Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Tlak v pošve. Ćo to môže byť?

juzinka
21. apr 2008

Ahojte kočky, chcem sa s vami poradiť. Nikde som nenašla takúto tému ani odpoveď na moju otázku, ak niekde predsa len je, tak sa ospravedlňujem. A teraz k veci v piatok som bola u Dr, lebo som mala tlak v podbrušku, tak ma skontrolovala a povedala, že všetko je v poriadku, že som zatvorená. /Cervix dĺžka bola 4,2 cm/. Od včera poobedia mi však začali také tlaky v pošve ako keby som potrebovala čúrať no ešte horšie proste tlaky , tak som k Dr. dobehla aj dne s ráno, aby som mala istotu zasa všetko v poriadku zatvorená. Moč negatívny akurát, že mám viac byť, lebo je dosť hustý. Baby stretli ste sa s tým niektorá čo to môže byť? som z toho nešťastná a vystresovaná. Brali mi aj kultiváciu no výsledky budem mať až o týždeň v pondelok, vzhľadom na to, že nemám žiadne výtoky, tak myslím, že budú výsledky v poriadku. 😒 Tak čo s tým .... ☹

dadulienka2404
21. apr 2008

ahoj juzinka.take nieco mam aj ja uz asi 2 tyzdne neviem co to je.ani som sa na to lekara nepytala ja som na rizikovom takze ja to spajam s tym. ja ale mam vytoky takze...no neviem ale ked toj lekar hovori ze je to v púoriadku tak asi je..a myslim ze to babo trosku nizsie ako by malo byt tak mozno tie tlaky preto

juzinka
autor
21. apr 2008

dadulienka, keď máš výtoky asi by si mu to mala povedať nie. A s tým bábom myslíš ako u mńa, že je nižšie? 😲 To mi Dr. nepovedala. Vieš ja som zo všetkého mimoriadne vyplašená prvé tehu som mala bez akýchkoľvek problémov. Tiež som doma na rizikovom.

mywiel
21. apr 2008

Juzinka ak si zatvorena tak sa nemusis bat, mozno sa cvici maternica a ty to citis aj v posve, alebo je babo nizko polozene a hlavickou vytvara ten tlak, ja som mala taky ked mala tlacila na mocovy mechur nastastie sa uz ulozila trosku inac tak to povolilo. 😉

juzinka
autor
21. apr 2008

Mywiel potešila si ma. 🙂 . Dúfam, že aj moja maličká sa umúdry a ľahne si ináč. 😉

montinka
21. apr 2008

juzinka aj ja som mavala obcas pocit ako keby malo babo kazdu chvilku zo mna vypadnut ale to asi bolo len dole ulozene lebo vsetko je ok.

malaskoricka
21. apr 2008

Pokles maternice a vagíny (Deszensus uteri et vaginae)
Prehľad
Oslabenie fixačných štruktúr spôsobuje u takmer všetkých žien po prechode isté klesanie pošvy a maternice. Ak to prekročí fyziologickú mieru, dôjde k ťažkostiam ako pocit tlaku a klesania, bolesti v krížoch alebo problémy pri močení (spočiatku mimovoľné unikanie moču) resp. pri vylučovaní stolice.

Rizikovými faktormi sú hlavne slabosť väziva a svalov, komplikované pôrody a nadváha. Cviky na posilnenie brušného svalstva slúžia na prevenciu a aj na liečbu ľahších foriem. Pri pretrvávajúcich ťažkostiach je však nutná operácia (plastická operácia pošvy). Za určitých podmienok môže pomôcť liečba pesarom.


Všeobecné informácie
Keď klesnú časti ženských genitálií, hlavne maternica, a ich okolia v malej panve nižšie, než to zodpovedá ich normálnej pohyblivosti, hovorí sa o poklese týchto častí. Maternica a vagína môžu, spolu alebo oddelene, klesnúť v malej panve s rôznym prejavom. Je to spojené s oslabením fixačných štruktúr. Vystúpenie týchto orgánov z malej panvy sa označuje ako prolaps. Pod čiastočným prolapsom rozumieme pokles, pri ktorom vývodom pošvy vystúpila len časť maternice resp. vagíny. Ako totálny prolaps sa označuje pokles, pri ktorom sa vagína a maternica nachádza pred vulvou, čiže celkom vystúpená von.

Pokles prednej steny pošvy je spojený s poklesom dna močového mechúra, čiže prolapsom močového mechúra (= cystokéla). Pokles zadnej steny pošvy je sprevádzaný klesnutím konečníka (= rektokéla).


Príčiny
Slabosť väziva podporných a fixačných štruktúr môže byť podmienená konštitučne a môže byť príčinou poklesu ženských genitálií. Táto vloha spojená s povolením pružnosti tkaniva je však častým rizikovým faktorom až vo veku po menopauze, čiže cca. 1 rok po poslednom hormonálne riadenom menštruačnom krvácaní.

Častejšie sa ako príčina poklesu ženských pohlavných orgánov vyskytuje kombinácia viacerých faktorov. Pri vrodenej slabosti väziva a svalstva malej panvy sa prejavujú napr. viaceré pôrody, nadmerne veľké deti a nedostatočná regenerácia pohlavných orgánov v šestonedelí trvalejšie ako pri zdravom a trénovanom svalstve.

Zaťaženia pri pôrodoch a tým nutná trauma na podpornom a fixačnom aparáte môžu kvôli nezvyčajnej záťaži ako pôrod dvoj-/trojčiat, rýchly pôrodný postup, pretrhnutia hrádze a pod. viesť k trvalej slabosti dna panvy.

Za rizikový faktor sa pokladá aj nadváha. Nadváha je spravidla spojená s nadmerným roztiahnutím a ochabnutím svalstva brušnej steny. Nedostatočný tréning priamych a priečnych brušných svalov mení v priestore brucha tlakové pomery a podporuje pokles brušných orgánov, a tým zosilňuje tlak na svalové platničky dna panvy.

Pri vrodenej slabosti väziva podporujú vznik poklesu ženského genitálneho traktu okrem toho neprimerané telesné záťaže ako „stojace zamestnanie“, zdvíhanie a nosenie ťažkých vecí. Aj pri vrodených polohových anomáliách maternice je maternica pri zvýšení tlakových pomeroch v brušnom priestore tlačená nadol.


Častosť
Cystokéla sa vyskytuje častejšie, pretože močový mechúr je s prednou stenou pošvy spojený pevnejšie než črevo so zadnou stenou pošvy.


Symptómy
Ťažkosti, ktoré sú vyvolané poklesom ženských pohlavných orgánov, nie sú závislé len od stupňa poklesu, ale v značnej miere aj od citlivosti postihnutej pacientky. Ak sa žena môže telesne šetriť, často nerobí žiadne problémy ani väčší pokles. Citlivé pacientky naproti tomu vyhľadajú lekára už pri relatívne malom náleze.

Pri ľahších stupňoch poklesu genitálií sa nachádzajú necharakteristické ťažkosti ako pocit tlaku a klesania v pošve, často v kombinácii s bolesťami v krížoch po telesnej záťaži. Tieto bolesti sú vyvolávané ťahom, ktorý pôsobí na závesný aparát genitálií. Tieto bolesti sú pociťované tupo v hĺbke sakrálnej oblasti alebo v podbruší. Mimoriadne silné bolesti v krížoch môžu vznikať tým, že maternica naťahuje staré jazvy alebo zrasty v brušnom priestore.

Spravidla sa lekár vyhľadá, keď je kvôli prolapsu močového mechúra obmedzená funkcia zvierača močového mechúra. Typickými ťažkosťami pri močovom mechúre sú častejšie nutkanie na močenie, mimovoľné unikanie moču ako i opakované infekcie močových ciest.

Ak existuje väčší pokles močového mechúra, môže sa najprv prejaviť častejšie močenie, t. zn., že pacientka cíti po krátkej dobe opätovné nutkanie močiť, pričom sa však vylúči len malé množstvo moču. Tento stav môže prejsť „pretekajúceho močového mechúra“ (= ischuria paradoxa), lebo klesnutá maternica stláča močovú rúru.

Stály zvyšný moč podmieňuje vznik zápalu odvádzajúcich močových ciest. Pri väčšej rektokéle môže dochádzať k ťažkostiam pri vylučovaní stolice, lebo výkaly sa zachytávajú v rektokéle. Niektoré ženy udávajú, že vyprázdenie je možné, len ak si rukou naspäť zatlačia vyklenutie čreva do pošvy.

Pri ťažších stupňoch poklesu genitálií, s čiastočným alebo totálnym prolapsom maternice, sa maternica stáva vo vstupe do pošvy čoraz viditeľnejšia. Rozovretím vstupu do pošvy alebo vystúpením častí vagíny sa zničí normálna biológia pošvy. Tým sa môže chorobne zmeniť normálny vaginálny výtok a podporiť zápaly vagíny (= kolpitída). Mechanické iritácie vyvolané dráždením na prolabovaných orgánoch vedie k typickým zmenám na tkanive bránky krčka maternice a môžu spôsobiť aj vredy. Tieto vredy môžu spôsobovať krvavý výtok. Tu treba poukázať na to, že takýto vred sa môže podobať na karcinóm. Či môže na dne vredu vzniknúť karcinóm, ako sa kedysi predpokladalo, nie je dokázateľné.


Diagnóza
Menší pokles má takmer každá žena, ktorá porodila dieťa. Ťažkosti pacientiek s poklesom alebo prolapsom genitálnych orgánov sú väčšinou tak charakteristické, že už počas anamnézy môžu poukazovať na správnu diagnózu. Na určenie poklesu sa od pacientky vyžaduje, aby „obsluhovala“ brušný lis. Pri tlačení je najprv vidieť vyklenutie močovej rúry. Rozsah poklesu pošvovej steny a maternice sa zistí pri gynekologickom vyšetrení. Ak už existuje prolaps, tak je vagína buď už vyklenutá smerom von alebo sa objaví pri tlačení. Rektokéla sa dá diagnostikovať rektálnym vyšetrením.


Terapia
Liečba poklesu genitálií závisí od rozsahu poklesu, musí sa liečiť vtedy, keď existujú ťažkosti. Terapia okrem toho závisí od veku, od túžby po dieťati, od túžby po zachovaní možnosti pohlavného styku a od celkovej pripravenosti pacientky na operáciu.

Ľahšie stupne sa dajú zlepšiť konzekventným cvičením brušného svalstva, ktoré môže zabrániť postupovaniu poklesu. Na liečbu ťažších stupňov poklesu so sprievodnou inkontinenciou moču (= zadržovanie moču) a pri čiastočnom alebo totálnom prolapse stoja v popredí operatívne metódy liečby. Spoločným princípom rôznych operačných metód je rekonštrukcia a stabilizácia nosných štruktúr ženských pohlavných orgánov.

Možnou metódou je operácia bez použitia rezu na podbruší. Z vagíny sa urobí takzvaná predná a/alebo zadná plastická operácia pošvy. Pod tým sa rozumie zahĺbenie prolabovaných pohlavných orgánov ako i uchytenie dna močového mechúra a dna panvy. Ak existuje aj inkontinencia moču, tak sa operácia väčšinou prevádza pomocou rezu na podbruší, aby sa príslušne nadvihol aj močový mechúr.

Plastické operácie môžu byť spojené s odstránením maternice, ak už pacientka nechce mať deti. U žien v pokročilom veku a so zvýšeným operačným rizikom sa treba za daných okolností „uspokojiť“ sa operatívnym uzatvorením pošvy. To však treba brať do úvahy len ako núdzové riešenie.

Aj liečba pomocou pesaru sa musí pokladať za núdzovú metódu. Na liečbu prolapsov je k dispozícii rada rôznych druhov pesarov. Pesar má tvar misky alebo kruhu a pozostáva z porcelánu alebo ebonitu alebo z podobného materiálu. Zavedie sa do pošvy a má za úlohu zabraňovať klesaniu maternice. Liečba pomocou pesaru slúži však len ako podpora. Na základnom náleze sa nič nemení. Pesary sa musia v odstupe 6 – 8 týždňov vyčistiť a opäť vložiť, inak podmieňujú zápaly pošvy alebo vredy. Liečba pomocou pesaru sa obmedzuje na pacietnky s jasnou kontraindikáciou proti každému operačnému zákroku.


Profylaxia
Vznik poklesu ženských pohlavných orgánov podporuje tak nadváha ako aj extrémne chudnutie. Primeraná strava, športová aktivita (napr. plávanie, gymnastika, turistika) a cielený tréning svalstva dna panvy prispieva k prevencii proti poklesu a môžu spôsobiť zlepšenie pri už existujúcom poklese. Účinná prevencia sa vykonáva cvičením pre tehotné ženy v rámci prípravy na pôrod.

V súčasnosti sa môže nebezpečenstvu pôrodného traumatického poškodenia svalstva dna panvy zabrániť včasne prevedeným nastrihnutím hrádze a riziko nekontrolovaných tržných poranení sa môže znížiť podávaním liekov na uvoľnenie svalstva.

zinuska
21. apr 2008

juzinka,ja som to mala aj pri prvom tehu a mam to aj teraz a este silnejsie,ale to zrejme preto,ze cakam dvojicky. Neboj,nic to nieje. Napr. mojho prveho syna som porodila o den skor ako som mala vypocitany TP,tak vidis,malo by to byt v pohodke. drz sa papapa 😉

juzinka
autor
21. apr 2008

Baby ďakujem za povzbudivé slová.
To je len ten blbý pocit, že to malé vyletí zo mňa 😀 , na to je však ešte čas. 😉

dididi30
21. apr 2008

wow, tak to som nevedla.......zaujimave.... 😉
inac ja mam v poslednom case tiez take jemne tlaky ale skor pichanie...to je asi drobcovou hlavickou, hadam to nejako prezijem 🙂

dadulienka2404
21. apr 2008

juzinka bola som u lekara povedal ze to nic nieje a tak som si kupila tablety candibene sama ale ze ked je biely tak to nevadi no neviem..nie ze ty mas babo nizko ale ja citim ze je nizko lebo tie tlaky a este ked sa otaca no bolest normalne...

dadulienka2404
21. apr 2008

juzinka a ja som porodila 3 deti bez najmensich komplikacii a pozri kde som teraz jedno som potratila minuly rok a tak som teraz na rizikovom takze zaujimave....

dididi30
21. apr 2008

dadi, no sak to ty kokso to vobec nieje na tom,ze cim viac rodis tym je to jednoduchsie,ze?? ja som mala prve tehu super aj porod a teraz sa mi to nejako komplikuje a mam obavy ze to bude skor a so silnymi bolestami, no ale co uz stoji to za to

juzinka
autor
21. apr 2008

Babi to je hrúza, čo všetko si musíme prežiť. Najhorší je tan strach o to malé mne by tie tlaky ani bolesti nevadili, keby som vedela, že je v poriadku, ale vždy ku večeru ma berú také depky, že revem, že to isto nedonosím a tak manžel je už zo mňa hotový.... A ja zo seba tiež. ☹

juzinka
autor
21. apr 2008

U mňa veľa asi robí psychyka. 😒

dididi30
21. apr 2008

juzi....riesit sa to da vselijako vankus pod ritku, alebo posilnujuce lieky, sak tolko je tu bab co maju alebo mali problemi a nie a nie porodit v 42tt tak sa nebojkaj a mysli pozitivne

juzinka
autor
21. apr 2008

Snažím sa dididi 😉

dadulienka2404
21. apr 2008

didi ved prave ze to nieje ako ked cvicis ze cim viac tak si v tom lepsia..tak mi to jedna napisala ze uz som zabehnuta...ja som mala prvy cisarsky druhy som dostala injekcie atreti na vyzivach..stale inac ale co sa tehotenstva tyka ziadna bolest ani problem a teraz??od zaciatku edemi kedy mi povedali ze urcite potratim.no ale ja som tu a verim ze toto moje posledne sa narodi zdrave a krasne 😉

dadulienka2404
21. apr 2008

juzi to ze mas starost o baboo z toho si nerob nic ja prezivam to iste sice cakam stvrte ale nenormalne ho milujem a strasne chcem ale zacinam si vraviet ze musim verit ze vsetko dobre dopadne a dopadne/ako keby sa to tak dalo/ale vzdy ked mam depku tak si to poviem nachvilu to pomoze ale nie na dlho..

mywiel
21. apr 2008

Juzi to si nesmies vyrabat taketo depky, to babu urcite nepomahas, ved nie je dovod doktorka ti povedela, ze je vsetko ok nie?! 😕 Ziadny stres ale klud a tesit sa z tehotenstva oki? 😀

mywiel
21. apr 2008

Juzi inac mam kupeny presne ten kocik co chces, mrkni do albumu... 🙂

stresmenka
21. apr 2008

Juzinka poslala som ti IP 🙂

juzinka
autor
22. apr 2008

jej Mywiel, tak ty ho už máš doma a ako si s ním spokojná? Zatiaľ 😀 . Mne sa tak straaaašne páči, my chceme kupovať až niekedy v júni, júli. 🙂

mywiel
22. apr 2008

Juzi je perfektny rozlozis ho jednou rukou kukaj... 😉 😀

http://storage02.brainsonic.com/customers/redca...

juzinka
autor
22. apr 2008

Jej Mywiel super videjko ja sa tak teším na kočiarik a na kočíkovanie. 😅

juzinka
autor
22. apr 2008

Babulky musím povedať, ale klop klop, že dnes tie tlaky nepociťujem, no len to nechcem zakríknuť. Včera mi to však nedalo, lebo už som myslela, že si s tých tlakov vlasy vytrhám vážne hruza, tak som si zašla na pohotovosť. Tam ma pán Dr. zasa pozrel, že som zatvorená a dali mi infúziu magnézium s tým, že mám ísť domov. Tak dúfam, že sa malé umúdrilo a prestane ma tam tlačiť.

dadulienka2404
22. apr 2008

juzinka to som rada ze ti je uz lepsie ja tie tlaky mam paru krat za den.lenze keby si s niecim takym isla tuna na pohotovost tak sa ti vysmeju.nieco podobne som zazila ked som bola v porodnici a dva dni ma nechali v bolestiach ze vraj ze simulujem 😒

dididi30
22. apr 2008

ahojte ja som ten tlak mavam poslednych 5 dni a dnes som citila normanlen v konecniku , taky tlak ci pichnutie,...uz ani chodit nemozem bo hned sa to zacne....to vazne si mysleli ,ze simulujes?? no pekne, sak sa aj v nitre ukazali somari...mladej mamke sa narodilo mrtve babo ☹

juzinka
autor
23. apr 2008

S tým mŕtvym bábätkom je to strašné, to snáď ani len nie je pravda, mala som z toho neskutočný šok. Dadulienka no aj na mňa pozerali, že čo stresujem a chodím s každou doslova blbosťou, ale ja radšej idem 3 krát zbytočne ako raz neskoro. Radšej sipretrpím tie ich narážky, že pani veď ste tehotná a to Vás bude tlačiť čím ďalej tým viac, atď., ale mám istotu, že je všetko o.k.

mywiel
23. apr 2008

To su fakt blbi ti doktori, oni su tu na to aby ta uistili a upokojili nie stresovali. Moj ma uistil, ze ak citim babo len raz za den ze to staci, zevraj to nie je konkurz, ze nemusim ratat pohyby... 😀 A dal mi aj papier do roboty, ze nemozem nosit tazke veci, tak dufam, ze mi uz daju pokoj. 😠

dadulienka2404
23. apr 2008

u nas v humennom jedna bola na poradni vo stcrtok a povedal jej ze v sobotu ma ist na porodnici ze jej vyvolaju porod ona prisla a narodilo sa jej mrtve dievcatko ale ona uz od toho stvrtku necitila pohyby len si myslela ze to tak ma byt a dieta sa udusilo pupocnos snurou malo ju kolo pasu.tak neviem kto urobil chybu len si myslim ze druhorodicka by mala vediet ze nieco nieje v poriadku ja sa sledujem ci citim pohyby a ked niekedy dlhsie nekope uz sa modlim aby sa pohlo.proste musim

Tu začni písať odpoveď...

Odošli