Úzkostná porucha a tehotenstvo

stella33
26. aug 2013

Som v 1. trimestri (10tt). Dávno pred otehotnením sa u mňa objavili úzkostné prejavy, ktoré som krátkodobo liečila Lexaurinom. Navštevujem psychoterapiu a učím sa s atakmi úzkosti pracovať. Som riziková, po dvoch potratoch, s nasadenou liečbou... Zatiaľ som bola v pohode, ale zrazu sa bez akýchkoľvek vonkajších vplyvov, či racionálneho dôvodu objavilo búšenie srdca, nočné prebúdzanie a bojím sa, že som zase tam, kde som nechcela byť. Chcem sa liekom vyhnúť, ale viem, že takéto stavy bábätku tiež neprospievajú. Budem rada ak napíšete, ak s tým máte skúsenosť. Prosím nepíšte ak zažívate tzv. tahotenskú úzkosť (ako to dopadne, ako zvládnem bábo...). Píšte, ak ste úzkostnú poruchu, alebo paniku riešili už pred tehu, s psychológom, psychiatrom. Ďakujem.

perlickar
28. aug 2013

Ahoj, čo sa týka úzkostnej poruchy, ak chodíš pravidelne na psychoterapiu, tak všetko povedz svojmu terapeutovi. Prechodné zhoršenie mohlo nastať práve "vďaka" hormonálnym zmenám, ktoré sú sami o sebe veľmi stresujúce pre telo, ak je prítomná ešte úzkosť, tak je prirodzené že sa niečo môže zhoršiť.
Som psychologička a sama robím psychoterapiu a úzkostné poruchy sú najčastejšou diagnózou, s ktorou sa stretávam a v rôznej miere postihujú dve tretiny ľudí. Preto je vysoká pravdepodobnosť, že sa objaví u tehotných žien a aj sa objavuje, sama som ich niekoľko žien poznala.
Z môjho pohľadu je pre teba dôležité dodržiavať všetky odporúčania gynekológa, aby si urobila maximum pre úspešné tehotenstvo z lekárskeho hľadiska. A byť úprimná k svojmu terapeutovi, pretože on ti môže pri rôznych ťažkostiach ukázať spôsoby riešenia, ktoré ti pomôžu.
Držím palce

simona_simi
24. máj 2017

@stella33 Ahoj ako si riešila úzkosť v tehu ? Príspevok je starší tak určite to máš už za sebou 🙂

sahenka
3. júl 2020

@simona_simi ahoj, a ty si to ako riešila? Lebo ja som tehu a zvažujem lieky

simona_simi
3. júl 2020

@sahenka
Ahoj. Celé tehu som brala lieky 🙂

amalka1991
28. mar 2021

@simona_simi ahoj a aje prosím?

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre