Tvrdnutie bruška, rozťahovanie maternice v 19. týždni

zuzuka66
9. mar 2014

Ahojte žienky, som v 19. týždni tehotenstva a mám také zvláštne pocity. Veľa som v pohybe, lebo stále pracujem, doma fungujem naplno, tak keď sa hýbem, mám pocit akoby sa mi niečo rozťahovalo. Ale stalo sa mi už aj, že keď ležím na chrbte, tak mi dosť stvrdne maternica, že si ju viem riadne po takmer celom obvode prehmatať. Chcem vedieť, či tvrdne celé bruško, alebo len maternica, či mám zájsť za lekárom, nakoľko som už mala dva potraty. Vďaka za každú radu a odpoveď.

satanka1
9. mar 2014

@zuzuka66 v prvom rade spomaľ a nasaď si magnezium

nelly004
9. mar 2014

@zuzuka66 to čo máš je určite tvrdnutie bruška a nie rozťahovanie maternice....Ja som bola na tom tak ako Ty a skončila som na infúziach v nemocnici...Takže určite za lekárom a kľudový režim.

zuzuka66
autor
9. mar 2014

@satanka1
@nelly004
takže k lekárovi, tohto som sa bála, ostanem aj doma, čokoľvek, len nie nemocnica :( ďakujem

satanka1
9. mar 2014

@zuzuka66 mne pri oboch deťoch tiež tvrdlo brucho asi od polovice tehu..doktor to nejako neriešil..pri oboch mi na to dal len magnezko.neboj sa...ale spomaľ..aj ked tehotenstvo nie je choroba...ale ide živého človiečika,aby mu bolo dobre 🙂

mirkava
9. mar 2014

@zuzuka66 mne tiež tvrdlo bruško, doktor mi dal magnezium. Možno by si mala "spomaliť" a viac oddychovať, ale určite by som sa poradila s doktorom.

zuzuka66
autor
9. mar 2014

@satanka1
@mirkava
veď pravdaže, mne je prvoradý môj drobček. dosť sa vyčerpám v práci, či fyzicky či psychicky, teším sa domov, ako budem oddychovať a proste vkuse niečo robím. asi by som naozaj mala spomaliť a brať ohľad či na seba, či na maličké.

mirkava
9. mar 2014

@zuzuka66 možno by ti dal dr aj maródku, trochu by si si oddychla od práce, tá neujde a drobček cíti stres a vlastne všetko čo prežívaš 😉

zuzuka66
autor
9. mar 2014

možno uvidíme, nechám to na neho, neviem či magnézium bude mať taký účinok ako má mať, keď aj budem fungovať ako doteraz, myslím v práci, doma sa začnem fakt šetriť.

satanka1
9. mar 2014

@zuzuka66 ozaj sa moc nenamáhaj...na ničom nezáleží viac ako na bábätku

zuzuka66
autor
9. mar 2014

@satanka1 áno napísala si veľkú pravdu, na ničom tak nezáleží, ako na našom vytúženom bábätku 🙂

michaela80
9. mar 2014

Ja som bola pre velmi caste tvrdnutie bruska...kazdych par minut hospitalizovana v 25 tyzdni a ostala som tam do porodu v 37 ...spomal..magnezko a urcite to povedz na poradni...

kvietok173
9. mar 2014

Magne B6 forte to si hned kup, urcite hned navstiv lekara, lebo tvrdnutie moze sposobit skracovanie a otvaranie krcka maternice a to znamena predcasny porod co by si urcite po 2 potratoch urcite nechcela ☹. Ja uz od 12 tt polihujem lebo som mala komplikacie a trha ma upratat a urobit hento a toto ale babo je pre mna dolezitejsie.

safranca
9. mar 2014

Ja som tiez mala dva potraty a teraz naposledy mi tvrdlo od 18 tt odkedy som. Citila pohyby a uzivala som 3x denne sumive magnezium a nenamahala som sa hlavne a ak ti to nevadi v kolkom tt si potratila?

zuzuka66
autor
10. mar 2014

@satanka1
@nelly004
@mirkava
@michaela80
@kvietok173
takže dnes som navštívila lekára, predpísal mi magnézium, ale povedal mi, že keď sa mi nebude čokoľvek zdať, mám hneď prísť, alebo volať. Musím sa začať fakt šetriť :(....dúfam to pomôže, ďakujem Vám všetkým.

zuzuka66
autor
10. mar 2014

@safranca mne dal tabletkové magnézium trikrát denne, no uvidíme. Prvýkrát som potratila v 10-týždni, druhýkrát v 7-týždni a ešte mám za sebou aj konizáciu krčka. ach :(

nelly004
10. mar 2014

@zuzuka66 pomôže 🙂 ale šetri sa!!!! mne tvrdlo brušku aj keď som brala magnezko, takže treba zostať skutočne pokojná 🙂

kvietok173
10. mar 2014

@zuzuka66 urcite to pomoze 🙂 len oddychuj 🙂 otvorena pravdepodobne nie si, to by ti i povedal. A dlzku krcka ti asi nepovedal? Ci ano? Do 2,5 cm by to malo byt ok. A zapamataj si, ze na vsetko je cas potom!!!!!!!!!!!! Potom najdolezitejsiom 🙂. Mas cely zivot pred sebou a ci je utrety prach, povysavane, alebo aj rok neumyte okna 🙂 tak to nech ta naozaj teraz netrapi 🙂. Krasny den a uzivaj si volno a relax a budes viac vnimat svoje babulko v brusku a viac sa mu venovat, lebo je to najdolezitejsie na svete a + ocinko 😉

zuzuka66
autor
10. mar 2014

@kvietok173 hej to nie som, vyšetril ma odspodu a povedal, že všetko zatiaľ v poriadku, niečo spomínal, že v krajnom prípade, by mi zašil krčok....neviem. ale povedal, že nebudeme nič predbiehať, mala som dosť náročnejší aj minulý týždeň na psychiku, tak myslím, že to začalo aj tým. Ale za toto, či je byt v poriadku si napísala super 🙂)) to presne ako namňa vyšité, že na všetko sa trhám robiť, všetko, ale máš veľkú pravdu, že nič mi neujde, bude čas to porobiť všetko, len nech je môj Pokladík v poriadku 🙂 zatiaľ pracujem ďalej, uvidím, či to budem zvládať, ak nie, ostanem doma, lebo je toho naozaj dosť. Chcem si moje babuľko užívať ako len viem, aj takto, keď je len v mojom brušku, ale je to ten najkrajší pocit, že ono je vlastne závislé odomňa a tak trošku aj ja od neho 🙂 len to moje jedenie ma trošku ešte trápi, stále mám nechutenstvo, neviem čo by som jedla :( pekný večer a ďakujeeeem 🙂 a teraz kukám, že vy už čakáte štvrté, to je kráááásne 🙂 tak želám veľa veľa šťastia a hlavne zdravíčka 🙂

kvietok173
10. mar 2014

@zuzuka66 🙂 pri prvom som lezala od 27 tt bola som na 2 palce otvorena, porodila som v 39 tt, pri druhej uz v 13 tt otvorena a zositie a lezanie s miňi prestavkami v nemocke a rodila som v 38 tt a treti som pracovala do 27 tt a v 28 tt ma zosili a rodila som v 39 tt a teraz od 12 tt lezim a sem tam doma nieco ukuchtim a kazde 2 tt kontroly v nemocke 🙂 zatial ddialujeme zositie ale treba sa vystrihat namahy a hlavne infekcie. Preventivne beriem probio peroralne aj vagin. A bordelik je doma statocny. Manzel odisiel kvoli mne z prace a stara sa o najmladsieho a nakupuje a v ramci moznosti upratuje ale to je na poslednom mieste 🙂 sem tam nieco urobi ale setrim sa radsej 🙂

hanelka1
10. mar 2014

ak sa nemeni nalez na krcku a kontrakcie (stvrdnutie bruska)su kratke, do 5 x za den a nebolestive, tak sa nic nedeje, kazdopadne kludovy rezim, oddychovat, nestresovat, nasadit magnezium-urcite obycajne Magnezium Laktici od Galvex 3x1 tbl. a urcite povedat to na poradni.mudr. ti skontroluje krcok, neboj, vsetko bude v poriadku!drz sa!

zuzuka66
autor
11. mar 2014

@kvietok173 tak to si mala riadne juj :(, asi keď už ženu zošijú, vtedy už naozaj musí len ležať - mala by. dúfam, že maličké donosím, len aby som si všimla, že niečo nie je v poriadku, lebo to tvrdnutie už viem aké je....len aby nebolo niečo horšie, že sa začnem otvárať a nevšimnem si to :(. a môžem sa ťa opýtať, keď si teraz vypísaná na rizikovom, ako to funguje? koľko dostávaš z platu? je to normálne ako maródka však? lebo už aj uvažujem nadtým, že sa dám vypísať, aspoň na mesiac.

zuzuka66
autor
11. mar 2014

@hanelka1 to tvrdnutie mám menej aj cez deň, viac, keď si ľahnem večer k telke už a v noci zvyknem sa na to zobudiť, že mám bruško ako skalu :(, ale zatiaľ ma to nebolí, len je to taký nepríjemný pocit. Predpísal mi presne tie magnéziové tablety, čo si napísala. a poradňu mám pri ňom o dva týždne, tak predpokladám, že ma opäť skontroluje odspodu, len aby som si všimla, ak by sa dialo niečo vážnejšie, toho sa najviac obávam :( ďakujem 🙂

kvietok173
11. mar 2014

@zuzuka66 ja som na materskej takze nic neriesí a potom prejdem na druhu 🙂 teda myslim ze PN v mojom pripade by sa si nepocitala z platu? Ale v juni budem opat dostavat tusim 70%z platu cca 6 mesiacov. A otvaranie nebudes vnimat, to sa stane vtedy ak ti casto tvrdne brusko 🙂 takze toto si sleduj.

zuzuka66
autor
11. mar 2014

jaj ozaj si na materskej 🙂 no tie percentá sa počítajú z platu, ale tých 70 % neviem či nie je len vtedy, keď robíš do konca, čiže dovtedy ako ti začne materská. no to tvrdnutie je časté, alebo aspoň si to myslím, cez deň, keď som teraz v práci, to ani tak nevnímam veľmi, lebo som v pohybe a stále si myslím, že sa mi len naťahuje maternica, ale keby som si ľahla, tak vtedy to cítim okamžite, hlavne k večeru a v noci si to sledujem.

kvietok173
11. mar 2014

@zuzuka66 maternica ked sa ti oztahuje tak sa urcite neprejavuje tvrdnutim. Moze ta pobolievvat ale tvrdnutie je ze ho mas ako skalu ako keby i dostala krc. Ano oze byt aj v klude ako prejsv denneho pretazenia or ked niekedy poloha babetka je nejaka

demetria
11. mar 2014

@zuzuka66
Ja som podobne pocity mala priblizne od podobneho tyzdna az do konca tehotenstva pri vsetkych troch. To co ta boli a natatuje sa, je zavesny aparat maternice, to ta moze ominat teoreticky az do konca a nemusi to nic znamenat. A tvrdnutie bruska (citit to tak, ako popisujes) tiez nemusi nic znamenat, len treba skontrolovat dlzku krcka sonograficky, nie pohmatom. Ak je ok, tak si musis na tie pocity len zvyknut 😝 pomaha lahnut si a oddychnut. Magnezium je placebo, ale pomaha vraj na rychlejsie dozrievanie babatka.
Mna pri prvom ulozili do postele, nasadili lieky a trpla som az do konca, ci donosim. Lebo sono mi urobili len raz a aj ked som mala funkcnu dlzku uplne ukazkovu, pohmatovo to vyzeralo desivo. Pri druhom to brali trochu menej vazne a pri tretom som pri rovnakom priebehu fungovala v pohode az do konca.
Vsetky tri deti som rodila presne tyzden pred terminom 🙂
Drzim palce, aby to dobre dopadlo.

Skus si pozriet online poradnu porodnice u apolinare v prahe, je tam vela odpovedi na podobnu temu, velmi ma ukludnili.

kvietok173
11. mar 2014

@demetria mala si pohmatom makky krcok? Nemal si ani raz seklaz? Zositie? Ja som mala v 12 tt dlzku 2,3cm a teraz v 21 tt mam 4,2 cm ale lezim a chdim na kontroly do nemocnice lebo cakali na vyssie tt kvoli zositiu a teraz uz rozmyslaju ci vobec budu robit. Mala som pri 2 thu aj zositie a aj ak som musela lezat a pri 3 tehu mi v 28 tt obili a potom po uvolneni sthu som nevedla porodit 🙂

demetria
11. mar 2014

@kvietok173
No pohmatovy nalez som mala desivy - makky, kratky cca 0,5cm, ale funkcna dlzka 4,2 do cca 28 tt ( to je uplne ukazkove a potom sa uz merat nema, ak je dovtedy dlzka dobra, vraj to o nicom nehovori, predpoveda to len predcasne porody do cca 32tt.
Cerklaz som nemala, kontrakcie po 3-4 min od cca 18 tyzdna, no des-bes. A cerklaz vraj nicomu nepomoze, ani lezanie, su to zastarane nazory 😒, pri skrateni pod 2,5 cm, ak si dobre pamatam sa podava utrogestan vaginalne. Lebo predcasne porody nie su mechanicka zalezitost, skor imunitna.
Ak si predtym nerodila predcasne, tak by si nemala ani teraz, vraj predcasne porody po cca 32 tt su dane dedicne a zvyknu sa opakovat v dalsich tehu. 🙂 do 32 tt su zase imunitne dovody.
Tolko poradna u apolinara 😀 , ja som ju potom zo zvedavosti prestudovala takmer celu, odporucam🙂

kvietok173
11. mar 2014

@demetria nerozmumiem mala si dlzku 4,2 cm a 0,5cm si mala??? Mne sa teraz pri lezani predlzil krcok a pohmatom je makky ale vo vnutri citi dr ze je aj tvrdi ale mozno polka. Pri minulych tehu som sa otvarala ale donosila ale stale bol na pricine zapal teda imunita. Nerozumiem tomu inak som top zdrava a nemavam zapaly a v tehu stale nieco. Davam si pribiotika ta mzno mi to pomaha. Ked som bola na morfo iez mi dr iny povedal ze nemusim leat a moj gyndos ked som mu povedala tak len ci vyplestil 🙂

zuzuka66
autor
11. mar 2014

@demetria no o dva týždne idem do poradne, tak mu poviem o tom sone, ale snáď by to mal vedieť aj sám, ale určite na to nezabudnem a spýtam sa ho tiež na nejaké probiotiká, alebo nejaké vaginálne vitamíny, alebo ja už neviem, či nemám niečo brať. a tú poradňu si určite preštudujem vďaka 🙂

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre