Tehotenská cukrovka

1dorotka1
19. feb 2015

Mamicky buduce mamicky ako ste zvladli teh.cukrovku? Dodrziavali ste dietu? Aku ste mali hodnotu a co take ste papali?

teplakova
19. feb 2015

Mne vyšla na oGGT hodnota (po 1,5 hod) - 7,8 mmol/l => čo je hraničná hodnota, moja lekárka nič nechcela zanedbať, tak ma poslala pre istotu na diabetologiu. Nasadili mi "diétu", čo vlastne ani nie je nejaka diéta, aspoň pre mňa to bolo celkom ok - normálne zdravé stravovanie. Prešla som výlučne na celozrné pečivo (+ grahamové rožky), cestoviny som tiež začala jesť celozrné, mäso, ryby, a kooopec zeleniny 🙂
Ryžu, zemiaky, sladkosti a výrobky z bielej múky som vylúčila, a ovocie som obmedzila. Čo mi chýbalo bolo práve to ovocie. Samozrejme nikdy som nebola hladná a neobmedzovala sa v kvantite, len som jedla zdravšie. Raz za čas som si dala aj niečo "zakázané" - napr. zemiakovú kašu, ryžové rezance, lokšu.. to ani nejde dodržiavať na 100% každý jedeň deň..
Počas tehotenstva som pribrala 10,5 kg (pri výške 181 cm), a moje mláďatko malo 3.470 g, takže žiadny gigant, ani žiadna žltačka nebola, apgarovej skore 10 z 10 🙂
(Necelé 2 mesiace po pôrode mám mínus 12,5 kg :D jupiii!)
Držím palce, nech ti to tiež ide tak hladko 🙂

1dorotka1
autor
19. feb 2015

@teplakova dakujem za odpoved
Tiez som na diete ale hodnotu som mala 8,8 mam jest pravidelne a povolenych mam 21 sach.jednotiek co mam rozdelene na R, D OB, OL, V tak je to take otravne to sledovat a hlavne pre mna tazke ze si nemozem dat nieco sladke,palacinky buchty, zakusky a tak 😒

teplakova
19. feb 2015

Ahaa, o tom rátaní som čítala, ale našťastie mne nekázali. Mala som glukomer a merala som si hodnoty cukru po jedle, vyskočili mi asi 3x, a to som presne vedela, že prečo. Keď som jedla to čo som mala, tak boli hodnoty stále v norme. S tým sladkým to budeš mať ťažké :( ja nie som až tak na sladké, tak mi to nechýbalo nejak veľmi, a keď som mala chuť, tak som zhrešila kockou čokolády alebo bonbonom z bonboniéry.
Inak pohľadaj si na nete recepty pre diabetikov, videla som niekde aj recept na palacinky napríklad. S lekvárom si ich síce nedáš, ale napr. tvaroh je povolený. A na sladenie stévia, tá je povolená aj pre tehotné na rozdiel od umelých sladidiel..

jajanka2211
20. feb 2015

Mne hodnota oGGT vybehla az na 11. Dostala som glukomer a meriam 1,5 hod. po kazdom jedle. Hodnoty mam praveze teraz strasne nizke 4,1 - 5,0 (dufan, ze je to OK). Mne len povedala diabetologicka, ze nemam jest sladke. Ovocie mozem, ale mam si ho rozdelit - napriklad 1,5 hod. po jedle si mozem dat mandarinku - ale len 1, nue zjest 4 naraz 🙂 Vsetko ostarne mam povolene. Jedine, co som zmenila je, ze jem celozrnne pecivo. Sladke som nejak vo velkom mnozstve ani predtym nejedla. Takze som sa vzdala asdi 2 kociek cokolady za 3 dni 😀

chrummka
20. feb 2015

mne vysla hodnota na oggt 8,19 cize diabetologicka to automaticky diagnostikovala ako tehotensku cukrovku, cize som si merala kazdu hodinu po kazdom jedle cukor, a davat pozor na co reagujem aby cukor nebol vyssi ako hodnota 7,8 lebo vtedy si babatko bude prehltat tu sladku vodu a velmi priberat, ale v skutocnosti bude mat problem s adaptaciou po narodeni. tak som merala ale mala som tiez nizke hodnoty cca od 4,5 do 6. len par krat mi cukor vyskocil na 7,4 aj to z grahamoveho rozka. bolo mi to divne tak som skusila aj sladke jedla a aj dr uznala ze ked som mala hodnotu s vyprazaneho syra + hranoliek cukor asi tak do 6,0 tak to tehotenska cukrovka asi nebude a ze dietu drzat nemusim. popravde aj mne prislo zvlastne ze z cokolady a sladkosti som cukor mala cca do 5,5 max a z obycajnych jedal bol vyssi. preto som sa jej aj pytala ako je mozne ze na teste mi ten cukor tak vyskocil pricom z obycajnych sladkych jedal ho mam relativne nizky - tak mi povedala ze som mohla byt napr. v strese, ale popravde podla mna je cely tento test dost nezmyselny lebo 75 gramov cistej glukozy nikto nikdy dobrovolne jest nebude. kdezto obycajny rozok + maslo + lekvar su ranajky plne sacharidov cize ak by tehotneska cukrovka bola tak by sa prejavila aj po takychto ranajkach. a pocula som ze niektori novodbi lekari co robia tento test tak ho robia uz aj tak ze tehotna zje sladke ranajky a potom meraju ten cukor.

jajanka2211
20. feb 2015

@chrummka Ved aj mne automaticky, ze tehotenska cukrovka. No myslim si, ze na moje telo bolo toho cukru prilis (kedze nie som zvyknuta na vela sladkeho). Potom, ako som to vypila mi bolo zle 1,5 hod. (na zvracanie). Moje telo to asi zosokovalo. ☹ Ja tiez uvazujem, ci nespravim pokus a nezjem nieco sladke, ako moje telo zareaguje, ale bojim sa, aby mi to neskreslilo vysledky - nech mi este nahodou nedaju pichat inzulin ☹
Inak jem vsetko. Vyprazane som neskusala (velmi mi nechuti), ale asi si dam hranolky k jedlu, co to urobi 😀

chrummka
20. feb 2015

@jajanka2211 no vyskusaj kludne, mne dr povedala ze aj ked pocas toho testovania mi ten cukor nahodou vyskoci nad 7,8 tak to tragedia nie je ked je to z casu na cas, podstatne je aby to nebolo trvalo napr ze cely den mas vysoku hodnotu ze to uz by mohlo vplyvat na babo, a este mi vravela ze aj ked je chut na sladke (co ja by som teraz zozrala aj cokoladoveho slona 😉 no proste strasne mi sladke chuti teraz ku koncu) tak je lepsie zjest kusok klasickeho cukru, no hlavne ziadne sladidla lebo to su umeliny - pred tym ma varovala, a ked som si vedoma ze zjem nieco kalorickejsie tak bud ist nieco poupratovat poobede alebo na prechadzku, hlavne nie lezat po kalorickom obede. tak drzim palce nech to dobre dopadne.

jajanka2211
20. feb 2015

@chrummka Dakujem. Aj ja dufam. Inak, oni budu aj kontrolovat, ci tie hodnoty, co som zapisala suhlasia s glukomerom? Lebo manzel sa tiez chcel otestovat, tak po 3 pivach som mu robila test - presiel, mal 6,0 🙂

chrummka
20. feb 2015

@jajanka2211 no to neviem, mne nic nekontrolovala dr, ja som si iba pisala do zosita vsetky jedla asi cca za 1 tyzden, a to som jej ofotila a doniesla a to jej stacilo , tak si to prestudovala a skonstatovala ze je to ok. ja som tiez muza testovala, ale sa nejak blbo pichol do prsta, lebo ho bolel asi hodinu 😉

marlen5
26. feb 2015

@chrummka
@jajanka2211 Kocky, ja som tiez dopadla..hodnota 8,2. Som zvedava, co mne nariadia. Ale poviem vam, ze pred dvoma rokmi som nemala diagnostikovanu tehotensku cukrovku a narodil sa mi chlapec s vahou 4,7 kg.

jajanka2211
27. feb 2015

@marlen5 Mne nestanovovali ziadnu dietu. Povedali len nejest sladke, nepit sladke vody a ovocie nejest vela naraz (ale cca 1,5 hod. po jedle si dat napr.1 mandarinku). Ja som k tomu zacala jest tmavy chlieb a obmedzila som prilohy (maso, zemiaky, knedla) k hlavnemu jedlu. Dostala som sa vdaka tomu k hodnotam 1,5 hod. po jedle pod 5,5. Ked som jedla uplne vsetko mimo sladkeho tak som mala okolo 6,3, co je tiez OK, ale nechcela som riskovat, ze to vybehne. Inak mozem jest uplne vsetko 🙂 Nie je to nic strasne a pre babo urobim vsetko 🙂
)

dzinka777
8. máj 2020

Ahojte.mam gestacny diabetes,chcem sa opýtať kedy vam cukrovka skoncila?hned porodom,alebo to trvalo este zopar dni,alebo cele sestonedelie?

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre