Je vhodné, aby tehotná žena išla na pohreb?
dobry den,chcem sa opytat ci je vhodne aby isla tehu zena v 6 mesiaci na pohreb niekomu,koho dlho poznala.
Stručné zhrnutie
- Rozhodnutie, či tehotná žena pôjde na pohreb, v diskusii jednotne závisí od jej fyzického a psychického stavu; účastníci odporúčajú ísť len ak sa žena cíti schopná a má pri sebe oporu.
- Praktické odporúčania z diskusie zahŕňajú stáť vzadu alebo vonku, neísť k otvorenej truhle, požiadať o stoličku, mať pri sebe vodu, vreckovky a niečo na jedenie, alebo prísť neskôr na cintorín.
- V diskusii boli prípady žien v rôznych termínoch tehotenstva (12tt, 20. týždeň, 5.–8. mesiac, 36. tt), ktoré pohreb absolvovali bez následkov, a tiež jeden prípad, kde lekár odporučil neísť pri rizikovom tehotenstve (menšie švahy maternice, sledovanie plodovej vody).
Najčastejšie otázky
Q: Môže tehotná žena ísť na pohreb, ak sa cíti dobre?
A: Väčšina príspevkov tvrdí, že ak sa žena cíti fyzicky a psychicky dobre, môže ísť; konkrétne rady zahŕňali stáť vzadu alebo vonku a požiadať o stoličku, ak treba.
Q: Čo robiť, ak sa bojím, že pri pohrebe odpadnem alebo mi bude zle?
A: Diskutujúci odporúčali mať pri sebe vodu, vreckovky, vlhčené utierky, niečo na jedenie a dohodnúť sa s niekým, kto pri vás bude stáť; tiež radili, že môžete odísť v strede obradu, ak sa necítite dobre.
Q: Môžem ísť pozrieť otvorenú truhlu počas tehotenstva?
A: Viacerí odporúčali neísť k otvorenej truhle alebo sa jej vyhnúť; niektoré ženy v diskusii explicitne nepokračovali až ku truhle z citlivosti na vzhľad zosnulého.
Q: Ak mám rizikové tehotenstvo, čo mám urobiť pred rozhodnutím ísť na pohreb?
A: Jeden príspevok uviedol, že gynekológ neodporučil ísť kvôli menším švám maternice a sledovaniu plodovej vody; pri rizikovom tehotenstve odporúčajú poradiť sa s lekárom.
Q: Ublíži bábätku, ak matka ide na pohreb a silno plače?
A: Diskutujúci uvádzali, že dieťa v brušku cíti matkin smútok, a niektorí tvrdili, že silný stres môže byť horší než smútok; ide o názorové tvrdenia z diskusie, nie medicínsky záver.
Q: Je vhodné prísť na cintorín až po obrade namiesto samotného pohrebu?
A: Viaceré príspevky odporúčali prísť s kyticou na cintorín po pohrebe alebo prísť pol hodiny po začiatku, aby sa žena vyhla najintenzívnejším momentom obradu.
Q: Ako sa rozhodnúť, keď rodina tlakuje, aby som zostala doma?
A: Diskutujúci odporúčali rozhodnúť podľa vlastných pocitov a zvážiť, či by žena mala neskôr výčitky, pričom niektoré ženy uviedli, že rodina pochopila, ak sa rozhodli neísť.
Závery z diskusie
Zhoda
- Rozhodnutie o účasti na pohrebe má byť individuálne a závisí od fyzického a psychického stavu tehotnej ženy.
- Praktické opatrenia: stáť vzadu alebo vonku, neísť ku otvorenej truhle, mať pri sebe vodu, vreckovky, niečo na jedenie a požiadať o stoličku.
Sporné názory
- Niektorí diskutujúci tvrdia, že stres pri pohrebe môže byť pre plod horší než samotný smútok; iní tvrdia, že emocionálne rozlúčenie je dôležité a účasť neškodí, ak sa žena cíti schopná.
Otvorené otázky
- Neexistoval v diskusii jednotný medicínsky konsenzus o tom, kedy presne je účelné pohreb vynechať z hľadiska rizikového tehotenstva.
- Nie je jasné, do akej miery sú individuálne lekárske odporúčania (napr. pri menších švách maternice alebo sledovaní plodovej vody) konzistentné medzi gynekológmi.
Spomenuté značky a firmy
žiadne
Spomenuté produkty a metódy
voda, vreckovky, vlhčené utierky, parfém, niečo na jedenie, stolička, kahanček, otvorená truhla, príchod na cintorín po pohrebe
Miesta a osoby
žiadne
Ahoj, ja som bola viac než v ôsmom mesiaci keď som bola svokrovi na pohrebe. Keď sa nato sama cítiš tak chod ale maj pri sebe oporu. Ja som bola na pohrebe ale na poslednej rozlúčke kedy sa chodí pozreť tam som nešla. Je tonlen na tebe. Držím palceky
sestra...ty len pekne sed doma na zadku...a nerob samkovi zle....abo sa dojdi pobavit s neterou
Urcite by som isla ,,,sa rozlucit ,,,aj ja som bola ked som bola tehotna na pohrobe,,prave naopak bolo mi lepsie , ze som sa mohla zucastnit na poslednej rozlucke ...
je to vhodne, preco by nebolo, hm ? ak sa na to citis, chod ...ja som bola tiez tehu na pohrebe kamaratovho otca, revala som ako dazd, nesla som sa ukludnit...bolo to hrozne ....ludia po mne cumeli 😝
Ja pohreby dosť zle znášam-fobia z mrtvol..... ☹ ale bola som aj tehotná-asi v 6mes.-pretože som si toho človeka vážila a mala ho rada.K otvorenej truhle zásadne nechodím....ale ak sa na to necítiš,nechoď,nikto ti to nemôže vyčítať......ja som raz nenašla odvahu a kamarátke som sa ospravedlnila,že nezvládnem ísť na pohreb jej 12roč. syna ☹ ☹ ☹
ja by som nesla..a ani som nesla, ked som bola tehu, dedkovi.. bala som sa ze odpadnem, co sa mi uz na pohrebe stalo 2 x....
žiaľ aj ja som bola pred tromi týždňami na jednom pohrebe a hneď za týždeň na druhom pohrebe,,, ten druhý už bol dosť na mňa, tak som potom musela odísť,,, bolo strašne horúco a bála som sa, že to nezvládnem až do konca,,, ale som rada, že som sa bola rozlúčiť
akurat som prešla do 9 mesiaca ked mi zomrel svokor do poslednej chvíli som verila že vydrží kým príde na svet jeho vytužený vnučik ale nestalo sa a to bola pre mne rana dvojnasobna. Na pohrebe som bola a viem že keby som nešla vyčitala by som si to do smrti, ani na chvílu som nezavahala či ísť alebo nie.Veľa ľudí s rodiny vravelo nech ostanem doma, ale čo doma - sama v lutosti???????? je to ešte horšie takto som tam bola s celou rodinou, a zvladla som to tak ako ostatný. Vieš nepovedz mi že za celé tehotenstvo si sa napr. nepohádala s manželom?? vtedy si nebola rozhorčená? neplakala si? netrápila si sa, že ste sa zase pohádali pre uplnu blbosť??? určité ano a to tiež ubližuje dieťaťku v brušku tak ako pocity ked niekoho stratíme, ak si povedala že nie tak ti gratulujem ku kludnemu dokonalému manželstvu.....
Ahoj,pozri sa-tehotenstvo nieje choroba,netreba sa na tehotenstvo vyhovárať a nahovárať si situácie,ktoré sa možno ani nestanú.Ak sa chceš ísť rozlúčiť so zosnulým osobne kľudne chod,zober si so sebou vodu a nemusíš stáť v predu-stoj v zadčí,tam určite nebudeš až tak vnímať emocie druhých,tam sa to trošku lakšie zvláda.Ja osobne si myslím že ak si mala toho človeka rada,je povinnosťou ísť sa osobne rozlúčiť,je to posledný okamih mu dať poctu a vzdať úctu od danej osoby ,dôkaz že bol človek ktorého si si vážila.Mimochodom ak by mi ako tehotnej bolo nevoľno,odišla by som aj v strede pohrebu,ved určite by som tam nešla uplne sama,a nemala by som neskôr vyčitky svedomia že som tam nebolaVšetko je len na tebe ako si si vážila daného človeka..
ja som bola v piatom mesiaci a sla som muzovej starkej...ak s citis dobre,nebyva ti zle,tak preco nie? hlavne sa hovori,ze tehotna nesmie vidiet mrtveho...na pohreb moze ist..aspon u nas sa to tak hovori...
ahoj mne zomrel necakane ujo , dost Ma to zobralo a na pohreb som nesla , necitila som sa na to .. rozhodnutie je na tebe
Ak chces ist a citis sa dobre tak chod, mozes byt niekde v uzadi a ked ti nebude dobre tak pojdes prec. ja som bola na pohrebe v 20 tyzdni zomrel mi dedko a prebehlo to premna v pohode.
Túto dilemu som riesila ja ako tehotna....Nakoniec som nešla..umrel mi dedko...bola som na rizikovom a neviem si predstavit ako by som to tam zvladla..nasli sa síce aj "dobré duše" ktore ma odsúdili a ohovorili.... ale ak by sa niečo stalo malému nikdy by som si to neodpustila..
Ja to momentálne riešim, ísť, neísť. Mne tvorí doktor neodporúčal, už teraz mám menšie svahy maternice, starám aj plodovú vodu, ale zatiaľ je to vraj ešte v norme, no mám veľké obavy o bábo. Myslíte, že rodina to pochopí?
Pridavam svoju skusenost. Necakane mi zomrel ocko. Bola som v 12 tyzdni tehotenstva. Neist na pohreb bolo pre mna neptedstavitelne. Mala som pocit, ze sa s nim musim rozlucit. Akurat, ze mi zakazovali ist k otvorenej truhle. Tak som hladala dovody preco sa to nesmie. Az som prisla na toto forum. Mozno tym pomozem niekomu inemu v rozhodovani. Ja som velmi tuzila sa ho este raz dotknut a dat mu posledne zbohom. Ked som to urobila, velmi sa mi ulavilo. Nebolo to take zle, ako samotny zial za nim, ktory som dovtedy mala. Takze zalezi aj od toho, ako velmi blizky clovek Vam zomrel a od toho ako to citite. Ked mate potrebu ist na pohreb, ci k truhle, chodte ak nie, tak nie. Ja teraz po 3 mesiacoch od pohrebu nelutujem,ze som to vsetko absolvovala. Doteraz by som nebola spokojna, ze som tam a s nim nebola. Aj spustanie truhly do hrobu som zvladla, aj ked gynekologicka mi to zakazala. Ja si myslim, ze emocie ktore v sebe mame musia vyjst von,aby nas to netazilo. Netreba to drzat v sebe. Co som prezila, neprajem nikomu. Je smutne, ze prave v tehotenstve, ale zivot si nevybera.

aj ja som bola, pri oboch tehotenstvach, neviem ze preco by to malo byt nevhodne???