Používame cookies. Viac informácií tu. OK

Aký rozdiel je medzi skríningom v 12 a v 16 týždni?

1dorotka1
13. máj 2012

mne vysiel v tom 12tt negativne a v tom 16tt pozitívne

zuzanapd
13. máj 2012

12.tt.
Ultrazvukové vyšetrenie v prvom trimestri gravidity sa štandardne realizuje medzi 11+0 a 13+6 (TÝŽDEŇ+DEŇ) týždňom gravidity (teda zhruba medzi 11. a 14. týždňom gravidity, pričom dĺžku gravidity počítame od prvého dňa poslednej menštruácie). Ak nie je dĺžka gravidity známa (napríklad pri nejasnom termíne poslednej menštruácie, nepravidelnom menštruačnom cykle, ...), stanoví sa ultrazvukovým vyšetrením na základe merania vzdialenosti od temena po kostrč plodu (tzv. CRL – Crown Rump Length, temeno-kostrčová vzdialenosť). Keďže v 11+0 týždni je CRL plodu 45 mm a v 13+6 týždni 84 mm, toto vyšetrenie sa štandardne realizuje keď je hodnota CRL plodu medzi 45 a 84 mm.
Ultrazvukové vyšetrenie medzi 11+0 a 13+6 týždňom gravidity poskytuje množstvo informácií. V tomto období sa dajú na plode pozorovať niektoré znaky (markery), ktoré môžu signalizovať závažné chromozomálne abnormality plodu, ako je naríklad Downov syndróm (trizómia 21), Edwardsov syndróm (trizómia 18), Patauov syndróm (trizómia 13), Turnerov syndróm (monozómia X) a ďalšie. Rovnako tak sa dajú pozorovať aj niektoré hrubšie štrukturálne (morfologické) anomálie u plodu (gastroschíza, omphalokéla, Cantrellova pentalógia, hrubé anomálie končatín, sirenomélia, anencephalia, acrania, ...). Pri veľmi dobrých echogénnych podmienkach sa dajú dokonca detekovať aj niektoré, v tomto období väčšinou menej nápadné, anomálie srdca a iných orgánov. Podrobné zhodnotenie morfológie (štruktúry, anatómie) plodu je však doménou ulrazvukového vyšetrenia v druhom trimestri gravidity (obyčajne sa realizuje v 20. týždni), pretože veľkosť plodu v prvom trimestri gravidity, ako aj ďalšie faktory (poloha placenty, obezita pacientky, jazvovitý terén po predchádzajúcich operáciách a pod.) limitujú naše diagnostické možnosti.
Meranie nuchálnej translucencie
Nuchálnou translucenciou sa rozumie tekutinou presiaknutá oblasť podkožia v záhlaví plodu. Určité množstvo tekutiny je v tejto oblasti prítomné u každého plodu, avšak pri niektorých ochoreniach je toto množstvo nadmerné a nuchálna translucencia sa tak zväčšuje. Jej hrúbka sa dá ultrazvukom veľmi presne odmerať a na základe takto získaných meraní sa dá stanoviť miera rizika prítomnosti niektorých anomálií plodu, ako je napríklad Downov syndróm.

16.tt.
Pri tripple testoch sa odoberá vzorka krvi nastávajúcej mamičky. V nej sa analyzujú určité látky, pri AFP teste je to hľadina AFP (alfatetoprotein) v krvi, pri tripple teste sú to tri: AFP (alfatetoprotein), hCG hormón a estradiol. Ich množstvo v krvi sa počas tehotenstva mení, pre každé obdobie poznáme určitú hľadinu, ktorá je v norme. Znížená hľadina AFP signalizuje riziko Downovho syndrómu, zvýšená poukazuje na riziko poškodenia neurálnej trubice.
O čom vypovedá AFP alebo tripple test?
Tieto testy kalkulujú iba riziko, nedokážu povedať, či dieťatko je alebo nie je poškodené. Inými slovami, testy iba predpovedajú, či je zvýšená šanca na vrodené vady.
Šanca, že dieťatko 20-ročnej ženy bude mať Downov syndróm, je približne 1:1500. Šanca, že dieťatko 36-ročnej ženy bude mať Downov syndróm, je asi 1:300. Po AFP alebo tripple teste viete, či máte vyššie riziko na vrodenú vadu, ako je normálne pre váš vek. Takže, ak sa zistí, že máte zvýšené riziko, môže (ak si to želáte) následovať ďalší presnejší test, ktorý určí, či skutočne je dieťatko postihnuté.
Napríklad:
Tehotná 44ročna žena má za normálnych okolností riziko, že dieťatko sa narodí s Downovým syndrómom, približne 1:30. Po tripple teste sa zistí, že má vyššie riziko, ako je pre daný vek normálne, napríklad 1:15. Teda šanca, že dieťatko skutočne je postihnuté je 1 k 15. Ak to táto žena chce vedieť naisto, pôjde napríklad na amniocentézu - odber plodovej vody.
Tripple test alebo AFP test dokáže iba určiť, či máte alebo nemáte zvýšené riziko, že vaše dieťatko bude mať Downov syndróm alebo poškodenie neurálnej trubice. Nedokáže povedať, či dieťatko je alebo nie je skutočne poškodené.
Testy sa vykonávajú v období medzi 14. a 20.týždňom tehotenstva (počítané od poslednej menštruácie). Látky, ktoré poukazujú na Downov syndróm, su skôr dokazáteľné, ako tie, ktoré poukazujú na neurálne defekty. Tie sa vyšetrujú po 15týždni tehotenstva (počítané od poslednej menštruácie).
Kedy hovorime o zvýšenom riziku?
O zvýšenom riziku hovoríme, ak výsledok testu poukazuje na riziko 1:250 - toto je normálne akceptované riziko pre ženy mladšie ako 36 rokov a hovorí, že z 250 detí, ktoré sa takýmto ženám (vek nižší ako 36 rokov, tripple test ukaze riziko 1:250) narodia, 249 bude zdravých a jedno bude mat Downov syndróm. Ak je výsledkom vyššie riziko ako 1:250, môžete si dať spraviť dalši test, ktorý určí, či je dieťatko postihnuté alebo nie. Pre vyšetrenie Downovho syndrómu sa robieva amniocentéza (odber plodovej vody), na vyšetrenie neurálnych defektov sa robí špeciálny ultrazvuk.
Ako sú tieto testy hodnoverné?
Predpovede týchto testov sú pri mladých ženách často falošné. Čím je žena staršia, tým je predpoveď správnejšia.

jania023
13. máj 2012

Ahoj ja som nemala zle tie testy ale zase som mala zle triple testy okolo 16tt a az do porodu som nevedela ci ma mala dawnov syndrom alebo nie,v kazdom pripade nezufaj robia sa morfologicke utz v 20tt a tam je to naisto alebo amniocenteza ale ta je ryzikova...pozri si tot mozno ti to pomoze

http://tehotenstvo.academy.sk/index.php?click=71

anjelicek26
13. máj 2012

U nas ponukaju testy v 13. aj 16.tyzdni na geneticke choroby, priplaca sa 70€ za tie v 13.tyzdni. Byvaju presnejsie. Moja lekarka tie v 16.tyzdni nerada robi, byvaju casto zle vysledky z ohladu na vek a ine faktory. Ja som bola na krv len v 13.tyzdni a kedze boli vysledky dobre, tie v 16.tyzdni sme uz nerobili. Ze je babo zdrave mi aj tak este raz potvrdila na ultrazvuku v 20.tyzdni, ona je expert na morfologicky ultrazvuk.

Tu začni písať odpoveď...

Odošli