Práca v chemickom labáku počas tehotenstva

candies
27. feb 2017

Ahojte. riesim dilemu :-/ mam pred sebou posledne 3 mesiace skoly a zistila som ze cakame babo.to by ani nebol problem ale chodim na chemicku skolu, kde je zakazane ist do labaku tehotnym, je to vsak viac menej preto aby skola bola chranena. V labaku nie som kazdy den, a nepracujeme s velmi nebezpecnymi latkami, sem tam nejake to rozpustadlo alebo kyselina, aj to vzdy v digestore. Je tu niektora z vas chemicka pripadne sa vyzna a vedela by mi trosku poradit, ze ci je velke riziko ze sa mi nieco stane alebo babatku? do labaku pojdem mozno este nejakych dajme tomu 15-20krat na par hodin. dakujem

candies
autor
28. feb 2017

@pieksamaki snazim sa byt zodpovedna len som sa chcela poradit s niekym kto ma podobnu skusenost predtym ako to oznamim v skole kedze viem ze automaticky budem mat zakazany pristup..a je mi to trapne naozaj, otravovala som tolko ludi, vybehala som si aj nemozne.beriem dietatko ako dar zazrak a obrovske zehnanie, pretoze mam choru stitnu zlazu, necakali sme to, v juni ideme mat svadbu, mysleli sme za sa nam po svadbe podari nejako ..ale clovek mieni pan boh meni

martina9999
28. feb 2017

no a nemozes skusit aby ti uznali napriklad nejaku letnu staz brigadu co si robila akoze v nejakom labaku, namiesto tych zapoctov, plus oznamis ze si samozrejme tehu a ze toto je este jedno riesenie
nejaku staz na slovensku akoze🙂 a niekde splasis mozno niekoho kto ti to ostempluje. akoze si si sspomenula ze si robila tu dlhu letnu brigadu teraz, ze je to este riesenie ze ti ju uznaju 🙂

candies
autor
28. feb 2017

@martina9999 pochybujem mojko... u nas nedovolia ani letnu prax robit inde ako na nasom ustave..je to tam psycho

minuskad
28. feb 2017

@candies inac, clovek mieni a pan boh meni 🙂 ja som si labaky poriesila, ale aj tak neskor skoncila na rizikovom v nemocnici, tiez pred mgr, cize skolu som nemohla tak ci tak dokoncit. a ostala som tam aj do predcasneho porodu.

pieksamaki
28. feb 2017

@candies teší ma,že sa na to pozeráš aj Z pohľadu Pána Boha. poraď sa S druhou prispievateľ kou amisou akou formou A ako to oznámiť škole atď, tomu sa ja už nerozumiem. A aj keby tI nevyšli V ústrety, vždy sa nájde riešenie......mas Idealny vek na tehotenstvo,preto netreba ísť medzi chemikálie, dosť ich papamé V potravinách atď.

candies
autor
28. feb 2017

@minuskad ved ja sa toho bojim clekovo aj tych statnic v 4 mesiaci cca budem...tolko stresu...

candies
autor
28. feb 2017

@pieksamaki vsak to...a v prostredi co vsekto sa nachadza... ja som statsna ze sa nam podarilo splodit zivot naozaj uprimne, v mojom pripade kedze mam brutalne dlhe a nepravidelne cykly cca 50-75dni, neikedy su aj anovulacne, PCOs, hypotyreozu ... je to naozaj zazrak! bez potreby nejakych extra liekov otehotniet....minuly rok s tym sdcom mi zistili vrodenu vadu srdcovu, defekt septa, keby mi to nezoperuju a nezistia, a teraz som tehu, porod neprezijem, kedze pravu komoru som mala uz dost zvacsenu...asi sa vsetko pre nieco deje ....

pieksamaki
28. feb 2017

O to pevnejšie bude materinske puto 🙂, tak sa tešte,čítajte si,spoznavajte rôzne štádia vyvíja cloviecika A zvládnete aj ostatne. skus aj štátnice zvládnuť V pokoji....S odovzdaním....
držím palce.

martina9999
28. feb 2017

@candies ja som studovala na CVUT, jaderku dokonca a tak viem ze vsetko sa da. tvoj stav je vynimocny takze nehovorim ze kazdemu by uznali co to. zavisi aj ale ake mas vysledky studijne a tak. ja som mala raz v lete dohodnutu zahranicnu staz na vlastnu iniciativu a vopchali mi tam dvojtyzdnovy zapocet lebo inokedy nenasli labak volny...a vyriesila som to, sla som na tu vysnenu zahranicnu staz a zapocet mi uznali za ine, ako tak ekvivalentne.

veronkam88
28. feb 2017

@candies
Mne našťastie vyšli v ústrety a po Ing štátniciach ma prehovárali aby som išla na PhD. 😅

jt15
28. feb 2017

@candies Ahoj, ja som sice uz na PhD., ale posledny rok...tiež som tehotná- tym padom praca v labaku padla...a ako už ti pisali, je to tvoja povinnost oznamit...ja som teda neriskovala aj ked su tam nejake limity, pokial som mohla ist do laboratoria (trosku ine predpisy pre phd studentov)...V mojom prípade, som sa dohodla so skolitelom...zatial som nemusela prerusit, pracujem z domu, mimo labakov a ostatne dokoncim ked uz budem moct. Skus to poriesit najprv s tvojim veducim a mozno pridete na nejake riesenie....

candies
autor
28. feb 2017

@jt15 uvidim ci n gyn potvrdia sonom tehu, a pojdem za veducim, on je velmi dobry clovek len kazdy tyzden mam iny problem..si o mne pomysli ze nie osm normalna naozaj... :/

cervenaruza123
28. feb 2017

@candies V labaku nemusis ty priamo robit s nebezpecnymi chemikaliami, staci ze niekto pred tebou s nimi robil alebo su tam uskladnene. Urcite by som zdravie dietatka neriskovala. Bud by som sa porozpravala doverne s nejakym ucitelom, ze aka je situacia a ze ci podla neho je nejake riziko alebo by som radsej prerusila studium. My sme tiez boli v labaku a nerobili sme dokopy s nicim nebezpecnym, ale obcas robili ini studenti vedla nas nieco na diplomovku, nevedeli sme presne s cim. Obcas tam ostali chemikalie a aj zapach z predosleho cvika. Obcas niekto skusal somariny alebo nieco buchlo. Nikdy nevies co tam moze byt. Naozaj by som do labaku sla len s tym, ze by mi potvrdil vyucujuci, ze tam prave teraz nie je nic ani v blizkej dobe nebolo, co by mohlo negativne ovplyvnit tehotenstvo.

candies
autor
28. feb 2017

@cervenaruza123 uz som sa rozhodla, ze ak sa tehu potvrdi na 100% tak to v skoel oznamim...hanba nehanba, rokov mam dost a musim si urcit priority..a to momentalne dokoncena skola nie je .... roozmyslam ze ak mi neumoznia nejako dorobit zapocty z labakov, prerusim a dokoncim to o rok.aj tak by som s mimi chcela byt doma aspon pol roka...to by vychadzalo do maja buduceho roku.jedny labaky mam uz skoro hotove to byy mi dali zapocet, a dalsie by som dokoncila potom aj s diplomovkou. nastastie mam maminu, ktora by sa tie dva tri dni do tyzdna postarala o baby kym by som bola v prahe.a nestratim vlastne skoro ziadny cas, en si tak neuzijem babatko ako by som chcela

adria88
28. feb 2017

@candies ahoj, ja som chodila na chemickú školu, mne napríklad dr., keď som otehotnela vypísala ospravedlnenie z labákov... a to som mala 2 mesiace pred maturitou, našťastie labáky nebol môj maturitný predmet...

jafnka
28. feb 2017

kamoška ostala tehu a do labáku nesmie, tak sa dohodli, že teóriu ju vyskúšajú a protokoly odovzdá aj tak. ale myslím, že veľmi záleží od vyučujúceho ako sa dá dohodnúť

candies
autor
28. feb 2017

ja sa bojim ze ked mi vysli v ustrety uz raz kvoli operacii, tak teraz im to uz pride fakt na hlavu z mojej strany ...

jafnka
28. feb 2017

no a nikto nevie čo všetko sa môže prihodiť, tebe sa prihodilo chvalabohu niečo také pekné ako je dať nový život. netreba sa hanbiť a ísť povedať, že ako sa veci majú. lebo ak to zatajíš tak zákon schválnosti zafunguje a potom už bude neskoro
a keď už zjavne končíš tak si myslím, že keď tam fyzicky nebudeš v tom labáku tak sa nič nestane pokiaľ to teoreticky budeš vedieť, ale ozaj je to na dohode s vyučujúcim

candies
autor
28. feb 2017

@jafnka uvidime skusim sa porozpravat najskor s veducim, a potom pojdem za ostatnymi....no uz nech si myslia co chcu.niekto to flaka, ja som sa snazila zo vsetkych sil urobit skusky, v lete minuly rok som mala v ISP napisanu jednu urobila som vsetky a teraz v zime 8 skusok aj tie z minuleho roka zo zimy co som uz nestihla kvoli operacii pplus vsetky z tejto zimy...vidia ze sa snazim...

lenka2589
28. feb 2017

Ahoj. ja som tiež otehotnela počas studia (chemia), okamzite som musela prestat chodit do labaku a prerusit studium.

candies
autor
28. feb 2017

@lenka2589 a potebovala si tam byt nejako vela pravidelne? mne sa jednao par hodin...

lenka2589
28. feb 2017

nie,len si dokoncit experiment k diplomke. teraz je novy zakon a do labaku nemozes chodit kym babatko nema aspon 1 rok.

candies
autor
28. feb 2017

@lenka2589 :D no vyborne.... cize tu skolu nedokoncim nikdy tym padom asi

pallacinka
28. feb 2017

Ja robim molekularnu biologiu v zahranici, a u nas sa bezne pracuje az do cca. mesiaca pred porodom. Su iste chemikalie, s ktorymi by sme pracovat nemali, a s inymi zasa pracujeme vo "fume hood" (neviem ako sa to povie po slovensky). Ja mam za sebou 2 taketo odpracovane tehotenstva, kolegyne tiez a neviem o pripade, ze by to babatko ohrozilo. Neviem ale, aka je legislativa na Slovensku, tu je to velmi benevolentne.

lenka2589
28. feb 2017

@candies ale dokoncis 🙂 ja som to spravila tak, ze som si porobila vsetky predmety ,teda okrem labaku. teraz mam rok pauzu, zatial napisem diplomku a budem a ucit na statnice a od januara zacnem chodit do labaku . skus sa nejak dohodnut s veducim , mne velmi pomohol 🙂

candies
autor
28. feb 2017

@lenka2589 ja uz mam namerane velmi vela mozno by to aj stacilo na diplomku .... a ostatok verim ze by sa dal poriesit nejako

pallacinka
28. feb 2017

@candies Cisto teoreticky, ak si si ista, ze je to tam bezpecne a zostavaju ti len tri mesiace, musis to nahlasit? Kolkokrat sa stane, ze zena zisti, ze je tehotna az neskor. U nas oznamujeme az po 1. trimestri tehotenstvo.

lenka2589
28. feb 2017

podla mna sa bude dat dohodnut . popytaj sa a uvidis 🙂 ak sa mozes spytat, kam chodis do skoly?

candies
autor
28. feb 2017

@lenka2589 do prahy, vscht ... prosim ta a ty kym si bola doma dostavala si aj nejake scialne stupendium?

candies
autor
28. feb 2017

@pallacinka ved je to na mne vies ako sa ja rozhodnem...nikto ci nema co vsimnut, brusko mam vacsie stale kedze nie som ako modelka :D ... a do 3 mesiaca ani nenarastie... ide len o moj vnutorny pocit

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre