Alkohol a možné tehotenstvo

sally09
11. nov 2012

aké su nasledky,ked este o tom zena nevie,?a myslím pitie alkoholu pokial to zena este nevie,a nie pocas tehotenstva.

paskolinka
12. dec 2013

ja by som bola za to, aby sa slova ako farmakokinetika, dehydrogenazy, teratogeny a ine mudre slova z debaty vylucili 🙂 ponevac to malokoho zaujima, kedze malokto tomu rozumie a nie kazdy ma cas guglit cely den 😉

paskolinka
12. dec 2013

Davnejsie som natrafila na clanok „Fetal Alcohol Syndrome: The Origins of Moral Panic“, odtial prameni tak trochu aj moj skepticizmus, co sa tika paniky okolo alkoholu.Rada by som poukazala na par zaujimavych postrehov z historie FAS - co to z tej Ameriky k nam zase raz prislo 😀:
- FAS prvy krat popisali v roku 1973 v USA. V tej dobe objavitelia nabadali lekarov, aby odporucali tehotnym pacientkam - alkoholickam ist na potrat. Tieto odporucania pretrvavali az do 1980, kedy sa zistilo, ze FAS sa u deti matiek - alkoholiciek objavuje zriedkavo.
- odporucanie vobec nepit alkohol v tehotenstve vydal americky regulacny urad (FDA) v roku 1981. Tieto odporucania sa nezhodovali z nazormi v Europe, kde este v roku 1996 britsky „Royal College of Obstetricians and Gynaecologists“ nabada k opatrnosti pri piti alkoholu v tehotenstve a odporuca obmedzit denny prijem na max. 1 standardny „drink“ denne
- spojenie rizika vzniku FAS a akejkolved davky alkoholu (t.j. prestalo sa to tykat len alkoholiciek) sa objavilo v USA uz roku 1978 a to bez vedeckych podkladov, len na zaklade jednoduchej logiky: „zenam, ktore nepiju alkohol vobec sa nerodia deti s FAS, a preto akekolvek mnozstvo alkoholu mozme povazovat za potencialne riziko“
- vytvaranie paniky okolo alkoholu v tehotentve sa v dalsich rokoch stalo akousi modou a velmi vdacnou temou pre media, ktore mohli apelovat na emocie. to pretrvava dodnes.
- toto vyrabanie paniky ma aj velmi pragmaticky zaklad – cim vacsej skupiny ludi sa problem bude tykat (t.j. cim mensie mnozstva alkoholu oznacime za nebezpecne), tym viac penazi sa bude nalievat do vyskumu a roznych opatreni, viac ludi sa na tom nabali – preto sa nikto velmi nema k tomu aby jednoznacne povedal, ake mnozstva alkoholu su realnou hrozbou pre vznik FAS
- FAS v USA (a urcite je to tak vsade) je najrozsirenejsi v najnizsich spolocenskych vrstvach. nie je to preto, zeby zeny socialne slabsich skupin viac pili (v USA piju stredne a vyssie vrstvy minimalne tolko isto), je to pravdepodobne preto, ze tu sa castejsie spajaju viacere faktory, ktore ucinok alkoholu zhorsuju (napr. nekvalitna strava, fajcenie)
Tak asi tolko exkurz do historie 😉 Pre mna je to velmi zaujimavy, triezvy pohlad na vec, tak trochu z opacnej strany ako sme bezne zvyknuti...

zukuvi
12. dec 2013

prve tyzdne sa vravi ze neuskodi lebo babo este nie je napojene na krvny obeh matky, ja som zostatnicovala a riadne to oslavila a hned na druhy den sme zistili ze cakame 😀 ale v tehotenstve som striktne proti alkoholu, aj obcasnemu.ja ani pivo si nedam, urcite nie 1.trimester, kedy zase dieta este alkohol stravit nevie,lebo nema vyvinutu pecen a pod... no dost mojich mudrosti, zvazte sama 🙂

demo
12. dec 2013

@paskolinka zaujimave. ale myslim, ze nepomerne viac tehotnych alkoholiciek najdes v nizsis socialnych vrstvach, ako v strednych a vyssich.

paskolinka
12. dec 2013

@demo ťažko povedať, na tých najnižších socialnych vvrstvách to viac vidno 😉

alexandra25
19. dec 2013

Ahojte baby prosim poradte mi ..akurat dnes som zistila ze som tehotna,no aspon nejaky ten mesiac to chcem tajit ..len by ma zaujimalo kedze idu sviatky a silvestrer ci mozem si dat napriklad vianocny punc,vajecny konak,vinko,pivko.... ako urcite nie vo velkom ale tak ked ideme na navstevu a nechcem aby o niecom tusili...tak ci si aj na silvestra mozem trochu dat 🙂 podla vsetkeho som v 5tt

helulik
19. dec 2013

@alexandra25 urcite si nedavaj...nestoji ti to za to, dat si len troska, aby niekto nieco netusil...NEDAVAJ NIC... 🙂 podla mna

macocha
20. dec 2013

@paskolinka aha, ďakujem za upozornenie, ten teratogén som chcela vysvetliť ale nejako som na to zabudla 😅 Znamená to toľko, že pri požití tehotnou ženou (resp. samicou cicavca) spôsobuje nevratné zmeny na plode.
Pojem "farmakokinetika" už bol prebraný z toho článku, ktorý si tu prvýkrát citovala Ty.

To, čo píšeš ako exkurz do histórie (12.dec. 17:40) - žiadni autori, žiaden zdroj, recenzenti... no schválne, nebude autor mať nejaké podiely vo výrobe alkoholických nápojov? Dosť staré dátumy... čo tak novšie výskumy?

Dnes som prebehovala cez cestu na červenú 😅 a vtedy som si uvedomila, že o tom to je. Nič sa mi nestalo, nič ma nezrazilo (bola celkom prázdna ulica a nemalo zmysel stláčať tlačidlo a čakať...), ale to neznamená, že je to bezpečné. A neodvážila by som sa nikomu poradiť "Kľudne prechádzajte alebo aj jazdite na červenú, ja som to dnes skúsila a aha - vôôôôbec nič sa mi nestalo, žiadne následky to nemá."

Alebo lepšie povedané, alkohol v tehotenstve je ako alkohol za volantom. Vieme všetci, že je to veľmi rozšírený neduh. Nemá sa to. Pravdepodobne väčšina šoférov, čo si vypila má šťastie a nič sa nestane. Bohužiaľ vieme všetci veľmi dobre aj to, že to MôŽE skončiť katastrofálne 😔 a často aj končí, bez ohľadu na to, či to bolo kvalitné biele víno alebo lacná pálenka. Ja poznám zopár detí, ktorým uškodil alkohol ešte v lone ich matiek. Preto pre mňa je jediné správne riešenie abstinencia počas celého tehotenstva.

macocha
20. dec 2013

@alexandra25 Podľa mňa je zbytočné riskovať. Skús sa vyhovoriť, že berieš nejaké lieky, antibiotiká posledné dávky... a že máš skúsenosť, že minule ti tá kombinácia (ATB aj s hltom alkoholu) zle sadla 😉

paskolinka
21. dec 2013

@macocha autori, zdroj, recenzenti ? Ty si robíš srandu 😀 neviem ako ty ale ja tu na MK nnepíšem diplomovu prácu. Ale ked ta to zaujíma autormi článku su sociologicka a gynekológ, obaja profesori. Problematike sa venujú dlhodobo a určite majú aj novšie články. Ak chceš presne mená autorov, zoznam použitej literatúry, nech sa páči, na internete to nájdeš. A nemyslím si že by sa autori snažili dvíhať predaj alkoholu. Ich článok je aspoň pre mňa veľmi zaujímavý, cením si ich odvahu a ich pohľad a argumenty su pre mňa niekde inde ako tvoje prirovnania o prebiehani na červenú alebo alkohol za volantom. Sorry 😉

macocha
9. sep 2014

Dnes bol Medzinárodný deň prevencie porúch fetálneho alkoholového spektra (FASD Awareness Day) - s cieľom dosiahnuť, aby sa ženy počas deviatich mesiacov tehotenstva zdržali pitia akéhokoľvek množstva alkoholu. A aby im spoločnosť (laická i odborná) na to vytvárala podmienky a podporovala ich v tom. www.fasday.com

alana1
24. jan 2015

noo zvlastne, ja som nevedela, ze som uz tehu a sme boli na lyzovacke, tak jasne, ze bolo vino, pivo, vsetko, no ja som si isla pripit, a zrazu ze fuuuj, nejaka zvlastna chut, neslo to do mna...takze stale si myslim, ze telo - hormony nas ovladaju tak, aby sme babatku neublizili....

maminkaocinko2015
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
zuzu2901
2. dec 2016

@anjelicek26 ahoj asi najrozumnejsi odpoved aku som tu nasla .Velmi dobre napisane .Lebo niektore baby tu pisu ako keby autorka pribehu bola kazdy den naliata v alkohole(v tom case este ani trhotna mozno nebola) .Kazda rozumna zena ked sa dozvie,ze je tehu prestane pit .Tak nechapem preco hned tolko negativizmu a pritom tu zenu ani nepoznaju ...😉

hankaop
13. mar 2017

prosim ak mozte vyplnte dotatnik o konzumacii alkoholu pre kamaratku, zaberie dve minutky https://www.survio.com/survey/d/C1A9E4A2M2E8N7D8N

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre