Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Nárok na tehotenské vyšetrenia

permanentka
7. mar 2016

Neviem ci sa mi len sniva ale mala som pocit ze sa tu pisalo ze zena ma oznamit tehotenstvo nielen kvoli tomu aby bola kryta ze nebude vyhodena ale ze bude mat narok aj na viac dni doktora. len dnes mi moj zamestnavatel oznamil ze mam narok na tolko isto dni ako som mala ked som nebola tehotna, nebranila som sa len mi to je divne, ci sa mi fakt snivala ta povodna info.
dakujem za radu 🙂

jamabe
7. mar 2016

Mas narok na neobmedzeny pocet vysetreni súvisiacich s tehotenstvom.

permanentka
autor
7. mar 2016

@jamabe toto som potrebovala vediet, lebo mi bolo fakt dnes povedane ze mam narok len na tolko dni kolko normalny zamestnanec ak potrebujem viac tak nahradne volno alebo dovolenka 😒 je nejaky zakon alebo tak kde sa to pise? nech to vytlacim 🙂

maris5
7. mar 2016

Mas narok na neobmedzeny pocet dni a pokial dobre viem tak sa plati tak ako keby si bola v praci.

permanentka
autor
7. mar 2016

@maris5 a nevies ci nie je na nete nejaky zakon a lebo co? nech im ukazem 🙂

jamabe
7. mar 2016

@permanentka kopírujem z googla... skús si pozrieť zákonník: "Zamestnávateľ má zo zákona (§141 ods. 2, bod. 3 Zákonníka práce)odo dňa oznámenia o tehotenstve povinnosť poskytnúť zamestnankyni pracovné voľno s náhradou mzdy na nevyhnutne potrebný čas na preventívne lekárske prehliadky súvisiace s tehotenstvom, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času.
Dokladom o vyšetreniach bude záznam v tehotenskej knižke, resp. iné potvrdenie na vyžiadanie od lekára"

permanentka
autor
7. mar 2016

@jamabe jejda super dakujeeem!

slavkab
7. mar 2016

@permanentka § 141 ods. 2 písm. a) bod 3 Zákonníka práce - vyšetrenie alebo ošetrenie zamestnanca v zdravotníckom zariadení pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas na preventívne lekárske prehliadky súvisiace s tehotenstvom, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času

permanentka
autor
7. mar 2016

dakujem 🙂 idem si to teda vytlacit..lebo nasa uctovnicka tiez mi povedala ze nemam narok na viac dni ze jedine dovolenka 😒 este zajtra pojdem za druhou ale je to cudne...

monicm
7. mar 2016

@permanentka Nedaj sa odbiť, aj u mňa to na mňa skúšali, nepochopili, povedala som presný paragraf, odsek a podobne a hneď to možné bolo. Len bolo treba doniesť vždy papier z vyšetrenia.

permanentka
autor
7. mar 2016

@monicm jasne to nosim stale 😒 a potom ti to uznali? to je trapne sa tam ohanat paragrafmi kokso...a pritom som priniesla este aj papier ze som tehotna a tak a oni ze to ani nemusim odovzdavat ze im to staci ustne a pritom viem ze sa to ma oznamit pisomne...sme divni 😀

liduska12
7. mar 2016

@permanentka ja na tvojom mieste by som si aj papier o oznameni tehotenstva dala podpisat ked sa takto cudne chovaju....aj ja som si to od sefa dala pekne podpisat, naskenovala (pre seba pre istotu) a odlozila, keby skusal cosi neskor. Urcite sa nedaj odbit. Ja si napriklad cerpam celu dovolenku pred materskou dovolenkou a dobre mi padne celych 20 dni 🙂 dokonca aj o tom, ze mam narok na celych 20 dni som sa musela v praci so sefom natahovat. Oni skusaju, ale pritom zakony nepustia ;) tehotne zeny su chranene zakonom.

permanentka
autor
7. mar 2016

@liduska12 si mozes vycerpat dovolenku? ja pracujem v skolstve a pochybujem ze by mi dovolila cerpat, ona musi povolit ked to je mimo prazdnin..ak nepovoli tak pojdem na PN kaslem na to

liduska12
7. mar 2016

@permanentka hej, dohodla som sa so sefom....kazdu dovolenku ti musi zamestnavatel schvalit, a ak ti ju neumozni cerpat tak ti ju musi potom preplatit 🙂 ale neviem ako je to presne v skolstve, ja pracujem v kancelarii v sukromnej firme...

permanentka
autor
7. mar 2016

@liduska12 tak ale snad ci skolstvo ci neskolstvo tak ten narok na doktorov je rovnaky...tuto dovlenku chapem to moze byt inak ale tie vysetrenia by nenuseli 🙂

jamabe
7. mar 2016

@permanentka nemusí ti dovolenku dať.. ja pracujem tiež v školstve, čerpala som si mesiac pred fyzickým nástupom do práce (bol to august) a aj tak mi ešte kopec ostalo.. donedávna som si ju čerpala namiesto očr

liduska12
7. mar 2016

@permanentka urcite ti musi zamestnavatel umoznit absolvovat akekolvek lekarske vysetrenia s plnou nahradou mzdy bez toho, aby si si musela cerpat dovolenku, nebodaj pn alebo cokolvek ine. a normalne mu vytlac alebo posli na mail paragrafy co ti kocky vyssie napisali, lebo narok na to kazdopadne mas. Popripade to ukaz aj uctovnicke, nech sa nieco nove priuci :D ja si napriklad cerpam aj cely den ked idem k lekarovi, pokial nemas na priepustke vymedzeny cas vysetrenia (ktory sa urcuje tazko ak cakas par hodin v cakarni), tak ti nema zamestnavatel ako dokazat kolko presne casu si travila na vysetreni. Mne to aj dobre padne, lebo si aspon odpociniem ked pridem domov od lekara 🙂

permanentka
autor
7. mar 2016

@liduska12 aj ja by som si rada cerpala cely den ale nemozem hned bezim do prace lebo sa mi rataju hodiny v skole a mozem vynechat spolu 7 dni len...a uz mam dost lebo kazdy druhy, treti tyzden musim ist k doktorke.urcite to vytlacim no ked zacne argumentovat odbornymi recami tak nemam sancu. uvidim no, je zlata tak s nou skusim pokecat normalne.
dakujem za radu 🙂

monicm
7. mar 2016

@permanentka Hej uznali, nemali veľmi na výber, keď je to v zákone, čo narobia. Občas to skúšajú, občas o tom nevedia.

milota164
7. mar 2016

tehotenstvo nepatri do tzch 7 dni, na tehu vysetrenia mas neobmedzeny pocet dni

permanentka
autor
8. mar 2016

BABY STE SUPER!!!!! DAKUJEM VELMI ZA POMOC. BOLA SOM osobne za tajomnickou a som jej o tom povedala a ona ze sa prizna ze to musi detailne nastudovat lebo bola v tom ze nemam pravo na viac. a prisla ze mam pravdu a mam pravo na kolko potrebujem
dakujem dakujem vsetkym 🙂

Tu začni písať odpoveď...

Odošli