Som tehotná - neplánovane a bez radosti

rachelgreen
24. apr 2012

Ahoj,
Som v krachujucom vztahu, kde kriza trva uz rok. Nie je to stratene, ale vela citov z nas vyprchalo. Dozvedela, som sa, ze som tehotna, spavali sme spolu zriedkakedy, raz za 3 mesiace. A ono to najust vyslo. Len minuly rok som ukoncila studium, v praci som ani nie polrok. Je mi z toho na dusi, aj fyzicky velmi tazko. Neviem sa s tym vyrovat. Som zufala, smutna, bezradna. Neviem, ci doprava, alebo dolava, Nespim, rozmyslam, ako sa rozhodnut spravne. Je to pre mna neskutocny sok, vzala som si dovolenku a uvazujem, ze sa pojdem poradit s mojou maminou, ale zatial by ma mozno potesili reakcie vas, ci ste si niektora niecim podobnym presli a ako sa teraz mate.

macamac
9. máj 2012

@alice107 prečo si myslíš,že je len "póza", ak ženy tvrdia,že sú šťastné,že si nechali dieťa? ako môže niekto toto tvrdiť o niekom? vieš,že naozaj osobne poznám šťastné ženy, čo po úvahe o potrate sú šťastné,že to dieťa prijali?

toto fakt nechápem 😒

to potom môžeš napísať,že je póza aj to, že potrat niekto neľutuje, že sa neprizná,ako ho zožiera svedomie, má depky, počíta, koľko by teraz malo rokov,....

ja si to nedovolím tvrdiť o nikom.

každý má priority inde, svedomie inak "spravené", postoje tiež,....

takže asi tak 😉

alice107
9. máj 2012

@macamac citaj co je skutocne napisane v kontexte. 😉 zakladatelka sama napisla,ze do ip jej pisu zeny co nie su v skutocnosti stastne ze si dieta nechali. nedokazu situaciu zvladnut.ale na fore to nenapisu.a ver mi,ze z mojej praxe poznam x zien v takej situaciiked si dieta nechali pod tlakom rodiny alebo inych okolnosti a necheli ho.nemali na to podmienky.neboli zrele na materstvo. ci boli nezrele spoznat realitu zivota.a potom precitli a zkonstatovali,ze im dieta´´znicilo zivot´´.nezele a nezodpovedne otehotneli a nedokazali ustat situaciu zodpovednosti v tazkych podmienkach.
takze ja tvrdim nieco,s cim mam aj prakticke skusenosti.
zeny,co su labilnejsie a nedokazu niest nasledky svojho konania maju depky.zerie ich svedomie.to ano.ale su aj zeny,co si svoju nezodpovednost uvedomili a su vyrovnane s tym,ako sa rozhodli.poznam jeden aj druhy druh zien.
ako si napisla.kazdy ma ine priority .svedomie a postoje.a take su potom aj jeho ciny v zivote.

liave
9. máj 2012

@alice107 mas pravdu nevieme ake su pomery z toho co napisala bolo toho malo,no z jej prispevku si nemyslim ze by nemohla byt stastna a to ako sa postavil k situacii otec taktiez nebieme ...ked pisala zdalo sa ze je este na zaciatku tehotenstva a tak si myslim ze cas na to aby otecko dokazal ako sa k situacii postavi mal este h=chvilu cas,ale ani k tomu s anevyjadrila okrem toho ze napisala ze on sa tesi...neviem sice kde som pisako pisala ze mnohe zeny navonok prezentuju,ake su stastne,ked si dieta nechali.ale to je len poza.vynervovana,nestastna a nezrela matka alebo aj otec je pre dieta pohromoual nejak sa stracam 😒
ja hovorim len sama za seba su rozne situacie v zivote cloveka ktore sa daju zvladnut a ta autoprkina mi nepride ako katastrofa ...bola som aj v horsej a zijem a dovolim si tvrdit ze som stastna i ked obcas to skripe vo vsetkych sferach,ale kde nie vsak ano...no kazdopadne jasne ze to je na nej a od sameho zaciatku tvrdim ze ako kolvek sa rozhodne nemala by lutovat ,lebo v danom momente je to rozhodnutie najlepsie riesenie ake je...minulost z,menit nemozeme ,no v pritomnosti s amozeme spravat tak aby sme mali lepsiu buducnost 😉 takze tolko z mojej strany...ja som jednoznacne za to aby dieta dostalo sancu...
a co s atyka adopcie,nemyslim si ze to je zrovna najrozumnejsie riesenie...ja zase v tomto velmi neskacem radostou 😒 kolko deckych domovou je preplnenych detickami cakajucich na lasku?ano dostali sancu na zivot alebo mozno uz mamicka velmi nedostala prilezitost urobit ine rozhodnutie(vdaka bohu ze nie kontajner s igelitkou ☹ ) ale to su uz take polemizujuce debaty toto... 😒 a nas sa v podstate ani netykaju uz...

ja dufam ze nech sa autorka uz rozhodla akoolvek ze bud ev zivote stastna...
len pre zaujimavost:mam kolegynu ktora sa mi raz priznala ze bola na zakroku...po tom ako ju manzel zbil a ona s apo dllllhej dobe pozviechala a rozhodla sa muza opustit zistila ze je tehotna...samozrejme sla na zakrok..sama s 8 mesacnym miminkom zbita a znicena odisla od muza cakajuc babtko ...no bilanica nie najvhodnejsia a to nejdem hovorit o tom ako sa tato krajina o singel mamicky stara...no ona sa rozhodla ze bude rada ak zvloadne to jedno uz na svete...jej syn/dcera by dnes mal/a 23 rokov...a ona priznala so slzami v ociach ze v datum interupcie pravidelne uz 23 rokov pali sviecku ...nosi tehotensky test so sebou a jej je https://www.modrykonik.sk/forum/o-tehotenstve/som-tehotna-neplanovane-a-bez-radosti/ ze sa nemohla rozhodnut inak...no i po tolkych rokoch priznava ze by sa pri druhej volbe nerozhodla inak...takze aj o tom to moze byt...kazdy sme iny a aj situacie v zivote su ine...ja som mala na vyber a vybrala som si,bohuzial moja dcera zomrela malinka ...no ak by som mala opet volit medzi prerusenim tehotenstva lebo by mohlo babatko zomriet rovnako ako moja prva dcera...nikdy by som si ho nedala vziat ako som pisala uz v predoslich prispevkoch...ma pravo na dostojny zivot i dostojnu smrt hodnu "milovaneho" cloveka...ako si sama pisala videla si zakrok,a mozno priznas ze to teda velmi dostojne nieje ...

maria200981
9. máj 2012

aj moj nazor je ze je to kazdeho osobna vec....bohuzial sa dieta nedokaze branit, a osud nenarodeneneho dietata je v matkinych rukach.....Ak maju na to mamky svedomie nic sa asi neda robit a do duse im nejako prehovarat...

alice107
9. máj 2012

@liave ja v zivote davam prednost zodpovednosti .a som pragmaticka.ale ver mi,ze mnohe zo ziena aj keby videli tie interupcie podstupili by ich.tu nejde o dostojnost v prvom rade.ale o zdravie a zivot.aj tej zeny. a tej predovsetkym
je mi luto,ze tvoja dcerka zomrela.nemoze byt nic krutejsie,ako ked rodic strati dieta.
tak ako si sa ty rozhodla,sa ma pravo rozhodnut aj ona.
len na okraj tych adopcii.dieta co je adoptovane ma v drvivej väcsine velke stastie.jeho ´´matka´´ sa nema pravo nazyvat matkou.ta biologicka.ked dieta odlozila/jedno pre aku pricinu/ nema pravo sa nazyvat matkou.
pripad tvojej kolegyne je zial casty. poznam to z praxe.nezopdovednost a nezrelost ako vysita. ale na zaklade uz zivcotnych omylov aj ona poznala po pude sebazachovy,ze znovu by konala rovnako s tou interupciou.to jej prve dieta teda podmienky nemalo dobre.to je jasne. tak nepriviedla este jedno dieta do podobnej situacie.mozeme polemizovat o tom,ze sa ho mala ci nemla vzdat.ona asi bola bz tych zien,co nevedela ustat sama situaciu a dobre sa postarat o dve deti.tak zvolila interupciu.ak bola taka nezodpovedna ze s nasilnikom plodila deti priam retazovo tak by ani skusenost,ze vidi interupciu robit nic na jej nezodpovednom sposobe myslenia zrejme nezmenila.to,ze pali sviecku je znakom,ze nie je schopna prijat zivotnu realitu a zit podla nej.to co napisem je asi tvrde.ale pravdive.radsej mala uvazovat skym deti plodi.
poznam aj pripady,ked takato zena bola znasilnena opitym manzelom.tiez ju bil.a ona s nim zostavala.no a jedneho dna ju znasilnil a otehotnela.nesla na interupciu.dieeta sa narodilo.ale ona nezvadala situaciu s dvoma detmi.tie nemali pekne detstvo.aj ked ich svojim sposobom lubila.ale nebola schopna sa o ne starat.po materialnej aj emocnej stranke.stale na ne kricala,bola nevyrovnana.
takze ani u zakladatelky neviem,ako to bolo s jej zivotom a podmienkami.len to,ze konala nezodpovedne pri otehotneni.
aj keby volila cestu interupcie ,tak je to jej volba.
ty si vzala na seba rozhodnutie s tazkymi podmienkami bojovat.a zvratit ich. ak sa ti to podarilo,je to super.ona si mozno mysli,ze to nedokaze .ty si myslis,ze interupciou by zomrelo babetko.nie bol odstraneny plod.mozno ona to berie inak.neviem to.neodsudzujme .ponechajme jej zakladne ludske pravo na vlastne rozhodnutie na nu.
kazdy ma pravo v ramci zakona vybrat si definiciu a cestu co mu vyhovuje.

eli74
9. máj 2012

@alice107 Konecne este niekto napisal. : .pre buduce dieta by bola najlepsou cestou adopcia .tam moze dieta najist to,co mu biologicki rodicia nemozu poskytnut.

Mozes vysvetlit preco je to zlozité, v com sú problémy? Tazké je to len u nás alebo vsade vo svete?
Nebolo by lepším a ľudskejším riešením zjednodušiť proces adopcie? Zmenit nejaké zákony ci nariadenia. Ja sa v tomto nevyznám, neriešila som to. Ale pocitujem akúsi nespravodlivost voci matkám oproti otcom , ktoré riešia nechcené tehotenstvo a zostanú v probléme samy. Ci uz sa rozhodnu stat sa slobodnými matkami- uz ich okolie posudzuje, ci sa trápia dalej v tých nevhodných vztahoch-rodinách s detmi, ci bez nich, majú vycitky ci iné zdr.problémy z potratu... proste zeny tahaju za kratsí koniec, nech sa rozhodnu akokolvek. Muz- otec z toho vycuva, nikto nemusi vediet, ze volakedy niekoho splodil, ak nechce tak ani vyzivne nezaplati, nestará sa a nikto ho neposudzuje: aha slobodny otec.
Vrátim sa k mojej otázke: Ako by sa dalo viac pomôct tehotným ženám, aby nemuseli vyberať medzi životom a smrťou, ale aby mali aj inú možnosť - napr. adopciu? Preco je interrupcia lahsia ako adopcia? Ked adopcia je urcite mensie zlo.

macamac
9. máj 2012

@eli74 ale veď dnes majú pomoc 😉
anonymný pôrod, hniezda záchrany,..
by si sa čudovala-ale na novorodencov /lebo tých chce každý,menej už odrastené deti/ je poradovník,kde sa čaká roky 😒

alice107
9. máj 2012

@eli74 adopcia je proces. zlozity. teda aspon v eu legislative.co sa tyka adoptivnych rodicov.u zeny ,co sa rozhodne dieta ´´pravne uvolnit´´ je to ine.ale z praktickeho hladiska je to pre zenu niekedy problem.a pre vela zien je problem donosit dieta.maju rodinne väzby.pracu.niekedy nechcu,aby niekto vedel o tehotenstve.alebo studuju ci su dokonca mladistve.pre mnohe je problem to dieta donosit.chapes?ani nie tak ten akt vzdania sa dietata po porode.ale ten cas do porodu.
nemas pravdu,ze pre muzov neplatia povinosti otcovstva.len vzhladom na fyziologicku danost zeny ta je tehotna.nie muz. to je proste realita .a ta sa musi prijat taka,aka je.ale muz ma takisto pravne povinosti k dietatu ako matka.ak nie je moralne schopny to riesit sam od seba,tak zakon ho moze prinutit.zena nemusi v tom zostat sama.ale musi si vediet svoje prava pre dieta uplatnit.a musi pocitat s tym,ze svoj diel zodpovednosti ako rodic musi niest.musi si byt vedoma ze je to ona,co bude tehotna.ak chce.ak chce to dieta donosit a nechat si.v takom pripade musi vziat na seba zodpovednost za cast zaväzku.a je len na nej ,akeho otca si pre svoje dieta vyberie. neglorifikujeme zeny len ako nejake obete.pri splodeni nesie ona rovnaku zodpovednost ako ten muz./ak nejde o znasilnenie/.

liave
9. máj 2012

@alice107 neviem v akej oblasti pracujes ,ale tvoja pragmatickost dost vela vychadza asi aj z tvojej prace,odosobnene prijmanie zakonov ci lekarskeho hladiska...vo vela veciach co hovoris su pravdy,a nejde o krutost podania skor ide o to ze zena ktora "plodi" retazovo deti s nasilnikom...v tomto s tebou nemozem suhlasit pretoze tie zeny to robia dobrovolne nedobropvolne...som dieta bohuzial takehoto omylu a bohuzial i ked som davno pochopila ze vychodisko vzdy je,ked sa nad tym zamyslim az take jednoduche to veru nieje...ale to by sme sa tu tocili dokola a rozoberali veci ktore su aj tak irelevantne...
v predoslich prispevkoch prispievala aj babulka ktora zazila dost tvrdy zivot a aj vdaka tomu ze sa jej matka rozhodla ako sa rozhodla,zas neda sa na vsetko pozerat iba statisticky,ja osobne si myslim ze ludia ktoy bohuzial nemali stastie na "idilicku" rodinu a mali tazsie dectvo sa stavaju zvacsa dobrymi ludmi,a snazia sa urobit presny opak toho ako zili ich rodicia a oni ako deti...zvacsa to ako prezili dectvo ich zocelilo a ako sa hovori kedze nezabilo tak urciote posilnilo...ale toto uz je trosku dost mimo temy 😉 len mi neda nereagivat ,pretoze zeny ktore ziju s nasilnikom su zvacsa najprv obetou jeho ap otom vlastnou 😒 stratia vlastnu vieru v seba same a usudok kedy je cas aj sila odist...ja si vsak nemyslim ze autorka mala podobny probelm pretoze taketo zeny zvacsa pomoc nevyhladavaju a uz vobec nie na internete...kazdopadne a zas sa budem opakovat ...autorke som radila neist na interupciu no co vsak urobila a ako je vyhradne a jedine jej vec...

kazdopadne cely svet spasit nemozeme
PS:a este som chcela povedat...ak ide clovek poziadat o radu na forum o detickach a tehotenstve musi ratat nie len s tym ze dostane radu,ale pridu aj negativne orientovane prispevky...

alice107
9. máj 2012

@liave ja som pravnicka.teda moje posobenie je v oblasti prava.najmä rodinneho. a stretavam sa aj so zenami tyranymi. v ramci charitativnej pomoci.a je mi luto ich deti.ale tie zeny su dospele.same si vybrali toho muza.a ver mi,ze nasilnicke chovanie sa neprejavi zo dna na den.takze ak s takym muzom zalozia rodinu su spoluzodpovedne.a este viac su zodpovedne za to,ze ked uz chybu urobili zostavaju s nim.kazda zena si musi uvedomit ze je zodpovedna za svoje dieta.aku budnost mu pripravi .ake podmienky pre stastne detstvo.
take zeny casto hladaju vyhovorky preco sa nieco nedalo urobit.dalo sa.su domovy pre tyrane zeny a zeny v nudzi.su sudy.su centra bezplatnej pravnej pomoci. takze obet tu nie je len ta zena.ale predovsetkym jej deti.aj jej vinou.tie deti by bolo niekedy treba chranit nielen pred nezodpovednymi otcami .ale aj pred nezodpovednymi matkami.co svojou nezodpovednostou a pasivitou zapricinili ich zle detstvo.ved prave.nie kazde dieta ma stastne detstvo.a to vinou rodicov.aj matky.ja co som zazila nadherne,stastne detstvo by som ho dopriala kazdemu dietatu. ano vela deti co zazili nestastne detstvo alebo mali tvrde podmienky chce pravy opak.o to nejde.ide o to,ze nebyt aj nezodpovednosti matky mohli sa vyhnut tejto zlej skusenosti.zla skusenost nezoceluje. zla skusenost nechava rany . a len silna osbnost sa vie s tym vysporiadat.ale toto je zlozita problematika suhlasim,ze vlastne tiez trosku od temy. 😉mohli by sme o tom dbetovat este dlho.
kazda zena by mala vediet ci je schopna sa o dieta postarat.a to aj sama.ak by bolo treba./pri umrti partnera alebo inej okolnosti/.a potom ho mat.neospravedlnuje ju nic ak kona nezodpovedne a plodi deti bez uvazenia situacie.
ako si napisla.nemozeme spasit cely svet.a hlavne niekoho,kto si pomoct ani nechce dat.
a mas pravdu aj v tej tvojej poslednej vete. 😉len dodam,ze verejne forum je hlavne o prezentacii nazorov.nie pomoci ktoru mozno brat ako oficialnu.tu treba hladat v realnom prostredi.tu mozno ponuknut len nazor,navod.
krasnu dobru noc. 😉

inkinka
10. máj 2012

@alice107 úplne s tým súhlasím, že žena, ktorá nerieši domáce násilie, poškodzuje svoje deti. Žiaľ, sú aj ženy silne nábožensky založené, ktoré berú "v dobrom aj zlom" úplne doslova zatvárajúc oči pred tým, že dodržiavajúc jedno prikázanie porušujú iné a páchajú oveľa väčšie zlo na nevinných deťoch. Spomínam si na mediálne známy prípad spred pár rokov, keď roky týranú rodinu od tyrana "oslobodil" dospievajúci syn, ktorý tyrana zabil. To už naozaj nie je o "čo ťa nezabije, to ťa posilní" , ale tragédia, na ktorej silne participovala matka.

liave
10. máj 2012

@alice107 ja len dodam ze v dobe v ktorej zijeme je naozaj noznosti neurekom.ako antikoncepcia tak socialna i pravna pomoc takym matkam ktore v minulosti boli viac menej nutene zit s nasilnikom.boli take co mali stastie.nazivam to stastim pretoze v minulosti ak nepomohla rodina stat sa o to nezaujimal a zakostrazcovia boli zvacsa prave ti nasilnici.ale toto je uz naozaj z cesty.myslim a teda asi sa aj zhodnrme v tom ze ak autorka neplanovala rodinu mala sa chranit.ak tak neurobila je teda rozhodnutie ako vezme riesenia na svoju hlavu,no s vedomim ze bude niest nasledky ktore z toho vyplynu.
Stale si vsak myslim ze clovek je tak stastny ako sa stastnym urobi a tak i svoje okolie 😅

liave
10. máj 2012

Ps:v case ked som zacala sexualne zit som este chodila na strednu ale vedela som ze sa musim chranit,najprv kondomy a potom ked som zistila ze mam trvalejsi vztah poprosila som partnera aby mi prispieval polovicu na HAK 🙂 a on bol tak ochotny ze platil plnu sunu a ze to nebolo malo 700 sk ;) ale to je uz uplne od temy...chapeme sa vsak ;)

igiana
16. máj 2012

http://www.zachranmezivoty.sk/o-projekte/

Telefónna linka pomoci: 0800 12 00 24
Pomoc ženám v núdzi a týraným ženám s deťmi.
Bezplatne sa dovoláte 24 hodín denne z pevnej linky kdekoľvek na území SR.

vikusik
9. nov 2012

@rachelgreen ako je to stebou dlho som nebola na tvojej diskuzji ako si sa rozhodla ja som ti pisala hned zo zaciatku 😀

borkavan
18. nov 2012

@vikusik ty koško, práve 9. novembra (min. týždeň) som prišla o nenarodené babatko, nebilo mu srdiečko ☹ a v tom čase 15:47 som práve plakala po kyrete, pamatam si to presne, lebo som sa pozrela na hodinky, ked som sa prebrala. ☹ By som aj ja rada vedela, ako sa rozhodla ta dievčina. tiež som mala byť slobodna matka, lebo priateľ ma týžden predtým, ako som zistila, že som tehu nechal. ale vôbec mi to nevadilo.

vikusik
19. nov 2012

@borkavan to je mi strašne ľuto ☹ ,držim ti palce nech sa ti v živote už len a len dary moja o nej neviem nič nakolko nereagovala na moju otazku ale dufam že sa rozhadla podľa svojho srdiečka 😉 ešte raz ti prajem všetko dobre 😀

lusika02
19. nov 2012

Ahoj, ja len tolko, to babo nevie v akej si situacii a na svet sa nepytalo....mam vo svojom okoli zeny co sa rozhodli pre potrat a ani po 8,13,24 rokoch sa cez to nevedia preniest strasne sa trpia vycitkami....Najsmutnejsie pre ne je to ze uz viac nemohli mat dietatko, hrozne sa trapia neviem im pomoct....je tazke s tym zit do smrti 😒 Vztahy sa utrasu, dietatko vyrastie a bude ti oporou, stastim a povzbudenim...iste nebudu len krasne chvile, ale je tam vacsia nadej pre pokojnejsi zivot, ako by si babenko dala zabit...sama som prisla o babatko sice nedobrovolne a 3 dni po porode, ale trvalo mi 2 roky kym som sa z toho dokazala ako tak spametat...myslim na teba, neboj to prejde bude dobre...

depi
19. nov 2012

Ja by som kazde zene a dievcine odporucila pozret je na youtube video s dabingom sice starsieho vydania ale je o potrate....ultarzvukom nasnimali dieta pocas vykonania kyretu....hrozneeee...po tomto videu chapem preco by sa mali zrusit potraty..aj ked su situacie kedy neni inej moznosti

borkavan
3. dec 2012

@rachelgreen ahoj, no ako to dopadlo s tebou ankoniec???

nasta197
3. dec 2012

dufam že vas dietatko scelí 🙂 držím palce a dieťatko za nic nemože skuste si to dať doporiadku vy dospelý dufam že to bude šťastný koniec... 🙂

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre