Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Tehotenstvo a diagnóza ulcerózna kolitída

andyxx
29. jan 2015

Ahojte mamičky, som tu nová, tak neviem či už tu niekedy bola táto téma, ak áno ospravedlňujem sa 😅 Máte niektorá diagnózu Ulcerózna kolitída alebo Crohnova choroba? Aké ste mali tehotenstvo a pôrod? Boli ste nútené ísť na cisársky rez? MAli ste rizikové tehotenstvo?

Som v 8tt a neviem či sa mám rozhodnúť ísť na PN (gynekológ mi to odporúčal ale gastroenterologička to zatiaľ nechala na mne). Okrem toho ma gastroenterologička už teraz strašila cisárskym rezom.

Ďakujem Vám za odpovede.

reni1512
29. jan 2015

@andyxx ja len odbocim...ja som len chcela, ze cisarsky porod nie je strasiak 🙂 nemate sa vobec coho bat, tak nech vas nikto nestrasi! 😉

andyxx
autor
29. jan 2015

@reni1512 zatiaľ je to pre mňa veľký strašiak, nakoľko momentálne nemám komplikácie ak sa neráta únava... je to podľa mňa skoro na také vyhlásenie, hlavne ak budem v poriadku radšej by som bola za prirodzenú cestu...

reni1512
29. jan 2015

@andyxx drzim prsty, no je to uplna pohodicka 🙂

andyxx
autor
29. jan 2015

@reni1512 ďakujem 🙂

kiki68
30. jan 2015

znama ma crohna, prve babo stratila, druhe donosila a porodila cisarskym, prave choroba sa pocas tehu zlepsila, aj po nom mala asi dva roky pokoj, teraz to ma take no...nic moc,ale da sa. Male je zdrave, ale sledovali ju pocas celeho tehu. 🙂

andyxx
autor
30. jan 2015

a kedy prišla o prvé? v ktorom týždni? no ja musím tiež každú chvíľu na kontroly chodiť. Dnes som mala výsledky a všetko je super tak dúfam že to tak aj ostane 🙂

silhinka
30. jan 2015

@andyxx ahoj,mne uc zistili v tehotenstve,a nsadili liecbu,nastastie mi zabrala.Porod som mala prirodzenya bezproblemov. Je tu MK aj skupina diagnoza mc a uc

kiki68
31. jan 2015

@andyxx znama on prisla v 4.mes. Ale vtedy mala problemy zdravotne a nejako to proste nebolo dobre. To druhe prebehlo prakticky bez problemov uspesne do finale

bibistec
31. jan 2015

@andyxx pokial je planovany bud len rada, nebudes mat bolesti, po troch dnoch nebudes vediet ze si rodila na rozdiel od prirodzeneho porodu co sa niektore dievcata aj po pol roku nevedia posadit. ja som mala planovany a nedam na to dopustit pohodicka. drzim palce, co sa tyka diagnoz no radila by som ti diety bezlepkove a antihistaminove ale kedze si tehotna a asi buides dojcit tak mozno potom vyskusaj. drzim velmi palce nech to vsetko dobre dopadne

zuzanaalica
10. feb 2017

@silhinka Môžem sa opýtať, ako (prípadne kde) vás zdiagnostikovali počas tehotenstva? ja mám príznaky už dlhšiu dobu, chystala som sa na gastro, ale zistila som, že som tehotná. Gyn. mi gastro vyšetrenie neodporúčal, ale ani sa nepýtal, aké mám problémy. Momentálne som v 11. tt. a stav sa zhoršuje. Len váham, kam ísť, lebo väčšinou mám skúsenosti, že lekári sa chorých tehotných "boja".

zanazu5
10. feb 2017

@andyxx ahoj, ja mam crohna, mam dve zdrave deticky. obe tehotenstva boli bez problemov a rodila som prirodzene. na rizikovom som tiez nebola. a je pravda, ze som sa mala velmi dobre, co sa crohna tyka. pokial sa ty citis dobre, myslim, ze nie je dovod aby si sla na PN..neviem ake lieky uzivas, ja beriem salofalk, pocas tehotenstva aj ladee vita, zelezo.

silhinka
11. feb 2017

@zuzanaalica bola som v Trnave na gastre u dr.Ušáka.

zuzanaalica
17. feb 2017

@silhinka Ďakujem za tip. A robili ti rektoskopiu? Lebo mne to viacerí gyn. neodporúčali. Že je to riziko pre bábätko. Na druhej strane je to asi jediný spôsob, ako sa dopracovať k diagnóze.

silhinka
18. feb 2017

@zuzanaalica ano robili mi rekoskopiu,dokonca všeobecný lekár na vymenný listok napisal už dg,mc alebo uc že potrebuje vylúčiť resp.potvrdiť. Gastroenterolog mi hned na prvom vyšetrení spravil rektoskopiu,vytery a doniesla som mu vzorku stolice a z nej zistil velmi vysokú hladinu kalprotektinu. Podla všetkého ta hladina kalprotektinu zo stolice je tiež ukazovateľ ktorý vie odhaliť mieru zápalu v črevách. Skús sa spýtať na gastre či by ti vedeli vyšetrenie na kalprotektiny urobiť ak ti zatiaľ nerobili.

zuzanaalica
18. feb 2017

@silhinka ďakujem za info. Ja idem prvýkrát teraz na gastro. Mám také striedave stavy, ale nie je to take, že by som hnačkovala deň noc (to som mala pri poslednom tehotenstve, ale o IBD som netušila) Teraz skôr striedanie zápcha a redšia stolica a hlieny občas aj krvave a bolesti vľavo v oblasti sygmy. Som na bezmliecnej diéte, inak by to bolo omnoho horšie. Nevieš náhodou či sú tie kalprotektiny zvýšené aj vtedy, keď je človek s UC al MC v remisii?
A prajem veľa zdravia 🙂

andyxx
autor
5. mar 2017

@zanazu5
@silhinka
Ahojte baby tak ja som prispevok uverejnila este zaciatkom roku 2015, uz som aj na neho zabudla :D aby som to zhrnula, v 3. mesiaci sa mi zacal zhorsovat dost rapidne stav, az napokon v 30.tt som musela podstupit sekciu a maleho vytiahli lebo som mala taky silny relaps, ze boli obavy aby si maly nevyvolal porod sam zo stresu alebo sa mohlo stat najhorsie a on mohol zomriet v brusku. Dnes uz je z neho velky 20. Mesacny chlapik, vsetko dobehol aj ked zaciatok nemal lahky, vazil iba 1200g a meral 39cm. Viac ako 10 tyzdnov bol v nemocnici, v 8.mesiacoch musel podstupit operaciu obliciek ale nastastie vsetko perfektne zvladol. Teraz mam lepsie stanovenu liecbu, este v prvom tehotenstve som zmenila lekarku a presla som k uzasnej doc. Zelinkovej, ktora momentalne posobi v nemocnici sv. Michala. Ma mnoho skusenosti s tehotnymi pacientkami a je to jedna z najuznavanejsich slovenskych gastroenterologiciek. My momentalne planujeme druhe dietatko a ja verim ze aj napriek nie prave najlepsiemu prvemu tehotenstvu to zvladneme ovela lepsie a hlavne do konca spolu 🙂

@zuzanaalica uc a mc sa da zistit aj zo sona, avsak tuto diagnostiku ovlada malo doktorov, odporucam ti nakontaktovat sa na doc. Zelinkovu je to proficka a aj pocas tehotenstva, hlavne rizikoveho sa snazi spravit pre pacientov maximum ;)

mucha_puk
21. dec 2017

Ahojte, od cca marca 2017 sa liecim na ulceroznu kolitidu. Samozrejme,mavam lepsie a horsie dni. Iba v marci som mala krv v stolici, odvtedy sem-tam hlieny,niekedy viac,niekedy minimum. Hnacky ziadne. Momentalne uz cca dva mesiace sa citim dobre, beriem pentasu sachet 2x denne. Vcera a dnes sa mi opat objavili hlieny (mozno to je tym,ze som si dala rizoto s kopou syra a asi aj smotanou) a trochu citim podrazdene creva. Dnes som bola na kontrole a doktorka povedala, ze s tehotenstvom musime pockat. Velmi ma to psychicky dostalo, pretoze babatko chceme od maja, od nasej svadby a stale sa mi striedali lepsie a horsie obdobia. Myslela som,ze nam uz da zelenu,ale stale nic. Mna by zaujimalo, v akom stadiu UC ste boli,ked ste otehotneli? Mali ste nejake tazkosti,nez ste zacali skusat otehotniet?

Tu začni písať odpoveď...

Odošli