Prečo sa nemôžu používať kvapky do nosa v tehotenstve?

bellugia
16. nov 2010

Hľadám, pátram, neviem... Ale viem, že nie som sama, čo nás trápi "tehotenská nádcha" .. Upchatý nos na nevydržanie - v práci nemožné existovať ako slonica! - spať sa nedá! - jesť? uff... 🙄 A nikde neviem nájsť, PREČO SA NESMÚ používať. Nikde nájdem info o tom, že sa tak len všetci kryjú... nič konkrétne. Tak sú to len taľafatky, že kvapky môžu uškodiť plodu? Ako?? :( NECHCEM aby to uškodilo, ale preboha... čo robiť , ked už treetí mesiac nemôžem normálne dýchať?
Tak ak o niečom viete, dajte, nech som múdrejšia... Inak prisámmačku bežím do lekárne po ďalší detský Olynth! 😠 😠

njonja
16. nov 2010

Dovod,preco sa neda, neviem, ale skusila si homeopatika? tie mozu aj tehotne. Alebo solne kvapky - tie mozu tiez...

lucka1987
16. nov 2010

Nádcha
Nádcha je zápal nosnej sliznice. Ak ho spôsobujú vírusy, neexistuje proti nej účinný liek. Pomôcť môžu kvapky a spreje, ktoré znížia prekrvenie sliznice a umožnia ľahšie dýchanie. Komplikáciou nádchy býva zápal vedľajších nosných dutín či stredného ucha.

V týchto prípadoch je na mieste liečba antibiotikami. V tehotenstve sa pri liečbe nádchy dáva prednosť spreju pred kvapkami a tabletami. Lieky by nemali byť užívané dlhšie než týždeň, aby nepoškodili nosnú sliznicu a nedošlo ku krvácaniu z nosa. Dávkovanie by sa malo starostlivo dodržiavať.

Medzi často užívané lieky patrí Nasivin( v nasivine mas napisane ze je bezpecny pre tehotne), Olynth či Sanorin. Ďalšou bezpečnou alternatívou sú spreje z morskej vody (Sterimar), z vincentky či masti obsahujúce silice.
taktiez ked ti to gynkac dovoli je mozny aj bioparox

mne doki povedal ze lokalne lieky ako kvapky do nosa plod neohrozuju.. samozrejme brat ich mozes max tyzden...alebo domaci recept naparuj sa nad salviou

seagull2404
16. nov 2010

no, ja neviem, ale mne moja doktorka kazala kupit sprej do nosa Mar taky zlto-modry, bola som v 5.mesiaci a nevedela som sa z toho dostat, chytila do ruky akusi brozurku a nasla, ze tento sprej je pre tehotne ok, nasa malicka je zdravucka.... 🙂

quaxi
16. nov 2010

neboj, vacsina kvapiek do nosa nie je pre tehotne skodliva. Ale maju jeden problem - telo si na ne zvykne a potom nevie sliznica nosa bez nich odpuchnut, alebo prestavaju ucinkovat a musela by si neustale zvysovat davky az na nebezpecne. Preto sa nemozu pouzivat dlhodobo (vacsinou 7-10dni max.). na akutnu nadchu ti teda bezpecne pomozu, ale na tu chronicku tehotensku len malo, po tyzdni mas problem, co dalej...

andysona
16. nov 2010

Skus kvapky (na jedenie 🙂 )SINUPRET, ten mozu aj tehotne a urcite pomozu!

bosoriak
16. nov 2010

Hlavne ide asi o to, ze kvapky do nosa obsahuju latky ktore zuzuju cievy, aby odpuchla nosna sliznica. A aj minimalne mnozstvo moze zuzit aj ine cievy a preto sa (podla mna v tomto pripade celkom spravne) kryju tym, ze ich nemozu uzivat tehotne. Plodu to asi moze, ale nemusi uskodit.
Poznam ten plny nos, ale nepomoze nic ineho, len naparit a mozno pinosol a hlavne musis vydrzat 🙂

maryanna
16. nov 2010

to je otázka pre pána....ženy berú aj ATB počas tehu vrátane mňa, dokonca horšie veci v prvom trimestri a majú zdravé deti a všetko.....a že kvapky do nosa panebože....keď tri mesiace akože nemožeš dýchať to neškodí viac? že si nervózna a podobne že máš nádchu.....

lussy666
16. nov 2010

no, vincentka je super, a urcite ju mozes aj v tehotenstve...

janka5861
16. nov 2010

ja som brala MAR

zuvu1010
16. nov 2010

ja by som odporučila nosné kvapky Libenar pre deti,sú šetrné,na každodenné použitie a aj dlhodobo.mame s nimi dobré skúsenosti,aj pre tehotné a pre bábätka 0+,je to fyziologický roztok bez konzervačných látok

lucinka4
16. nov 2010

tiez som mala rovnaky problem, nemohla som dychat,upchaty nos a aj dutiny,bolela ma hlava a mala som hrozne citlivu sliznicu,stale mi krvacala...fungovala som na kvapkach na baze morskej soli a kazdy vecer naparovanie nad horucou vodou s eukalyptom...po par dnoch to bolo lepsie,aspon hlava nebolela 🙂 aj ked "nosne" problemy som mala az do konca tehu 😖

stvura
16. nov 2010

Bioparox, Mar, detsky Nasivin a Pamykon mozes. Hlavne to posledne urcite zaberie... 😀

juliakocka
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
andrea487
16. nov 2010

ale predsa su spreje na báze morskej soli ktoré možes 😀 😀 a su rovnako ucinné 🙂
nám po odstatí nosteka babatkuv lekárni odporucili,aby malá nemala vyschnutu sliznicu spray Mar,na báze morskej soli.a ked ho može bábetko3mes.,tak ho može i tehulka 😀 😀 😀

domidomi
16. nov 2010

Ahoj nemusíš sa báť, že by sa niečo stalo tvojmu bábatku 😉 . Ja som v tehotenstve chytila tri krát nádchu a tiež som sa z nej nemohla dostať. Vystriedala som všeliaké spreje do nosa, lebo som sa nemohla ani najesť ani spať, tak viem aké to je 😒 . Baby detské kvapky do nosa sa môžu používať ako olynth, nasivin - tie aj najviac pomáhajú. Potom sú všeliaké kvapky s morskou solou ako Sterimar, Physiomar tie tiež nie sú zlé, ale sú slabšie, teda pre mňa boli. A homeopatické kvapky mi vôbec nezaberali. Nebojte sa baby aj ja som používala kvapky do nosa a moja malá je zdravá 😉 . A ešte jedna vec radšej kvapky do nosa, ako keby vám mala nádcha préjisť do infekcie nosovej sliznice !!

jerryjanka
16. nov 2010

Prosím ťa hlavne kľud a všetko riešiť s chladnou hlavou. ja sa riadim tymto

Liečba chrípky a nachladnutia v tehotenstve
Príznaky: horúčka, bolesti svalov, kĺbov, malátnosť, únava, bolesti hlavy, upchaný nos,
Liečba: kľud na lôžku, vitamíny- prvé tri mesiace nie syntetický vitamín A, ,dostatok tekutín, med, zábal na krk, kloktanie slanou vodou, inhalácie Vincentky,
Nosné kvapky (Nasivin, Olynth, Otrivin, Sterimar,
Lieky proti bolesti a horúčke: Paralen,

Nevhodné lieky: Modafen, Coldrex, bylinkové čaje opatrne, vždy si prečítajte zloženie.

kvetinka211
16. nov 2010

Dovodom, preco sa nesmie pouzivat vacsina nosnych kvapiek (morska voda je nieco ine) je to, ze ucinna latka posobi na cievy a teoreticky by mohla posobit aj na ine cievy, nielen lokalne v nose. A od stavu ciev dost zavisi, aku dostava babo vyzivu. Avsak aj keby to vobec neskodilo, najhorsie je navyknut si na kvapky, je to fakt nieco priserne .. Potom si ich uz clovek nemoze dat ani pri prechladnuti. Dolezite je nerozculovat sa nad plnym nosom (aj ked je to tazke), nesmrkat nasilu .. len to zhorsuje situaciu. Skus pomaly zhlboka dychat a predstavovat si, ako sa ti nos uvolnuje. A skus si uvarit silny zazvorovy caj. Asi by ti aj dobre padlo byt par dni prec z prace, aby si si v klude odvykla od kvapiek a prezila tych par dni, kedy sa nos nauci existovat bez nich ...

shira_
16. nov 2010

to je dosť prehnané s tými kapkami do nosa.. ale zase to netreba s nimi preháňať 😀 no ja som mala obdobie, žeby som asi vôbec nemohla spať bez nich. úplne bez výčitiek som si dávala olynth. vždy pred spaním, jedno streknutie, iba do jednej nosnej dierky, aby som mala čím dýchať. spreje z morskej vody mi na opuch slizice nepomáhajú, ale zase pomáhajú, keď mám podráždenú vysušenú sliznicu. homeopatiká absolútne, možno aj preto, že im neverím. ale zase neverím im preto, lebo mi nikdy žiadne nepomohli 😠

oranzada
17. nov 2010

ja som tiez pouzivala kvapky a mi to aj doktor povolil, pouzivala som ich vyse mesiaca, kupila som si ale ku koncu uz take slabe co mozu aj babatka

snoopy
17. nov 2010

mne Dr odporučil Pinosol a zabera 😉

alexandrah
17. nov 2010

@ballugia - ahoj, ja takych chytrolinov nepocuvam, co vravia, to sa nesmie, hento sa nesmie, ja mam strasne problemy s nadchou, aj alergie, v tehu samozrejme neberiem nic, ale aby som sa zadusila, to nie, aspon na noc ... proste si ich davam, sak v lekarni aj inde mi uz vraveli, aj ze ATB nie, neviem, ci ziju v stredoveku, ci kde, a lekarka ked predpise ... ale som sa pytala, ze PRECO, a v jednej mi povedal lekarnik, ze vlastne, jak oni sposobuju to stiahnutie ciev, vdaka comu sa ti uvolni nos, tak vraj v enormnom, podotykam fakt v enormnom mnozstve aj kontrakcie ... ale skor nie ako ano, ja som minule tehu brala dost vela, a vsetko ok ... poskodit plod to nemoze nijako, len vyvolat kontrakcie, ale ani o takom dacom som nikdy nepocula ... to by si musela asi 2 flasky denne, ci jak ...mne osobne ani spreje s morskou solou, ani pinosol (ten neznasam, mastny, fuj, jak olej!!) vobec ale vobec nezaberali, mohla som ich liat ... takze kvapky si kludne bez vycitiek daj, aspon na noc 😀

strapco13
17. nov 2010

v podstate prve 2 odpovede su dobre
len s tym rozdielom, ze tehu nadcha, nie je infekt ako taky, vznika zvysenym prekrvenim sliznice /celkovo v tehu je viac krvi/...cize 7 dnova liecba nezaberie 😅/alebo len malokedy, treba vydrzat a potom nejake antihistaminikum, kortikoid lokalny, prinajhorsom operacia..mukotomia
aj ked moderna medicina prinasa stale modernejsie lieky, ktore sa budu moct aj v tehotenstve a pocas kojenia
prevencia...treba dokladnu toaletu nosa /spray morskych a mineralnych soli/a nebat sa pouzit nosne kvapky na odpuchnutie sliznice /ako Nasivin, olynth a pod ..skor doporucujem detske koncentracie/ pri prvych priznakoch..vtedy je vacsia sanca, ze to zaberie, nenechat sliznicu opuchnut tak, ze kvapky uz nezaberu.
Z antihistaminik sa daju pouzit Fenistil kvapky, ak nos opucha velmi.
Treba ale aj zvlhcit vzduch, pokial je suchy, alebo naopak ak je prilis vlhky tak vysusit, vetrat, pomoze aj eukalyptovy vonny olej, ktory uvolnuje dychacie cesty.

monci78
18. nov 2010

Ja som si kvapkala do nosa riadny dospelacky Nasivin, a nic malemu nieje, takze kludne si ho mozes davat... 😉

ika07
13. máj 2011

@bellugia mne velmi pomohol caj KASEL A PRIEDUSKY alebo Kamilky a naparovala som sa stale ,super mi to pomohlo

sofinka13
14. máj 2011

Ja môžem za seba povedať len toľko, že mne "tehotenská nádcha" začala v 4. mesiaci. Bolo to na nevydržanie, presne ako píšeš, všetky činnosti boli utrpením, keďže sa nedalo dýchať. Bola som u ORL doktorky, na 7 dní mi dala Bioparox do nosa striekať a takú mentolovú mastičku robenú v lekárni som si natierala do nosa. Lenže po skončení liečby sa to všetko znova vrátilo. Normálne a na tvrdo som si v lekárni kúpila sprej Mar Plus (morská voda) a k tomu detský Olynth sprej a používala som to až do konca tehotenstva toľko krát za deň, koľko som potrebovala, aby sa mi uľavilo. Dcérka sa narodila zdravá, nijako jej to neublížilo a ani nebýva chorá.

sonoio
14. máj 2011

To,ze sa nemozu pouzivat v tehotenstve podobne produkty je blud.vsetko s mierou,a samozrejme,v minim.ucinnej davke. 😔 😉

erikasadek
14. máj 2011

@bellugia kratko.. len preco sa nemozu pretoze nosne kvapky maju aj automaticky kortikoidy v sebe takze bez lekarskeho odporucania nic do nosa nedavaj..
mozes vyskusat stare zname slane nosne roztoky... teda vyplach.....
mne osobne v prvom tehotenstve na sennu nadchu velmi pomohlo... teda trpela som stale plnym nosom ale menej a menej.. pomohlo.... mozes skusit aj homeo..
ale len tak nic od seba nic do nosa nedavaj.. pozor aj niketore detske nosne kvapky spreje maju v sebe kortikoid...

nikusa225
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
xenicka13
23. jún 2012

nikusa225 mozes

frick
23. jún 2012

ja som mala celé tehotenstvo nádchu a keď som nechcela kvapky musela som si zvyknúť na soľné roztoky a pomáhalo aspoň pri upchatí nosa.Alebo len detské som používala inak by som neprežila

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre