Čo si myslíte o fajčení počas tehotenstva?

anjelik123
20. apr 2009

ahojte dnes ked som bola na prechadzke videla som jednu tehulku s cigaretou vlastne aj jenu taku poznam a ked som sa jej spytala ci to nieje zakazane pocas tehotenstva povedala mi ze jej gynekolog jej povedal ze ak je tuha fajciarka a pravidelna tak nieje ani velmi dobre aby s tym hned tak sekla lebo vraj aj to male uz je podstate zavisle...co si myslite lebo aj ja som bola fajciarka ale sekla som s tym hned ako som sa dozvedela ze cakam mimco podstate som to brala ako samozrejmost....a co fajcenie ked zena koji? teda ked uz cele tehotensvo fajcila aj ked po menej?

bejkka
17. okt 2010

chcem napisať skusenosť mojej znamej, ktora tiež fajčila počas tehotenstva - ☹ a bohužial maličký sa narodil s nevyvinutým uškom - našťastie všetko ostatné je OK -preto nefajčiť a myslieť na svoje detičky, nikotín spôsobuje aj takéto vady.

iwka123456
17. okt 2010

ahojte.mozem sa pridat? ja mam tiez podobne problemy s chutami na cigarety pocas tehotenstva. Kym som nebola tehotna bola som schopna vyfajcit aj vyse krabicky denne, niekedy aj 2.Test som si robila v 3 tyzdni, tie som da sa povedat doslova prefajcila...pozitivny test ma donutil k tomu aby som presla zo dna na den z vyse krabicky tazkych cigariet na slimky, ktore mi vydrzali 3 dni...potom som si uz cigarety nekupila, iba si obcas potiahnem od priatela, ten sa na to hneva a vobec sa mu to nepaci, ja mam potom len vycitky,ale za niekolko dni si zas potahnem...chut je silnejsia, uz som z toho na nervy. Viem ze su aj take bud. mamicky ktore fajcia normalne, jak keby sa nic nedeje, minule sme taku videli (sedeli sme na terase v restike, pocas 2 hodin co sme tam boli,stahla pomaly celu krabicku, stale ciga v ruke a pila politrove cervene striky! myslim ze bola uz ale v 8 mes.) a to co ja si potahnem raz za cas je oproti tomu nic, ale aj tak ma to stve, ze nemam pevnu volu. 😔

fairynika
17. okt 2010

@vejula kazdy vie prestat fajcit len si musi najst ten spravny dovod preco s tym prastit. ja keby niesom tehu tak fajcim stale. V zivote som nebola ani den bez cigarety a zvladla som to.

sny
17. okt 2010

@iwka123456 Ahoj,tak ani tebe sa nedari,čo?Veru súaj omnoho horšie od nás,ale s tým sa neutešujem ☹ Ja ešte tehu nie som,ale chcem byť a preto by som rada s tým sekla nadobro 🙂 Veď sa opýtaj doktorke čo ti škodí viac-stres alebo tých pár šlukov.Ako som už písala,mne pomohol magnezium,prestala som zo dňa na deň,ani chuť už nebola.Držím palce 🙂

katka_4
17. okt 2010

@iwka123456 ja som bola pred tehotenstvom tiez tuha fajčiarka, ked som zistila že som tehotna tak som s tym sekla. ale počas tehotenstva som musela prekonat veľa stresov mali sme veľke rodinné problemy, tak som zoparkrat zhrešila a zapalila som si. vždy som mala potom veľké vyčitky svedomia. nechcem obhajovat fajčenie, ale podla mna určite geneticke vady nespôsobí to že si žena da niekedy par slukov. určite je však najlepšie uplne prestat fajčit, ale je to zavislost a to telo si to pyta a niektore mame volu pevnejšiu, niektoré nie. Držím všetkym palce aby sme nad tymto zlozvykom vyhrali

froschka
18. okt 2010

ja pridam moju skusenost, pred tehu som fajcila, aj pocas tehu do 9tt kedy mi zistili ze cakam dvojicky. svedomie mi nedovolilo nadalej potahovat a ohrozovat dva makinke zivotiky....tak som zo dna na den s tym sekla, pripominam ze ked mi dr vypisovala tehu knizku a pytala sa ma ci som fajciarka tak som jej s placom povedala UZ NIE. a tym dnom to aj skoncilo.
Vydrzala som nefajcit do 5 mesaca kojenia deti...vtedy som uz prestala kojit a zial zacala fajcit....
Toto dalsie tehu mi odvykanie prislo dost dost taze, ako som zistila ze som tehu tak som fajcenie obmadzovala ale ked som nefajcila bola som strasne nervozna a hasteriva tak som sem tam este si zapalila....no posledny tyzden uz ani jednu jedinu a je mi zle ked citim dym....
Myslim ze je na kazdej z nas ako sa rozhodne, niekomu to trva dlhsie niekomu kratsie....ja by som vsak sa snazila prestat za kazdu cenu. Napokon je to aj otrasna hanba vidiet bruskatu mamicku potahovat....
drzim palce vsetkym zacinajucim prestavajucim fajciarkam, vazte si ten dar mat dietatko a neohrozujte ho

emmaelzer
18. okt 2010

@sny no ja sice nezijem na SK, ale opytam sa v lekarni, bo ti pravdu poviem, ze aj na ten chrbat by som nieco potrebovala....

iwka123456
18. okt 2010

@sny no mna ked sa doktor pytal, a povedala som mu, ze som fajcila predtym, upozornil ma ze je vhodnejsie aby dlhodobe fajciarky prestali postupne, aby telo nedostalo sok. Lebo v podstate ked sa nad tym zamyslim je to logicke, cele roky kazdy den dostavalo davku nikotinu a zrazu by to bolo zo dna na den velke bum a teda priznaky s tym spojene ako su abstinencne priznaky a neklud, nervozita este viacej skodia. Ja som prestala teda nie hned, ale presla som na zaciatku na slimky po tyzdni som nefajcila nic a kym mi byvalo zle tak som nemala ani chut, ale posledny mesiac mi nejak zas chyba, dokonca mi voni cigareta nezapalena, ked z nej citim ten tabak, tak preto obcas ten slucik,ale nic viac, neviem si nahodou predstavit ze by som vyfajcila polku alebo nebodaj celu cigaretu naraz....to urcite nie, ako hovorim raz za cas 1-2 krat si potahnem a hotovo na ukludnenie, ked mam take nervy ze neviem co zo sebou tak to staci a hned som kludna.

viera27
18. okt 2010

@bejkka a je potvrdeny suvis medzi fajcenim dotycnej matky a chybajucim uskom? Lebo to mi uz riadne pride pritiahnute za vlasy. Fajcenie v tehotenstve ma totiz vplyv na dychacie ustrojenstvo dietatka (ako to tu uz predtym niektora mamina hovorila), deticky su nachylnejsie na broncho ochorenia. Ale "telesne vady" urcite nie. Ja takisto som bola silna fajciarka, pocas tehotenstva som si ale zapalila tak 1 za dva tyzdne. A mala som cierne svedomie. Priznala som sa svojej lekarke, ktora vsak mavla rukou a povedala ze to je absolutne nic, ze fajcenie skodi dychaciemu ustrojenstvu ALE az pri vysokych davkach 20 denne a podobne. A ze pokial som bola silna fajciarka, prestat fajcit zo dna na den je pre dietatko nebezpecnejsie (ako tu tiez uz par krat odznelo). A ze ona sama fajcila pri vsetkych troch tehotenstvach ktore mala a nic sa nedialo. Ale co ma upozornila, tak to bol alkohol. Ze to je svina, tam aj v malych mnozstvach robi velmi zle veci (neurologicka sustava) a sposobuje velke postihy.

iwka123456
18. okt 2010

@katka_4 mame dost podobne nazory, aspon viem ze nejsom jedina ktora taketo nieco preziva 🙂 v mojom okoli fajci velmi vela ludi, moji rodicia napriklad fajcia uz dlhe roky,starsi brat takisto jeho proatelka tiez,moj priatel tiez jeho brat a mamina tiez proste je to vsade vokol mna aj ked oni si idu "bafnut" idu na balkon...proste co najdalej odomna,vzdy ma to laka, je to sice tazke ale tak zatial myslim si ze uspesne odolavam, teda aj ked obcas tiez zhresim tym malym slucikom.

dominka11
18. okt 2010

viera27 - akože nič v zlom, ale keby mne povie doktorka, to čo tebe, že fajčila pri všetkých 3 tehu...tak ju pošlem...nechcem sa radšej ani rozčulovat...to čo už je za doktorku a človeka? ved tým ešte tehotne podporuje, aby fajčili. Len aby ste potom nelutovali, ked sa vám narodí postihnuté dieťa ako bývalej susede, ktorá tiež fajčila a ked som videla to velke brucho a cigaretu mala som dost...

bejkka
18. okt 2010

uplny suhlas s dominka11, jednoducho fajcenie a tehotenstvo nemaju splou co robit, co sa tyka potvrdenia telesnej vady lekar to ani nepotvrdil ani nevyvratil, takze je to na vas...

petrap001
18. okt 2010

ahojte,aj ja sa podelim s vami so zazitkami s fajcenim 🙂 ja som fajcila 6rokov,asi tak 10 cigariet,ale prestala som uz 2 mesiace pred otehotnenim,lebo som chcela.a z dna na den.a pred tym som skusala sto krat no nedalo sa.takze si myslim,ze ak je motivacia,tak sa vsetko da.ale kamoska fajcila aj pocas tehu,asi do 4teho mesiaca,maly je sice ok,ale strasne hyperaktivny,bol uz aj parkrat choty.dvakrat na antibiotikach a to ma len 8 mesiacov.neviem,moze to byt aj z toho ,nemusi,ale ja by som nefajcila.vlastne by som si to ani nedovolila koli malemu.kojim ho este a na cigu vobec nemam ani najmensiu chut.chvalabohu 😝
zijem v irsku a tam je situacia trochu ina.fajci sa pocas tehotenstva aj hned po.uplne bez problemov.a o piti tiez ani nehovorim..isla som rodit a dievcata vonku,s kontrakicami jedna ciga od druhej.vraj to pomaha proti bolesti 😕 no akoze taku by som vylepila po papuli ze konec.nezodpovednost maximalna.a kojenie im uz vobec nic nevravi.ved by boli priputane k decku.no este toto.ved sa treba vratit do starych kolaji,oslavit to na diske a opit sa.a potom tie deti aj tak vyzeraju.hlupe a vecne chore.ale je to kazdeho osobna vec,ale neriskovala by som urcite.ved to nikoho nezabije odpustit si cigarety na par mesiacov,ked uz nie na dlhsie,ako si potom nieco vycitat cely zivot... 😉

katka_4
19. okt 2010

@iwka123456 no u nasich je to presne takto isto, otec tuhy fajčiar, sestra, brat, švagrina. no veľakrat som sa dosť prekonavala a som na seba hrda, že som odolala 😉 , ale niekedy to proste nejde a telo si to vypyta.

@viera27 fajčenie podla mna tiez nespôsobuje geneticke vady tie sa vyvijaju od počatia a to či už žena fajčí počas tehotenstva to neovplyvní, fajčenie spôsobuje respiračne ochorenia, predčasny pôrod, nizka pôrodna hmotnost ale to pri vysokych davkach

@petrap001 máš pravdu tehotenstvo je veľká motivácia ako prestať fajčiť

viera27
19. okt 2010

@dominka11 Mam krasneho, zdraveho 11 rocneho syna. Ako som pisala, fajcila som cca 1 cigaretu za 2 tyzdne. Maly sa narodil v termine s hmotnostou 3,7 kg.
Lekarka ma nepodporovala vo fajceni, len vyjadrila nazor (rovnako ako dalsi lekari ktorych poznam), ze k skodam dochadza pri nadmernom fajceni a ze silny fajciar (krabicka denne) by nemal narazovo uplne prestat pocas tehotenstva.

katka_4
19. okt 2010

@dominka11 ale my sa tu nebavíme o nejakom veľkom fajčení počas tehotenstva, podla mna tu chce kazda prestat fajčit a kazda s tym bojuje. niektoré mamičky su naozaj take že počas tehotenstva tahaju krabičku denne, také odcudzujem aj ja, lebo sa to da obmedzit. Ale je to zavislost a prídu abstinenčné príznaky, niektoré maju slabšiu volu tak proste neodolaju a ver tomu že maju vyčitky svedomia. neviem prečo musíte niektoré hned všetky strašit že budu mat postihnuté dieťa .... je to dosť ťažké prestat, nefajčiar si to nevie predstavit, tak by ste mali ostatne mamičky fajčiarky podporovat, preto že sa snažia prestat a nie hned ich plasit že budu mat postihnute deti

iwka123456
19. okt 2010

@katka_4 inak to je zaujimawe, ze zwycajne mi dym z cigariet smrdi, nemozem ani citit naznak ze nekto fajci, napriklad ked ma priatel od dymu oblecenie, hned to putuje do pracky aj ked to len pred chwilku wytiahol zo skrine ale nasmradol ked fajcil, a na druhej strane niekedy owoniawam nezapalenu cigaretu...sa citim jak blazen 😀

katka_4
19. okt 2010

@iwka123456 no aj ja som na začiatku tehu mala pocit ze sa z cigaretoveho dymu povraciam a smrdelo mi to, aj napr. otec, sestra ked prave dofajčili. a potom som si hovorila, to aj ja som tak smrdela? :D a to bola dalšia motivacia aby som si nezapalila

iwka123456
19. okt 2010

tak to teda ano :D ja som bola aj natesena,ked mi pekne zuby zbledli hned, nemala som weci smradlawe, hned sa mi aj lepsie dychalo, preto aj rozmyslam ze by som bola hlupa, keby zas zacnem w takej miere po porode ako som fajcila pred otehotnenim

sny
20. okt 2010

@viera27 Ja som tiež fajčiar,nie tehotná,ale ani teraz nevyfajčím krabičku denne.Takže je rozdiel,či si žena počas tehu len potiahne 2-3šluky,keď neodolá,alebo vyfajčí krabičku.Moja suseda fajčila celé tehu,nepáčilo sa mi to,má zdravé dieťa,pôrod super,načas.Zase sú prípady,že matka nefajčila celý život,vzorne papkala zdravú stravu,alkohol 0bodov a nakoniec má choré dieťa.Si myslím,že je to individuálne...Súhlasím s tebou,pa

sny
20. okt 2010

@viera27 Mne povedala doktorka to isté,dokonca aj polská lekára,ke´d som bola v zahraničí na začiatku tehu.To ale neni podporovanie,len lekári varujú tie,čo nevedia prestať,že 2-3cigy im tak neuškodia ako stres,že nemôžu...Tie výčitky sú však u väčšine silnejšie a nakoniec s tým každá viac-menej sekne 🙂

sisula2005
20. okt 2010

podla mna tam robi vela aj psychyka. pokial je zena fajciarka a nedokaze prestat fajcit pocas tehu a este si po kazdej cigarete bude vycitat ze dietatko bude chore a bude sa bat tak si myslim ze na ten just to dieta bude naozaj chore. moja mamina nikdy v zivote nefajcila, alkohol raz za pol roka a brat ma on narodenia zdravotne problemy. ja som fajcila pocas prveho tehu...samozrejme nie krabicku denne a mala je uplny anjelik. narodila sa sice o tyzden skor ale to len koli tomu ze som pribrala vyse 25 kil a z toho som mala zdravotne problemy. nie je ani hyperaktivna a od dvoch mesiacov mi prespinka celu noc. takze urcite to nezavisi len od cigariet. cigarety akurat zvysuju tusim o 1/4 sancu roznych ochoreni.

laerke
22. okt 2010

Ja som pred tehu vyfajčila dve, v horšom prípade aj tri krabičky.. Keď som otehotnela, ako to tu už niekto spomínal, zrazu mi bolo z cigariet strašne zle, keď priateľ došiel napáchnutý domov tak hneď sprcha a umyť zuby lebo som mu nevedela dať ani pusu 😀 takže prvý trimester vôbec nič a priznám sa, že potom ma to začalo ťahať.. Tak mi každý povedal že je lepšie dať si jednu slabú slimku denne ako mať stresy.. A súhlasím so sny, vždy to časom prestane, v druhom trimestri to AŽ TAK neškodí, v prvom veľmi a v poslednom ak sa prestane tak bábätko nebude mať absťáky, aspoň tak mi to viac lekárov a kamarátiek fajčiarok povedalo.. Každopádne z jednej slimky denne je jedna za týždeň a už mi to zas vďaka bohu prestáva chutiť..

Tak som sa na to vykašľala a kúpila som si lízatka 🙂 🙂

gumimaci
22. okt 2010

Ahojte, citam si tie prispevky, a napisat, ze jedna- dve- tri cigy denne predsa az tak neskodia, je strasny alibizmus 😀 Je pekne, ze tu pisete, ze ta a ta znama v tehu fajcila, a ma zdrave dieta. Ved ktora mama sa prizna, ak s jej babom neni vsetko ok. No ked mam pravdu povedat ja by som si to vycitala do konca zivota, preto to bola silna motivacia pre mna, aby som prestala. A este jedna vec ma donutila: uz pred tehu sa mi strasne hnusilo vidiet potahovat bruskatu babu ☹

vivien11
23. okt 2010

AHojte . Ano tie vycitky su hrozne ja som fajčiarka pred tym ako som sa dozvedela ze som tehotna som fajcila tak 15-20 denne akonahle som sa to dozvedela som sa snazila prestat nevyslo po dvoch dnoch triaska potenie stresy bolo my zle. takk som si kupila slimky .0,1 . ultra light. Potom som si uz krabicku nekupila do teraz ani jednuale ked ma spolubyvajuci ponuknu jednou raz za dva tri dni si jednu zapalim. Teraz som napriklad uz styri dni nefajcila ani jednu a vcera osm si zase jednu dala. Stale mam vycitky som v 7 tt. Od dnes som sa uz zaviazala ze ani jednu tak drzte palce:D 🙂

vivien11
23. okt 2010

@iwka123456 ahoj ja som natom uplne rovnako ako ty ja vydrzim tak dva tri dni bez uplne a potom si bud potiahnem alebo zapalim jednu ....ked sa nieco stane ako minule dost zavazna vec co ma rozhadzala tak som vyfajcila aj pat za dne a to som napriklad pat dni predtym nefajcila je to hrozne ja uz som normalne rozymslala nad naplastami alebo nad niecim ale neviem ci to nie je skodlive tiez musim sa poradit so svojim gynekologom idem len na druhu kontrolu tak ze na tuto temu sme sa este moc nebavili . drzim ti ale palce viem ako sa citis...

penn
23. okt 2010

vejulka 🙂) to je pekne povzbudive od teba.. veru, ja stale myslim na to ako si u inych .. myslim, ze jasne, ze je a vsetko bude v poriadku.. a u seba je clovek taky.. precitlively, tak som sa aj ja trosku upokojila.

penn
23. okt 2010

@iwka123456 IVKA, asi to tu kazdy uz napisal. Ale teda, nahodou to bol od teba predsa len pozitivny krok.. ale ten tvoj priatel.. hneva sa ? nemal by on nahodou tiez prestat hned a byt ti pomocou? to je vrchol fakt. dufam, ze aspon nefajci pri tebe, teda ako myslim doma, a potiahnes si len vonku ked je. Ale aj tak. Mal by v prvom rade prestat.

katkapa
23. okt 2010

@vivien11 je mi smutno, že vôbec vzišla téma fajčenie a tehotnosť, veď fajčenie je rizikovým faktorm pri vzniku všetkých ochorení, tehotnosť síce nie je choroba , ale uvedom si, že sa vyvíja nový život a najdôležitejší je pre neho práve prvý trimester /prvých 12 týždňov/, pri fajčení sa nikotín krvou dostáva aj k tvojmu dieťaku, tak na to myslí vždy, keď dostaneš chuť na cigaretu, a je jedno či ultra ligth a tiež je škodlivé , resp, možno aj horšie, pasívne fajčenie, tak sa vyhýbaj fajčiarom a zafajčeným miestam. 😉 držím ti palce, ved chceš zdravé bábo

inge777
24. okt 2010

Ahojte,vsetkych vas zdravim 🙂 Ja som v piatom mesiaci tehotenstva,pred teh som fajcila ale nie az tak vela,no akonahle som sa dozvedela,ze som tehotna hned som prestala..Myslim si,ze fajcenie v tehotenstve je absolutne nezodpovedne a nechapem buduce mamicky ako mozu byt take sebecke voci vlastnemu dietatku..

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre