Tehotenstvo s epilepsiou. Sú tu takéto budúce maminy?

chaarliizee
7. feb 2010

otváram novú tému na tehotenstvo s epilepsiou. dúfam, že tu nájdem mamičky alebo budúce mamičky s touto chorobou a vymeníme si navzájom skúsenosti, ako predísť problémom s touto chorobou 🙂 . Teším sa na vás 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂

majkadca
29. mar 2021

Ahojte je tu nejaká tehulka ktorá sa lieči na epi teraz? Mne sa znova objavil po roku záchvat skončila som na urgentnom príjme nakoľko som aj v 14 TT a bojím sa užívať lieky. Zajtra ma čaká ďalšie vyšetrenie na neurológii.. Lekár na urgentnom prijme mi povedal ze to treba liečiť. Predpísal mi lamictal 25 mg nemáte s tým skúsenosti? Nemôže to ohroziť dieťa? Ďakujem

lapersefona
29. mar 2021

@majkadca lamictal je liek prvej volby v tehu 25mg je nic ja ked som otehotnela tak som zacinala uz na 100mg a museli mi zvysovat lebo sa kocentracia lieku v krvi znížila kvoli hormonom a navyse kg aj pecen rychlejsie metabolizuje liek. A ktomu som mala este keppru tu mi nastastie nezvysovali.

Celkovo neurologovia zastavaju nazor ze radsej lieky ako zachvat lebo ten je pre baby nebezpecnejsi. Neviem sice ake typy mas petit mal nie je dajako nebezpecny. Horsie je to pri grand mal ked mozog nie je okysliceny alebo hrozi riziko aj padu. Ale neboj zvladnes to. 25 mg je najnizsia davka a nema teratogenne ucinky na babatko.

lapersefona
29. mar 2021

A navyse si uz v 14 tyzdni tak tie najcitlivejsie tyzdne sipresla bez liekov

majkadca
29. mar 2021

Ja som si išla normálne ľahnúť a ani nie o hodinu ma manžel budil že som mala kŕče.. Vždy som mala záchvat v spánku neviem čím to je. Neviem prečo sa to deje a prečo vlastne tie záchvaty vznikajú.. Nepijem alkohol neponocujem je síce pravda ze v práci je toho na mňa veľa.. Možno ten vnútorný stres sa na hromadí a už to ide. Ťažko povedať. Myslela som si že apson tehotenstvo budem mat v poriadku.. Škoda. Zajtra ma čaká eeg tak uvidíme ako to dopadne. A vy už máte detičky? Kojili ste ich normálne? Lebo som čítala že to prechádza do mlieka.. Ale tak zasa nie vsekto co sa píše na internete je pravda.

mayka0912
29. mar 2021

@majkadca ja som mala dve tehotenstva kvôli tejto chorobe komplikovane (na dlhé rozprávanie), tiež som v 14. týždni bola hospitalizovana. Nasadili mi valproat - co je asi najrizikovejsi, inak sa nedalo. Vďaka Bohu nič sa nestalo, v prvom tehotenstve som rodila prirodzene a v oboch som normál kojila. Neurologicka mi povedala ze do materského mlieka sa vstrebe strašne málo liekov a plusy kojenia veľmi prevyšujú rizika / mínusy užívania liekov. Odporučila mi jednoznačne, na novorodeneckom v pôrodnici ma odhovarali ale trvala som a naozaj všetko ôk. Lamictal 25 je nič, ja som brala a beriem 75/100. Ten je asi najbezpečnejši... Pohoda neboj sa. Pokojne krásne tehotenstvo prajem

majkadca
29. mar 2021

Veď to je to najhoršie že ja sa tak bojím.. Toto je moje prvé tehotenstvo a od začiatku vyzeralo všetko super sem tam nejaká ranná nevoľnosť čo sa ale dá vydržať no keď prišlo toto všetko sa zrazu pokazilo.. Snažím sa myslieť pozitívne pretože je to dôležité ale nie vždy sa mi to darí. Joj uvidím ako dopadne eeg a aj následne podľa neho sa budú nastavovať vyššie dávky liekov. Ďakujem vám za vaše príbehy a podporu ženy 😊

mirkie
29. mar 2021

@majkadca chapem ze sa bojíš. Ako každá mama. Ja beriem dlhodobo Lamictal 100, rano - večer. 3x som tieto lieky brala v tehotenstve a chvalabohu mame 3zdrave dievcata. Tehotenstva bezproblémové. Akurát sme neriskovali a všetky som rodila sekciou. Poslednú este stale kojim, ma 2roky. Určite lepšie lieky ako záchvaty 🙂 držím palce. Hlavne klud 🙂

zbety321
29. apr 2022

Ahojte baby je tu nejaká, ktorá brala zonegran a otehotnela bez problémov alebo už je aj mamina, Ďakujem 🙂

kate_late
1. feb 2023

Pridavam sa do diskusie 🙂 Tiez planujeme a momentalne beriem zonegran a lamictal kombinaciu. Trocha ma to desi v kombinacii s tehotenstvom, tak by ma tiez potesili nejake skusenosti ostatnych ;)

majkadca
2. feb 2023

@kate_late
Ahoj, ja som bola bez liekov niekoľko rokov a počas tehotenstva som dostala záchvat v 13tt eeg nebolo až také strašné tak som skončila na lamictale 100mg 2x denne a úplne v pohode. Rodila som prirodzene. Tie začiatky potom sú ťažšie keďže je málo spánku a to je dosť veľký faktor pre vznik záchvatu ale zvládli sme to. Teraz máme 16 mesiacov a je skvelý 🥰
Tak žiaden strach, dodržuj liečbu, pokyny lekárov počúvaj svoje telo, oddychuj počas tehotenstva lebo potom už toho oddychu toľko nebude🤣
Treba sa nastaviť tak že lieky treba brať - pokiaľ nebudeš v poriadku ty nebude ani bábätko ktoré čakáš.
Držím palce aby sa vám to podarilo 🍀

180207
28. nov 2023

Ahojte dievčatá. Ak môžem, pridám sa k vám. Prosím vás, užíva niektorá z vás Vimpat?Ak áno, ako ste prosím zvládali nasadzovanie?

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre