Výtok v tehotenstve: Čo je normálne?
Ahojte, chcela by som sa spytat ako je to s vytokmi v tehotenstve. Niekde som citala, ze su bezne a pokial su bez zapachu a zena nema problemy, napr. svrbenie a palenie, tak sa neriesia. ako to je?
Dakujem.
Stručné zhrnutie
- Výtok v tehotenstve je bežný a typicky bezfarebný alebo mliečny až žlto-biely, bez zápachu, svrbenia či pálenia; za takýchto okolností sa zvyčajne nepovažuje za patologický a obvykle sa iba sleduje.
- Pri zápachu, svrbení, pálení, hrudkovitom výtoku alebo krvácaní je indikované odobrať ster a kultiváciu a liečiť podľa výsledku (v diskusii sa spomínali Clotrimazol AL 100, Canesten, Candibene, Amoksiklav a lokálne čípky ako bežné možnosti).
- Na rozlíšenie medzi výtokom a únikom plodovej vody sa používa Temešváryho činidlo v ambulancii; pri pozitívnom steri na Streptococcus agalactiae sa v porodnici podáva intrapartálna antibiotická profylaxia.
Q: Kedy je výtok v tehotenstve považovaný za normálny a kedy treba ísť na gynekológiu?
A: Výtok je považovaný za fyziologický, ak je bezfarebný alebo mliečny až žlto-biely, bez zápachu, svrbenia a pálenia; pri zmene farby, zápachu, svrbení, pálení alebo pri spinení/krvácaní treba neodkladne absolvovať ster a kultiváciu u gynekológa.
Q: Aké liečby sa v diskusii uvádzali pri kvasinkovej infekcii v tehotenstve?
A: V diskusii sa spomínali lokálne prípravky Canesten (krém), Candibene (vaginálne tablety), Clotrimazol AL 100 (čípky) a Gynoflor na doliečenie; niektoré ženy, respektíve lekári, uvádzali aj Macmiror (čípky) a lokálne krémy s aplikátorom, vždy však po konzultácii s lekárom.
Q: Môžem robiť výplachy pochvy počas tehotenstva?
A: Väčšina odborných odporúčaní a viacero príspevkov varovalo pred bežnými výplachmi pochvy a odporúčalo ich robiť len na odporúčanie lekára; napriek tomu v diskusii niektoré diskutujúce odporúčali TANTUM ROSA / TANTUM ROSALINGUM ako lokálny výplach (tento názor bol v diskusii sporný).
Q: Ako rozlíšiť výtok od úniku plodovej vody?
A: Plodovka býva bezfarebná; v ambulancii sa používa Temešváryho činidlo (test na vložke), ktoré podľa zafarbenia roztoku pomôže určiť, či ide o plodovú vodu; jedna spomínaná indikácia je, že plodovka zmení reakciu testu (v diskusii uvádzané zafarbovanie do zelena).
Q: Kedy sa robí ster v tehotenstve a čo ak nájdu Streptococcus agalactiae?
A: Ster a kultivácia sa zvyčajne vykonávajú počas graviditnej starostlivosti, v diskusii sa spomína približne 36. týždeň; pri pozitívnom strepte (Streptococcus agalactiae) nemocnica zvyčajne zabezpečí intrapartálnu antibiotickú profylaxiu (nivníkové podanie antibiotík počas pôrodu).
Q: Aké domáce preventívne alebo podporné metódy proti nepríjemnému výtoku sa v diskusii uvádzali?
A: Diskutujúce odporúčali denne biele jogurty obsahujúce laktobacily (spomenuté Activia, Actimel) alebo probiotiká (NutrolinB, laktobacily "5" od Swiss), nosenie bavlneného prádla, obmedzenie sladkostí a používanie jemných intimných mydiel ako Lactacyd namiesto parfémovaných gélov.
Závery z diskusie
Zhoda
- Výtok bez zápachu, svrbenia a pálenia je v tehotenstve bežný a obyčajne nie je patologický.
- Pri podozrení na infekciu je potrebné odobrať ster a kultiváciu a liečiť podľa výsledku.
Sporné názory
- Výplachy pochvy: časť účastníčok odporúčala TANTUM ROSA / TANTUM ROSALINGUM, iné príspevky a lekári dôrazne odrádzali od výplachov bez lekárskeho indikácie.
- Bezpečnosť prípravkov: niektoré príspevky považovali Clotrimazol, Macmiror alebo vaginálne čípky za použiteľné v tehotenstve, zatiaľ čo iné upozorňovali na obmedzenia podľa príbalového letáku (sporné).
Otvorené otázky
- Ktoré konkrétne prípravky sú bezpečné v prvom trimestri pri potvrdenej kvasinkovej alebo bakteriálnej infekcii?
- V akých situáciách a ako spoľahlivo rozlíšiť fyziologický výtok od skorého úniku plodovej vody doma bez ambulantného testu?
Spomenuté značky a firmy
Rosalgin, TANTUM ROSA, TANTUM ROSALINGUM, Lactacyd, Candibene, Canesten, Clotrimazol AL 100, Macmiror, Gynoflor, Femigel, Gyntima, Gynazol, Amoksiklav, Duphaston, Vinohradská masť, NutrolinB, Activia, Actimel, Cannaderm, Swiss
Spomenuté produkty a metódy
Rosalgin, Temešváryho činidlo (test na plodovú vodu), výplachy pochvy, vaginálne čípky, Candibene (vaginálne tablety), Canesten (krém), Clotrimazol AL 100 (čípky), Macmiror (čípky), Gynoflor, Femigel, aplikátor na čípky, infúzka antibiotík intrapartum, ster a kultivácia, test HCG, Duphaston (pri krvácaní), Amoksiklav (antibiotikum), probiotiká a probiotické jogurty (Activia, Actimel), laktobacily "5" od Swiss, NutrolinB, Lactacyd (intimné mydlo), sedavé kúpele s repíkom, vyplavenie zátky maternice, nosenie bavlneného prádla, hygienické vložky/intimky
Miesta a osoby
MuDr. Čunderlík
Ahoj, ja to iste, na zaciatku som mierne spinila, tak som dostala Duphaston. odvtedy ma trapi bledy az zlty vytok, ked je teplo, tak je ho viac. Vraj je to ok, ale na najblizsej poradni chcem lekaara poprosit o kultivacie. Skus urobit to iste. Inak, vsade v knizkach sa pise, ze svetly vytok bez zapachu, svrbenia ci stipania by mal byt ok....
ahoj já mám zvýšený poševní sekret celé těhu musím nosit slipové vložky, bez těch ani rána. Kultivaci mám v pořádku. Pan doktor mi řekl, že to prostě některé těhulky mají mnohem silnější než ostatní, ale pokud nezapáchá nic tě nepálí nesvědí... tak je to normální.
ahojte baby chcem sa opytat pred dvoma dnami som mala taky slabunko hnedy vytok tak som isla k doktorovy a on mi dal Duphaston tabletky...a povedal ze to moze byt aj zacinajuci potrat...som v 6tt a toto je moje druhe tehotenstvo mam 2 rocneho syna a pri nom som taketo veci nemala.....mam strach mozte mi poradit....
ale lahko zafarbeny vytok alebo lahke krvacanie mozes mat aj zo sexu, alebo po vysetreni, alebo ho moze sposobit inak neskodny myom koli hojne prekrvenemu tkanivu a prasknutym cievkam.
majkoalucka, ja som mala tvoj problem pri obidvoch tehu, netrvalo to dlho a bolo to koli myomu.
myom je len zhluk svaloviny a ma ho 80% zien, ani o tom nemusia vediet. pokial nie je velkostou alebo umiestnenim v maternici tak, ze by mal mechanicky tlacit na plod alebo branit v normalnom porode, vobec nic sa s nim nerobi. on sa po tehu zase scvrkne, alebo uplne zmizne. pocas tehu narasta koli zvysenej produkcii hormonov.
majkoalucka ..ahoj ja som tak sito spinila zo zaciatku tiez sm brala duphaston ....a musim poklopat vsetko je v poriadku duphaston som brala do 12 tyzdna ..ja som spinila preto lebo mi praskali cievku ze vraj zo sexu teraz mam zakazany sex ...ale vsetko je v poriadku
matka331....ahoj ja ako uzivam tieto lieky tak sa my vytok zmenil na slabucko zlty az taky priesvitny.....je to normalne.....dik za odpoved...
ahojte babay mozte mi poradit.....uzivam duphaston kvoli hnedemu vytoku aj ked ich uzivam stale je taky slabucko hnedy.....myslite ze je to nieco vazne....prosim poradte....
☹
ahojte baby, vcera som bola u doktora a predpisal mi vaginalne tablety candibene, po akom case by som sa mohla preliecit?? pretoze na konci septembra mam termin porodu, a doktor povedal ze ak sa to do vtedy neprelieci tak ze sa mozem kadejako potrhat aj z vnutra pri porode. prosim poradte mi dako
Ahoj,chcela by som sa spýtať či niektorej z vás doporučil lekár Gynazol krém,našla som totiž v návode že sa s ním nevykonávali žiadne štúdie u tehotných žien,chcela by som mať len istotu že ho užívali viaceré tehotné ženy nie len ja.(som v 18týž)Dnes som si ho zaviedla poobede,svrbenie prestáva ale nien úplne...Ďalej by som sa chcela spýtať či niektoré z vás užívajú probiotika počas tehotenstva?ďakjem za odpoveď
Ahojky holky,..já trpím výtokem od začátku těhu,nemyslím že by přešel, beru čípky i mastičky a je to celkem nepříjemné hlavně když je horko. 😒 NO co se dá dělat 😕
Laura, ja uzivam proboitika uz par rokov, aj pocas tehotenstva mi ich odporucali uplne od zaciatku. Beriem Bio Gaiu, to je specialne na gynekologicke zapaly a afty v puse.
cawte babenky..potrebujem od vas poradit...pred dvoma tyzdnami mi dal doktor take tabletky na udrzanie tehu,,,lebo som mala taky slabunko-hnedy vytok...no a on si mysli ze to moze byt aj potrat....lenze uz tyzden ten hnedy vytok nemam tak sa chcem spytat ze to uz moze byt ok...baby ja o to dieta nechcem prist.....v pondelok mam poradnu lenze ja to dotedy nevydrzim...
skus si urobit test ja ked som takto mala plod odumrety tak mi test nevysiel ine ti neviem poradit
bobacik-29,,,,,no a ked mi test znova ukaze ze som tehu tak by to malo byt v pohode???? ☹
ahoj bobacik-29,,,,,tak ten test mi vynsiel pozitivny...cize mozem pocitat ze to bude v poho...
Majkoalucka, ja mam takto jednu dceru a druhu na ceste, nestresuj, ak by to bol potret HCG by ti slablo a ciarka tym padom tiez 😉
Pri prvej som spinila do 9 tt, pri tejto druhej do 14 tt
A vsetko je vporiadku 🙂
Laura 7 vobec sa toho nemusis bat je to len na liecbu neurciteho vytoku a ja som ho mala aj pri prvom tehotenstve a pred tyzdnom mi ho lekar opet predpisal... nemam s tym ziadne problemi a myslim ze vacsina lekarov po niekolko rocnej praxi vie co nam tehulkam moze dat a co nie...
tinad, uz som pisala do temy cudny vytok, ano je to normalne, je to vytok. Aj ja to mam. Prvy krat ma to vystrasilo, ale teraz viem, ze to bol vytok a vsetko je ok. Niektorym zenam sa vraj tvori nadmerne. Patrime k nim 🙂 Neboj, ak si zatvorena, nepocitujes kontrakcie, ide urcite o vytok. Mam to skoro kazde rano. Klud, ok?
Dakujem za rady..len stale sa bojim ci to neodteka pomaly plodova voda..co keby pomaly odtekala???
tinad keby pomaly odtekala tak ti dieta neprezije ak nemas istotu zbehni za doktorom v ktoromi si tyzdni???
tinad, naozaj, ak si si neni ista, zbehni radsej doktorovi, to mas najväcsiu istotu. Este jedna otazka, mala si to iba raz? Alebo Ti to stale trva? Tak ako som pisala, ja uz som to zazila, dokonca niekolkokrat a malicky je ok. Neboj sa. Ale radim Ti, zober sa a chod, ukludnis sa a nebudes na to mysliet. Nie je nic horsie ako byt stale v strese. Ver mi, viem o com hovorim.
Ahoj holky, můžu se přidat? Jsem v 6tt a trápí mě žlutý výtok a takové slabší pálení při močení a pak i ještě krátce po něm. Zítra jdu k dr. tak ho poprosím o kultivaci a asi i o rozbor moči, jestli je všechno ok. Jsem z toho nešťastná, říkala jsem si, že druhé těhu bude ok a zase mám nějaké problémy.
Chtěla jsem se zeptat nemáte některá zkušenost s Mega Brusinkama na urologické potíže, pomáhají? děkuju Lenka

ahojte vie mi nietko poradit som v 6tt a mam taky zlty vytok je to normalne...najprv som mala tyky slabocko hnedy chvilu 2dni a doktor mi dal take lieky na udrzanie tehotenstva....