Aké sú normálne NT hodnoty v tehotenstve?
kto vie ake su normalne NT hodnoty (meranie hrubky sije ultrazvukom) v 13 - 14?
Stručné zhrnutie
- NT (hrúbka šijového prejasnenia) sa meria ultrazvukom v I. trimestri a správne vyhodnotenie vyžaduje kombináciu s biochemickými markermi PAPP‑A a free‑β‑hCG v rámci kombinovaného prenatálneho skríningu.
- Normy sa v praxi líšia medzi pracoviskami: v diskusii sa uvádzali medze do ~2,5 mm, do 3,0 mm alebo do 3,5 mm; hodnoty nad 3,5 mm sú často považované za patologické a vyžadujú ďalšie sledovanie.
- Pri zvýšenom riziku odporúčajú konzultáciu s genetikom a diagnostické invazívne vyšetrenia (odběr choriových klků / CVS alebo amniocentéza) na určenie karyotypu; invazívne vyšetrenia v diskusii spomínali riziko komplikácií približne 1–1,5%.
Najčastejšie otázky
Q: Aké sú bežné referenčné hodnoty NT v 1. trimestri?
A: V diskusii sa citovali rôzne hranice: „u zdravých plodov cca 1 až 2,5 mm“ (www.3Dultrazvuk.sk), niektoré pracoviská používajú hranicu do 3,0 mm, iné do 3,5 mm; hodnoty nad 3,5 mm sa často považujú za patologické.
Q: Kedy a v ktorom týždni tehotenstva sa má NT meranie vykonať?
A: Podľa odborného usmernenia MZ SR sa NT ultrazvuk vykonáva v 10+1 až 13+6 týždni gravidity (optimálne 11+1 až 12+0) spolu s odberom PAPP‑A a free‑β‑hCG.
Q: Kto smie vykonávať a vyhodnocovať NT meranie?
A: Odborné usmernenie vyžaduje lekára so špecializáciou v gynekológii a pôrodníctve, samostatným certifikátom v sonografii NT a spracovanie údajov certifikovaným softvérom; v diskusii bol odporúčaný zoznam certifikovaných lekárov na http://www.fetalmedicine.com/czechsono.php.
Q: Čo sa robí pri zvýšenej NT hodnote?
A: Pri zvýšenom NT sa odporúča genetická konzultácia a podľa výsledkov kombinovaného screeningu sa indikujú invazívne testy ako odběr choriových klkov (CVS) alebo amniocentéza na stanovenie karyotypu; v diskusii bolo uvedené, že riziko pri týchto invazívnych výkonoch sa uvádza okolo 1–1,5%.
Q: Ako spoľahlivé sú triple (II. trimestra) testy v porovnaní s I. trimestrálnym kombinovaným screeningom?
A: Podľa diskusie je I. trimestrálny kombinovaný screening (NT + PAPP‑A + free‑β‑hCG) považovaný za presnejší; v príspevkoch sa spomínali rozličné údaje o presnosti (napr. „pravdivosť je prý až 70%“ alebo vyššia presnosť pre NT v 12. tt), pričom triple testy v 16. tt v diskusii viacerí označili za menej spoľahlivé.
Q: Koľko stojí NT vyšetrenie a platí ho poisťovňa?
A: V diskusii sa uvádzali rozdielne sumy: 310 Kč, ~1000 Kč, odhad 1500–2000 Kč; zároveň v diskusii prebiehal spor o hradení — niektorí uviedli, že v SR vyšetrenie hradí zdravotná poisťovňa podľa odborného usmernenia, iní popisovali, že v praxi si ho pacientky často platia.
Závery z diskusie
Zhoda
- NT sa meria v I. trimestri a má význam len v kombinácii s biochemickými markermi (PAPP‑A, free‑β‑hCG) v rámci kombinovaného skríningu.
- Správne vyhodnotenie vyžaduje certifikovaného sonografistu a certifikovaný softvér podľa odborného usmernenia.
Sporné názory
- Niektoré zdroje/pracoviská uvádzajú normu do 2,5 mm, iné do 3,0 mm alebo 3,5 mm; priestor 2,5–3,5 mm bol v diskusii prezentovaný ako hranica, kde sa líšia odporúčania.
- Jeden názor: NT vyšetrenie je povinné a kryté poisťovňou podľa usmernenia MZ SR; opačný názor: v praxi nie je NT všade poskytované a pacientky si ho často platia alebo ho lekár nemusí automaticky indikovať.
Otvorené otázky
- Do akej miery vysoké NT s normálnym karyotypom predikuje špecifické postihnutia (napr. vrodené srdcové chyby) a aká je dlhodobá prognóza?
- Kedy je lepšie opakovať NT meranie, kedy indikovať CVS a kedy priamo amniocentézu pri hraničných hodnotách NT?
Spomenuté značky a firmy
fetalmedicine.com, www.3Dultrazvuk.sk, Gennet, Apolinář, Pronatal, Podolí, Prenatal (Brno), Stanford, Gennet.cz, www.tehotenstvo.academy.sk, mamatata.sk, Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky
Spomenuté produkty a metódy
NT (nuchalna translucencia), kombinovaný prenatálny skríning I. trimestra, PAPP‑A, free‑β‑hCG, triple test, double test, quadruple test, AFP, BPD, NB (nasal bone / nosná kôstka), amniocentéza, odběr choriových klkov (CVS), karyotyp, prenatálny multimarkerový skríning, certifikovaný softvér na vyhodnotenie rizika
Miesta a osoby
Bratislava, Martin, Košice, Žilina, Olomouc, Brno, Hradec Králové, Praha, Londýn, Stanford, doc. Calda, prof. Šantavý, prof. Nicolaides, MUDr. Čunderlík, MUDr. Dókuš, MUDr. Babjak, MUDr. Dankovčík, Ivan Valentovič
klaro.t. - ja som v 17+6. Ten prehľad je skvelý ... mnohé "príbehy" majú šťastný koniec. Len nech je ich čo najviac ...
NF - je scrining v druhom trimestri, je to Nuchal fold - je to meranie na zahlavi, v prvom trimestri sa meria NT
klaro, to rikali i tehdy v motole, ze j brzy, ale ma dr mela strach. ty pludky to nemaji mit ani tak brzy... hlavne jsem rada ze tomam za sebous takovym vysledkem..
15.1. jdem na screening v II. trim.
snad to bude taky ok..... zase sebudu strachovat
este asi taketo vysvetlenie som nasla:
NT - sijove prejasnenie - je to tekutina v podkozi - je vidiet asi do 13 tt,
NF - kozna riasa na zatylku - ta sa meria v II trimestri
Ahojky holky, taky patřím do této diskuze, ale dlouho jsme tu nebyla. Chtěla bych jen pozdravit Klárku a zeptat se jak se těší když se nám to už blíží 😉
My měly NT 3,4 a bohužel i krev vyšla špatně, pak plodovka tam bylo vše ok , ale bohužel od 17tt jsme hlidání na kardiu malá má vadu srdíčka. Do 24tt nám nikdo pořádně neřekl, zda stím bude vůbec moct žít a nebo co to pro nás znamená. Nakonec jsme se to pořádně nedozvěděly ani dotedka, ale malou si nechaly a budeme po porodu čekt co to srdíčko bude dělat jestly bude nutná operace a nebo jestly se to spraví léky 😉 Jediné co mě už teď mrzí je , že porodíme v porodnici, ale malou hnedka druhý den budou převážet do dětské nemocnice a já budu chvilku bez ní, ale co by jsme pro ty naše drobky neudělaly 😉
Takže všem co jste tu přeji aby to dobře dopadlo a hlavně zdravé mimisky. Jo a nezapoměntě žádné testy nejsou 100% a ty stresy mimču vůbec nesvědčí i když se to řiká aby se člověk nebál, že? 😉
misisko455
tak to vam drzim vsechny pesti co mam, aby mala byla naonec v poradku, uz se vam to blizi... 😉
Ahoj myšičko! já se těším hrozně moc. Nejraději bych už jí měla v náručí, ale vím, že pro ní je nejlepší, když zůstane ještě ten měsíc v bříšku. Ale příjde mi, že se ten konec hrozně táhne. Dřív mi to docela utíkalo, ale ted vůbec ne. Na porod raději nemyslím. Říkám si, že to zvládly i jiné maminy. Spíš mám furt strach, aby byla v pořádku, ale to mají asi i maminky co neměly žádné problémy. Ty dobré konce tady mi dávají velkou naději. Podle doktorů je zdravá, tak jim věřím.
Tvé malé přeju hodně štěstí a hlavně zdraví. Bude do začátku potřebovat spoustu sil, ale já myslím, že to zvládne a brzy ti jí pustí domů. Dnes už doktoři umí téměř zázraky. Hlavně, že se to ví a tím pádem jí hned poporodu mohou důsledně kontrolovat.
ahojte
tak sa mi nakoniec podarilo vybavit si amnio v Zeleznicnej nemocke, idem tam zajtra na 11h ...a uz mam nervy v kybli po tomto tyzdni.....viac sa bojim vysledkov ako samotnej amnio....
Já taky nad porodem nepřemyšlím nějak to zvládnem a malou bych už klidně brala v naruči 😉 Ten poslední měsíc se fakt táhne a ke všemu si připadám už jako slon v porcelánu 😀
monulicko . neboj se stres ti jen uskodi.. zkus verit ze to bude dobre,, nic jineho ti stene nezbyva... urco to bude ok
Ahoj holky, rada bych se k vam pridala a mam otazku. Mozna uz to tady bylo, ale nestiham to docist, to je tak na tyden 😀
Vcera jsem byla na screeningu a vsechno je v poradku az na krev. Vysla mi nizka hladina PAPP-A: 0,45 mIU/ml = 0,36. Doktor mi na to rekl, ze je to celkem malo, ale vic nic. Cely vecer jsem probrecela 😒
Jinak celkove riziko T21 mam 1/920 a screening je negativni.
Mate nekdo podobne zkusenosti? A co s tim? Na netu jsem nasla, ze to muze byt blizici se potrat ☹
dii,přesně to stejné se stalo mě.Vše v pořádku až na PAPP-0.40mom.Díky věku 36 mě ale vyšel screening positivní 1ku120.Šla jsem na odběr plodové vody a genetický utz a vše je v pořádku.A nepocituji žádné příznaky předčasného porodu ani něco jiného.Neboj, vše bude ok.Krev často vyjde mimo normu a ty máš ke všemu celkový výsledek negativní.
Ahoj Fass, dekuju za odpoved. Hned je mi lip 🙂 A ja myslela, ze PAPP - 0,40mom je jeste v poradku. Me vyslo 0,36mom, dokor byl docela nemluvny a pak rekl neco jako, ze jim asi blbne laborator, protoze jim posleni dobou vychazeji nizke hodnoty PAPP. Tak to mi prislo celkem zvlastni a jako vymluva.
No,0.40 je hraniční,ale pak je asi jedno jestli je to 0.40 nebo 0.36.Já jsem vyčetla že má být kolem1.00.Já jsem na ten odběr plodovky šla už kvuli věku.A vystrašilo mě to slovo positivní.
to se nedivim, me stacilo k vystraseni nizke PAPP 😅 🙂 ..a to co jsem potom predvadela doma, bulila jsem jako zelva.
Ale super je, ze jink mas vsechno v poradku! Jen tak dal, moc drzim palce 😉
Ahoj všem
zdravím Mišku a Klárku a vracím diskuzi trošku k tématu.... holky tady se řeší problém šíjního projasnění... Mám za sebou UTZ ve 30 tt. Minule jsem měla špatný průtoky pupečníkem a hrozily mi Vánoce strávené v nemocnici, ale už je to ok. Malej má 1520 g 🙂 a všechno prý vypadá tak jak má. Akorát mám dost oteklou dělohu, hodně mi na ni tlačí hlavou, prý to vypadá, že se narodí dřív. K dnešnímu dni jsem celkově přibrala 3,2 kg (Amálka se mi narodila v 39tt a konečný váhový přírustek byl 19 kg) ale to přičítám těm stresům, které celé těhotenství prožívám (jako většina z nás tady 😖
Přeju krásné Vánoce všem a hláááááááááááááávně zdravá miminka 🙂
K tym vahovym prirastkom... tiez som pri Andrejke pribrala 18kg, a teraz zatial len 1kg... To urcite su tie stresy.... Ale vsak nemusime byt ako balony 😉
Tak to já přibrala už 12kg, ale na 9.měsíc to myslím jde...natož když mi šlo vše do břicha 🙂 A to jsem nevyzvracela na začátku ani kalorii, pže jsem prostě nezvracela. Tak snad to půjde dobře dolů.
Jinak my dnes byli už na druhém monitoru a doktor říkal, že je to v pořádku. Tak mám radost. I ten krevní obraz a stěry.....takže za celé těhotenství nám vše vyšlo dobře, až na to NT ve 12.týdnu. Tchyně mi domluvila (ze známosti) schůzku s primářem, že by mě odrodil. Tak snad to výjde. Je tu prý nejlepší. Chce i projít celou mou dokumetaci, tak je dobře, že se chce připravit. Hned budu mít lepší pocit.
Jana3: gratuluju k dalším dobrým zprávám
ahojte
tak ja som po amnio, myslim, ze dopadla celkom ok, tak teraz cakam na vysledky, docent hovoril, ze by mali byt v priebehu dneska. som ako na trni, telef.pred sebou a nervoozna jak das. v pondelok idem este na morfologicky uzv a ak aj ten dopadne ok, tak snad uz sa budem moct ukludnit.....
....tak som sa prave dozvedela vysledky......a nase babo je ZDRAVE!!!! 😀
som taaak velmiii stastnaaa 😀 😀 😀 😀
monulicko,, drzim vsehcny pesti apalce co mam a i pejskove nasi je drzeji... dej pak hned vedet vysledky....
ja budu dneska odpo volat na vysledky screen. v I. trim... taky mam strach i kdyz NT dopalo nakonec docela dobre
podle tehu kalkulacky bych dneska mela zacinat II. trimestr 🙂 takze tretina je snad za nami... a snad uspesne
Ploutvi a aj vam ostatnym dakujem za podporu pocas toho hrozneho tyzdna, bez vas by som bola na tom psych.horsie. dnes je super den 😀
Monulicko gratuluju. Ale já jsem si myslela, že to takto dopadne. NT jsi měla v pořádku, jen to HCG ti nevyšlo, ale jak jsme ti psaly, to se stává velmi často. Tak ale alespon máš za sebou amnio a víš, že mimi je zdravé.
juuuuu monulicko gratulujuuuuuu moooooc 🙂))) skvela zprava.. vidis nervovala sis e zbytecne 🙂)) budou prima vanoce vid :_D
ja se domotola nemuzu dovolat :(((( to je napinaci
teda o motola jo ale ne te pani co mi ma oznamit ty vysledky
Monuličko, pripájam sa k blahoželaniam! Myslím, že u Vás chodil Ježiško už dnes, pretože si asi dostala ten najkrajší darček 🙂 Gratulujem! Fakt ma to až dojalo ... Krásna správa!

gudulo, jsi velmi statecna,,,, preji ti hodne stesti s malou... 😉