Tehotenstvo a MRI

flower1506
29. sep 2022

Zdravím vás chcem sa informovať. 23.9 som bola na Mri mozgu a pred vcerom som zistila že som tehotná. Samozrejme v deň Mri som si test urobila a bol negatívny. Ako mám postupovať. Čo mám robiť.

horalka1986
29. sep 2022

@flower1506 ja som ako tehotna, v 30tt a v 32tt bola 2x na MR, takze si nemyslim, ze by si mala nieco robit. Mala som MR bruska, dietata a evidentne mu to nijak neuskodilo.😉

raja95
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
flower1506
autor
29. sep 2022

@horalka1986 veď kiežby to bolo tak že negatívny test bol negatívny test a len teraz mi vyskočil pozitívny skutočne. Mali ste podanu aj kontrastu latku? lebo ja áno.

flower1506
autor
29. sep 2022

@raja95 áno čítala som že od druhého trimestra je to Ok. No neviem čo robiť mám veľký strach.

horalka1986
29. sep 2022

@raja95 To som ani nevedela. ďakujem za info. 😉

reaan
29. sep 2022

@flower1506 ahoj, aj ja som bola na MRI v 25tt kvôli malemu. Neskodi to. UTZ je vraj "skodlivejsi"

horalka1986
29. sep 2022

@flower1506 Nie, nič mi nepodávali. Len MR.

flower1506
autor
29. sep 2022

@reaan viem len ide o to že mne test vyšiel negatívny takze som šla s čistým svedomím na Mri no včera som už mala test pozitívny. A teraz neviem či sa obávať.

anavixy
29. sep 2022

Ste zrejme v uuuplnom zaciatku tehotenstva, tam by nemal byt problem ani s KL, kazdopadne informujte gynekologa, ked pojdete na potvrdenie tehotenstva.

flower1506
autor
29. sep 2022

@anavixy bodaj by ste mali pravdu. 🙂

vahcaac
29. sep 2022

Absolútne to nerieš. MRI je podľa štúdii bezpečne v každom trimestri. A ultrazvuk ? Ten je tiež bezpečný

vahcaac
29. sep 2022

@vahcaac ešte pridám link poradne ohľadom RTG, ktoré síce pracuje na inom systéme, ale teda toho by som sa bála viac ako MRI. Aj to je bezpečne. Ako píše doktor, význam by malo 1000 snímkov, pri bežní RTG napr pľúc sa robia dva snímky (pre porovnanie). Takze ďaleko od 1000 🙂

https://mamaaja.sk/poradne/archiv-poradne-gynek...

jarka9669
29. sep 2022

@flower1506 “Ja som bola na CT brucha v ten deň som si spravila test bol negat , o 4 dni už pozit môj gyn povedal ,že to nevadí takto na začiatku tehu . Neboj sa nič

flower1506
autor
29. sep 2022

@vahcaac myslite ? keď bola podaná aj kontrasna latka je všetko Ok? Keď čítam veľa a ak už len ten test pochybil začiatok tehotenstva je s Mri a kontrastnou látkou vraj úplne nemožné a nebezpečne vraj

anavixy
29. sep 2022

@flower1506 aka bola kontrastna latka? Jodova? Ano je to problem kvoli stitnej zlaze dietata, ale ak ste skutocne takto na zaciatku, embryo o stitnej zlaze este ani nechyruje 🙊 plus este ani nie je vytvorena placenta a nie je s vami spojene (preto tamto na uplnom zaciatku neskodi ani alkohol vo vacsom mnozstve) zavolajte gynekologovi, rovno sa ho spytajte alebo nech vam potvrdi tyzdne, v kolkom cca by ste mali byt?

vahcaac
29. sep 2022

@flower1506 S kontrastnou sa nerobí v tehotenstve, ak to nie je nevyhnutne. Ale nemyslím si, že takto úplne na začiatku by to mohol byt nejaký problém

vahcaac
29. sep 2022

@vahcaac https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC14...

Neviem, či vieš anglicky, ale tu je štúdia o kontrastných látkach a tehotenstve, iba zbežne som to prečítala. V podstate sa zhoduju na tom, že sa to neodporúča kvôli tomu, že látka prechádza cez placentu (prvé týždne tehotenstva preto nie sú nebezpečne), nebolo dokázané, že to je počas tehotenstva neškodne a preto to neodporúčajú. Avšak nepredpokladajú, že by to malo vplyv na vývoj dieťaťa a preto by sa nemala odkladať táto metóda u tehotných žien, kde to je indikované. Dúfam, že som nič nedoplietla.

any_soj
30. sep 2022

@flower1506 robiť nemusíš nič, dieťa sa vyvíja samo, ty len "buď" 🙂 Ak ti vtedy ešte test neukázal, kontrastná látka sa nemala k nemu ako dostať. Včera si už mala veľmi silné čiarky? V akom si týždni?

flower1506
autor
30. sep 2022

@any_soj pred vcerom som mala slabučkú včera som mala už silnú čiarku.

flower1506
autor
30. sep 2022

@flower1506 neviem akom týždni k lekárke som objednaná až 12.október

anavixy
30. sep 2022

@flower1506 a menzes ti uz meskal? Minimalne podla posledneho menzesu vies, ale samozrejme to moze byt trosku inak 🙂

veronikapetra
30. sep 2022

Ahoj, absolvovala som MRI v 7tt aby vylucili kornualne tehotenstvo. Je to ok.

any_soj
30. sep 2022

@flower1506 ak si mala predvčerom slabucku a pekne silnie, si uuuplne na začiatku. Vtedy isto ešte nebol drobec ani uhniezdeny, nemala sa k nemu kontrastná látka vôbec ako dostať.

flower1506
autor
30. sep 2022

@anavixy meškal mi len 1 deň no test som si urobila lebo si ich robím častejšie keďže sa o babetko snažíme.

anavixy
30. sep 2022

@flower1506 no tak v tom pripade cca 4tt, to je urcite v pohode 🙏 drzim palce 🤩

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre