Môže sa panva v tehotenstve roztiahnuť?

feduska
9. jan 2008

Prepacte, chcem sa este raz opytat, ako je to s panvou v tehotenstve.
Ja som uz absolvovala tehotenstvo a porod, ale nikto mi este nepovedal, ako je to mozne, ze sa roztahuje panva v tehotenstve. Ja som len pocula a citala, ze sa zvacsuje maternica, a dieta rastie a tak, vsetko sa tlaci viac a viac na kopu a je viac stiesnene vsetko vnutro.
Na internete som nenasla ani jedno odborne slovo o roztahovani panvy, akurat ze sa zvacsuje maternica, mozu boliet krize, co mna boleli, potom, ze dieta moze tlacit na organy a tak. A ze pri porode sa roztahuje vsetko, kosti a tak, aby sa vytvorila cesta pre dieta na svet. A ze ak by sa panva v tehotenstve roztahovala, co je zvlastne, tak by zena mohla potratit, lebo by sa jej roztiahli kosti a potratila by. Chapem a logicky mi vychadza, ze ked nieco roztiahnem, tak mi to vypadne, takze mi to nejde do hlavy, ako je to s tym roztahovanim. Potom by hadam bolo lepsie to slovne pomenovat spravne, ze sa roztahuje maternica a rastie brusko, ale kosti neviem a nechapem, ako je mozne, nieco, co je uz raz narastene, aby sa roztiahlo. Chapem to iba v suvislosti s porodom, ze to sa pri tom deje, ale v tehotenstve mi to pripada zvlastne. Preto by som vas chcela poprosit, ak by ste mi poradili odborne, ze ci je to mozne a co sa vlastne teda, ak sa nieco roztahuje, ze co teda sa roztahuje. Lebo aby sa kosti roztiahli, tak naozaj, neviem.
Dakujem za rady.

marcela22
9. jan 2008

Feduška, neporadím Ti odborne, ale skúsim to nejako skomoliť🙂 Panva sa v tehotenstve naozaj rozťahuje, pretože inak by sa nemala kam rozťahovať ani maternica, pretože tá rastie nielen nahore, ale aj do bokov. Ako vieme medzi jednotlivými kosťami sú mäkké väzivá, ktoré povolujú a tým sa tie kosti môžu roztiahnuť. A panva tak hlavne mení svoj tvar. Pri pôrode sú tie kosti už aj tlačené plodom, takže v tomto prípade sa skutočne rozťahujú kosti od seba.
Žena pri rozťahovaní panvy nepotratí, pretože to hnaď auomaticky neznamená, že sa niekde musí spraviť otvor. Veď dieťatko je okrem iného držané v tele matky najmä krčkom maternice a ten sa neotvára súčasne s panvou.
Asi som veľmi neporadila, ale najlepšie bude, ak s ana to spýtaš priamo svojho gynekológa, tenTi tp vyvsetlí - a odborne🙂

feduska
autor
9. jan 2008

aha. takze vlastne ostane panva uz vacsia. jednoducho ostanu skor tie vaziva makke natiahnute. Lebo normalne kost ked sa vyvinie do dospelosti, tak uz moze len rednut, ale nie sa zmenit na iny tvar. Ako ja sa po porode opat zmestim do vsetkeho ako pred tym. A mam to chapat tak, ze jednoducho zena pred porodom ma nejaky tvar panvy, alebo teda velkost, a po napr. uz piatom porode ma vacsi zadok a vacsie kosti, to ako dorastu nejake kosti, alebo ako to teda je. Mne gynekolog povedal, ze roztahuje sa vazivo a tak, ale ze kosti sa nezvacsuju, nerastu, lebo uz su narastene. Tak ja potom neviem, koho sa mam este opytat.

marcela22
9. jan 2008

Feduška, presne tak-rozťahuje sa to väzivo, ktoré vplyvom tehotenstva povoluje a mäkne, čím sa telo pripravuje na pôrod. S kosťami sa vlastne nič nedeje, len sa oddialia tým, že sa natiahne to väzivo medzi nimi. Po pôrode sa vrýtia naspäť, pretože väzivo sa dostane do pôvodného stavu a tým, že vnútri už nič "nerastie" a netlačí ich od seba, tak sa stiahnu naspäť. Po mnohých pôrodoch zostáva skôr na bokoch tuk a to ich rozširuje. Tiež mám pol roka po pôrode a boky ako predtým, takže myslím, že sme dostatočné dôkazy toho, že kosti sa dajú "naspäť" 😅
Možno som opäť tehotná, tak ak to tak je, spýtam sa svojho gynekológa, ako to je s tou panvou a dám vedieť 🙂

keira
24. aug 2012

mate skusenost aj taku po porode, ze napriklad bola som plavat, plavala som prsia a pohyb noh bol velmi neprijemne, myslim tam pri panve niekde, v tych spojoch to bolelo 😖

beba.k
5. sep 2012

ja mam bolesti v panvovej casti uz stvrty den a kontrakcie este nikde... neviem poriadne chodit, vstat, pretocit sa v posteli, no proste je to hrozne, som si nemyslela ze toto bude dan za moje doteraz bezproblemove tehotenstvo... uz len dufam ze sa to coskoro rozbehne, nakoniec som sa rozhodla aj pre EDU, tieto bolesti su neznesitelne a ked sa zacnu na ne nabalovat aj kontrakcie, tak neviem, ako by som skoncila. do terminu mam este desat dni...

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre