Skracovanie krčka maternice. Dá sa zastaviť, či sa stále skracuje?

luc_z
11. okt 2006

Ahojte 🙂 vcera som bola u lekara, a skratil sa mi krcok o 4mm, navyse mi tvrdne aj brucho. pride mi to este skoro v 21 tt. mate s tym niektora skusenosti? da sa to zastavit ci stale sa to skracuje? inak je krcok zavrety. Dakujem.

minika78
10. júl 2017

@vanny12345 dakujem za odpoveď. A ako to prebieha? to ta uspali? A bolelo ta to potom?

minika78
10. júl 2017

@vanny12345 hej no hneď pesar. Moc sa mi nechce ísť do toho pesaru..😔

sten
11. júl 2017

@minika78 ja som to mala tak isto ako vanny, ked ti robia serklaz, tak ta uspia, teda nic necitis a ani potom to neboli (prvych 24h. musis len lezat a par dni mozes krvacat)
potom ked je vsetko OK, tak cca po tyzdni ta prepusia a doma treba mat kludvy rezim.
ja mam nefunkcny krcok a mne by nic ine ako serklaz nepomohlo. bez toho by som deti nedonosila.
tak drzim palce...

minika78
12. júl 2017

@sten dakujem za odpoveď. V piatok idem na poradnu tak uvidim ako sa drzi ten krcok. Dakujem😉

vanny12345
20. júl 2017

Baby ja len tak pre zaujimavost,kolko dni po odstraneni stehu ste porodili? Dkaujem. My sme tiez uz čakatelia. :D 🙂

sten
20. júl 2017

mne 1x po tyzdni vyvolavali, lebo sa im nieco nezdalo (ale cely tyzden som bola na 4 prsty otvorena)
2x po tyzdni som prisla na poradnu a ze teda som na 5 prstov a ideme rodit
3x som tyzden bola v nemocnici, ze na 4 prsty a ked nic, tak ma prepustili a o par dni som porodila (takze asi 1,5 tyzdna po vybrati stehu)
> vsetky tri rychle porody, nakolko som vzdy bola hned na 4 prsty otvorena a krcok uvolneny

vianocnydarcek7
25. júl 2017

@vanny12345 v pondelok odstránili stehy a v stredu pred polnocou som rodila 🙂

julka31111
8. aug 2017

Zdravim babenky som strastne zufala ...uz neviem co mam robit..bola som minuly tyzden u gyndosky kde mi potvrdila tehotnost stym ze mi robila vyter s krcka cytologiu.. no zacala som spinit mala som vytok ako keby soplik a v tom kus krvi..na dalsi den bolo toho viac ale ne viac tak ako by to malo vyzerat na menstruacnu krv tak som isla na pohotovost do nemocky tam mi skonstatoval ze prebieha potrat- nad vnutornou brankov kolabujuci gestacny vak 6mm v tvare slzi..mam brat prestat lieky ak by som vela krvacala uzaj do nemocky na kyret 😢 volala som lekarke ta povedala lieky mam brat nadalej tak ich beriem idem ku gyndoske zajtra ale ja uz neviem co teraz si mysliet sice mam krv na vlozke ale nie tak ako pir menzese nemam bolesti ani naznak toho..sem tam na toaletnom najdem zrzanu krv prosim poradte mi ci to je len stoho krcka ale naozaj to uz je koniec pri prvom dietati mi vyter nerobila na zaciatku tehu tak nechapem preco teraz a z coho to mam beriem duphaston,ascorutin,magnezium a kyselinu listovu dakujem za odpovede

monulik_t
1. sep 2017

@mirka2405 Ahoj 🙂 dostala som sa k tvojmu prispevku o Utrogestane 🙂 mna vcera pustili z nemocnice, som 24 tt, tretie tehotenstvo a krcok skrateny na 2 cm. Lezala som v BA kde je Zahumensky teraz prednostom a tiez mi teda pri odchode predpisali Utrogestan vaginalne. Mam hrozny strach ci to zaberie/zastavi skracovanie. V pondelok idem znovu do memocnice, ak sa krcok este skrati tak urobia serklaz, ak nie tak pokracujem v uzivani Utrogestanu a budem lezat doma. Je to hrozne na psychiku... tebe to teda zastavilo uplne to skracovanie? Ja nemam ani tvrdnutie ani nic ine, len sa krcok rapidne skratil. Mala som to aj v predoslych tehu, akurat ze tam sa na to prislo neskoro az ked som uz bola v 33 tt otvorena na 3 cm a utrogestan mi vtedy uz nedavali, rovno infuzie...

mirka2405
1. sep 2017

@monulik_t ahoj,mne ho tiez naordinoval Zahumensky🙂... vydrzali sme do 35 +0, neviem ci vdaka utrogestanu,krcok mam ale po rozsiahlej konizacii. Utrogestan by pomoct mal,ja som serklaz odmietla,absolvovala som ju pri prvom synovi a mam na nu zle spomienky,a syn sa narodil v 36 t. V sucasnosti aa od toho upusta, robi sa naozaj vynimocne,aj ked na slovensku este pomerne casto. Serklaz ti chce robit Zahumensky?

monulik_t
1. sep 2017

@mirka2405 bol tam este iny lekar ktory suhlasil s postupom - teda nasadenie toho Utrogestanu. Teraz ho mam uzivat 4 dni, na 5 den idem na kontrolu a ak sa krcok aj napriek tomu skrati tak potom navrhol dalsi lekar serklaz. Ja konizaciu nemam (aj ked hrozilo aj to) no mam za sebou 2 tehotenstva kde tiez krcok strajkoval a potom este jeden potrat s kyretazou. Krcok je teda dost oslabeny... ja by som hlavne nechcela ist do nemocnice, staci mi keby to ostalo v takom stave ako je a nezmensoval sa. Teraz ho mam skrateny na 2 cm

mirka2405
1. sep 2017

@monulik_t ja som tiez mala MA s kyretazou a nasledne konizaciu. Po serklazi mi neustale tvrdlo brucho,tlacili ma stehy, az do konca tehotenstva som uz len lezala doma,vystresovana. V druhom tehu som mala v 22 t . Krcok 29 mm, odvtedy utrogestan,krcok sa trosku skratil aj tak,ale nie vyznamne,serklaz sa uz v pokrocilejsim stadiu tehu nerobi. V 28 t. Som mala 19 mm, ale to sme uz vydrzali. Snazila som sa co najviac lezat,brala som este magnezium 3x denne po 2 tbl magnezia,isoptin a salbutamol,lebo mi tvrdlo aj brusko. Neboj to zvladnete,viem ake to je,ja som od strachu ani spavat nemohla. Nakoniec mi museli dat tbl. Na upokojenie,lebo som v 28. Tyzdni dostala pravidelne kontrakcie ,na urgente mi povedali,ze to zo stresu a nevyspatia,tak mi dali oxazepam na spanok a ukludnenie. V 34 +6 mi odtiekla plodova voda,stihli mi dat este kortikoidy na dozretie pluc babatka a hned po poslednej injekciu som porodila rekordne rychlo za 5 min. Aspon nejaka vyhoda skrateneho krcka🙂

monulik_t
1. sep 2017

@mirka2405 vdaka za povzbudive slova, uvidime teda ako to dopadne u nas 🙂

innather
8. okt 2017

ahojte, tak ja som v 31tt a mam krcok 38mm(od poslednej kontroly kratsi o 2mm, mam prisny kludovy rezim doma a magnezko :( k tomu mam od zaciatku tehu drazdivu maternicu.. to neustale lezanie ach :(

monulik_t
8. okt 2017

@innather neboj sa, ja lezim uz skoro dva mesiace a to mam doma dve male deti (5 a 3 r) Rodina pomaha ako sa len da, manzel funguje na 200%. Ja mam krcok 2 mm, takze ten tvoj je este v “pohode”. 🙂 To lezanie naozaj pomaha, najdi si nejake aktivity ako zabijes cas.. ja pozeram filmy a serialy, popri tom som si na tablete stiahla hru - staram sa o farmu 😀 a hackujem hracky, citam knizky... Ja som teraz 28+3, takze do porodu do decembra tiez este daleko ale nejako to dame 🙂

monika1791
8. okt 2017

@innather Tak to máš ešte pekný krčok 🙂 taký som mala v 20tt 🙂 tiež som mala dráždivú maternicu čo mi stále tvrdlo od 13tt brucho..v 32tt som mala krčok 25mm

innather
8. okt 2017

@monulik_t
@monika1791
ste ma potesili baby, tak moj dr.je super opatrny a asi dobre robi, ja som to trochu prehnala s aktivitou, malovali sme.. teraz uz len oddychujem a lahke domace prace porobim, periem vecicky pre male, atd.
maternica keby nemam mg tak je non-stop tvrda, no co uz s nou
neviem presne ake su na ten krcok normy, nikde som nenasla, ale myslim, ze pod 2,5 je to uz kriticke
a intimnosti ako, mate zakaz?

monika1791
8. okt 2017

@innather Áno pod 25mm je už riziko..ake ty máš krásny krčok na svoj týždeň.No my sme intímnosti už potom nemali..som sa bála 🙂

innather
8. okt 2017

@monika1791
snad sa uz nebude skracovat dalej, aspon do casu, ked sa uz ma? 🙂
uvidim bud.tyzden na kontrole
a kedy si nakoniec rodila?
dakujem za podporu

monika1791
8. okt 2017

@innather Rodila som nakoniec v 38tt ked som viac vonku pochodila 😀 tam sa jedná vlastne o to že sa máš šetriť kôli tomu keď ti tvrdne stále brucho tak tým sa ti môže krčok skracovať..preto keď videl že sa ti zmenšil o 2mm tak radšej nech si dávaš pozor.Ja som jedla 8-9 magneziových tabliet denne😵

innather
9. okt 2017

ano, myslim, ze preto je opatrny,
tiez si davam mg skoro kazde 4hod a to aj v noci, neviem co by som bez neho robila 😉
rano sa hocikedy zobudim a brucho tvrde

ancovicka522
10. okt 2017

@innather davaj si na seba pozor a snaz sa dodrzat kludovy rezim, mne tiez tvrdlo brucho vkuse od 24tt, teraz som v 29tt. Este pred tyzdnom na kontrole mi nameral rovnako ako predtym na poradni 37 mm, tak som si myslela, ze je to celkom v pohode a nieco som doma porobila. Vcera vecer ma chytili strasne krce, utekali sme na pohotovost a odrazu mam 24 mm a magneziove infuzie 😔 a to som tiez poctivo brala mg ☹

innather
10. okt 2017

@ancovicka522
drzim palce, v nemocke si aspon pod kontrolou
treba davat pozor, je to velmi individualne asi, ja mam zajtra kontrolu-uvidim.. klud.rezim dodrziavam odkedy sa skratil a planujem az do 38tt vydrzat
asi si sa presilila

janamexico
13. nov 2017

Ahojte prosim vas co to znamena nalez 1cm uzatvoreny som kvoly tomu hospitalizpvane to je tak velmi zle som 34 tt ☹

monika1791
13. nov 2017

@janamexico Že máš krčok maternice uzatvorený (čiže sa neotváraš) a dlhý 1 cm.Treba fakt oddychovať..neboj sa už si pekný týždeň..už treba potiahnúť min.2 týždne.Držím palce😘

innather
13. nov 2017

myslim, ze norma je 2cm ale asi aj ine parametre si mala horsie, tak pre istotu ta poslali lezat, aby si este vydrzala par tyzdnov kym bude dieta nachystane ;)

monulik_t
13. nov 2017

@janamexico Neboj sa, az take velmi velmi zle to nie je ale to ze ta hospitalizovali je ok. Ono totizto krcokmby sa mal skracovat az tesne pred porodom a nie takto skoro. A kedze lekari nevedia prepovedat ci sa ti skratil “jednorazovo” a viac sa nebude alebo sa bude skracovat aj nadalej co moze viest k predcasnemu porodu. Preto ta pre istotu dali do nemocnice. Predpokladam ze mas aj infuzky, tie by mali zabrat. Pokial sa ti ten stav stabilizuje, nebude ti tvrdnut brusko, neotvoris sa a krcok sa viac neskrati, myslim ze ta po par dnoch pustia domov. Ale rataj s maximalnym kludovym rezimom. Mne sa krcok skracuje od 20 tt. Vtedy bol 2,5 cm. V 22 tt som bola v nemocnici lebo klesol na 2 a dostala som bolesti. Infuzky zabrali a po par dnoch ma s nalezom 2,4 cm pustili domov. Odvtedy chodim kazde dva tyzdne do rizikovej poradne. Krcok sa stale skracuje ale vzhladom ale nie rapidne, vzdy za dva tyzdne cca o 2-3 mm co je vraj pri mne ok (vzhladom na dva porody s rovnakymi problemami + kyretaz + zla cytologia). Momentalne som tiez 34 tt, beriem utrogestan vaginalne a magnezko, pred tyzdnom bol krcok 1,3 cm. Do kazdej poradne idem so strachom a zbalena do nemocnice ale nastatsie sa vzdy dostanem domov. Doma len lezim, o vsetko sa uz od toho augusta stara manzel. Tak neboj, kym nie si otvorena tak je to ok 😉 Apropo.. pri dcere (druhy porod) som prisla do nemocnice v 33 tt otvorena na 4 cm. Do dvoch dni to uz bolo 6 cm, krcok uplne spotrebovany. Kazdy den mi hvorili ze porodim a vydrzala som do zaciatku 38 tt 😉 Drzim palce

janamexico
13. nov 2017

@monulik_t ahojcek ja som na rizikovom od 20 tt a chodim na rizikovu poradnu 6 som bola na ooradni vsetko bolo ok a v sobotu vecer orisla pre mna sanitka a zostaka som v nemocnici infuzky nedavaju magnezkove ze vraj sa to tak uz nelieci uvidime teraz mi roboli ultrazvuk ked som nastupila a teraz ze vraj az o tyzden teda dva ☹

innather
13. nov 2017

ja som teraz 36tt a pomalicky sa krcok meni, myslim ze sa to zacina okolo 30tt postupne menit u kazdeho individualne, su ale nejake normy
ale mozno aspon lahsi porod budeme mat 🙂

monulik_t
13. nov 2017

@janamexico hmm a v ktorej nemocnici lezis? To prvykrat pocujem ze magnezkovymi infuziami sa to uz nelieci.. A mala si aj kontrakcie ci preco ta brala sanitka?

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre