Amniocentéza alebo Prenascan

sosky1974
15. júl 2013

Ahojte,
zajtra sa chystám na prenascan test u nas v Ziline. Mate s tym niektorá skusenosti ? Dakujem za odpoved.

kattyy3
10. mar 2015

@katkaklac ahojky nemyslim si ze tehu vitaminy maju na to vplyv. Aj ja beriem na stitnu zlazu tabletky a magnezko a aj kyselinu listovu a vsetko som mohla uzit aj pred odberom, no ja som si zvolila Maternit 21 plus trosku rozsirenejsi test no robia ho iba v Zline a je drahsi a krv nejde do Ciny ale do USA. drzim palce

kattyy3
10. mar 2015

@bobocka myslim si to iste a ani ja som o tom netusila pokial som neprehladala cely net s novinkami v medicine a som rada ze mozem aj dalsie tehulky informovat o novych moznostiach urcite kazdej rada poradim ak bude chciet. Ja este cakam na vysledky a verim iba v to najlepsie moc sa za to modlim

norikamen
10. mar 2015

Ahojte, neviete ci amnio bolí ?

katkaklac
10. mar 2015

@kattyy3 ahoj🙂. Dakujem velmi pekne...no akurat to vsetko pozeram....a bola si v tom Zline??? Vyzera to zaujimavo. A cenovo sa to pohybuje ako prosim Ta? Okolo tych tisic eur?

kattyy3
10. mar 2015

@katkaklac ahoj ano boli sme v Zline a velka spokojnost. Pekna klinika prijemny personal hned nas zobrali aj ked sme prisli skor, mily doktor ktory nam vsetko vysvetlil urobil uzv a podelil sa o jeho skusenosti upozornil nas na co si davat pozor a na co sa pytat pri dalsich uzv a odpovedal na vsetky otazky ktore sme na nho mali. Odber krvi v pohodicke, beru viac ampuliek ale mile sestricky ani to citit nebolo a cena 28500 ceskych cize nejakych 1070e podla kurzu. Platit sa da hotovostou alebo kartou. Velka spokojnost podla mna najlepsia verzia oproti amnio ktora so sebou nesie rizika.

bobocka
10. mar 2015

@kattyy3 takze ty si si to dala spravit a cakas na vysledky? budem drzat palce nech je vsetko v najlepsom poriadku 🙂 a preco si sa pre test rozhodla? ja som mala na piiip triplace,ako vzdy vybehnuty down,ale moj doktor ma usitil,ze podla sona nevidi ziadne znaky.bola som na speci morfologii v martine u grochala a aj ten ma usitil,ze nevidi ziadne znaky nasvedcujuce downikovi.amc som uplne zmietla zo stola.aj tak by mi to bolo na dve veci,lebo je tam riziko potratu a ja osobne by som nedokazala ist na prerusenie v pripade choreho miminka,takze amc som neriesila.ale tie nocne mory ake som mala cca mesiac pred porodom neprajem nikomu.a ked sa drobec narodil,tak som mu hned do tvaricky hladela,ze ci tam nahodou downika neuvidim.ale je krasny zdravy,uzasny,nic mu nie je 🙂 ale aj keby bol downik,tak by mi to nevadilo.to su tak krasni ,cisti ludia,s tolkou laskou,ze su skor pozehnanim 🙂

andy077
27. mar 2015

@norikamen ja som na amnio bola pred 3 dňami a dalo sa to prežiť v pohode, ide len o ten vpich 😉 nič strašné...

sebaastian
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
pianistka
28. máj 2015

@kattyy3 Je skvele vediet ze existuju aj ine moznosti, nez tie, ktore nam nasi doktori ponukaju. Horsie je, ze nie kazdy doktor ta oboznami o moznostiach, ktore mas, poslu ta tam a tam a ty musis ist, lebo nevies, ze vlastne nemusis, lebo je aj ina moznost.
Horsie je ze nie kazdy bezny clovek si moze dovolit vyvalit za jeden test 1000e.

Mna by ale zaujimalo, co sa stane ak ti vyjde tripple test pozitivny, poslu ta na amnio, ktora ho bud zneguje alebo potvrdi. A ak mi potvrdia, ze budem mat chore dieta, poslu ma na potrat ci ako??

Nechapem ake to ma vlastne cele vyznam. Tripple testy vychadzaju velakrat falosne pozitivne. Potom stresuju mamicky z moznosti choreho dietatka, z coho vyplyvaju dalsie vysetreniami ako je amniocenteza (dalsi stres)alebo ich zdieraju z koze drahymi krvnymi testami a pritom vysledok je aj bol uplne negativny a dietatko je zdrave ako ryba.
Pritom si myslim, ze ak by sa dieta aj malo narodit chore, kazda spravna mama ho bude lubit takeho aky je. Z toho mi vychadza ze je naozaj lepsie odmietnut uz tripple testy a cely ten nasledny cirkus okolo toho.

sebaastian
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
pianistka
4. jún 2015

@sebaastian Jasne, uz ked podstupis tie tripple testy a vyjdu zle, urcite chce mat kazda mama potvrdene, ze dietatko je zdrave. A urobi pre to vsetko mozne. Sak ale o to ide, ze je to asi cele zbytocne, len co ta vystresuju, pripadne oberu o par stoviek eur. Ale nastastie nam potvrdili, ze krvne testy vysli velmi dobre, takze uz sa tym dalej nemusim zaoberat 🙂

pianistka
4. jún 2015

@sebaastian A samozrejme, ze nikto by nechcel mat chore dieta, kazdy normalny rodic si praje, aby jeho male bolo hlavne zdrave a na ostatnom nezalezi, no ale co.. ak by ti aj potvrdili z toho 1000-e testu, ze je moznost, ze babo bude mat nejaku geneticku vadu, dokazala by si sa ho predcasne vzdat?? Ja si to neviem ani len predstavit... to musi byt hrozne, radsej sa nad tym nebudem ani zamyslat.

sebaastian
5. jún 2015

@pianistka radšej si to nepredstavuj si stastna maminka ze cakas zdrave miminko 😃 ja verim ze moje miminko je tiež zdrave a všetko bude OK

pianistka
5. jún 2015

@sebaastian Ja tomu verim tiez, moja mamina mi stale opakuje - pozitivne myslenie, to je najdolezitejsie 😉

kika46
7. júl 2015

Prosim Vas kde okrem Ziliny a Martina robia podrobne sono. Mam ist na geneticky UTZV.Dakujem

opica
25. júl 2015

ak mozem dat svoj nazor-je to riadne osklabanie o peniaze. absolvovala som svoju tretiu, ano 3., amniocentezu. predtym moznost prenacsanu nebol a teraz ked mi to navrhli, tak som to hned zavrhla. po1. amnio ma stala 300 eur, po 2. vysledky som mala do druheho dna, po 3. neverim,ze pri transporte vozriek sa nemoze nieco stat a cakat 2 tyzdne, ked sa nieco dovrze, tak dalsie dva...asi by som zosalela.
ale ja som sla na tuto amnio uz len z dovodu,ze aj moje dve predchadzajuce deti dostali tuto vyhodu (stale to beriem ako plus a vzdy aj budem), cize som absolutne nebola v strese, dokonca doktor si robil zarty,ze taketo matky ma najradsej....sila zvyku u mna uz asi 😉

mabika
28. júl 2015

@kika46 BA - dr Holan v procare, dr. Cunderlik na Hrobonovej. Obaja su spicka v morfo utz.

agnesl
28. júl 2015

@kika46 Mudr. Holáňa vreôo odporúčam z vlastnej skúsenosti, ale mzslím si, že v tvojom prípade je už neskoro, lebo veľkú morfológiu robí tuším len do 22. - 23.tt...neviem presne, ja som bola v 21.tt a objednala som sa k nemu asi v 1,5 mesačnom predstihu, majú toho plno. Napokon prerušenie tehotenstva z genetických dôvodov je dovolené do 24.tt. Inak ja som sa tiež bála a vyhýbala amnio, ale napokon som ju tak či tak absolvovala anie je to nič hrozné, horšie je čakať na výsledky.

trikrat_mama
28. júl 2015

Moja skusenost z poslednych tyzdnov:

Kombinovany skrining s vysledkom 1:17 Down, 1:1900 Edward, 1:2600 Patau. Rozhodla som sa pre NIPT (ako prenascan a podobne testy). A vysledok bol takyto: s velmi vysokou pravdepodobnostou vyluceny Down, Edward, vysoka pravdepodobnost na Patau! Nemusim hovorit, aky sok som prezivala. Nakoniec som podstupila aj amniocentezu, ktoru som najprv odmietla (lebo Down syndrom nebol pre nas dovodom na ukoncenie). Vysledky Patau nepotvrdili, ani ziadnu inu chybu. Nechcite vediet, ako mi bolo od oznamenia vysledkov z NIPT po zrychlene vysledky z amniocentezy.
Takze ani NIPT, ani Prenascana a pod. nie su absolutnou zarukou spolahlivosti :(

opica
28. júl 2015

@trikrat_mama asponze to dopadlo dobre. pre mna by bolo vzdy najhorsie to,ze neviem na com som....tentokrat som amnio mala indikovana len pre hranicny vek, ale kedze som s tym ratala od zaciatku, tak som to fakt brala ako vyhodu, nie stres...

kika46
28. júl 2015

Ja som nakoniec bola na morfo v Hlohovci u dr.Brestanskeho. Nastastie povedal ze vsetko vyzera tak ako ma byt. 🙂 Tak som sa trocha upokojila.

martina2211
14. sep 2015

Pisem svoju osobnu skusenost pre tie, ktore sa rozhoduju, v ktorom zariadeni si daju Prenascan spravit. Ja som bola na prvom odbere v Interklinik. Po dvoch tyzdnoch cakania mi bol oznameny vysledok 'v krvi nebolo dostatocne mnozstvo DNA plodu'. Sestra z interklinik mi navrhla:
- vratenie penazi (450 EUR)
- opakovanie testu - zarazajuci bol jej pristup, ponukla mi termin o vyse 2+ tyzdna od oznamenia tohoto vysledku, ktory vraj nikdy predtym nemali (takze mi je jasne, ze asi nieco niekto pokazil a kedze sa to boja priznat, jednoducho daju tento vysledok). Ked som sa jej opytala ci to mysli vazne, ci si je vedoma, preco tento test absovlujem, tak mi zacala rozpravat o tom, ako ona (chuderka) musi objednat kuriera, aby krv odviezol do prahy (moj drahy by to v pohode vybavil aj za nich, ked uz s tym za 450 EUR maju take starosti).
Na urgenciu nas objednala na opatovny odber o cca 3 dni. Tam sme sa chceli rozpravat s primarkou, kedze na nase vsetky ziadosti o urgenciu bolo jedine riesenie od sestry, ze to pourguje mailom ale ze ona nic slubit nemoze.... Uzasny pristup. Primarka (ochotnejsia ako sestra) nam povedala o moznosti vysetrenia Triscan, ktore sa robi priamo v Bratislave myslim v Medirexe (je to tiez vysetrenie z krvi na 3 trizomie ako prenascan). Tu nam prislubili, ze vysledky by mohli byt do konca tyzdna (na opatovnom odbere sme boli minuly tyzden v pondelok). Ze tiez maju priamy kontakt a vedia to pourgovat - pred name telefonovala s doktorom, ktory to ma priamo na starost.
V piatok som cakala na telefonat, zial, bez uspechu. Dnes sme volali, ze co a ako... Po dvoch hodinach vysledok - krv sa stratila... proste sme stratili rec. Cloveku prislubia, ze zalezitost pourguju a dosleduju, kuriera poslu v Bratislave s poctom 1 skumavka a presne tato skumavka do laboratoria nikdy nedorazila. Pan kurier je evidentne potomok grofa Drakulu a potreboval si rychlo lognut, ine vysvetlenie ma skutocne nenapada. Takze, cakame uz cca mesiac a stale bez vysledku... Dnes mi znova zobrali krv, teraz sme volali a krv uspesne dorazila do laboratoria. Buchame sampus... uvidime, co sa s nou stane v stredu (kedy spustaju test...). Vysledky by mali byt vo svtrko, tak cakam, co za absurdnu spravu opatovne dostanem... Clovek by cakal, ze za tu sumu existuje aspon nejaka garancia, aspon to, ze vam podla podmienok spravia vysetrenie a dostanete vysledok. Na Slovensku je to evidentne inak.
Tiez, len poznamka bokom:
- samozrejme nam nik nenavrhol, ze nam teda platbu uplne alebo aspon ciastocne (bolestne) vratia
- povodny prenascan stoji 450 EUR. Triscan stoji o 100 EUR menej. 450 som zaplatila pri prvom odbere. Myslite si, ze sa mi niekto ozval s tym, co so zvysnymi 100 EUR? Asi to povazuju za dar za nastandardnu, pardon skor nestandardnu starostlivost a poskytnute sluzby...

janikajanka
7. okt 2015

@agnesl ahoj kde si prosím ťa absolvovala amniocentezu? dakujem

agnesl
7. okt 2015

@janikajanka v Nitre. Inak poviem otrasný prístup, akoby žena, ktorá to musí absolvovať nemala dosť nervov. Čakala som v nemocnici len na objednanie na amnio asi 2 hodiny, Samotný "zákrok" nebolel, skôr je to zaťažujúce na psychiku človeka.

janikajanka
12. okt 2015

@sebaastian ahoj absolvovala si sa na tie testy prosím ťa? aj ja hľadam informácie v mieste Bratislava. Ak môžeš poradiť budem rada. a verím že všetko dobre dopadlo.

sebaastian
12. okt 2015

@janikajanka uz sme si Janka pisali 😉

asteri
20. okt 2015

@kattyy3 ahoj, prosim Ta mohla by si mi napisat, ci je vysledok toho testu Maternit len statisticke vyhodnotenie alebo je to presna odpoved v zmysle ano nie. Tiez nad tym vysetrenim rozmyslam ale ak je to len nieco statisticke tak to nechcem...dakujem

kvacina
3. nov 2015

@trikrat_mama
Ahoj, aj ja som absolvovala NIPT (Trisomy test za 350€) a vyšiel žiaľ pozitívny na downov syndróm. ☹
Zaujímavé vsak je, že tie základné krvné testy vyšli úplne krásne a rovnako aj 3D ultrazvuk nenasvedčoval, že by bábo malo mať down. Našli akurát dilataciu žalúdka a pri tomto je 20% šanca na DS, preto som absolvovala NIPT. Zajtra sa chystám na amniocentezu, a aj napriek tomu, že som pripravená na najhoršie, tak si želám aby predsa len vyšla negatívna. Ale všade som doteraz čítala, aké sú NIPT testy spoľahlivé.

trikrat_mama
3. nov 2015

@kvacina ahoj. Tak to je mi luto takeho vysledku. Ale ako si u mna videla, tak absolutne spolahlive tie testy nie su. Este je nejaka nadej. Drzim ti palce, aby si akekolvek vysledky zvladla spracovat hlavne psychicky. Moj manzel ma brata s mentalnym postihnutim a u neho napriklad geneticke testy nepreukazali ziadnu geneticku poruchu. Takze ani amnio nie je zarukou, ze babatko sa narodi uplne zdrave. Mna caka o par dni porod a len to mi poskytne aku taku istotu. Velmi ti drzim palce. Sama som si to prezila pri dvoch tehotenstvach, takze viem, ako ti je. Budem na teba mysliet.

pufa
5. nov 2015

@kvacina ahoj. drzim ti palce aby si sa dozvedela pozitivnu spravu.. chcem sa opytat. vysledok znel ze je tam vysoka pravdepodobnost downovho syndromu alebo ze ho realne ma? ja som si totiz myslela ze z tej krvi povedia ano alebo nie, nie mozno..

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre