Zvýšená štítna žľaza v tehotenstve

annieduky235
12. dec 2022

Ahojte mamičky smiem sa spýtať som 13 týždni tehotenstva a zistili mi zvýšenú štítnu žľazu TSH 6, 4
T4 17, 22
aTPO 8, 48
Ma to nejakí vplyv na vivijajuci za plod? 😓😓🥺🥺Hrozne sa bojím Stretli ste sa stým niektorá? 😓😓

riskoh
12. dec 2022

Ja mám hypertyreozu- zvys.funkcia šž, keď som zistila ,že som tehu,zmenili mi lieky, od druhého trimestra až po ukončenie šestonedelia som bola bez liečby, dôležité je,aby bola liečená

vkatush
12. dec 2022

@annieduky235 ja som mala podobne výsledky,dokonca tsh vyššie... Od začiatku tehu som chodila pravidelne na kontrolu (ako tehotná máš nárok chodiť častejšie ako 1-2x do roka) a dostala som lieky na úpravu.
O chvíľu idem rodiť, konečne už mám upravené hodnoty, ale ešte stále mám brať lieky (asi lebo teraz pri pôrode dostane telo najviac zabrať) a potom po 600nedelí mám prísť znova na kontrolu a už snáď budem bez nich.
Hlavne nech ťa sledujú pravidelne. Držím palce 😊

annieduky235
autor
12. dec 2022

@vkatush a nejakí vplyv na vivijajuce sa bábätko? Nehrozí potrat alebo zlý vývin ? 🥺🥺😓

zdenka11081983
12. dec 2022

@annieduky235 podľa tých výsledkov máš hypotyreozu - zníženú funkciu štítnej žľazy. Nie zvýšenú. Treba konzultovať s endokrinológom.

annieduky235
autor
12. dec 2022

@zdenka11081983 mam zvýšenú nie zníženú

nevenka
12. dec 2022

@riskoh ona nema hyper...😅
@annieduky235 lenze ty nemas ZVYSENU funkciu, ale ZNIZENU, daju Ti Euthyrox a budes aj s babom ok.

annieduky235
autor
12. dec 2022

@nevenka to hyper vedie k potratu a neviem.k čomu ešte 🥺🥺

annieduky235
autor
12. dec 2022

@nevenka jak.mozem mať zníženú keď mi povedali ze mam zvýšenú

nevenka
12. dec 2022

@annieduky235 nemas zvysenu, mylis sa! TSH nie je hormon stitnej zlazy, ale hypofyzy a ten sa zvysuje, ked stitna zlaza nestiha, nezvlada vytvarat dost hormonov.
FT4, ak som dobre vydedukovala, mas zatial OPTIMALNE, to mas zasobny hormon, z ktoreho si telo vytvara aktivny fT3, ktory Ti ani nevysetrovali, lebo nemas hypertyreozu.
Ja toto na 100% viem, lebo mam obe ochorenia a striedaju sa mi.
Takze, TSH znaci, ze stitna zlaza trosku nestiha, ale zatial mas hormonov dost, preventivne Ti daju Euthyrox a TSH sa znizi a budes aj s babom ok.
Ak by si mala zvysenu funkciu, mas TSH znizene, ja som mavala napriklad 0,000 - nemeratelne a fT4 a fT3 Ti vyskoci cez hornu hranicu a musi sa to tlmit tyreostatikami, co je v tehotenstve velmi zle, bud sa berie Propicyl alebo Thyrozol, ani jedno nie je dobre pre babo, ale neliecena hyper je tiez zla.
Takze Euthyrox je v poriadku, ten sa bezpecne uziva v tehotenstve. Netreba robit paniku.

nevenka
12. dec 2022

@annieduky235 kto Ti to povedal? Zvysene mas TSH, to znaci znizenu funkciu. A co Ti predpisali?

nevenka
12. dec 2022

Sestra mala TSH 75, norma je do 5,1 - to mala hnusne znizenu funkciu a kym vobec otehotnela, po liecbe na Euthyroxe 100, trvalo to rok.

tanuuulka
12. dec 2022

@annieduky235 mas zvysenu hodnotu tsh, teda znizenu funkciu sz. Predpokladam, ze ti nasadili euthyrox. Babatku sa nic nestalo, prave preto zistuju, ci ti sz pracuje ako ma, aby malo babo dostatok hormonov, ktore teraz budes jest v tabletkach. Aj mne tak pri prvom na toto prisli, potom pri druhom to bolo uz uplne zle a teraz som tehotna treti raz uz aj bez stitnej zlazy a vsetko je v poriadku. 😊

annieduky235
autor
12. dec 2022

@tanuuulka no som.objednana na 9 januára zatiaľ sa bábätko vivija poriadku aspoň na poslednej kontrole to tak bolo a dúfam ze to tak bude 🥺 tak neviem zatiaľ čo má čaká len ma prosím povzdbudite že žiaden potrat nehrozi ani žiaden zlí vplyv na bábätko lebo sa zbláznim od plaču 😓😓😓😥😥😥😥🥺

tanuuulka
12. dec 2022

@annieduky235 jasne ze nie!!! Akurat ti budu kontrolovat hodnoty tsh. To je uplne bezne, ze v tehotenstve stitna nestiha.. ja som dokonca po rakovine sz, nemam ziadnu a lieky budem brat uz do konca zivota. Teraz 21tt, secko ok, babatko v absolutnom poriadku. Vazne sa pre toto netrap, lekari vedia, co robia 😊

annieduky235
autor
12. dec 2022

@tanuuulka takže určite ísť na to vyšetrenie ale bábätko je poriadku určite 😓😓❤️

tanuuulka
12. dec 2022

@annieduky235 chod, dostanes tabletky a viac neries 😊

annieduky235
autor
12. dec 2022

@tanuuulka veľmi pekne ďakujem ta pani visie ma ale hrozne vystrašila 🥺🥺🥺😓😓 lebo čítala som.o tej hypo a môže zničiť aj potrat ale zlí vývin bábätka a mi sme už tak ďaleko z bábätkom že umrela by som asi keby sa mu dačo stane určite má chápete 🥺🥺😓😓😓

annieduky235
autor
12. dec 2022

@tanuuulka a pri dcérke som toto vôbec neriešila 🥺🥺to iba teraz a Prijtel si myslí že budeme chlapca lebo pri ňom to bivava

85miska
12. dec 2022
nevenka
12. dec 2022

Pre pana krala, necitaj hororove scenare, toto ma kazda druha tehotna, mne zistili po druhom porode hypertyreozu, naozaj tu zlu autoimunitnu variantu, prezili sme to aj ja, aj dojcene dieta, v zdravi. Potom som pri tretom mala znizenu funkciu, brala som Euthyrox, takze hypo, ku koncu som dostala preeklampsiu, musela som rodit skor a po 2 mesiacoch po porode znova rozbehnuta hypertyreoza, ked mal drobec rok, musela som zacat uzivat Thyrozol a Concor na srdce, tlak som mala 200/145. A nasledne, po zalieceni, som otehotnela 4.x, aktualne som zacala 36tt., dieta je ok, len mi stupa mierne tlak, asi znova pojdem na lieky a mozno trosku skor rodit.
Zena, ukludni sa, prosim. Mas to fakt v pohode, hormonov mas zatial dost, vysetria, daju pripadne Euthyrox a bude to ok. Sestra berie Euthyrox cele tehotenstvo a dieta je zdrave. Pre toto fakt netreba plakat a rucat sa.

nevenka
12. dec 2022

@85miska si jej pomohla, mone nervy. Tato pani tam nebrala predpisane lieky, sa vybodla na to. A mala to ovela horsie, ako autorka tejto temy. Ak pocitam, ze fT4 ma 17,22, to ma stale hormonov dost, nic sa dietatu, ani jej nestane, ked poctivo bude dodrziavat, co jej doktor povie. Lieky urcite brat ako treba. Navyse, ona je uz v 13tt., tusim uz babo ma aj vlastnu vyvinutu stitnu zlazu a hormony si vyraba aj same, nie je uz zavisle od matky v tomto smere. Ale nie som si ista celkom tym tyzdnom. Najrizikovejsie je, ked sa ide do tehotenstva uz zo znizenou funkciou, ktora je neliecena alebo zle liecena. Toto tu tak nevyzera, kedze este stale ma fT4 dost vysoke.

85miska
12. dec 2022

@nevenka to ozaj je nejaká nezodpovedná pani ja neviem presne ako majú byť tie ostatné faktory. Ja sa liečim na štítnu od 17 rokov a v tehotenstve sa mi to dosť zhoršilo museli stále navyšovať lieky kontroly každé 4 týždne a viem že mi doktorka hovorila že je veľmi dôležité brať lieky celý prvý trimester presne kvôli tymto veciam ako popisuje tá doktorka. Ale nemala som takéto až vysoké hodnoty možno ako má autorka. Ale keď je v 13.tt a objednali ju na január asi to nie je také vážne. Inak by ju vzali skôr. Len neviem prečo úplne všetky poprierate že nič sa nemôže stať keď môže. Len toľko.

annieduky235
autor
12. dec 2022

@nevenka no ak mám povedať pravdu bola mi podanna injekcia proti krvi Rh pozitív pretože ja som.negativ a dcérku mám pozitívnu ja niesom chorá neuzivam tabletky vrodene nemame štítnu žľazu
Odberi mi robili keď som bola 12+2 stredu 7.12.
Dneska som volala na výsledky krvni obraz a skupinu máme všetko poriadku okrem tohoto nestretla som sa stimto ešte ale viem ze bábätko sa pekne vivija Ginekolog ho aj 3 krát prezrel prosím neverím tej pani hore že sa také dačo môže stať verím vám pretože viac ste mi otom napisali a to isté čo tam napísala ta pani MUDR je aj v článku ale vtom pripade ak sa to nelieči a to ja by som pre svoje dieťa nikdy nespravila keď viem ze ta liečba mu pomôže a bude poriadku
Verím vto ze ziadnemu potratu nedojde a bábätko je brušku aj teraz poriadku ste 10 žena ktorá mi povedala ze je to poriadku ❤️

annieduky235
autor
12. dec 2022

@85miska no pretože ja som sa pýtala pani sestričky a k potratu nepríde bábätko sa vivija dobre a co počujem ma to každá jedná žena

annieduky235
autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
85miska
12. dec 2022

@annieduky235 tak potom nechápem tejto diskusii čo ste tu vypustili. Úplne zbytočné.
Ja som bola tehotná 4x a mám jedno dieťa. Len toľko k tomu. Prajem nech to dobre dopadne.

annieduky235
autor
12. dec 2022

@85miska možno že neliecena ale ja sa nato budem liečiť len musím ísť najprv na vyšetrenie

annieduky235
autor
12. dec 2022

@85miska tak 4 × ste bola tehotná a mate jedno dieta?
Ja mam jedno a vôbec toto neriešila ukazalo sa to až pri druhom

annieduky235
autor
12. dec 2022

@85miska co som vypustila snáď sa spýtať môžem nie aby som sa nebála o bábätko ešte sme sa stim vôbec nestretli ako píšem 1 tehotenstvo som neriešila toto

85miska
12. dec 2022

@annieduky235 no veď vám sestrička povedala že nič sa nestane. Opýtate sa diskusiu a pozitívne veci sú super a na negatívne neverím. Preto je to zbytočné

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre