Tehotenská cukrovka a životný štýl.

monika4991
12. mar 2020

Ahojte v utorok som bola na zatazovom teste na cukor a posledná hodnota bola zvýšená. Čiže som sa objednala na diabetologiu. Úprimne mám z toho dosť strach co ma čaká (keď čítam rozne komplikácie s tým spojené, veľké dieťa, ťažký pôrod....) a hlavne si myslím ze sa celkom zdravo stravujem. Vôbec tomu nerozumiem ako to je možné. Varím doma pestro celkom zdrave jedla,kvaskujem,peciem vždy len zdravšie koláče, bielu múku ani nepoužívam.Ako ste to mali vy keď vám vyšla tehotenska cukrovka?

mariah0307
12. mar 2020

Ahoj, ja som mala GD... Kompenzovaný dietou... V krátkosti celozrnné vyrobky, diabeticky chlieb, biele jogurty, ovocie doobede, rozloženie jedal pocas dňa, sacharidové jednotky som vibec neriesila, vecer uz bez peciva, a tak .... Nejak racionálne... A kontrolovala som si cukor... Dieťa 3300 g 51 cm, v termíne, prirodzene a dajme tomu lahko 🙂

monika4991
autor
12. mar 2020

@mariah0307 ďakujem za info 🙂 robila som dnes koláč použila som tam psenovu a gaštanovu múku trstinový cukor v menšom mnozstve. Hore som dala jahody a mascarpone zmiešané s trochou kokosového cukru. Nedalo mi to keďže babka ma glukomer tak som si išla dve hodiny po jedle odmerat glukozu a vyšla mi 4. Je to v pohode?

vivien16
12. mar 2020

@monika4991 bola som na diéte, pečivo len celozrnné aj to len minimum. Žiadne sladkosti, ryža, zemiaky všetko som nahradila zeleninou. Ovocie jablko, čerešne, čo bolo doma, ale tiež len malinko. Po každom jedle som si merala cukor aby som zistila, ktoré potraviny mi robia dobre/zle. Každé 3 hodiny som jedla. Maly sa narodil SC, 2800g a 49 cm a to mi každý hovoril aký bude veľký aj Dr 🤦🏼‍♀️

mariah0307
12. mar 2020

@monika4991 ja viem tak ze po dvoch hodinach pod 6.7... cize dobre... Uvidis co ti povedia na diabetologii a riad sa lekarom... To bude asi najlepšie... Lebo zavisi aj od hodnôt zvysenwj glukozy po teste atd...zas ja by som na tvojom mieste cukor alo taky nekonzumovala...

paulinkaa2
12. mar 2020

@monika4991 mne namerali tiež vyššie hodnoty. Na dia mi doktorka Akceptovala hodnotu do 7 a mala som to stále v norme. Hlavne obmedziť biele pečivo a cukre. A keď ovocie tak doobeda. Cukor sa mi po porode vrátil do normálu.

anicka8989
13. mar 2020

@mariah0307 rovnako som to mala aj ja. Iba obmedzenie nejakých cukrov a sacharidov. Ja som si ešte sledovala výšky cukru glukomerom po každom jedle. Výsledky som mala vždy v tolerancii. Narodil sa mi malý 50 CM 3480g. Tiež ma strašili aký bude veľký a bol ešte maličký oproti iným deťom.

anicka8989
13. mar 2020

@monika4991 hodnoty sú od 3,5 do 6,8 alebo niekto udáva až do 7.

zuzuliatko18
13. mar 2020

Mne tiez diabetolog odporucal len obmedzit sladkosti a sladke vody, ze obcas nejake deci kofoly alebo kolacik mozem, ale len trosku. Hodnoty na kontrole mam ukazkove. No aj tak ma vcera gynekolog vystrasil, bo drobec nejako rychlo rastie, tak mam ist na vacsiu dia kontrolu. Ja len dufam, ze to je rodinna genetika, vsetci sme nizki, ale napr. Moj brat sa narodil a mal cez 4 kg.

evuska135
13. mar 2020

Ja uz ju mam druhykrat, nic strasne to neni 🙂 dieta bolo troska vacsie, ale to mu ostalo doteraz je z neho velky chlap. Urcite ti zdrava strava k tomu nedopomoze, lebo ak pankreas zle pracuje plus do toho tehu hormony, pripadne ako u mna genetika po dedkovi tak sa ta cukorvka objavi, ja mam 45kg coz kazdy na mna ako je to mozne pri mojej vahe a zial je. Pri druhom som teraz na diete od 14tt takze nic moc ale da sa to prezit 😁

monika4991
autor
13. mar 2020

@evuska135 však aj u mňa je každý prekvapený 😁 vlastne aj samu ma to prekvapilo. A prvý pôrod v pohode? Neboli nejaké komplikácie spojené s cukrovkou?

monika4991
autor
13. mar 2020

Ďakujem vám. No snáď to nejako dám ja som celkom dosť na sladké preto tie zdravé koláče aspoň robím 😞 mne sa stane niekedy aj ze mi je vyslovene zle ze si musím dať niečo malé sladké lebo inak mi je na odpadnutie. Tlak mam dosť nízky stále. Prvý pôrod som bola v pohode ale zase mala som inú dr. A ta mi merala glukozu iba na základe toho ze som ráno mala vypiť čaj s niekoľkými kockami cukru (co mimochodom ešte aj teraz veľa kamošiek malo namiesto tej glukózy...) čiže bohvie ako to bolo. Ale malý sa mi narodil predčasne pretože mi veľmi tvrdlo brucho. Tak uvidím ako teraz, lebo tiež som už týždeň bola hospitalizovana s tvrdnutim.

dorotik
13. mar 2020

Ahoj, ja som dlhé roky vegetariánska a stravujem sa od detstva veľmi dobre. V rodine nemám nikoho s diagnostikovanou cukrovkou. Bola som na veľmi prísnej diéte, žiadne pečivo ani ovocie, dokonca strukoviny mi dosť dvíhali cukor. Bolo to fakt náročné obdobie, bola som hladná, čo tiež pri cukrovke není ok ale keď som toho zjedla aj v rámci diéty viac, zvýšilo mi to hladiny. Našťastie sme to dalo dobojovala a všetko bolo ok. Týmto mojim ťa nechcem strašiť, len aby si vedela, žien niekto je ok aj pri celodennom pečive a niekto si ho vôbec nemôže dovoliť aj keď je fit a s dobrou anamnezou. Neboj nič, pár mesiacov prežijes. Držím palce 🙂

kate_cs
13. mar 2020

@monika4991 ja som si našla veľmi dobrú doktorku, veľa mi vysvetlila. Nie je to vôbec o tom, že si jedla veľa sladkého, tak máš cukrovku. Naše mamy nikto na cukrovku netestoval, môžeš mat na ňu jednoducho predpoklad, vlohy.
Ja som si veru aj poplakala. Chytila ma panika, že či ja budem teraz jesť?
Kúpila som si glykomer, zapisovala hodnoty a rátala sacharidové jednotky v strave.
Doktorka mi dala tabuľku, podľa ktorej som sa orientovala, mala som nadstavený budík, aby som nezabúdala pravidelne jesť.
Časom som sa do toho dostala a necítila veľké obmedzenia.
A čo je hlavne, v tehotenstve som pribrala len 5,5kg a bola som fit ja aj dieťa 🙂

monika4991
autor
13. mar 2020

Baby a co sa týka pôrodu ten ste mali v pohode? Neboli komplikácie spojené s cukrovkou?

matapo
13. mar 2020

...ja som mala tiez tehu cukrovku, ku koncu uz dost vysoku, ale teda ostalo to len pri diete, obmedzenie sladkeho, ovocia, bieleho peciva,...snazila som sa samozrejma, pribrala som len 10 kil, ale vela krat som porusila, mame vinic azrovna v tom obdobi a nehovoria o tom ze na nic ine som pocas tehu nemala chut len na ovocie - slivky, jablka, hrozno, vsetko to sladke ovocie, takze kazdy den som si dopriala to sa proste nedalo. Babatko sa narodilo na cas, normalnej velkosti a porod bleskovy o pol deviatej som bola na prechadzke s detmi a o desiatej uz mali surodenca 🙂 dietatko zdrave a ja po porode tiez...

evuska135
13. mar 2020

@monika4991 nie cosi ziadne komplikacie nic, tiez mi cele tehu tvrdlo brucho ale s cukrovkou to nema nic, som bola nadopovana magnezkom a v pohode sa mali narodil 3dni pred terminom prirodzene 🙂 akurat zelezo som mala nizke a samozrejme malemu po porode kontrolovali cukor

anicka8989
13. mar 2020

@monika4991 ja som jedla čokoládu vo velkom, po zistení cukrovky som to obmedzila ale i napriek tomu som nie vždy úplne vydržala. Zaujímavé bolo že po zjedení čokolády som mala cukor v poriadku a horšie to bolo po tzv spaldovom rožku z obchodu alebo sladkej kupenej buchty...vtedy mi cukor bežal do výšin.... A hlavne že tmavé pečivo je ok, vďaka tomu meranie som aspoň zistila ktoré potraviny sú len klam o celozrnosti a ktoré sú ozaj zdravšie...

monika4991
autor
13. mar 2020

@anicka8989 dobre vedieť tu čokoládu skúsim 😁 ja si doma pečiem kvaskove pecivo čiže presne viem co doňho dám. Uvidím ako to bude s hodnotami po nom. Ale u dia mi povedali ze kvaskove môžem.

monika4991
autor
17. mar 2020

Baby a cukor sa ma merať 1,5 hodiny od kedy začnem jest? Alebo odkedy zjem 😁

andrea2019
18. mar 2020

@monika4991 Ja Vám napíšem aspoň v skratke ako to bolo s nami. Detto vyšší cukor po 2h. Na diabetologii nariadili diétu aby sme nemuseli pichat inzulín. Sem tam sa mi podarilo zjesť aj niečo čo som nemohla ale cukor pri meraní vždy v norme do 5-5,5. V nemocnici pred pôrodom detto. Všetky hodnoty ok. Maly sa narodil a 2,5 dňa na infúziách na jiske.... hádajte z čoho? Z cukru. On chúďatko produkoval inzulín aj za mna s tympadom som mala cukor stále už dobrý ku koncu. Je u to spôsobilo nizučký cukor po narodení nakoľko stále produkoval priveľa inzulínu na svoje malé telíčko ... Trvalo to kým si telo uvedomilo, že už nemusí aj za mna “makať”. Strašne som si to vyčítala ale našťastie sa to ustalilo a už je z toho vonku. Moj cukor v normálne a aj malého.

monika4991
autor
19. mar 2020

@andrea2019 a čím to bolo teda spôsobené? Co ste mali urobiť inak?

guizui
19. mar 2020

ahoj, mam za sebou 2 tehotenstva a obidva razy som mala gestacny diabetes (GDM) - prve tehotenstvo dokonca s inzulinom, druhe stacila dieta. V prvom rade ta chcem ubezpecit, ze mat GDM nieje nic strasne, aj ked clovek ma na zaciatku zmatok z roznych informacii. Dolezite je, ze pokial je cukrovka dobre kompenzovana, tvojmu babatku ani tebe nic nehrozi, takze sa naozaj nestrachuj a necitaj zbytocne o komplikaciach. V drvivej vacsine pripadov sa rodia uplne zdrave deti. obcas maju babatka po porode hypoglykemiu, ale ta sa bud upravi sama, alebo pomozu infuzie. Dobre kompenzovana cukrovka nesposobuje sama o sebe, ze sa babo narodi velke, tu zohrava velku rolu skor genetika. a to moje druhe dieta sa narodilo 2 dni po termine s vahou 4690g a 56 cm - ale teda cukrovku za to nevinil nik 🙂
Inak zdravy zivotny styl nema az taky vplyv na prave gestacny diabetes, kedze tento druh cukrovky je sposobeny hormonalnou nerovnovahou - placenta vylucuje hormon ktory brani inzulinu matky spravne pracovat.
Este k tym zdravym kolacom - ono je to trosku zavadzajuce 🙂 zdravy cukor neexistuje, ale chapem, ako si to myslela 🙂 bohuzial pri GDM ti akykolvek cukor bude dvihat glykemie a umele sladidla su v tehotenstve neziaduce, takze preto je naidealnejsie sa sladkemu vyhybat. Mnoho zien sa musi krotit aj s ovocim, pretoze aj privela fruktozy zdvihne glykemie... Idealne je mat svoj glukomer a merat si hodnoty a zistit, ako reaguje prave tvoje telo, pretoze vela veci je velmi individualnych. Ja som mohla nastastie ovocie takmer neobmedzene jest, ale zase klasicke sacharidy (chlieb, cestoviny, ryza, zemiaky) boli pre mna takmer tabu (mne dvihala glykemie aj celozrnna muka). inak zase aby som nemoralizovala, aj ja som si obcas kusok kolaca alebo cokolady dala - ale fakt len mensi kusok, a vacsinou som predtym zjedla napr. jogurt, kde tuky a bielkoviny drzali tie kolacove sacharidy trocha na uzde. Najidealnejsie pre mna v tom case boli cheesecaky, pretoze tam predsa len ten pomer bielkoviny - sacharidy je trosku lepsi ako u klasickych kolacov. Este posledna vec, GDM a glykemie sa zvyknu zhorsovat medzi 30-35tt (pretoze vtedy placenta vylucuje najviac hormonu), takze vtedy treba davat najvacsi pozor, co jes. od 36tt sa zvyknu hodnoty velmi zlepsit

andrea2019
19. mar 2020

@monika4991 Mala som byt na inzulíne jednoznačne ale nikto nevedel že maly ho tvorí miesto mna a ja som sa nemusela moc ani diéte venovať nakoľko cukor mi držal sa v norme.

monika4991
autor
19. mar 2020

@andrea2019 a to sa nejako dá zistiť ci musím byť na inzulínealebo nie? Ja si zatiaľ kontrolujem cukor štvrtý deň, v podstate jem ako predtým a hodnoty mam všetky v norme... Tak ja neviem

monika4991
autor
19. mar 2020

@guizui ďakujem 😊 no ja som zatiaľ na 'diete' štyri dni. Ale teda jem tak ako som aj jedla zatiaľ akurát si teda nedám žiadnu kupovanu sladkosť a džús. Zatiaľ som mala najvyššiu hodnotu z kvaskoveho pivneho chleba (zjedla som dva krajce + zeleninu) ale stále to bolo v norme. Co ma ale prekvapilo keď som robila koláč zdravsi doma tak som mala cukor 4,4. Keď som robila sulance (krupica+tvaroh) posypala som ich lyžicou kokosového cukru mala som cukor 4,5. A dnes som jedla zemiakové sulance s domácim lekvárom a makom a mala som 5,1. Čiže najnižšie hodnoty mam vždy so sladsich jedal 😁 Neviem ci je to normálne (ako všetko si osladim decentne ale aj tak)

monika4991
autor
19. mar 2020

@guizui ešte aby som nezabudla dnes som mala na raňajky kúsok kvaskoveho chleba s praženicou a zeleninou. Na desiatu som mala smoothie + banánový muffin (z kokosovej+psenovej múky) a na obed polievku a zemiakové sulance s lyžicou domáceho lekváru a makom a mala som hodnotu 5,1.

guizui
20. mar 2020

@monika4991 a tie sladke jedla merias po hodine a alebo dvoch? niekedy sladke jedla/sladkosti vedia vyletiet trebars uz po 30 min a po hodine /dvoch su hodnoty uz nizke. a ako ti robili zatazovy test - krv ti brali zo zily alebo z prsta?

monika4991
autor
20. mar 2020

@guizui doktorka mi kázala medzi hodinou a pol až dvomi tak meriam tak. A krv mi brali z prsta

guizui
20. mar 2020

@monika4991 glykemie po jedle sa meraju hodinu a pol az 2 po jedle, ale pri vyslovene sladkom jedle, kolaci a pod, moze byt najvyssia glykemia uz po 30 min, pripadne hodine. neskor prudko klesne (to by vysvetlovalo tie tvoje nizke hodnoty pri sladkych jedlach). Takze v tomto pripade klasicke meranie neodhali, ako velmi glykemia vyskocila. skus si zmerat pri vyslovene sladkom jedle glykemiu skor a uvidis, ci je stale v norme.
Avsak pokial ti pri zatazovom teste brali krv z prsta a nie zo zily, je mozne ze gestacny diabetes ani nemas - pri zatazovom teste sa ma brat krv zo zily, pretoze ta z prsta skresluje vysledky... bohuzial na SK este stale vela dr berie krv z prsta... Mozno by bolo fajn, ak by ti dia zopakoval zatazovy test s odberom zo zily, aby si vedela na com si..
tu na mk je zaujimava diskusia (ma vela stran, ale diskutuje sa o tom na cca poslednych 30) : https://www.modrykonik.sk/forum/choroby-a-komplikacie/tehotenska-cukrovka-4/?page=807.

monika4991
autor
20. mar 2020

@guizui ďakujem keď budem mať čas mrknem na to. No neviem čítala som na nete ze sa zatazovy test nemôže robiť opakovane. A skúsim po tom sladkom jedle teda o hodinu odmerať. A malo by to byt stále v norme áno? Lebo zase logicky aj u zdraveho človeka sa musí cukor po sladkom jedle zvýšiť. Ide asi iba o to ako dlho tak ostane ci?

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre