Tehotenstvo s epilepsiou. Sú tu takéto budúce maminy?

chaarliizee
7. feb 2010

otváram novú tému na tehotenstvo s epilepsiou. dúfam, že tu nájdem mamičky alebo budúce mamičky s touto chorobou a vymeníme si navzájom skúsenosti, ako predísť problémom s touto chorobou 🙂 . Teším sa na vás 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂

lea1333
3. jún 2011

@nikita308 ahoj a to NT je co?dakze neurolog by ma mal poslat hej?lebo ked som bola prvy krat tehu tak ma neposlala nikam!!! 😠

mana85
3. jún 2011

@nikita308 ahoj kamaratka mi davnejšie spominala že tiež par dni pred a po menzese mava ovela viac zachvaty ale asi zaleži od typu zachvatov ona ma take slabšie je pri vedomi a ma tažkosti s dychanim ale zase sa jej to stava aj niekolko krat denne tak že je to asi tou hormonalnou zmenou mna ešte napadlo v suvise s tym otehotnenim ako je to z genetiov to posiela gynekolog? či...

nikita308
3. jún 2011

@lea1333 no mne len neurológ povedal, aby som si to vyšetrenie dala urobiť, ale ten odporúčací lístok vypisuje gynekológ... môžeš si to však dať urobiť aj sama na vlastnú päsť, ale za to by si platila, keď ti dá gynekológ lístok, tak budeš platiť iba za foto ak budeš chcieť... v Blave to robia v Auparku, ja som bola na tom v TN, keďže to mám bližšie... no a to NT je vlastne šijové prejasnenie... bábätku merajú šijú, vlastne koľko tekutiny sa tam nachádza... hodnoty sú od 1 mm do 2,5 mm... ak je tam tej tekutiny viac, tak tam hrozí Downov syndrom al. iné postihnutie... a potom sa robia ešte testy v 16. tt... toto NT sa robí od 11 do 13 a 6tt...

nikita308
3. jún 2011

@mana85 áno mňa poslal gynekológ aj ma tam objednával.. ale najprv som bola len na pohovore, tam sa pýtajú na rodinnú anamnézu, tvojich predkov a akými ochoreniami trpeli (hlavne dedičnými, ako je cukrovka, psychické problémy a tak) a potom vyhodnotila vlastne zloženie tých liekov, kt. teraz užívam, ale ona si to hodnotí podľa iných údajov... takých podrobnejších, kt. sú podstatné pre vývoj bábätka... ja tie názvy už ani neviem, ak budeš chcieť, tak ti ich opíšem z tej správy... ale keďže užívaš iné lieky, tak ti to bude asi nanič... no a ak by som mala zlé výsledky z NT al. z krvi, tak potom tam mám ísť zasa... ale NT-čko mi včera dopadlo dobre... mám už aj 3D snímok... 🙂

lea1333
3. jún 2011

@nikita308 aha jasne chapem...ja som myslela ze to je niake geneticke vysetrenie pred tehu!hej o tom viem ze treba ist do auparku!dakujem

lea1333
3. jún 2011

@nikita308 a na genetike si bola az ked si otehotnela?

nikita308
3. jún 2011

@lea1333 áno, ale ja som tam už bola aj pri prvom tehotenstve, takže sme doplnili len nejaké údaje... ktoré sa zmenili... lebo tam sa pýtajú aj na rodičov a ich súrodencov, tvojich bratrancov a sesternice... aj z mužovej strany... aby si bola pripravená, keď tam pôjdeš... a vlastne aj na starých rodičov...

mana85
3. jún 2011

@nikita308 super gratulujem vieš ta genetika ma zaujma hlavne z toho dôvodu že som adoptovana a vlastne nepoznam žiadne choroby a nevedela by som na konzultacii v CAR povedat nič o rodine takej tej "pokrvnej" a tie testy obsahuju aj choroby v mojej rodine myslim nejake poruchy alebo tak niekde som čitala že len v čechach to robia

nikita308
3. jún 2011

@mana85 aha tak ty to máš ťažšie... ale myslím si, že tam vlastne potom budú skúmať len tie lieky, kt. momentálne užívaš... ono o tej rodine je viacmenej orientačné, ale oni skúmajú či mal niekto z rodiny tiež chorobu, na ktorú trpíš ty... resp. psychické poruchy... lebo ja mám epilepsiu po úraze, v našej rodine sa nevyskytla ani predtým ani teraz ju nikto nemá... úraz som mala v 3 rokoch, prvý záchvat som dostala v 11-tich r., keď som vlastne šla do puberty... no a je možné, že po prechode sa to ustáli, keďže mne to súvisí s hormónmi... ale to je ťažko dopredu povedať...

mery.maja
3. jún 2011

@mana85 tvoje lieky tiez osobne nepoznam ale je mi to velmi zname z pocutia neviem zda sa mi ze som o nich citala alebo niekde sa o nich hovorilo(telerano,damsky magazin....) su to vyslovene antiepileptika?
Ja som odpadla naposledy 2 roky dozadu,predtym dalsie 2 a tak cize dokopy mozno 5 krat a to uz je 11rokov 😒 ale mam pocit alebo si to len tak nahovaram ze po tehotenstve ako keby to bolo ani nie ze horsie ale citim sa tak obcas zvlastne...myslim nato castejsie ako pred tehu...ale pripisujem to asi zodpovednosti voci malemu ze stale mam strach aby sa nieco nestalo ked budeme spolu a podobne....ale zatial je to v poriadku 😉

mana85
3. jún 2011

@mery. ahoj ano su to antiepileptika pred tym som mala mysoline tak sa to myslim pisalo nie som si ista možno 2 roky som ho uživala ale to bol asi moc silny liek preto že som od neho mala stale zle pečenove testy tak som aj na pečen nejake lieky brala nakoniec ma prestavila dr.. na tieto lieky a mam zatial pokoj klop klop 😉 to že sa citiš zvlaštne to ako ? mne sa občas stava že mi začne trpnuť jazyk ako ked si ho prestaneš citiť a nejak mi šponuje ruky ako taka predzvesť že pride zachvat ale odznie to po minute dvoch a bez zachvatu . a napadlo mi ako si to zvladala pri babetku myslim nočne stavanie k nemu nerobilo Ti to potom problemi?

mana85
3. jún 2011

@mery.maja jej pri odpisovani som zrejme vymazala s tvojho mena tak kde je len mery to je tvoje prepač 🙂

babulena
4. jún 2011

Presibana a ku ktoremu neurologovi v Presove chodis?Ja som chodila ku Mechirovi ale po navrate z Irska uz k nemu nepojdem,lebo pred odchodom tu mi zacal robit problemy 😠 .A este ked som 2.krat otehotnela tak mi tak sprosto povedal ze;gabika a naco ti je dalsie decko sak uz jedno mas;On mi tyka,chodila som knemu uz ako decko.Ja som tiez mala vzdy zachvaty cez menzes alebo tesne pred alebo po menzese.A vzdy iba rano po prebudeni,nikdy vecer alebo cez den.A vzdy som aj vedela kedy zachvat dostanem lebo som mala auru pred zachvatom.Auz neviem ktora tam pise ze ma zachvaty pocas tehu na zaciatku,ja som tiez mala na zaciatku zachvaty,trvalo to asi do 2.alebo 3.mesiaca na zaciatku a potom znicoho nic prestali,lieky som nemenila,tak neviem je to zvlastne.K mojim detickam vstaval vnoci manzel a nakrmil ich mlieckom pripravenym v chladnicke,lenze ja som sa tiez zobudila ked babo plakalo.Potom som spala v inej izbe ale aj tak som mala zachvaty ☹ ,tak som musela prestat kojit a zacat znova brat rivotril ako pred tehu.Teraz som ok.Ale manzel mi nedovoli vnoci vstat kmalej lebo ma strach ze znova budem mat zachvaty.Ja mam silne zachvaty,krce,peny z ust,prevratene oci,bezvedomie,kricim...To je zaujimave,ked som bola na slovensku a bola tehu mna nikto na nijake geneticke testy neposlal.Ale to je uz nejakych par rokov mozno sa to odvtedy zmenilo.Deticky mam zdrave,dufam ze v puberte nedostanu epilepsiu,ja som ju dostala ako 13rocna,a nikto v rodine ju nema.Ale priznam sa ze vkazdom tehotenstve som sa bala ci babo bude zdrave,stale som sa pytala ci nema razstep pery alebo chrbtice a ci je v poriadku.Drzim vsetkym palce,nech sa vam podari otehotniet a urcite budu babetka ok,lebo ani moj lekar nemal pripad zeby sa epilepticke narodilo babo s nejakymi vadami.

mery.maja
4. jún 2011

@mana85 To je v pohode 😉 no to ze sa citim zvlastne pripisujem mozno teraz tomu velkemu teplu co je....obcas sa mi toci hlava bezdovodne,som strasne slaba,niekedy mam pocit ze uz odpadnem ale iba tak normalne nemyslim nejaky zachvat alebo daco podobne....ale myslim si ze to viac suvisi s tym ze mam velmi nizky tlak 😖 a velmi malo pijem cez den,ale uvedomim si to a vecer....ze ach jaj zas som dnes malo pila....
No nocne vstavanie bolo dost zle nakolko pred dvoma rokmi ked som odpadla mal drobcek nieco cez mesiac a ja som ku nemu vstavala kazdu noc kazdu chvilku,ked sa potocil,ked zamrnkal a podobne a hned som ho vzala na ruky co som nemala lebo to nebolo potrebne o chvilku znovu spinkal ale co som ja prvorodicka vedela 😀 no a potom som odpadla,odvtedy v noci k nemu vstaval manzel ale pomohla mi moja mamina a ta si ho na noc bravala....preto chceme mat teraz co najskor aj druhe babo ze pokial sme este u nich ze by mi znovu pomohla pokial moze,lebo ked pojdeme sami na dom uz by som si netrufla 😔 😔

nikita308
4. jún 2011

@babulena ja som bola pred 11-timi r. u genetičky, ktorá tiež pozerala na mňa a s takým opovrhnutím, že načo chcem dieťa... keď mám takéto zdrav. problémy... normálne som zostala v šoku.. .môj neurológ má však iný názor, že aj epileptičky môžu mať zdravé deti a keďže sú už lieky na inej úrovni ako kedysi, tak nie je problém... teraz som išla na genetiku, priznám sa so stiahnutou prdelkou 😀 , lebo som sa bála, že tam bude zasa tá stará doktorka, ale bola tam veľmi príjemná mladá doktorka... 🙂

mana85
4. jún 2011

@mery.maja ahoj presne to mi vravela neurologička že neni dobre byť v našom pripade s dieťakom v noci teda pokial je ina možnosť a ma kto k nemu vstavať . potom to určite bude nedostatkom vody v tele ja už isty čas pijem tak do 2L. denne ver mi da sa to ! raz mi brali krv a stalo sa že mi sestrička nemohla vziať lebo som ju mala taku hustu nikdy sa mi nestalo že by som citila smäd tak som vždy pila vodu len s liekmi 2Xdenne čo bolo asi 3dcl.sestrička ma riadne postrašila že čo všetko hrozi pri hustej krvi a kôli tomu som mala tiež nizky tlak tak od vtedy sa fakt snažim , každe . každe rano vypijem 0,5L vlažnej vody a počas dna mam stale na dohlad flašu z vodou v praci aj doma od vtedy mam tlak v norme a citim sa aj lepšie dokonca už na druhy krat ked mi brali krv tak už šla uplne v poho. tak teda nech sa Vam to rychlo podari 😉

evinkal
4. jún 2011

Dievčatá,ako tak pozerám,niektoré ste sa stretli s riadne "blbými"názormi lekárov...Ja keď som bola tehu s prvým synom,hneď som išla k neur.lebo dr.mi povedal,že je to maximálna nezodpovednosť,ako epileptička porodiť dieťa.Išla som k neurologičke a povedala jej čo je vo veci.Keďže nemám dedičnú,ale po postraumatickú epi,povedala že je minimálne riziko,aby bolo dieťa epileptik,a že aj ženy s horšími záchvatmi mávajú deti..Niektoré zdravé,niektoré nie.Záleží vraj od druhu epi.Tehotenstvo bolo v poriadku,bez záchvatu.Liečim sa od 6.rokov,záchvat som mala "iba" 2krát za život-keď som mala 18 (bola som na diskotéke a po príchode domov) a druhý,keď mal chlapec 1.rok.Pri druhej dcérke som mala tehu v poriadku a záchvat som našťastie nemala..Zatiaľ sa držím,len sa mi výsledky z EEG zhoršili,lebo som pri malej bola nonstop hore-Ale aj na začiatku tehu sa pýtajú aké lieky beriete,lebo niektoré sú také že ich treba vymeniť aspoň na čas kým je mamina tehu...ja som mala našťastie neškodné,keďže mi tehu zistili až v 3-4.mesiaci-malý bol v poriadku,ale od 2.rokov sa lieči na epi,lebo pri svokre odpadol a malá je našťastie v poriadku,hoci tá obava tu je,aby nebola chorá☹

babulena
4. jún 2011

evinkal,fuuha,tak to mi je luto synceka.Aj ja mam strach o deti ci ju raz nedostanu.A ja tiez nemala som po kom zdedit epilepsiu.Patrali sme hlboko v rodinnych korenoch ale nikto ani z maminej ani z ocovej strany nikdy nemal epilepsiu.A dr. mi povedali ze ked to nemame v rodine tak to mam z puberty 😕 .Divne fakt.A s tym pitnym rezimom,mne zase neurolog povedal ze nemam pit vela max.2l,lebo vlastne tym zavodnujeme mozog a to provokuje zachvat 😖 .No,som rada ze som v Irsku teraz lebo tu niesu take horucavy ako na Slovensku,tam som leto velmi zle prezivala.Okrem toho,ze som musela davat pozor aby som nevypila viac ako 2l,stale som musela mat siltovku alebo nieco na hlave takze vlasy furt dlhe vo vrkoci,aby som v kratkych nevyzerala ako strasiak ked dam siltovku dole z hlavy.A samozrejme na slnku som sa citila velmi zle.Opalovanie sa nehrozilo

superstarka
4. jún 2011

@nikita308 No moja doktorka mi napísala do karty že nedoporučuje graviditu,ale vravela som si že kolké sú zdravé a narodí sa postihnuté,alebo kolkým povedia že sa narodí s nejakým problémom a narodí sa zdravé.Vravím si ked ja som mala 1%na prežitie tak prečo by sa mi malo narodiť postihnuté?Beriem to pozitívne,som si vedomá rizika ale jak sa vraví risk je zisk.Je jasné že sú rozne druhy záchvatov.Ja mávam male ale aj generalizované,ten som mala naposledy v decembry.A ked som prišla od dr. domov zistila som že som tehotná. 😵 Moja dr. mi povedala cez telefon že vieš že sa nedá s lekmi nič robiť,stačí ked prídeš 11.7.a nemáme sa o čom baviť.V minulosti mi povedala nemám mať priatela,nemám sa vydávať,nemám mať deti.Bola som na sono dr. povedal že vyzerá byť zdravé.Bojím sa vysledkov z genetiky ale dúfam že to dobre dopadne.Hlavne mať pevnú vieru. 🙂

nikita308
5. jún 2011

@babulena strach o dcéru a aj zatiaľ nenarodené dieťa mám samozrejme aj ja... ja som tiež počula a čítala taký názor, že epileptici by nemali piť veľa vody, presne ako si napísala... že to zavodňuje mozog... no mne slnko nerobí problémy a veľmi rada sa opalujem... ale tu na SK nie, skôr keď ideme k moru... ale samozrejme, pokrývku na hlavu a okuliare musím mať...

nikita308
5. jún 2011

@superstarka rizika sme si vedomé asi všetky, ktoré musíme bojovať s touto chorobou, tehotenstvom vystavujeme nebezpečenstvu aj seba... ja zdieľam taký názor, že potom by deti nemali mať napr. cukrovkári a ľudia s inými chorobami, kt. sú možno ešte závažnejšie ako epilepsia... a cukrovka je napr. dedičná... epilepsia sa dediť nemusí, hlavne keď je po úraze... ako som pozerala, máme skoro rovnaký termín, bola si aj na NT? ja som bola a hodnoty som mala dobré... teraz čakám na výsledky z krvi... aj u genetičky som už bola a podľa výsledkov, ak by neboli dobré, tam pôjdem zas, ak budú dobré, že už chodiť nemusím... si z okolia TN, na genetiku tiež pôjdeš do TN???

mery.maja
5. jún 2011

Citam co tu pisete a som nemilo prekvapena.Ja teda som odpadla 1krat ked som mala 14-15 rokov a teda za tu dobu az doteraz mi ani raz lekarka alebo teraz uz mam noveho neurologa nikdy nepovedal zeby som nemohla alebo nesmela mat deti 😕 Dokonca ani ked som sla rodit to nebrali nejak tragicky,spytali sa ma co beriem a v pohode,akurat ked sa narodil drobcek tak si ho na noc bravali sestricky aby som sa mohla vyspat 😅 .Ale kazdy lekar je iny....ja som mozn natrafila na tie stastnejsie pripady 😀 Na pslednej navsetve neurologa som sa pytala aj na deti ci to mozu dostat po mne ale povedal mi ze je mala pravdepodobnost zeby to zdedili ale samozrejme musim ratat aj s tym ze to mozne je a ze si ho mam vsimat ci na nom nespozorujem nieco a keby hej mame spolu prist....ale hned ma aj upozornil aby som za drobcekom odteraz stale nechodila a nasilu nieco nevyhladavala na nom,nenamyslal si 😀 nakolko ma uz dobre pozna 😉 no u mna to tiez nemoze byt dedicne nakolko z nasej rodiny si nikto nepamäta zeby nieco niekedy mal ale citala som ze tato choroba sa moze objavit po nejakom uraze a ja ked som bola mensie mozno tak siestacka siedmacka som spadla do takej jamy a samozrejme rovno na hlavu 🤐 a o dva roky sup a uz to bolo....ale neviem ci to moze byt z toho ak nie tak potom neviem...

evinkal
5. jún 2011

@babulena Máš pravdu,ja keď idem niekam s deťmi ako napr.rozprávkový les,dá mi to zabrať.Chodím aj na kúpaliská,ale nie na celý deň a čo najviac v tieni,pre istotu.Ale nikdy nechodím sama...
@mery.maja Ahoj,vačšinou neurologovia vravia,že keď má dostať dieťa epilepsiu,vybehne tak do 2-3 roku života dieťaťa.Náš mal tiež tak nejak,odpadol na rodeu na muráni,ale brali to najprv ako epilepsia a potom zo zápalu stredného ucha-vtedy odpadol a 20 min bol v bezvedomí a že ani nedýchal a ostal fialový.Ja som tam nebola,bola som v práci,ale ho vraj nemohli prebrať ani v sanitke celou cestou z Muráňa až do Revúcej,tam sa ho podarilo "oživiť".Báli sme sa že ostane nejak postihnutý,či ochrnutý-chvalabohu,je v poriadku a má viac energie ako všetci dokopy.Len ma mrzí že má,ako ja vravím naprd detstvo-samé obmedzenia.Oficiálne na epi sa lieči druhý rok

superstarka
5. jún 2011

@nikita308 Ahoj som z TN-Turná a NT ani neviem čo to je asi mi to nerobili.Zatial moj doktor robil 2x ultrazvuk a ked som potrebovala vybaviť ešte jeden papier tak sono.A brali mi krv na štitnu žlazu vysledky boli dobre. 🙂 Teraz 7ho idem na vyšetrenie tak uvidím a genetiku robia asi v 16tom tt tak to ma ešte len čaká. 😅 Ku komu chodíš?Ja k chlapečkovy.

nikita308
5. jún 2011

@superstarka na to NT neposielajú automaticky... ale teba by gynekológ mohol, keď vie aké máš problémy... veď som ti napísala IP... dúfam, že došla...

superstarka
5. jún 2011

Jasné doašla. 😵

preshibana
6. jún 2011

@babulena ja chodim do KE, do Vojenskej nemocnice, k Dr. Šafčákovi. No, tak po tych vsetkych odkazoch, co tu citam, mi zacina odchadzat optimizmus..... :-/

nikita308
7. jún 2011

@preshibana a prečo ti odchádza optimizmus??? neboj všetko bude dobré... ja viem, že to je ťažké, ale na to nemysli... ja sa snažím a veľmi, lebo ja som dosť citlivá a všetko si moc beriem k srdcu, ale som si povedala, že pre dobro bábätka sa musím ja trošku zaoberať niečím iným a myslieť trošku pozitívnejšie... síce teraz mám aj trošku iné starosti, tak mám myseľ na iné veci, prerábame byt... 😕

lea1333
7. jún 2011

@superstarka ahoj mozem sa opytat ake lieky beries?a kto vas posiela na genetiku????ja som, bola tehotna a mna nikto nikam neposlal len som bohuzial potratila v 11tt ale teraz sa zaciname snazit zase....uvidime kedy nam to zase vide no mne zase neurologicka povedala ze ona nevidi dovod aby som nemala zdrave dieta ...ale tak isto 1000lekarov 1000nazorov ale myslim si ze budem mat zdrave dieta... u nas v rodine tak tiez nema niktop epi a ja neviem z coho ju mam dokonca na eeg nemam epi nalez len niaky nespecifikovatelny ale minimalny teraz beriem lieky na udrzanie..nemala som zachvat 5rokov tuk tuk tuk na hlavu 😝 ale tak isto sa bojim ze ked budem vstavat k babetku a budem vycerpana pride to preto ze ja mamvam zachvaty z vycerpania a zo zleho spanku! ☹

lea1333
7. jún 2011

@preshibana preco????co si sa zblaznila hlavne sa nvzdavaj to nie je dobre ale bojuj tak ze sa zamestnas a ani na sekundy si nedaj do hlavy co ak keby?atd!ok?kup si casaky a studuj co ta caka a neminie!ale urcite sa nevzdavaj pozri sa na mna ja som po potrate a bojujem co by som dala za to keby som bola n atvojom mieste!skakala by som od stastia tak ze moj azlata hlavu hore! 😉

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre