dobře.

lucinocka
20. jan 2018

@someone99 ja som mala pred tehu aj pocas tehu CIN 2... po porode uz 6 rokov nemam nic 🙂 CIN 2 vraj nie je na konizaciu ak tam niesu ine zmeny este...

kubkovamama
20. jan 2018

I
@someone99 radila mi počkať tak čakám. Od pôrodu sa to nezmenilo,za 2t idem zas na ster,až to bude horšie tak už pôjdem. Nechcela som ísť od malej ani na deň,tiež mala zdrav.s oblickou. Moja mama cca po 5r čo sa výsledky nemenili rozhodla sama,že teda pôjde na konizaciu. Mala už zvýšene onkomarkery. Tento rok už pôjdem,aj keby dr.zas radila počkať

anielik0606
20. jan 2018

@someone99 toto je moja práca, aj ked mas 34 a dve deti ... urcite trvaj este na kontrolnom stere, pripadne teda mini biopsiu, lebo cytológia je skrining .... a biopsia je biopsia. HPV ti vyšetrovali ?

anielik0606
20. jan 2018

Teraz čítam, ze uz si po pôrode a stále mas CIN 2 .... nech ti urobia HPV .... je pravda, ze pri CIN 2 sa nemusii este konizovat, ale ak budes mat HPV pozitívne zbytočne nečakaj, toto nieje chrípka ani nic, tieto zmeny na krčku niesu na zahrávanie sa. Čiže ak mas uz deti tak nieje očom, odstránia ti len potrebnú časť a nijako to neovplyvní tvoj zivot, akurát sa nebudeš musieť strachovať, ze ak budes vyčkávať moze sa to zozrast do maternice

someone99
autor
20. jan 2018

@kikina0110 hm, tak super, ze bolo tehotenstvo v poriadku... to som rada, ze pocujem takuto skusenost 🙂

someone99
autor
20. jan 2018

@lucinocka a same sa to upravilo po porode? ci si brala nejaku liecbu? oooo, to by som bola rada, keby som aj ja bola taky pripad 🙂

someone99
autor
20. jan 2018

@kubkovamama daj potom vediet, ako si dopadla, drzim palce

someone99
autor
20. jan 2018

@anielik0606 ano, jasne, viem rozdiel medzi cytologiou a biopsiou... ano, som po porode, ale este len po prvom, druhy este len bude 🙂 Jedno dieta uz mam a druhe teraz cakam, termin mam az v auguste. Po prvom porode v 2016 som mala LSIL podla cytologie, v decembri 2017 som mala HSIL podla cytologie a vyslo mi pozitivne HPV 16 a "ine typy" tiez pozitivne. HPV 18 som mala negativne. A teraz som bola na biopsii a vysledky su CIN 2. A este "v strome je chronicky aktivny zapal". Doktor bol dost arogantny, takze som sa ani nestihla spytat, co vobec znamena ten zapal v strome a co to je... Nevedela by si mi to prosim nahodou objasnit? 🙂
No viem, ze zivot mi to pravdepodobne neovplyvni, ale mozno by som este chcela tretie dieta a su studie, kde je pisane, ze je zvysene riziko potratov a predcasnych porodov... ale samozrejme, ak budem mat zle vysledky, nebudem riskovat, ze sa to rozrastie do rakoviny...

mircalla
20. jan 2018

Bohuzial mozu, mne sa to rapidne zhorsilo za par mesiacov

someone99
autor
20. jan 2018

@mircalla ako konkretne sa ti to zhorsilo? z akeho stupna na aky? a za aky dlhy cas? teda, ak ti nevadi napisat konkretne vysledky...

mircalla
20. jan 2018

@someone99 z 1 na 2-3 asi za rok

mircalla
20. jan 2018

@someone99 Prepac PAP1 na PAP 2-3

lucinocka
20. jan 2018

@someone99 nic som nerobila...len raz dvakrat rocne idem na papa test a kontrolu a vsetko ok🙂 teraz druhykrat tehu🙂

anielik0606
20. jan 2018

@someone99 Ahá, tak ja som myslela, ze si uz aj po druhom pôrode .... No ak budes chcieť este tretie dieta tak mozes mat problém po konizacii, nakoľko tym ze sa väčšina odstráni tak uz nemá taku schopnosť držať uzatvorený, co moze spôsobiť potrat, pripadne predčasný pôrod .... ale da sa krcok zašiť napríklad. Ak mas pozitívne vysoko rizikové HPV, co teda typ 16 je tak je pravdepodobnosť, ze sa ti to moze zhoršiť, ale tak uvidis co bude po pôrode ... príroda je mocná .....a co sa tyka zápalu v stróme. Stróma je druh vaziva v krčku .... čiže ak tam mas choronicky zápal aj ti povedal, ze aky? Bakteriálnych, mykoticky poprípade parazitárny .... nemala si nikdy trichomonas, alebo chlamýdie .... poprípade časté kvasinkové infekcie ? V tehotenstve su kvasinky časté .... aj ti dajako ten zápal lieči?

someone99
autor
20. jan 2018

@anielik0606 ved prave preto sa bojim tej konizacie, ze mozu byt potom komplikacie v dalsom tehotenstve... Ano, citala som, ze HPV 16 je velmi agresivny, tak uvidim po sestonedeli, urcite si vyziadam dalsiu biopsiu. Co sa tyka toho zapalu, nepovedal mi vobec nic, ani to nespomenul, naozaj bol velmi arogantny a bolo vidno, ze ho neskutocne obtazujem... vysledky si ani riadne neprecital, rovno ma chcel objednat na konizaciu, az potom sa spamatal, ked som mu povedala, ze som tehotna... pricom v sprave to bolo.. takze naozaj si ju ani celu nepozrel... Na dalsie vysetrenie uz na to oddelenie urcite nepojdem, vyberiem si inu nemocnicu. Ale ten zapal asi bude so mnou riesit moja gynekologicka, ked jej donesiem vysledky, ta je fakt svedomita.. Nemala som nikdy nic z toho, co si spomenula, maximalne kvasinky v minulom tehotenstve... A este, ak sa smiem spytat, ked je to tvoj odbor 🙂 - ma ockovanie vyznam aj po konizacii? Lebo nazory su rozne...

someone99
autor
20. jan 2018

@mircalla a ako to u teba riesili? iba ta sleduju alebo si mala aj nejaku liecbu? inak, PAP 2-3 nie je az taky zly vysledok... je to ine hodnotenie ako CIN... a tie cisla nie su rovnocenne... napr. PAP 2 nie je CIN 2... pozri si napr. tuto stranku, dole je tabulka, je to tam celkom zrozumitelne popisane...
http://www.medzinamizenami.sk/rakovina-krcka-ma...

mircalla
20. jan 2018

@someone99 hej uz mi to doslo....prepac domotala som to. mala som konizaciu, odvtedy vseko ok a este som 2 deti porodila. chodim cca raz za rok a pol mavam dvojku

anielik0606
20. jan 2018

@someone99 Hm niektorí lekári akoby zabúdali, ze maju slúžiť pacientovi 😓. A co sa očkovania tyka, tak je to na tebe, myslím ze ale najväčší význam ma u mladých dievčat, aj ked si myslím, ze prevencia je oveľa lepšia ako sa spoliehať na očkovanie.... kedže je vela druhou HPV, proti ktorým vakcína ani nieje .... skor si myslím, ze podporiť prirodzenú imunitu je lepsie. Teraz sa s tym uz nestresuj, aj stres vsetko zhoršuje .... užívaj si tehotenstvo, po šestonedelí si daj urobit cytologiu, podla výsledkovú kolposkopiu, poprípade mini biopsiu a podla výsledkov sa zariadis

someone99
autor
21. jan 2018

@anielik0606 ked ja mam imunitu fakt dobru, chora byvam raz za uhorsky rok... tak uvidim na jesen, ako to vsetko dopadne... dakujem za spolahlive info 🙂 ahoj

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre