Nútia ma ísť na potrat, som zničená

miska_veverkova
15. máj 2015

Ahojte cca. pred tyzdnom som pisala,ze som tehotna a mam 17..Rozhodla som sa ze ho chcem bojujem on..Ale otec dietata ma posiela na potrat a moja mamina len prrto ze nemam skolu dokoncenu a nemam ho z coho uzivit..Viem ze by som mala byt silna ale uz nevladzem cez den som v pohode ale vecer placem nedokazem ist na potrat..Ale vsetci do mna hucia.Chod tam bude to lepsie pre vsetkych,neznicime mu zivot ale ja viem ze jedine ako mu vieme znicit zivot je ze mu ho vezmeme....Este som len na zaciatku tehotenstva ale uz to male lubim..Priatel mi vravi ze to nieje este babo len zacina a cim skor pojdem tym lepsie,ale on ma nechape :( pomozte mi prosim co mam robit? Ako ho presvedcit? Ja som uz skusila vsetko a nic :( Ak podstupim interupciu zruti sa mi svet :(

mamulienka30
15. máj 2015

@miska_veverkova vobec sa s nim nevybavuj. Dieta este ziaden vztah neznicilo, znicili si ho dvojica sama... deti su vrcholom vztahu a spolocnej lasky. Myslim, ze par dni od seba bez psychickeho natlaku z jeho strany by ti urcite prospelo.

mircalla
15. máj 2015

@miska_veverkova Uprimne si myslim, ze ten vztah sa aj tak casom rozpadne, si este velmi mlada...Dieta ti ostane na cely zivot. predstav si, ako sa budes citi, ak pojdes na zakrok a este sa aj rozidete....
osobne som proti interupciam, ale neodsudzujem, ak sa tak niekto rozhodne.....je to na tebe, nerob to, s cim nie si stotoznena. nebudem pisat, ze ste si mali davat pozor, to dobre vies sama, uz je neskoro.
A ako niekto radil - hladaj spojenca, oporu v okoli....
este ti napisem skusenost segry - mala 19 rodicia su ukeceali na iterupciu, potom o 2 roky bola opat tehotna a podla vsetkych testov bolo skoro iste, ze bude mat postihnute dietatko (nastasie je vsetko ok). nasi si to vtedy velmi vycitali, ze ju do toho nutili, ked bola prvy raz tehotna

miska_veverkova
autor
15. máj 2015

@mamulienka30 ja viem ze neznicilo preto ho aj chcem ze nam vztah posilni a na druhej strane uz teraz vieem ze to male co je vo mne je moj maly zlatusik...Asi je to smiesne ale v duchu sa snim rozpravam a ak by som si ho dala prec proste by to bolo nieco horsie ako nocna mora..
@mircalla ja viem ze mali ale uz je neskoro vlastne sme boli kupit aj tabletku po uzila som ju hned na druhy den po styku a nezaucinkovala..Ale ked sa stalo tak sa chcem onho postarat a nie ho vyhodit ako pokazeny pocitac...

kaktusik007
15. máj 2015

@miska_veverkova ak si dieta chces nechat, musis si najst spojenca.

ak ta mama nuti ist na potrat, asi ma svoje dovody. Ci su alebo nie su spravne, je irelevantne, je to JEJ zivot a ma pravo ti odmietnut pomoc. A tiez ma pravo od teba ziadat, aby si sa ak sa rozhodnes si dieta nechat, postarala sama o seba a o svoje dieta.

Realne si musis zvazit moznosti. Ono to nie je o porodeni dietata, tym to vsetko zacina. Ak by si mala rodicovsky prispevok 203 eur a mala by si z neho zit, to nedas ani omylom. Potrebujes niekoho, kto ta bude zivit - nepises ako je na tom priatel a ci je tam ta moznost ze by ti prispieval normalne peniaze, alebo je studentom ako ty a tak ti platit vyzivne na dieta a na teba bude v minimalnych sumach...

Ty sama vies najlepsie, ako si otehotnela a aka si -- ci si kvietok a zbytocne si riskovala a spavala bez antikoncepsie, alebo tvoje tehu bolo o povestnom jednom raze a proste nahoda je blbec... rovnako si sama poznas vlastnu matku - lebo to, ze teraz do teba huci aby si sla na potrat, este neznamena, ze ta po porode ako prides s malym domov posle do azyloveho domu.

Tu na konovi ti budu hovorit, ako to zvladnes, ako je dietatko dar.... ale ziadna, opakujem, ZIADNA ti s tym dietatom nepomoze. Byt slobodnou matkou je pruuuuser - nasledujuce minimalne tri roky sa absolutne nevyspis, nikam nepohnes, budes preratavat kazdy jeden cent... najdenie prace je problemom s malym dietatom aj ked mas vysoku skolu a niekolkorocnu prax --- takze ty so zakladnym vzdelanim mozes ist pucovat zachody a aj to budes rada, ak ta tam vezmu.... Skolu si dokoncit popri dietatu sa da - ale za zvyseneho usilia a musis si uvedomit, ze to dieta musis niekam dat -- a KAM? komu?

zhrniem to.
1: nikdy, opakujem, NIKDY nerob nic co sa prieci tvojmu presvedceniu.
2. ak spravis rozhodnutie, uz si za nim stoj do konca svojho zivota a nikdy, opakujem, NIKDY, neries, ako by bolo ak by si sa rozhodla inak.
3. vzdy, opakujem, VZDY, sa rozhoduj sama za seba a podla seba samej.
4. Nikdy svoje rozhodnutia nezvaluj na inych, ze si sa tak rozhodla kvoli nim... a aj keby to bola pravda a ty sa rozhodnes na zaklade argumentov druhej osoby, stale si za svoje rozhodnutia v svojom zivote zodpovedna iba a vyhradne ty sama.

a budem sa opakovat - ak dieta chces a si rozhodnuta si ho nechat, hladaj niekoho, kto si ta zastane - a kludne to mozu byt aj priatelovi rodicia...

mircalla
15. máj 2015

@miska_veverkova Niektore zeny s tym nemaju problem, proste sa nad tym moc nepozastavuju....Ale ine z toho mozu mat traumu na cely zivot....A to ako sa to vyvinie s priatelom by som az tak neriesila, hladaj spojenca....Dufam, ze rodicia zmenia nazor.

opica89
15. máj 2015

JEDINE TY MAS PRAVO ROZHODOVAT O TVOJOM DIETATI A NIKTO INY TI NEMOZE PRIKAZAT ABY SI SI HO VZALA!!! Si dost silna zena nato aby si to zvladla aj sama. Oni sa trapit nebudu ani si to vycitat ale ty budes zit do konca zivota s vycitkami,ze si to spravila. Potrat nieje riesenie a nikdy nebolo, je to len nezodpovednost a ludske svinstvo, utekanie pred zodpovednostou nad svojim konanim. Trpiet budes len ty a ani nerozmyslaj nad tym.

kaktusik007
15. máj 2015

@opica89 budes jej platit aby mohla s tym dietatom zit? aby mala co jest, kde byvat?
@mircalla rodicia maju plne pravo odmietnut pomahat a ziadat, aby si mlada dama doslova "vyzrala" vsetko, co si v zivote spiskala... jedna vec je obcasna pomoc, druha vec je spoliehanie sa ze zmenia porodom nazor a privitaju ju s otvorenou narucou....

akoze mne toto spravit dcera (hypoteticky, mam synov, ale ak by synovia priviedli ich priatelku ku mne s dietatom) tak rozpocitam naklady na domacnost na pocet osob a ZIADAM financne spolupodielanie sa.. Proste uz len z principu, kvoli vyvodeniu zodpovednosti.

mamulienka30
15. máj 2015

@kaktusik007 ale ty ratas spredstavou, ze to dievca bude sediet tri roky doma na zadku a nepohne ani prstom a bude zit s minimalnych alimentov a rodicaku a vyjedat rodinu. Len ak ma ona charakter a zodpovednost, moze po veceroch, ked male bude spat chodit vykladat regale do tesca ci niekam do skladu a privyrobi si 3-400e mesacne, ano minimalka, ale nestaci? Ved bude mat aj rodicak. Isteze staci na to, aby rodine dokazala, ze to zvladne! Neskor pojde dieta do skolky a ona do prace, ako tisice inych zien! Lahke to nie je? Nie nie je - ale ide to! Motivacia - dieta - je nadovsetko silna. Skola sa da dokoncit s individualnym studijnym planom, alebo prejde na skolu, ktora bude lahsia a aj jej to umoznia popri dietati. Tri roky doma, ako sa da takto planovat, ked ma zena zodpovednost sama za dieta? Nema... len musi rodicom jasne ukazat, ako to ide a nie nechat si od xy cudzich ludi nakecat, ako to zarucene nejde a ake to bude strasne. Neni prva ani posledna a zvladli to vsetky. A ich deti nechodia ani hladne, ani otrhane, ani spinave, ano mozno nevozia tie deti v stokkaci a nemaju next od hora dole obleceny, ale tym sa meria spokojne dieta? Hadam nie. Isteze bude potrebovat podporu rodiny, ale to potrebuje hociktora zena s malym dietatom, postrazit, pomoct, poradit.Priatel sa este moze za nu postavit, nikde neni pisane, ze nezaraba, ze nema kde byvat a ze sa o nich nebude vediet postarat, keby na to prislo... a ked nie dnes, tak o rok-dva-tri sa bude vediet urcite, ked dostuduje.

mircalla
15. máj 2015

@kaktusik007 nuz to je tvoja vec, ze by si to takto riesila....tusim mas rada direktivy, caps lock a slova vzdy a nikdy.

opica89
15. máj 2015

@kaktusik007 na tvoje hlupe poznamky mam aj reagovat??? lahsie je poslat niekoho na potrat ako ho od toho odhovorit. Ako keby sme sa rozpravali a nejakej veci... Nepotrebnej veci!!! Dieta je dar Bozi dar a nie ho zabit lebo sa mi to teraz nehodi...

rose32
15. máj 2015

Nechod na potrat,tehotna to je uz tam potomok,prepacte som nepocujuca tazko sa mi pise,daj im otazku ako ny sa citili keby ich potratili ved to zabijes to neviniatko.bud silna nepocuvaj uvidis ako sa ti narodi budu si vycitat ako sa k tebe spravali,lub stale malicke pocuva ta citi ta potrebuje ta ....

evasil
15. máj 2015

Nevzdavajto ,uz laska k tomu dietatku je pre teba dar od PANA BOHA s polu snim.Uvidis takto o rok mu povies aka som stastna ze ta mam a budes mat ciste svedomie a vela lasky pre dietatko . DRZTE SA

peneloppe
15. máj 2015

No ja neviem, ja som tiez podporila zakladatelku aby o dieta bojovala, kedze sama to tak silne citi. Ale musite uznat ze kaktusik007 ma v mnohom pravdu.

kaktusik007
15. máj 2015

@opica89
@mircalla
@mamulienka30 kde ju ja posielam na potrat???

vy vsetky jej pisete A - ze to zvladne a bude to dobre a ze to ustoji a da a ze ked jej rodica uvidia babatko po porode ze sa rozplynu od stastia.... ja jej pisem B - ze ak sa tak rozhodne, nebude to lahke a moze sa stat, ze ostane na vsetko sama a ze rodicia maju pravo jej nepomahat.

baby, uvedomujete si, ze ta jej mama ma svoj zivot a ma pravo odmietnut sa starat o vnuca a pomahat jej s nim?

a nie, nemusi to byt krkavcia matka ktora odvrhne svoje tehotne dievcatko, ako sa tu moze zdat... autorka temy kludne moze byt kvietok, s ktorym si jej mama uz poriadne uzila svoje a tehotenstvo je ta posledna vec, ta povestna posledna kvapka....

a ano, je krasne napisat ze dieta je dar bozi, ale - kde bude ten boh, ked nebude mat na chleba pre to dieta???

opica89
15. máj 2015

@kaktusik007 ten Boh je tu stale, len si to neuvedomujeme a malo verime... Ale to uz je ina tema.... Vies potrat nieje sranda... ci uz po telesnej alebo psychickej stranke. Vsetko sa da zvladnut a prekonat

peneloppe
15. máj 2015

Ja si myslim ze dieta v 17ke asi dar od Boha nie je, skor nestastna zhoda nahod ale vsetko sa moze premenit na stastne obdobie pokial sa s tym vsetci zmieria. 🙂

kaktusik007
15. máj 2015

@opica89 uplne s tebou suhlasim - potrat fakt nie je sranda. A osobne by som ho nevolila. Ale autorka temy sa musi rozhodnut sama - po zvazeni vsetkych A a aj B.

cdecedc
15. máj 2015

nikdy nerob to o čom nie si naozaj presvedčená!!!

ak si chceš to dieťa nechať a zvážila si všetky pre/proti, tak bojuj, nájdi si niekoho kto ti pomôže či už kamarátku, niekoho z rodiny, priateľových rodičov...proste choď za niekým v kom budeš mať oporu a ubráni ťa pred nátlakom rodičov/priateľa, musí stáť niekto pri tebe, lebo sama to nezvládneš... myslím, že si už v takom štádiu,že by si si neodpustila keby si šla na potrat a mama+priateľ si zjavne neuvedomujú, že s tým rozhodnutím budeš musieť žiť do konca života 😠
máš naozaj ťažkú situáciu a ja ti moc držím palce aby to celé dobre dopadlo... buď silná!

miska_veverkova
autor
15. máj 2015

@kaktusik007 niesom dievca co chodi po diskotekach a rano chodi domov..Nepotrebujem sa kazdy piatok opijat ako polka mojich rovesnikov..Ani neviete ako ma to mrzi ale ta laska k tomu malwmu uz je..Proste nechcem sa zdat niecoho za co si mozem ja a moj priatel..Chcem si niest nasledky a nechcem aby mi rodicia pomahali financne..Jedinnenco chcem je ich podpora a laska..Ano budem potrebovat aj peniaze ale nechcem aby sa starali len oni je to moje dieta..Len chcem kusok pomoci ja ckm pomoc od priatela a jeho rodina by nam pomohla.A ano mate aj pravdu....

peneloppe
15. máj 2015

@miska_veverkova
.
a priatel uz pracuje? ma prijem? ked vam rodicia z oboch stran na zaciatku trosku pomozu, dalo by sa to urcite zvladnut. priatel sa asi boji zodpovednosti, predsa len mat dieta, byt rodicom nie je sranda, nie je to o kocikovani, mojkani sa. Pribudne kopec novych starosti ale aj radosti samozrejme. 🙂

mircalla
15. máj 2015

@kaktusik007 Iste ma pravo - netvrdim, ze nema....Vidim, ze by si s tym odmietnutim nemala problem

maaaria3
15. máj 2015

@miska_veverkova chce to čas, ten máš, dieta rastie 9 mesiacov... všetci si zvyknú, tieto emocie sú preto, že sa ešte možeš rozhodnut a tak tlačia, prestanú, ked bude bruško rást a i možnost ist na potrat bude preč... vydrž, raz ti matka a priatel podakujú, že si vydržala.... dieta nepotrebuje takmer nič, samú ma prekvapilo, ako to ide, keď sa chce.. ja som žila z materskej a rodičovskej sama s dietatom, aj byt som zaplatia, dalo sa... a rodina to prehodnotí, neboj..... len ten čas to chce, teraz je všetko zle, bude lepšie...

mircalla
15. máj 2015

@kaktusik007 Okrem ineho som nikde nenapisala,ze ju posielas na potrat...len na zaraza tvoj chladny kalkul, co by si ZIADALA vyuctovat, to sa mi zda dost tvrde...ja to vidim, viac cez emocie...

kaktusik007
15. máj 2015

@miska_veverkova v tom pripade nie je o com a nepodlahni natlaku, ktory sa teraz na teba vali zo vsetkych stran.
@mircalla ja som nepovedala, ze by som ich odmietla.. ja som povedala, ze by som im to dala vyzrat - aby pocitili ze to nie je jednoduche. samozrejme najest by som im dala, a ak by som videla, ze sa spravaju zodpovedne, tak by som sa rozplyvala nad vnucatom a chodila kocikovat a venovala sa mu 🙂 ale vies.. kazda minca ma 2 strany a je proste dieta a dieta - zas si nemysli ze som hyena co vyhodi vlastne dieta na ulicu len preto, ze priatelku co ma 17 privedie do druheho stavu

kaktusik007
15. máj 2015

@mircalla si osamela matka s dietatom, ktorej chlap neplati vyzivne? asi nie... lebo ak by si bola, VIDELA by si to cez tie emocie menej...

mircalla
15. máj 2015

@kaktusik007 Ty ano? Nemusi byt osamela slobodna matka cely zivot....

bianca
15. máj 2015

@miska_veverkova nic horsie ako zabit ho spravit nemozes to mozes byt kludna.Ked uz teraz prcka tak lubis,neviem a ani si nechcem predstavit ako by ti bolo keby si pod tlakom okolia na potrat sla.Nech sa otec dietata k tomu postavi ako muz .Pre istotu popozeraj na nete ci sa v tvokom okoli nenachadza chranene byvanie pre mlade matky.Vsetko sa da ked sa chce a ty evidentne chces.

kaktusik007
15. máj 2015

@mircalla no nemusi, moze si najst este vacsieho tlka... 😉
a ano, ja som osamela matka s dvomi malymi detmi, s podlomenym zdravim na invalidnom dochodku ktorej ex na deti prispieva o 2 eura viac ako je zakonom stanovene minimalne vyzivne

alaguema
15. máj 2015

@miska_veverkova palec hore za tvoj postoj, ale jedna pripomienka - píšeš, že dieťatko váš vzťah s priateľom posilní. Možno áno, možno nie. Toto je ilúzia, ktorej verí dosť veľké percento žien. Ale žiaľ, vôbec to nie je pravidlo a bolo by dobré, aby si si toho bola vedomá. Dieťa je skúškou vzťahu, pretože spolu s ním do vzťahu vstupuje záväzok, ktorý si vyžaduje zodpovednosť a obete. Nič nie je ako predtým, je tu niekto, kto vyžaduje nie len lásku a starostlivosť, ale aj čas, energiu a samozrejme aj zabezpečenie. Priateľ nie je až taký mladý a všetko toto by už mal byť schopný zabezpečiť. Ale zrejme nechce. To je ale jeho problém. Ak sa ty rozhodneš dieťa si nechať, on bude musieť prevziať svoj diel zodpovednosti, ktorá mu prislúcha podľa zákona. Ale nikto ho nedonúti, aby sa choval ako otec a tvoj partner. Takže aj na taký variant sa priprav. Každopádne, bábätko má právo na život a všetko sa dá riešiť. Aj to, že by si prípadne ostala sama. Nezúfaj a hľadaj podporu v širšej rodine alebo u kamarátky. Ja som takto bola oporou jednej mojej kámoške, ktorá otehotnela v 17-tich a dnes má krásnu dospelú dcéru, ktorá dostala meno po mne 🙂

mmmj
15. máj 2015

babatko, novy maly clovek je viac ako dokoncena skola, ci vztah s frajerom.
Je to tazke, ale zvycajne je to tak, ze aj rodicia sa zmieria so situaciou a ked je uz babo na svete kazdy ho zboznuje. Nemusi sa tak stat aj s vasimi, ale vsetko sa da zvladnut ak chces. Ako pise @bianca, pohladaj v okoli kontakt na nejake centrum pre matky s detmi a skus sa s nimi poradit. Ak by islo len o peniaze, urcite sa najdu aj tu na konikovi mamky, co pomozu aspon oblecenim prip inymi vecami pre drobca.
Potrat nie je riesenie, to nie je len tak, ze dam si dieta prec a hocikedy si urobim nove. Okrem dusevneho trapenia so sebou nesie zdravotne rizika. To nech si uvedomia aj rodicia.
Drzim Ti palce, si v tazkej situacii.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre