Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

viktoriahad
6. sep 2011

@ilonne Ahoj. Ja držím dietu. No na niektorých potravinách máš uvedené a na niektorých nemáš uvedené koľko cukru obsahuje.
Dokonca ja ani neviem čo treba sledovať či sacharidy alebo cukry.
Keď tam máš písaný nízky cukor to má veľmi vysoké sacharidy.
Potom máš potraviny ktoré pomáhajú udržiavať cukor v norme. Ako napr. sója, kyslá kapusta, černice, pšeno...

ilonne
6. sep 2011

@viktoriahad Prosím Tě, sleduj sacharidy i cukry, třeba v jogurtech i bílých jsem se setkala, že píšou oboje. Jinak mrkni na www.tehotenskacukrovka.cz, tam je to rozumně a srozumitelně napsané. Tyhle dvě doktorky se už dlouho zabývají gestačním diabetem a jsou nejlepší v ČR na gestační diabetes. Ta jejich dieta funguje na velkou většinu diabetiček, bohužel malá část musí na inzulín. Jinak nekupuju potraviny, kde to nejsou uvedené hodnoty.

viktoriahad
6. sep 2011

@lucy56 mne by tiež nevadila diéta (vynechanie cukrov)keby som presne vedela v čom všetkom je cukor. Doktorka povedala že nemám jesť ovocie a zeleninu tiež len niektoré. najviac mi chýba ovocie.

ilonne
6. sep 2011

@viktoriahad To je blbost, já normálně ovoce na svačinu jím. Vyhází mi to cca na 600g melounu, pak třeba 1 broskev s bílým smetanovým jogurtem, 200g jahod rozmixovaných se 150 ml mléka apod. Zeleninu taky můžeš, akorát ji musíš započítávat do příjmu sacharidů, fakt mrkni na ty stránky.

petapete
6. sep 2011

@lucy56 - já se na to zlepšení ani neptala...já totiž ty hodnoty mám víceméně pořád stejný, protože jak se to lepší, tak si víc "dopřávám", že jsem trochu polevila v přísnosti té diety, když to pěkně prochází...takže jsem neměla odvahu se jí ptát, jakto, že mi teď projde chleba s máslem a marmeládou, by se asi vyvrátila, ona má představu, že držím tu dietu podle jejich doporučení, která jsou smysluplná možná pro klasický diabetiky, ale při těhu cukrovce jsou zbytečně moc přísný😀. Já to beru tak, že se holt ty hladiny hormonů vyrovnaly, srovnaly a stabilizovaly a tím pádem tělo zvládá regulovat tvorbu inzulinu a zpracovávat ten cukr...Dnes měřím, ráno na lačno 4,5 (ve tři v noci krajíc chleba s žervé😀), po snídani (chleba s máslem a marmeládou) 5,6, takže fakt nádhera...na oběd mám rizoto, tak se na něj těším🙂. A dokonce jsem uvažovala nad barbarskou myšlenkou - mám tu takovou tu instantní ovesnou kaši, je v ní teda i cukr, ale v porci jen asi 38g sacharidů (z toho asi 10g cukru), tak jsem si i říkala, že bych si ji zkusila udělat na večeři, jak to vylítne po ní...tak uvidím😀

@viktoriahad - grahamový rohlík mi glykémii vůbec nezvyšoval, zrovna grahamový pečivo (většinou) je poměrně světlý = nepřibarvovaný karamelem, tudíž relativně bezpečný...ale je fakt, že většinou jím klasický bílý rohlíky a chleba klasický pšenično-žitný, to mi přijde nejbezpečnější😀

@abig - no vidíš to, křížek sem, křížek tam a už ty velikosti vychází podle plotu...u nás teda je to tak, že buď měří všichni fakt poctivě a mimís roste "tabulkově" , nebo si to neumím vysvětlit, protože fakt všechny odhady odpovídají...jsem zvědavá na ten poslední pak před porodem, jestli to bude odpovídat konečnýmu - měřitelnýmu - výsledku😀

Jinak s těma diabetologama a těhu-cukrovkou...my se o tom včera trochu s MUDrou bavily a ona říkala, že "nás" nikdo právě moc nechce, že je to drahý (měli by půjčovat glukometry), zabere to moc času - než nás proškolí, vyšetří,...a pak jim vlastně v době, kdy už by se chodilo jen na rutinní kontroly (a připisovaly se za nás penízky od pojišťoven snadněji😀) jim porodíme a mají po ptákách😀. Takže asi i proto to ti mudři tak moc neřeší, nevěnují se specifikům té těhu cukrovky a mají tendenci k tomu přistupovat jak ke klasickému diabetu...proto taky ty neshody v měření - v dobách, v hodnotách (protože drtivá většina těhu cukrovkářek vlastně z pohledu klasickýho diabetika je ještě "zdravá", jedná se /při glykémiích dejme tomu pod těch deset mmol/ "jen" o poruchu glukozové tolerance, takže oni moc nevědí, co s těma těhulema vlastně dělat...

petapete
6. sep 2011

@viktoriahad - blbost, vynechávat ovoce, některou zeleninu je úplně zbytečný, koukni na ty stránky, co ti psala @ilonne, myslím, že tyhle doktorky jsou snad nejerudovanější v ČR (počítám, že i v SR😀) a fakt to funguje..máš tam i tabulky sacharidů, takže si můžeš spočítat, kolik čeho si můžeš dát ke kterýmu jídlu a sestavit si podle toho jídelníček tak, jak konkrétně tobě bude vyhovovat😉. Na diabetologii pak můžeš chodit akorát ke schválení dobrých profilů a na odběr krve pro laboratoř pro dlouhodobý sledování...ale rady (smysluplné, fungující) tam moc neočekávej😀

viktoriahad
6. sep 2011

@petapete mne biele pečivo vyslovene zakázali a všetko čo sa robí s bielou múkou.

zhrkz
6. sep 2011

@lucy56 @viktoriahad Ahojte kocky, som diabeticka na inzuline uz 10 rokov, minuly rok som porodila zdraveho chlapceka. Chcem vam povedat par povzbudivych slov 🙂 Velmi dobre robite, ze si meriate glykemie pred aj po jedle. To, ci mate po jedle 7,5 alebo 7,8 je uplne jedno, tie glukomery maju svoju meraciu odchylku, keby ste si merali z druheho prsta v tej istej chvili, isto dostanene odlisny vysledok. Takze sa kvoli tomu VOBEC nestresujte, lebo aj stres zdviha cukor. Spozorniet treba vtedy, ak sa glycka zdvihne opakovane po jedle nad 8, pripadne sa objavi cukor v moci (v lekarni dostat DIAfan pruzky na kontrolu mocu). Vtedy sa treba zamysliet, co clovek spapal a nabuduce si na to dat pozor, a ak sa to nezlepsi urcite kontaktovat diabetologicku alebo dietnu sestru.

Sacharidy su hlavne a najma v:
1. sladkostiach a sladkych jedlach a napojoch - tieto treba vylucit uplne (pokial nejde o liecenie nizkej hladiny cukru hypoglykemiu) Aj diasladkosti obsahuju sacharidy! Jediny rozdiel je v tom, ze maju nizsi glykemicky index, a aj viac tukov..
2. mucnych jedlach (celozrnnejsie chleby a chlebiky so semienkami maju nizsi glykemicky index nez biele chleby a pecivo), v cornflakoch, v musli ci ovsenych vlockach.
3. v ovoci (menej vhodne ovocie su: hrozno, banany, slivky a hrusky - vysoky glykemicky index = rychlo stupa po nich glykemia),
4. v mliecnych vyrobkoch su sacharidy, aj ked menej, no treba ich pocitat.
5. v niektorej zelenine - zo zeleniny treba do prijmu sacharidov pocitat strukoviny vratane soje, hrachu, kukuricu, olivy, mrkvu (>ako 400g) paradajky (400-500g a viac).
6. oriesky taktiez obsahuju sacharidy, a mnoho tukov - pozor na pribratie.
Vo vseobecnosti, sacharidy zjedene s tukmi sa do krvi dostanu pomalsie -> GI je nizsi.

K chlebom: pozor a knackbroty a polystyreny v tomo zmysle: ano, su celozrnne, a maju nizky glykemicky index, co je len dobre, ale pozor: su lahke (hmotnostne) a tak nas lakaju zjest ich velke mnozstvo = vela sacharidov. Takze striktne papajte len pocet podla nutricnych tabuliek na baleni 🙂.
Namiesto grahamoveho peciva, ktore som teda uz davno nejedla, jedavam celozrnne chleby, radsej zitne nez psenicne (krajane). Pozor na farbenie chleba karamelom, takze treba pozerat zlozenie chlebov, na balenych to isto je napisane.
Cokolade nemusi byt koniec ani s diabetom - odporucana a vhodna je horka cokolada s vysokym obsahom kakaa najmenej 70percent, avsak treba obmedzit mnozstvo 🙂 nie zjest cele balenie na posedenie 🙂)

Zrnutie: zienky, napriek vsetkemu myslite pozitivne, na stres podla moznosti zabudnite! Previdelne sa racionalne stravujte, pri tom pocitajte sacharidove jednotky -> 10g sacharidov je jedna SJ (citajte nutricne hodnoty vyrobkov) Lekarka vam asi odporucila, kolko SJ mate denne zjest, Merajte si glykemie nalacno a 90 minut po jedle, zdravo sa hybte a nikdy nezabudajte, ze to robite pre seba a svojho drobceka!
Nadobudnuty stravovaci a pohybovy rezim si snazte udrzat aj do dalsieho zivota, lebo riziko vyskytu diabetu II typu v neskorsom veku je zevraj u zien, ktore prekonali gestacnu cukrovku omnoho vyssie.

Drzim palceky a prajem vam krasne a zdrave deticky!

erzulik
6. sep 2011

@abig pokial ta nebolia krize a brucho malo by to byt OK. Mne pred 2 tyzdnami tak strasne tvrdlo 10 x denne a teraz nic len sem tam.

ilonne
6. sep 2011

@petapete A tak to já se zase zítra zeptám, i když dietu jsem držela a držím pořád, mám teď lepší hodnoty než třeba před třemi týdny.

viktoriahad
6. sep 2011

@zhrkz Ahoj
Ja len nechápem uvádzané hodnoty na potravinách(keď už sú uvedené) sacharidy a z toho cukry!!!
to čo znemená???
teda mám pozerať cukry alebo sacharidy???
Napríklad odporučili mi nelúpanú ryžu. Tá však má obsah sacharidov 68 a z toho cukry 4. to má čo znamenať potom???

zhrkz
6. sep 2011

@viktoriahad
Urcite treba na vyrobkoch pozerat mnozstvo SACHARIDOV - sacharidy sa v tele metabolizuju na glukozu a ta je vyzivou pre bunky a tu si odmeriate v krvi.
K sacharidom patria skroby -> to su komplexne cukry a tiez tam patria jednoduche cukry - disacharidy (klasicky sladky repny/ trstinovy cukor je jedno ci biely alebo hnedy) a monosacharidy (napr. glukoza) - tieto su na vyrobkoch uvadzane ako "z toho cukry" to su tie "sladke".

A pri tejto prilezitosti som si spomenula na zemiaky - tie treba pocitat, podobne ako mucne vyrobky.

Co sa tyka ryze - je to obilnina, takze treba pocitat do prijmu sacharidov - nelupana ryza ma nizsi glykemicky index nez biela ryza, a podobny obsah sacharidov. No kvoli nizsiemu GI je vhodnejsia. Ja dlhodobo pouzivam parboiled ryzu, lebo naturalka mi pride akosi nedovaritelna a tak mi nechuti.

180g varenej ryze je cca 4SJ, 200g zemiakov su cca 3SJ, 50g chleba je 2SJ, 150g varenych grahamovych cestovin je cca 3SJ.

bapi1
6. sep 2011

@petapete ono niečo na tom bude: v prvom tehu som mala po teste na cukrovku zvýšenú strednú hodnotu, takisto ako aj teraz v druhom tehu. Bolo mi povedané len, že nemám jesť toto, toto, toto - proste všetko, čo som dovtedy normálne jedla, až som sa čudovala, čo ja teraz budem jesť. Tiež mi nikto nevysvetlil, čo sú to sacharidy, cukry a ako to počítať, koľko toho zjesť. Doteraz to neviem. Jedla som všetko normálne tak ako predtým a na kontrole som vždy mala hodnoty po jedle od 4-5. Chodila som tam niekoľko x týždňov. Ale už v 36t, keď boli strašné horúčavy a som už nevládala s veľkým bruchom chodiť po vonku, ukázala som slovníček od diabetologičky svojmu gyn s otázkou, či sú tie hodnoty naozaj také zlé, že tam musím chodiť každé 2 týždne. On keď pozrel do toho slovníčka, tak som nevedela ktorá bije, ako sa zatváril. Pozrel na mňa a pýtal sa, či neviem o čom to je a gestom ukázal peniaze - že vlastne, oni za každého pacienta, ktorý tam "musí" chodiť majú peniaze. No a odvtedy som u diabetologičky nebola. Teraz sa situácia znova opakuje, zajtra idem na prvú kontrolu, mám prísť po jedle o 14 hod. Takže normálne sa napapám o 12 hod, o 13 hod. sadnem do auta, o 14 hod. som u diabetologičky a som zvedavá, čo mi namerajú.

mona12071
6. sep 2011

ahojte prepacte ze sa k vam takto vtierkavam 😀 dnes som bola na ultrazvuku vsetko ok ale mam prist o 2 tyzdne zasa maly sa im zda velky a su vysoke hodnoty ze mam asi vysoky cukor a ked to potvrdi dalsi ultrazvuk idem na krv mam sa bat?ake su rizika/dakujem ☹

petapete
6. sep 2011

@viktoriahad - tak kdybych měla jíst podle toho, co mi zakázali, tak nejím skoro nic 😎 . Chce to si trochu projít, jak a co tu cukrovku ovlivňuje, jak to "funguje", pročíst třeba ty stránky o těhu cukrovce, kde jsou ty různý "zákazy a příkazy" vysvětlený, naučit se číst etikety a počítat ty sacharidy v potravinách a pak to řešit zdravým selským rozumem a ne omezeními, které ti dají, protože to pak fakt nejde najít pestrou stravu, která - upřímně - je podle mě v těhu důležitější, než to, že by sem tam třeba i ta glykémie vylezla výš než by měla...jako ne se cpát čokoládama, ale prostě v těhu zákaz veškerýho ovoce + některé zeleniny, kolikrát diabetologové zakáží třeba i přílohy,...tak to prostě v těhu spíš uškodí, než prospěje podle mě, protože základ je mít pestrou stravu....

@zhrkz - já teda si nedovedu představit, že bych se přejedla těch polystyrenů...v těch kritických týdnech jsem mohla snídat jen ty a byla jsem schopná sníst max. tři plátky na snídani (v jednom plátku kolem 5g sacharidů), takže jsem měla těžce podsacharidovanou snídani - mám mít 40g sacharidů na snídani a byla jsem schopná do sebe dostat max. 20g S a víc ani ťuk, protože prostě víc jak tři ty polystyreny nesním...ony jsou sice lehký, ale - aspoň teda pro mě - děsně sytivý...

@ilonne - jj, zeptej se...já bych se bývala asi taky zeptala, ale nějak mě to tam nenapadlo😀

@viktoriahad - cukry jsou jedna část sacharidů - ty se dělí (sacharidy) na jednoduché (rychlé cukry - bílý cukr, med, ovocný cukr - to jsou různý fruktoza, dextroza,...) a pak složité - to jsou škroby, taky se jim říká polysacharidy...Princip diety je ten, že bys měla co nejvíc omezit ty jednoduché cukry (max. je přijímat např. z ovoce a to ne k hlavním jídlům, kde je sacharidů větší množství, protože jednoduché cukry vylítnou rychle do krve a zvýší prudce glykémii. Stejně tak pak rychle poklesnou a tudíž tohle jídlo moc nezasytí a hladina cukru v krvi moc kolísá potom...ty složitý sacharidy ( v bramborách, pečivu, rýži,...) se uvolňují pomaleji (musejí se v trávicím traktu nejprve různými enzymy rozštěpit na ty jednoduché cukry - konkrétně teda na glukozu, která projde právě do té krve a slouží jako zdroj energie pro veškerý tělní buňky). Takže v důsledku to znamená, že by ses měla snažit jíst potraviny, které pokud možno neobsahují vůbec ty cukry a mají na složení napsané jen sacharidy a počet sacharidů ve 100g potraviny. Nicméně třeba zrovna knackebroty, polystyreny,...standardně obsahují právě i ty cukry jednoduchý, ale v poměrně malým množství...

petapete
6. sep 2011

@mona12071 - já teda upřímně nechápu, proč - pokud je na uzv ten nález natolik "znepokojivý", že je třeba to dál zkoumat, nenabrali rovnou krev, příp. tě neodeslali na zátěžák už teď, aby se zjistilo, jestli je to opravdu z cukru...ono taky může být mimčo starší, příp. "blbě" umístili křížek při měření a už to háže nesmyslný odhady...a dalším uzv si myslím, že se nic moc nepotvrdí/nevyvrátí, velikost miminka je vysokým cukrem matky ovlivněna jen u některých těhulí, může to mít spoustu jiných příčin a opakovaný měření mi v dané situaci přijde skoro nesmyslný "natahování" čekací doby a pro tebe zbytečně nervy navíc...takže nejjednodušší je odebrat krev (na lačnou glykémii, která ale opět nemusí nic prokázat - u těhulí s těhu cukrovkou jen drtivá menšina má v nepořádku už lačnou glykémii, ty hodnoty lítají spíš až po zátěži, se kterou se tělo neumí vyrovnat). takže spíš bych trvala na dřívějším provedení toho ogtt (ono to není nic hroznýho, prostě vyšetření, porod je mnooohem horší a pro tvůj klid by stálo za to to absolvovat dřív). S tím, že pokud budou výsledky v pořádku, nechala bych si ho udělat pak ještě jednou kolem toho 30.tt (to je období, kdy - i tady ověřeno na nás - jsou ty hodnoty nejhůř udržitelný a nejčastěji se cukrovka rozvíjí a vrcholí). Jen tak budeš mít jistotu, že je vše ok, příp. že cukrovku máš a je namístě nasadit cukrovkovou dietu - není to nic hroznýho a u většiny těhotných stačí ta dieta k zvládnutí glykémií, není potřeba píchat inzulin a můžeš být v klidu, že tvýmu miminku nehrozí komplikace z neléčené vysoké hladiny cukru (tam to, že je miminko větší, je jen skoro bych řekla prkotina proti ostatním komplikacím, které neléčená a nezvládnutá těhu-cukrovka pro mimčo představuje). Ale hlavně se zbytečně nestresuj, těhotenská cukrovka je sice určité omezení a chce to trochu sebeovládání a kontroly, ale pořád si dovedu představit horší věci, který můžou těhu provázet😉. Zas výhodou je třeba to, že moc nepřibereš v těhotenství, ta dieta je vlastně "jen" malinko upravená racionální strava, jak by se měl v podstatě stravovat každý, natož těhotná, takže ti určitě neuškodí a neublíží😉

gianni
6. sep 2011

joj kolko ste popísali,dočítam vás neskôr,teraz som sa vrátila z obidvoch poradní,idem sa naobedovať a pre malého do škôlky ,dnes všetko na behu, konečne som si prečítala váhu prcka tak 2100g. myslím že akurát,pýtal sa ma ako by som chcela rodiť,tak sa ešte rozhodnem trochu sa priklánam k cisárskemu,aj kvôli tej zl.žile,v dia poradni mi povedala že mám v moči acetón,či nehladujem a či som neschudla, mám ísť až začiatkom októbra na kontrolu a že ked som povedala že ráno nejem chleba len večer tak že si mám ráno pridať jednotku aj dve a dať si trochu chleba alebo pečiva že to tiež ráno potrebujem tak ja neviem,asi to tak spravím,pritom som si včera kolo desiatej večer dala pol rožka s maslom a 2dcl.mlieka,no ráno na lačno 6,9 😒 a po ranajkách (lečo)6,5 mala som si dať len to mlieko asi lebo potom mám práve vyššie hodnoty na lačno ,zajtra si pridám jednotku ráno a dám si kus chleba,povedala že jesť musím,tak ja som lačná akurát tak po meraní ,po tých 2 hodinách

zhrkz
6. sep 2011

@mona12071 Ahoj, rozhodne netreba stresovat. Neviem v ktorom tyzdni si, ale ak bolo doteraz vsetko ok, tak lekar je akurat opatrny a chce si to overit zo vsetkych stran. Aj odhadovanie hmotnosti plodu ultrazvukom ma svoje odchylky, az 30%. Mne dva dni pred porodom "odvazili" krpca na 3300 a porodnu hmotnost mal okolo 3750g. Takze preto to opakovane meranie o dva tyzdne. Ak by sa aj nedajbohu potvrdil gestacny diabetes v tvojom pripade, co si nikto nezela, nie je to nezvladnutelna vec.

Co sa tyka rizik pre plod v pripade, ze matka je diabeticka: uz si vsetky rizika presne nepamatam, isto sa da vela precitat na webe.
Ak je rozhaseny cukor v skorom zaciatku tehotenstva, znamena to celkove riziko pre dieta az spontanny potrat (to sa vsak tyka takmer vylucne diabetu I typu zavisleho na iznuline a nie gestacneho diabetu) -> moze vzniknut embryopatia alebo fetopatia - poruchy vyvoja organovych sustav.
V suvislosti s cukrovkou v tehotenstve sa najcastejsie hovori o hypertrofii plodu -> dietatko ma vysoku porodnu hmotnost. Taketo dietatko okrem "obezity" moze po narodeni trpiet hypoglykemiami -> preto by sa mal krvny cukor sledovat u babatka prvych par hodin po porode (dovod: babo "papka" u matky s diabetom viac cukru a teda si vyraba viac inzulinu v telicku a ked sa mu po porode prestrihne zdroj cukru, tak mu chvilku trva, kym sa produkcia inzulinu znormalni) Ak sa podchytia hypoglykemie, nejake fatalne komplikacie pri hypertrofii novorodenca by som neocakavala, ale nie som lekar, takze tu je priestor na otazky pre gynekologa a neonatologa 🙂.
A este co sa tyka gestacneho diabetu: daju sa zvladnut aj omnoho horsie tehotenstva: napr. priputanie na lozko na niekolko mesiacov, vysoky krvny tlak a pod...

Nasla som zaujimavy clanocek gravidite a diabete od renomovanych odbornikov na tuto temu na Slovensku: http://www.sav.sk/journals/gynek/full/pg397b.pdf
K docentovi Plankovi som chodila na poradne, velmi dobry a pokojny ludsky pristup, zodpovedny a odborny.

Vela zdravia a vsetko nech vyjde co najlepsie!

petapete
6. sep 2011

Tak a já si musela teď dát oplatku (koupila jsem si jakýsi Ela vhodné pro diabetiky od Sedity, jsou jen s fruktozou...hodinu po obědě (rizoto) hodnota glykémie 4,8...jsem celý dopoledne prouklízela, letěla dvakrát do školky (ráno tam s dítkem, v poledne pak pro něj), asi se budu muset míň hejbat😀

abig
6. sep 2011

@petapete
Po rizotu mívám taky nízkou glykémie !!! Jen si dej do nosa ...

gianni
6. sep 2011

a ešte som zabudla že na dia mi povedala doktorka kvôli acetonu v moči ,že si mám dať 3x denne na koniec lyžičky sodu bikarbonu že to neutralizuje to kyslé

lucy56
6. sep 2011

@petapete ja si tie ela oplatky kupujem stale, su z fruktozou a nie s umelymi sladidlami,ale su asi jedine na trhu co som zatial nasla a cukor po nich mavam do 6,2 a to si ich davam ku kave na olovrant

petapete
6. sep 2011

@lucy56 - jj, s fruktozou, ještě je tam teda uvedená z těch jednoduchých cukrů laktoza a jsou tam pěkně rozepsaný na množství🙂. Já snědla po tom obědě jen tu jednu (jsou v tom balíčku dvě), druhou sežral Lukáš teď než jsem ho vyhnala do vany😀. Jinak ještě jsem si koupila jakýsi "cookies" s čokoládou, ty jsou teda se sladidlem, ale je tam sukraloza jako sladidlo a ta se prý může (info od MUDr. Moravcové), že ta je neškodná a v pohodě...Ale mi to moc nechutná teda, ono je poznat, že je to "šizený"😀, si raději dám na chuť sem tam při nízké glykémii teda spíš čtvereček tmavší čokolády😀. Ale tak hlavně - ty tři týdny cca už to vydržím přinejhorším i "jen tak"😀

petapete
6. sep 2011

@gianni - já bych si asi v tvým případě (kdy jsi stejně na inzulinu) tu dietu nekomplikovala a spíš zvedla počet aplikovaných jednotek s tím, že bych se mohla víc najíst a nedržet tak moc dietu = nehladovět a tím se zbavila i těch ketolátek (acetonu) v moči😉. Já teda mám ketolátky vždy negativní, ještě se mi nepodařilo mít na ně pozitivní nález🙂

majoslava
6. sep 2011

ahojte babenky.... mne včera povedali že mám tehotenskú cukrovku.... pred mesiacom som bola na odbere... a len včera mi prišli výsledky!!! na lačno som mala 5,4 a po tej cukrovej vode 8,0.... napísali mi tam len že držať dietu a o dva týždne na kontrolu...tak som tam dnes išla lebo nemám ani šajnu akú dietu mám držať... tak ma sestrička hend ráno odpichla a mala som na lačno 6,1... povedala že je to kus zvýšené a poslala ma domov s tým, že nemám jesť sladké a ani ovocie... a o mesiac na kontrolu ak budem ešte celá...
tak mi to príde divné ked vás tu tak čítam.... že si meriate každé dve hodky.... a niektoré si aj pichajú inzulín 🙄

ilonne
6. sep 2011

@petapete @lucy56 Jaké oplatky ? A kde je koupím? Já chci taky 😀.

gianni
6. sep 2011

@petapete áno skúsim to tak hned ráno si pridám jednu jednotku a dám si pol rožka a uvidíme,hádam to prejde,ináč na obed som si dala špenátový prívarok zahustený len mliekom a vajcom s volským okom a za tým malý pudingový koláčik a bolo 5,6 😉

petapete
6. sep 2011

@ilonne - tyhle: http://www.sedita.cz/?IDe=129995 a s tou sukralozou jsou taky od Sedity, tyhle: http://www.sedita.cz/?IDe=130001 😉

@majoslava - ahojky, vřele doporučuju tyhle stránky: www.tehotenskacukrovka.cz, je to taková místní "bible", fakt super zpracované a většině z nás při dodržování tamní diety cukrovka krásně "funguje" a máme dobré hodnoty. Jinak přístup, který k tobě měli - při těch hodnotách takhle odbýt - je velmi nedbalý a nezodpovědný, velmi vážně bych se rozhlížela někde jinde a změnila lékaře, protože ty doporučení, která jsi dostala, jsou zcela nedostačující a nevyhovující. Navíc pokud ti nabrala jen glykémii z prstu a nechá tě měsíc bez jakýhokoli vyšetření, prošetření, tak to je koledování o průšvih, vždyť vůbec nemůžeš mít představu, jak na co reaguješ/budeš reagovat...prostě je to od nich velmi nezodpovědné a být tebou, tak se nenechám takto odbýt a fakt jdu jinam...

@gianni - já si právě říkám, že když už pícháš, tak je celkem jedno, kolik toho píchneš, už jde jen o to, že prostě píchnout musíš, tak je škoda se snažit držet co nejmíň jednotek za cenu toho, že hladovíš, máš málo sacharidů,...jsi jak za groš kudla, tak ať máš pak sílu na porod a hlavně to poporodní náročný období😉

zhrkz
6. sep 2011

@gianni no tak toto som este nepocula s tou sodou bikarbonou... 🙂)) Ketolatky v moci, hlavne rano, bez cukru v moci mozu znamenat aj prespanu hypoglykemiu, a to aj napriek tomu ze glykemia rano na lacno je vyssia. Takze v takomto pripade treba neskoro vecer zjest jednu sacharidovu jednotku navyse.

petapete
6. sep 2011

@zhrkz - je fakt, že já zřejmě ketolátky nemám proto, že jím i v noci - když jsem nejedla, tak jsem měla vyšší lačný glykémie, od toho, co jsem v noci při návštěvě wc začala navštěvovat i kuchyni, takže kolem druhé-třetí mám standardně ještě půl krajíce chleba nebo půl rohlíku a trochu mléka, tak mám ráno hodnoty glykémií krásný a ketolátky negativní. Akorát teda se bojím, jak se toho po porodu zbavím, už si tělo navyklo a v noci mám normálně pocit hladu😀

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre