Trizómia 21 pozitívne výsledky. Čo to znamená?

valery788
10. nov 2011

Ahojte. Prosim Vas ma tu niekto skusenosti s pozitivnym vysledkom Trizomia 21? V prvom trimestri mi vysli testy na downov syndrom negativne, no teraz som v 17 plus 5 a dnes som volala s doktorom a vyslo mi vraj Trizomia 21 pozitivne. Tak neviem co to ma byt, ked pred tym to vylo negativne a teraz pozitivne... Poradte mi prosim vas niekto. ☹ ☹ ☹ ☹ ☹ ☹

irriss
10. nov 2011

@valery788
Je mi casto smutno z techto otazek...citim, ze jste zoufale a nevite si rady..
Ale ptam se i dnes, proc se nezeptate ihned lekare co znamenaji tyto vysledky, vzdyt by Vam nepolozil telefon...naopak ho podle meho prekvapi Vase ticho bez dotazu...(!?) Ja osobne bych ho asi ukamenovala i s telefonem ke stolu, dokud by mi nedal potrebne a presne informace ohledne zdravi meho ditete...
I kdyz tu nekoho najdes s podobnou ci stejnou situaci, musis si uvedomit , ze Tve telo je Tve - jedinecne 😉 a nikdy se neshoduje s telem druheho..muze byt vice faktoru, ktere jsou zakulisim situace a Ty propadnes smutku ci naopak radosti jen pouhym prirovnanim sebe k druhemu.
Omyl...hledejte odpovede, co se tyce vysledku a nemoci primo u kompetentni osoby, ktera Vase telo dobre zna...
Preju Ti, at dnesni noc prejde bez slzicek...a zitra dostanes konkretni a dostatecne uspokojujici odpovede primo od Tveho lekare..

valery788
autor
10. nov 2011

No prave moj lekar mi povedal, ze za nim musim prist v utorok a poviem mi co budemem robit... Pretoze zajtra aj v pondelok ma sluzbu v nemocnici, a kedze je sukromny lekar, tak musim prist az v utorok... Tak u mna nic ine nezostava, len cakat. Najhorsie na tom je, ze mam 22 rokov a nechapem ako sa moze stat takato vec v mojom veku...

maria30
10. nov 2011

@valery788 ahoj.. vyšlo ti pozitívne, alebo len podozrenie.. aké si mala hodnoty? to máš výsledky z už z amniocentézi, či len z odberu krvi? @irris má pravdu.. najlepšie je sa opýtať svojho lekára.. ja som tiež mala z výsledky v 16tt zlé.. tiež mi vyšlo dosť vysoké podozrenie na DS a dnes mám zdravého chlapčeka.. držím palce 😉

maria30
10. nov 2011

@valery788 kamoška je tiež v tvojom veku a tiež mala pozitívny DS.. a tiež má zdravé dievčatko.. nerob žiadne uzávery.. snaž sa byť čo najviac kľudná a v utorok sa pekne s dr. porozprávaj.. 😉
nekrvácala, alebo nešpinila si? to môže ovplivniť tiež výsledky.. alebo problémy so štítnou žľazou..

valery788
autor
10. nov 2011

No zatial mi to vyslo len z krvy, neviem ake tam boli hodnoty, bo mi do telefonu nic nechcel povedat... ale nechapem ako moli prve vysledky vyjst negativne a druhe pozitivne... to mi je zahadou doteraz... a ked ma pozeral vcera na ultrazvuku, tak bolo vsetko v poriadku...

irriss
10. nov 2011

😉 @valery788

A kdyz Ti to rikal, proc ses neptala? V takovych pripadech (pro priste...................
😉
.............kdyz vis, jak je na tom s ordinacnima hodinama, trvej aspon na chvilku ztrpeni...musis mu rict, ze chces aspon vedet zakladni informace..ze Te musi pochopit...ze on sam vi, ze slouzi v nemocnici a ze neni pro Tebe lehke tuto situaci sama vstrebat..a do utery je cela vecnost...

p.s. ja jsem mela vicecetne tehotentsvi..take se mi objevil syndrom, plakala jsem ihned jak jsem se dozvedela vysledky, ale ja mam super doktora..NIKDY nerika ZADNE vysledky do telefonu, VZDY chce osobni kontakt....
Ihned jsem se tedy dozvedela, ze vicecetne tehotenstvi ma "zkreslene" vysledky...

jasminka7
10. nov 2011

@valery788 mnohym zenam vydu vysledky z krvy pozitivne (cize je podozrenie ze dieta bude mat DS), a vacsiny z nich je dieta v poriadku

strapco13
10. nov 2011

@valery788 v prvom trimestri sa hodnoti ci je pritomnanazalna kosticka..pri DS casto chba..v 16tt sa z krvi robia triple testy..na vyvojove chyby..ale je to len statsisticka pravdepodobnost...nemusi platit pre konktŕetne dieta..berie sa tam vek matky, ci fajcis, poijes alholo, tazkosti a pod a casto vychadzaju falosne pozivne...cize ukazuju problem aj ked ten v skutocnosti nie je
mam kamosku co mala velmi velmi zle tieto triple testy a amniocenteza ukazala, ze je vsetko uplne OK a ma krasnu zdravu dcerku
drzim palce nech je to aj u vas

maria30
10. nov 2011

@valery788 viem presne ako sa cítiš.. mne to tiež lekár povedal len po telefóne a ja som sa po zložení telefónu nezmohla nanič len na plač... ono tieto testy sú fakt strašiak pre mamičky a poznám veeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeľa mamičiek, ktoré mali tieto testy pozitívne a majú zdravé deti... a ako som písala vrátane mňa 🙂

skeptik
10. nov 2011

@valery788 To vsetko zavisi od kriterii testov - vacsinou sa za 1:300 a menej povazuje pozitivne a nad to cislo (301) negativne. Zavisi od toho, co sa testovalo v prvom trimestri a na zaklade akych kriterii.
Niekedy staci jedna hodnota v sere, aby to cele posunula a ignorovala ultrazvuk (pri OSCAR teste ak je pravdepodobnost vyssia ako 1:50).
Pokial testy v prvom trimestri obsahovali (v ten isty den) ultrazvuk podla kriterii OSCAR, tak su spolahlivejsie ako testy v 2. trimestri. To znamena, ze sa zaroven odobrala krv na papp-a a volne ßhcg a urobil sa ultrazvuk minimalne s odmeranim NT a CRL a vysledok reprezentuje zohladnenie vsetkych tychto faktorov vratane veku. Tie dodatocne ultrazvukove faktory (pokial serum nie je horsie ako 1:50) su v 1. trimestri: pritomnost nosovej kosticky do 13tt a patricna osifikacia, uhol tvare, ductus venosus doppler, trikuspid. doppler, rychlost tepu (FHR).

Vek je u teba pri pozitivnych testoch skor pritazujuci faktor - znamena, ze je tam vacsia pravdepodobnost pozitivity. Od zavedenia rutinnej amniocentezy a prenatalnych testov s dorazom na vek sa 80% deti s DS rodi zenam mladsim ako 35 rokov.

maggie2
10. nov 2011

@valery788 prosím Ťa nestresuj sa, to Ti aké testy vlastne robili? Je to výsledok z amniocentézy alebo čo?

maggie2
10. nov 2011

Tak ale je to normálne takýto prístup? Takto jej nervy doktor ide naťahovať až do utorka? Je to normálne? Prečo jej nemohol povedať trošku viac než to skúpe "pozitívny" a teraz pomaly v 18 týždni, no čo toto je za prístup preboha?

@skeptik Ako si to myslela s tou štatistikou?
Nemôžeš brať absolútne čísla. Logicky sa viacej bude rodiť ženám do 35 rokov viac detí s DS ako ženám starším ako 35 rokov, pretože jednoducho mladým ženám sa rodí viacej detí ako starým. Ale pravdou je práve opak. Ona ako 22 ročná má z hľadiska veku v násobkoch menšiu pravdepodobnosť že jej dieťa bude mať DS než napŕíklad tehotná 45 ročná žena.

skeptik
11. nov 2011

@maggie2 Ona ak ma ako 22 rocna vysledok pozitivny, tak jej krvne testy su niekolkonasobne horsie akokeby mala takyto vysledok ako 35 rocna.

traktor
11. nov 2011

@valery788 staci, ze mas posunuty termin, ze si bola prechladena, ..atd atd.. je toho vela, co môze tieto testy ovplyvnit,..nie su stopercentne..zväcsa sa este potom robi morfologicky ultrazvuk, navrhne sa amnio..mne to lekar tiez povedal po telefone..a dost kruto, ze budem mat dawna..nic som sa ho nedokazala opytat, len som polozila telefon a polozilo ma to..nasla som si odbornika..a k môjmu lekarovi som uz visac nesla..mala som vysledky 1 ku 30 a vysli mi tak aj opakovane testy, ..morfo mi vyslo dobre..bola som u 2 leklarov, ktory sa tomu venuju..babo komplet premerali..na amnio som nesla, mame zdraveho Mateja..inak mam kopu kamosiek, ktorym vysli zle vysledky a vsetky maju zdrave babo..drz sa ..velmi ti zelam, nech je vsetko ok..

skeptik
11. nov 2011

@traktor Ale to neznamena, ze ti testy vysli nespravne. Znamena to, ze 1 z 30tich s takymi vysledkami ma dieta s DS, ale ty to nie si, tak ako to nie je dalsich 28. Testy su pravdepodobnostne, nie diagnosticke. 1 z 300 znamena 299 negativnych a 1 pozitivna. Neznamena to 299 nepravdivych testov.

traktor
11. nov 2011

@skeptik ja nehovorim, ze su nespravne alebo tak..ale lekar , pri ktorom som rodila a venuje sa tomu aj tu aj v zahranici /Dosedla/..mi povedal, ze tieto testy su nespravne a nemali by sa robit vôbec ..dôlezity je test..ale neviem teraz ktory,,,preto nebudem hadat..a ze ten robí malo lekarov svojim pacientkam..ze prave ten by sa mal robit..a nie zbytocne zeny stresovat..

traktor
11. nov 2011

...a je aj pravda..ze vela zalezi od podania takejto info svojej pacientke..da sa to aj inak..mne to môj lekar povedal sprosto do telefonu..len ze mate downa, pridte vtedy a vtedy..da sa to aj inak povedat..a hned by sa malo vysvetlit, ze tieto testy neznamenaju hned, ze zena caka postihnute dieta..

abbey1
11. nov 2011

@traktor Mám skoro rovnakú skúsenosť.Hrozné výsledky, hrozný prístup lekárky- okamžite som ju zmenila, a hlavne mám nádhernú zdravú dcérku. 😉

abbey1
11. nov 2011

@valery788 Nezúfaj, nájdi spoľahlivého lekára, pýtaj sa, zisťuj diagnostické možnosti a nedaj sa odbiť. Držíme pästičky, aby to u vás dopadlo rovnako šťastne, ako u väčšiny z nás. 😉

mapa
11. nov 2011

@valery788 vysledok v prvom trimestri, kedy sa meria ultrazvukom NT - sijove prejasnenie a zaroven testuje krv su ovela spolahlivejsie ako tripple testy v druhom trimestri, ktore ti vysli zle - tie vychadzaju casto falosne pozitivne a zbytocne vystresuju mnoho zien... Vo vyspelych krajinach sa prave preto nerobia... Ja som ich pri druhom dietatku odmietla, kedze prave hodnoty NT a krv v 1. trimestri boli v poriadku.

valery788
autor
11. nov 2011

@maggie2 Nie, nieje to vysledok amniocentezy. Su to vysledky z krvy. Dnes rano som telefonovala sestricke, ze si chcem prist po vysledky testov, nech mi ich prefoti, pretoze ich chcem ukazat aj inemu lekarovi. Sestricka mi oznamila, ze vytlacene vysledky nema, pretoze len telefonovali do labaku a tam im oznamili pozitivny vysledok a hodnoty na Trizomiu 21 boli 1:210. Sestricka mi nevedela k tomu absolutne nic povedat, ze musim cakat na doktora ale ze podla nej by som mala ist na amniocentezu. Vysledky zo skriningu z prveho trimestru mi vysli negativne. To mi brali krv a zaroven v jeden den mi robili aj ultrazvuk. Volala som este s jednym primarom a gynekologie a zaroven aj porodnikom a povedal mi, ze nechape ako mozu vyjst v jednom labaku prve vysledky negativne a druhe pozitivne.

maggie2
11. nov 2011

@valery788 tak to nech ťa absolútne netrápi. Krvné testy sú o ničom, spoľahlivosť mizivá. Počkaj idem sa ja pozrieť aké pravdepodobnosť som mala ja, a to boli iné testy, kombinované, certifikát z Londýna, na Sk to robia len niektorí lekári, sú presnejšie než ostatné, a aj tak sa narodilo dieťa zdravé. A vieš čo mi lekár počas celého tehotenstva tvrdil? Žiadny pozitívny nález: doslovná veta: no, nie je to najhoršie. Amniocentéza by pre mňa pripadala v úvahu po zrelom zvážení, iba ak by bolo riziko väčšie než 1:200. predsa je pri amnio 2 percent riziko potratu, takže ja som práve potrat evtl. zdravého dieťaťa riskovať nechcela. Ale-ak by si sa rozhodla predsa pre amnio, žiadaj ešte raz nejaké kontrolné testy, ak sa ešte dajú stihnúť. Mohla sa stať aj logistická nehoda pri spracovaní vzorky (nevhodné skladovanie, zámena, znečistenie skúmavky a pod), ešte Ti teda zachvíľu napíšem aký som mala ja výsledok, a celé tehotenstvo som bola relatívne kľudná

irriss
11. nov 2011

@traktor
mne oznamili po telefonu, ze moje dcerka ma leukemii... ☹

nechavala jsem si delat vysledky tam, kde mi byly umozneny ihned a ne az za mesic..nedokazala jsem cekat..zaplatila jsem, ano podplatila jsem lekare a nechala jsem si okamzite udelat dalsi testy...
Pojistovna mi vynadala, ze plyyytvam statnimi penezy, ze nemuzu chodit do dvou laborek...tak jsem ji rekla, ze KAZDA mama by po tomto telefonatu jednala ihned a necekala az ji objednanou vezmou za mesic!!!
Pak se jeste delsi dobu lecila...obskakovali ji nemocnicni klauni, kdyz ji brali krev ode vsad--z hlavicky to bylo nejhorsi 😢
ale musim rict, ze zaver byl to, ze jsme vyhraly a dobojovaly velmi rychle.. 🙂 🙂 🙂 🙂 vyjasnily se neschodnosti a problem spocival v tom, ze jsme s manzelem silny opak...dcerka je vlastne "misenka" a vysledky u nas v Cechach jsou zkreslene..ukazuji na leukemii, ale jedna se o silnou anemii

maggie2
11. nov 2011

@valery788 a že to neviem napochytre nájsť, nedávno som to mala v rukách, čo som sa ešte nad tým pousmiala, niečo okolo 1:238 alebo tak plus mínus....kľud, to je to čo potrebuješ. Snaž sa psychicky odreagovať, a pri ďalšej návšteve lekára si s ním všetko vyjasni. Predpokladám že si človek čo sa i v ordinácii zľakne a má strach a v strachu vedia ľudia všeličo zabudnúť na čo sa lekára chceli spýtať, napíš si predom na papierik, ´otázky ktoré naňho máš aby si na nič nezabudla. Ak rozhovor sa Ti bude javiť ako neužitočný a neochotný, prípadne lekár nebude ochotný navrhovať a pripúšťať i iné možnosti, odporúčam čo najskôr zmeniť lekára, aby si nebola náhodou dotlačená do akcii ktoré si vlastne neželáš.

maggie2
11. nov 2011

@irriss netrpí náhodou Tvoje dieťa tou kosáčikovou anémiou? Alebo si to mýlim? Niečo sa mi marí, áno, časť populácie v Taliansku má hromadne istý druh anémie, ktorá sa vyvinula storočiami v danej lokalite, teraz už neviem presne vplyvom akých okolností, či prostredím, či obmedzením čohosi....skrátka a dobre, vidíš, toto je príklad aké OMYLY sa môžu veľmi ľahko stať z neznalosti a zahľadenosti len do toho "svojho"

maggie2
11. nov 2011

@irriss pomýlila som sa: kosáčikovú anémiu má mnoho afroameričanov, talasémiu mávajú práve Sicílčania, Sardínčania, Malťania, Cyperčania, Gréci. Takže asi Talasémia, však? Evolučne vzniknuté dedičné ochorenie, obrana proti malárii, ktorá v dávnych časoch zúrila práve v stredomorií.

valery788
autor
11. nov 2011

@maggie2 Takze tebe tiez vysli vysledky pozitivne? Ako som pochopila, ze ty si mala tie hodnoty 1:238? A isla si na tu amniocentezu? Ja sa toho velmi bojim... :( Uz na zaciatku tehotenstva som si zelala jedine, ze nech je drobcek zdravy... ale to si zelame uplne vsetky. Snazim sa robit vsetko preto aby som len zbytocne nesedela doma a nemyslela na to...

valery788
autor
11. nov 2011

@maggie2 este som sa ta chcela opytat, ze u ktoreho odbornika si bola co ti robili tie specialne testy?

abbey1
11. nov 2011

@valery788 Choď na podrobný morfologický ultrazvuk. Ja som bola u Holáňa v Medifere v Ba. Neviem odkiaľ si ty, ale aj v KE ve na to super odborník. Kľudne žiadaj aj opakovať testy, ak zvažuješ, že amnio odmietneš. Ja som tiež odmietla.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre