Reprodukčná imunológia v začiatku tehotenstva

katka05061
31. jan 2023

Ahojte. Chcem sa spýtať, či mate skúsenosť. Vyše 3 mesiacov čakám. A termín na Repro imunologiu v Nitre. Minulý týždeň v pondelok (22DC mi vyšiel pozitívny test (aj z ranného moču, aj z krvi) a dali mi duphaston (v Repromedica, lebo som už dvakrát potratila na 32 deň). O dva dni mi robili test znova u mojej gynekologičky (ten iba z moču) a bol negatívny, tak mi spravila klasickú prehliadku, rozšírenú cytologiu. Keďže som dosť spinila, niekoľko dní a na odporúčanie mojej gynekologičky (videla negatívny test, tak povedala, že ak tam nie je tehotenstvo, tak je zbytočne ho brať), vysadila som duphaston, aby som bola na vyšetrenie na imunologiu "čistá". Bola som v tom, že sa znova udialo to čo aj minulý rok a nejak som to extra neriešila, sústredila som sa na to vyšetrenie na imunologii. Ešte som si pre istotu spravila test doma v piatok (26 DC) a bol negatívny. Stále mi je ale nejak divne po jedle, mám extrémne citlivé bradavky a som naladova viac ako inokedy. Dnes je to 30DC (bežne mám 24-26 dnove cykly) a keďže mi bolo divné, že mi stále nedošla mrcha, tak že si dám pohár červeného, ale mala som doma ešte jeden Digi clearblue, tak že si ho Tako k večeru spravím. A vyšlo mi + 2-3. Momentálne neberiem žiadne lieky (kvôli vyšetreniu). Naposledy som mala doxyhexal na Silvestra, lebo mám zápal krcka. Aj teraz na prehliadke to doktorka označila

katka05061
autor
31. jan 2023

@katka05061 Aj teraz na prehliadke mi doktorka napísala diagnózu "akútna vaginitida". Aj napriek doxyhexalu, macmiroru, entizolu sa mi zápal nestiahol.

Konečne sa dostávam v pointe. Nemáte niektorá skúsenost, že išla v skorom štádiu možného tehotenstva na vyšetrenie na reprodukčnú imunológiu?

petamich
31. jan 2023

ja taku skusenost nemam, my sme sli riesit mozne dovody spontannych potratov v zaciatku tehotenstva a na to, aby nam dali relevantne vysledky som musela byt nepamatam si presne ale nejaku dobu od umeleho oplodnenia, potratu...inak mozu byt vysledky skreslene

cize asi zalezi od toho, co tam idete riesit

katka05061
autor
31. jan 2023

@petamich presne toto. Dôvody včasných potratov. A mam od nich takéto usmernenie: Minimálne 7 dní pred odbermi musíte byť obaja zdraví, lieky proti teplote ani proti bolesti, pauza po ATB min. 4 týždne.
8 týždňov pred termínov už nemôžete absolvovať žiadne umelé oplodnenie, insemináciu a pod., tiež po potrate musí byť pauza 8 týždňov.

Ale teda ja nemám po potrate a ani umelé som neabsolvovala

petamich
31. jan 2023

@katka05061 no ani tehotna nemozes byt 🙂 oni predsa sleduju reakciu ja spermie, hormonalny obraz, hodnoty NKC, cytokiny (neviem, ci to pisem spravne), ...a ked si tehotna tie hodnoty su uplne ine ovplyvnene tehotenstvom, takze tym padom ti nedaju ziadne vysledky, ktore by mali zmysel a bez vysledkov ti ani nenasadia ziadnu liecbu, takze podla mna tam vobec nema zmysel chodit, zavolaj si tam a uvidis, ze ti povedia to iste

ved logicky ist riesit vcasne potraty a byt tehotna 🤷‍♀️ skor nech ti gynekolog nasadi progesteron, mozno preventivne nejaky fraxiparine, ...drzim paste!

casillas28
31. jan 2023

@katka05061 treba tam zavolat a informovat ich o situacii...zaroven ist ku gyn nech ti sleduju hcg ...drzim palce nech sa tentokrat male udrzi 🙂

katka05061
autor
31. jan 2023

@petamich
@casillas28
Ďakujem dievčatá. Určite budem volať do Nitry a aj mojej gynekologičke, len ma zaujimalo, či sa niektorej niečo podobne stalo.
Ešte uvažujem, mám doma duphaston, či si ho nedať pre istotu. V Repromedica mi vtedy povedali, že pokiaľ budem tehotná, mám ho užívať, inak som to mala brat asi iba 3 dní...

petamich
31. jan 2023

Duphaston si pokojne nasad, ublizit nemoze 🙂 drz sa!

casillas28
31. jan 2023

@katka05061 uz by som si ho nenasadila a zajtra rano sla k lekarke aj s tym testom ze co sa deje ze mas termin v tej nitre a nevies co dalej...na reprodukcnu by som zavolala po kontrole u lekarky

katka05061
autor
31. jan 2023

Ok, ďakujem. Je pravda, že keď som ho teraz týždeň nebrala, tak dnes večer asi nič nezmením. Zajtra si ho zoberiem so sebou, keby náhodou. Ďakujem vám ešte raz za rady. Veľmi mi to pomohlo 🙂

gabrielamodrykonik
31. jan 2023

@katka05061 mna zaraza, ze tvoja gynekologicka ti nespravila krvny test na hcg hormon, po tom, co si jej povedala, ze ti z mocu vysiel pozitivny test, ale ze ti opat spravila len test z mocu a spoliehala sa na to. Je to absolutne neprofesionalne. Navyse robit tehotnej hentake vysetrenia ako cytologia a sparanie do toho krcka co ti robila a este ti nasadit hentie vsetky lieky co si popisala bez toho, aby mala z krvi vylucene, ze si tehotna, podla mna nie je normalne. Ak ti clearblue digitalny test ukazal, ze si tehotna, tak si. Inak by to v najhorsom pripade mohlo znamenat raka, co si nemyslim, ze je tvoj pripad. Ak si fakt tehotna, tak teraz je pre teba co dolezitejsie? Nejake vysetrenie z reprodukcnej imunologie, ktore mas az za tri mesiace, alebo tvoje tehotenstvo a dieta a spravit vsetko preto, aby sa tehotenstvo udrzalo? Sustred sa teraz na tehotenstvo. A co sa tyka reproimunologie v Nitre, tak za prve, by som tam zavolala a spytala sa, ze ci sa mozes dostavit na vysetrenie aj tehotna a beries lieky, lebo je teraz pre teba priorita, aby sa toto tehotenstvo udrzalo a za druhe, termin by som zatial nerusila tak ci tak, lebo je otazne ako toto tehotenstvo dopadne. Viem, ze sa robia reproimunologicke testy pred otehotnenim, ak je problem s pocatim, a potom cca najskor 8 tyzdnov po potrate, alebo kyretazi, ak je problem s donosenim. Teraz by som sa ale primarne zamerala na toto tehotenstvo, aby sa udrzalo. Takze asi zmenit gynekologa, lebo ta tvoja mi pride divna a poradit sa, ci mas brat ten progesteron. Za potratmi moze byt aj nejaka hematologicka porucha (tromboticke stavy-genetika, alebo coraz castejsie syndrom lepivych dosticiek, co liecia 100 mg anopirinu denne). Takze aj hematologiu by som popripade riesila. Treba sa s gynekologom porozpravat, ci by si priklad aspon ten anopirin nemohla brat preventivne a ako je to s tym progesteronom, lebo ten sa tiez dava na udrzanie tehotnosti, ale zase vraj na tie lepive dosticky nie je moc dobry. Ale niektori lekari predpisuju oboje. Proste teraz byt na tvojom mieste, tak by to chcelo fakt najst dobreho gynekologa a konzultovat svoj stav s nim. A hlavne sa nestresovat, lebo stres je pre prve tri mesiace tehotenstva najhorsi.

gabrielamodrykonik
31. jan 2023

@katka05061 a este raz to citam a dokonca v repromedice ti robili aj test z krvi a ta tvoja gynekologicka sa spoliehala len na test z mocu a este ti vysadi na zaklade curacieho testu vsetky lieky, ktore ti nasadili v repromedice 🤦‍♀️. Ries tvoje tehotenstvo uz prosim ta len s gynekologom v repromedice a nie s tvojou gynekologickou. Dohodni sa tam s nimi, ze to budes u nich riesit.

katka05061
autor
31. jan 2023

@gabrielamodrykonik ahoj. Áno, aj mňa to vtedy zarazilo, že mi nespravila test z krvi. Hlavne keď to bol nejaky 24 DC. Vtedy mala informácie, že som silno spinila až krvácala a bolí ma brucho tak ako pokazde, keď som bola tehotná. Teraz je to už jedno, zajtra tam pôjdem a aj podľa toho, ako sa k tomu postaví, tak sa rozhodnem, či odídem. Ja som bola predtým u iného doktora, ale ten odtiaľ odišiel a pacientky dali k tejto doktorke, ktorá má inak veľmi dobre hodnotenia. Na tú reprodukčnú by som mala ísť teraz štvrtok 2.2. Doktorka mi nepredpisala teraz žiadne antibiotiká, lebo čaká na kultiváciu a aj kvôli vyšetreniu. tie vymenované antibiotiká som brala ešte v decembri.

katka05061
autor
31. jan 2023

@gabrielamodrykonik na hematologii som.bola, tam nič nenašli a bola som aj na endokrinologii a tam mi predpísali euthyrox 50

gabrielamodrykonik
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
gabrielamodrykonik
1. feb 2023

@katka05061 tak na tu reproimunologiu chod uz, ked mas termin na zajtra a porozpravaj sa s lekarkou osobne. Ak nemas hematologicky problem, tak ten progesterom ber, davaju to na udrzanie. A ries to v tej repromedice radsej ako u tvojej gynekologicky.

monika12486
5. mar 2023

@petamich môžem sa spýtať, aj zistili dôvod?

petamich
5. mar 2023

@monika12486 u mna ano ale na hematologii nie na repro imunologii, tam nic nezistili, odporucali mi sice lipidy intravenozne ale gynekolog ze na co, ze on nevidi zmysel - takze sme nasadili pri dalsom tehotenstve fraxiparine

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre