Ako sa stravovať na začiatku tehotenstva?

marrya
25. máj 2015

Ako sa stravovat pocas twhotenstva? Co je dobre co urcite treba,a comu sa skor vyvarovat? Je nieco take? Dakujem za rady

cerez
25. máj 2015

To je ťažko povedať. Na začiatku sú chute na všetko a razom sa to zmení, keď je žene zo všetkého zle, ešte aj zo vzduchu. Potom je rada, že zje aspoň dačo, aj keď to zdravé nie je. Podľa mňa všetko z mierou, neprejedať sa, odpustiť si alkohol, fajčenie a dopriať si hodne zeleniny, ovocia, bielkoviny, pitný režim, dostatok pohybu a spánku.

sissy27
25. máj 2015

@marrya úplne normálne, na čo máš chuť, všetko s mierou... surové mäso (sushi, tatarák) by som pre istotu vynechala... a prirodzene vynecháš asi to, z čoho ti nebude dobre 🙂 odporúča sa počas tehotenstva vynechať aj hríby a plesňové syry...

peneloppe
25. máj 2015

vynechat plesnive syry a nepasterizovane vyrobky, samozrejme alkohol uplne a kofein obmedzit

marrya
autor
25. máj 2015

🙂 som citala ze kyselina listova alebo nejake vyzivne preparaty..magnezium alebo tak 🙂 ????

peneloppe
25. máj 2015

kyselinu listovu treba brat hned od zaciatku, ja som ju zacala este pred otehotnenim, uz ked sme sa zacali snazit

marrya
autor
25. máj 2015

@peneloppe a naco je ta kyselina listova dobra?

alexik11
25. máj 2015

@marrya Kyselina listová je v tehotenstve dôležitá pre správne delenie buniek, diferenciáciu tkanív (hlavne CNS) a podporuje rast. A vraj znižuje výskyt všelijakých vrodených vád. Odporúča sa brať v tabletkách, pretože varením sa veľká časť zničí a vraj sa z tabletiek lepšie vstrebáva. A inak funguje aj v syntéze nukleových kyselín mimo toho vyššie, preto sa odporúča brať aj pred otehotnením. 🙂

katarinamarkova
25. máj 2015

@marrya vsetko s mierou

moni244
25. máj 2015

@marrya výživné preparáty sú len ťah farmaceutických firiem, teraz začína sezóna ovocia, zeleniny, bola by blbosť brať nejaké doplnky, nefajčiť, nepiť, nebrať drogy, sushi, akurát pozor na správne umývanie zeleniny a ovocia a dostatočnú tepelnú úpravu potravín. napr. kyselina listová je obsiahnutá vo veľkom množstve v baby špenáte, ten ani tepelne neupravujem, dávam ho do smothie.
a ešte jedna rada, menej čítaj múdre rady, lebo budeš na vode a chlebe 😉

cerez
26. máj 2015

Kyselinu listovú je dobre užívať už pred otehotnením a potom prvý trimester.

permanentka
14. jan 2016

trapna otazka ale predsalen k tomu stravovaniu.
jem vela ovocia, jogurtov, cottage cheese, syrov, trochu zeleniny, celozrnny chlieb, krabie tycinky, tofu, jogurty (aj 2 denne), dzusy, acidko, mlieko, musli tycinky, orechy, susene ovocie, cerealie obcas. Viem ze moj jedalnicek nie je najidealnejsi a mam v plane teraz pridat samozrejme, kedze sa objavila aj drha ciarka 🙂
ale nechcem zase teraz vyprazane a taketo...co je skutocne dolezite aby clovek jedol? napr slepaciu polievku chcem pridat, pripadne ryby alebo kuracie maso. ale je naozaj dolezite take ze zemiaky, cestoviny a ryzu?

katrin21
14. jan 2016

@permanentka jedz uplne normalne.. vsetko s mierou je ta spravna cesta... + mozes uzivat kyselinu listovu a vela brokolice, ktora je mimoriadne zdrava. Nesmu chybat vajicka 🙂
Ryby su fajn, vyvary ssu to naj , co clovek moze jest, aj kazdy den. Prospievaju traveniu.... + dolezite su kyslomliecne veci, alebo kysla kapusta = probiotika prirodne.
ALe nejedz krabie tycinky, pozri si ich zlozenie, kolko je tam " kraba" a co ine to obsahuje 🙂

permanentka
14. jan 2016

@katrin21 tie mi len chutia :D ale musim obmedzit uz. a anooo brokolicu chcem viac jest a aj kyslu kapustu 🙂 len fakt treba tu ryzu zemiaky a cestovinu podla teba?

katrin21
14. jan 2016

@permanentka podla mna ju nijako extra casto netreba... zemiaky - radsej bataty, tie su neskutocne bomba co sa tyka zlozenia, lepsie, ako nase zemiaky...
ryza - ta je zdrava, obcas si daj. Muku/cestoviny nemusis, ale zase ako prevencia celiakie by som ju obcas jedla, nech to dieta nema uplne bezlepkovu stravu, nech sa s tym stretne uz v brusku radsej.. Cize ten celozrnny chlieb je OK...
ONo hlavne si treba pamatat, ze dieta prebera od matky zaklad imunity, teda aj crevnu floru a preto treba hlavne stravu bohatu na tie spravne probioticke bakterie...
Ty sa stravujes bezsacharidovo, ked sa pytas prave na sacharidy?

permanentka
14. jan 2016

@katrin21 noo stravujem sa skor light a vyhodila som vsetky tieto veci z jedalnicka ☹ jasne ze musim ich teraz pridat naspat ale chcem len tie nutne, nechcem zbytocne 😒 kde sa daju zohnat tie bataty prosim? 🙂 a cize ked jem celozr. chlebik tam nemusim cestoviny ano? 🙂

katrin21
14. jan 2016

@permanentka light v zmysle bez tukov?? ci v zmysle lahko?
ak bez tukov, to nem dobre.. treba papat maslo, olivovy olej a take.... tuky su pre nase telo tiez dolezite pre rozne metabolicke reakcie v organizme.. jasne, ze daju sa ziskat aj z roznych orechov...
Bataty kupis aj v Lidli aj v Tesco mavaju, aj v Kauflande.. niekedy maju, niekedy nie.. Su to sladke zemiaky.. My z nich milujeme kasu.. uvaris ako zemiaky, osupane na kocky, vodu osolit viacej.....
a potom pretlacit s maslom a dosolit este... neskutocneeeeeeee dobre... mnamka velka.. su take prijemne sladke, ale pritom solou osolene 🙂
Ked jes chlebik, cestoviny nemusis. vobec.
Syry - zdrave su skor tie tvrde.. nie crievka a pod.. a nie plesnive.

permanentka
14. jan 2016

@katrin21 no hej bez tukov :( och och, no snad nieco dam. ale tak ved aj kuraci vyvar tam bude tiez nejaky ten tuk 🙂
a ano jem tie tvrde syry nie crievka ani plesnive 🙂
si super dakujem za rady :

katrin21
14. jan 2016

@permanentka tak na stravovanie sa bez tukov zabudni, to nie je vobec dobra cesta ! Celkovo, nie len v tehotenstve..
naopak. skor sa zbav sacharidov a cukrov, ako tuku.. Lebo ked telu chyba tuk, ziada si energiu zo sacharidov a to nie je dobre.
Vyvar je fakt super vec, rozne striedaj - hovadzi, kuraci, slepaci, kludne aj kraliči,kraliky a divina su najdravsie masko....

permanentka
14. jan 2016

@katrin21 ano ano tieto polievky budem 100% tom urcite 🙂

permanentka
14. jan 2016

@permanentka a staci raz za tyzden ryzu 2x za tyzden maso a raz za tyzden zemiaky? 🙂

permanentka
14. jan 2016

@katrin21 a staci raz 1x ryzu 2x za tyzden maso a 1x za tyzden zemiaky?

katrin21
14. jan 2016

@permanentka v podstate ano..
a co chces jest zvysok casu ? co obedujes? len zeleninu?

precitaj si stranku
http://zivakultura.cz/zakladni-informace/
http://zivakultura.cz/category/gaps/

len tak nezavazne, pre info.. nemusis sa takto stravovat, jedz vsetko s mierou... jedz aj tie sacharidy..
ale ide o tie tuky a maso, aby si pochopila, ze preco to pisem 🙂

permanentka
14. jan 2016

@katrin21 ano ano chapem, maso budem 🙂 dakujuem

permanentka
14. jan 2016

@katrin21 aha a posledna otazka. docitala som sa ze v prvych tyzdnoch este netreba extra menit stravovanie 🙂 kedy teda je nutne toto vsetko pridat? 🙂

katrin21
14. jan 2016

@permanentka zacni hned.... ved ako som pisala, stravuj sa normalne.... Lenze kedze ty sa nestravujes normalne, ale dost veci si nejedla, tak to pridaj hned.. 🙂
hlavne tu kyselinu listovu, ta je dolezita prve tyzdne , ako prevencia razstepov, takze aj tabletkovu si kup a do 9-10t uzivaj 🙂 lebo zo stravy jej tolko neprijmeme..

permanentka
14. jan 2016

@katrin21 ano ano tu uz uzivam 🙂 idem na kontrolu k Dr tak uvidim ci mi potvrdi tehotenstvo a teraz uz zacnem s tymi polievkami aspon 🙂

katrin21
14. jan 2016

@permanentka Ok , vsetko dobre prajem

permanentka
14. jan 2016

@katrin21 podobne 🙂

me3
21. jan 2016

Baby viete mi povedat tatarka ani majoneza sa nesmie ano? Ani trosku? Napr ked mam chut na vyprazany syr? Nie ze kazdy den ale tak raz za mesiac haha a este ryby..vsade pisu inak gak som mimo...konkretne treska..zijem v irsku cize tu som pri 'zdroji' takze su naozaj čerstvé. .ja som nikdy ryby nejedla ale od kedy som tehu tak mam kazdy den chut na pecenu tresku..len tak trosku osolene v alobale ...viem ze nesmiem kazdy den ale tak mozem viac x za tyzden ci iba raz? Dakujem !!🙂)

painkiller12
Odpoveď bola odstránená
Zobraz

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre