Sono prsníkov v tehotenstve

spynkaa
25. jan 2013

Ahojte, momentálne som v 6.tt a mala som ísť na sono prsníkov asi za mesiac. Medzitým som zistila, že som tehotná a gynekologička mi povedala, že ma nepošle na vyštrenie, kedže moje prsia sa menia. Ževraj ma pošle až keď prestanem kojiť, ale to predsa može byť až za 3 roky. Toto vyšetrenie mám predsa absolvovať každý rok, kedže som mala nález resp. cystu, ktorá sa má pravidelne sledovať. Máte niekto skúsenti alebo užitočné rady?

adka22
25. jan 2013

Ja som bola na sone v 12tt minuly rok a aj som im dopredu povedala ze som tehu ale ta dr co robila sono ze na to co ona chce odsledovat to nema vplyv takto na zaciatku.

monika2712
25. jan 2013

@spynkaa aj ja som bola na sone v tehotenstve, kedze chodim kazdych 6m, ale tiez znova az ked dokojim. ono tie nalezy v tehu mozu byt zmatocne, kedze sa menia mliecne zlazy atd, mne v tehu nasiel prvy krat malicku cystu ale vraj po kojeni uz tam vobec nemusi byt.

zuzulica
25. jan 2013

@spynkaa ja tiež chodím na sono prsníkov pravidelne kvôli hrčke a kedže sme bábo plánovali, tak som sa na minulej kontrole pýtala, či keď budem tehotná mám chodiť a doktor povedal, že sa mám prísť ukázať aj tak.

minnie30
25. jan 2013

ja som bola objedaná na sono, medzitým som otehotnela a gynekológ povedal, že to mám zrušiť, volala som a sono a povedali mi, že to nevadí, že mám prísť

spynkaa
autor
25. jan 2013

Ďakujem Babulky, skúsim sa jej nabudúce ešte nato opýtať a dúfam, že ma nakoniec pošle a nebude ma stresovať 🙂

katkaseiner
25. jan 2013

ja som zial nedostala termin hned, medzitym som bola aj tehu a aj som porodila a volala som tam ci mam ist ked kojim... povedali, ze ano...
Potrebovali vediet ze kojim, ale mohla som ist... ale ci ist v tehu, to fakt neviem

alikaa
25. jan 2013

@spynkaa Prsia sa v tehotenstve priblizne v druhom trimestri zacinaju nalievat mliekom a preto na sone nic nie je vidiet a pokial budes kojit, tak tiez nic nebude vidiet, preto ti povdali, ze mas prist az ked dokojis. Ale co viem, tak v prvom trimestri sa sa este robit sono, tak sa skus popytat este inde.

mami.sk
25. jan 2013

Chodievam na sono prsníkov raz za 6 mesiacov už asi 6 rokov kvôli cystám a v tehotenstve som bola len 1 x v 18 tt a potom až po skončení kojenia keď mala dcérka 2 roky 😉

zuzau2
25. jan 2013

ahoj, já byla také přibližně v 6 tt a ultrazvuk mi udělala bez problémů...

spynkaa
autor
28. jan 2013

@alikaa Popýtať inde? Všade chcú odporúčanie od mojej gynekologičky, aj keď mám nález z min. roku, kde mám kontrolu 1x ročne, príp. podľa potreby. Už som to hľadala na nette. Jedine v súkromnej klinike a tam sa pohybuje cena nad 30 €.

alikaa
28. jan 2013

@spynkaa Tak to mas potom tazke, jedine skusit prehovorit svoju gynekologicku este. Alebo potom pockat naozaj az ked dokojis

spynkaa
autor
28. jan 2013

@alikaa Tiež to tam vidím 😉. A budem optimista a dúfať, že tam aj tak nič nenájdu 😀

meaningful
18. mar 2015

@zuzau2 ahoj a ako dopadlo tvoje tehu? ja mam termin sona prsnikov tiez na buduci tyzden a to budem v 6tt.

adulkam
15. jún 2015

@meaningful ahoj bola si na sone prsníkov? ja som bola dnes som v 23 tt.

meaningful
15. jún 2015

@adulkam nakoniec mi doki povedal ze teraz uz nemusim ist, bo by ich to mietlo, ze teraz sa v tehu prsia menia, tak som to zrusila.

maminecka2
15. jún 2015

Ahojte, prsia sa síce menia, ale USG nie je problém. Gynekológovia by sa mali trochu privzdelať (vačšinou stačí zodvihnúť telefón). Aj ja som bola v tehu, po 20-tom tt a nebol problém, predtým som si to radšej overila na radiológii. Ak Vám na radiológii povedia že nie je problém tak si potom treba ísť vypýtať žiadanku na gyndu, treba povedať že ste už na radiológii dohodnuté že to spravia. A ak gynekológ nebude chcieť žiadanku dať zamyslieť sa nad ďalšou "spoluprácou" s ním. Možno sú konkrétne diagnózy kedy je iný postup, ale treba na to dôvod. Ja teda keď si nie som niečím istá (občas sa stane každému), si to sama overím a nenechám pacientov nech si zisťujú sami alebo nebodaj rovno alibisticky poviem že sa nedá....

meaningful
16. jún 2015

@maminecka2 ja som chcela ist v ramci prevencie, nemam ziadne problemy, tak to nenahanam, myslim ze keby som chcela ist silou mocou, tak kludne mozem, ale zatial si vysetrujem sama doma. Bez tak mam vysetreni v tehotenstve dost... Pojdem neskor.

seahorse27
16. jún 2015

Bola som v 7.tt a v pohode, lekarovi to nevadilo a v tom stadiu este neboli na prsníkoch ziadne tehotenske zmeny.

efelinka2002
28. máj 2017

Riešim podobný problém: som v 35tt, na sono ma napriek pozitívnej rodinnej anamnéze na zhubný nádor prsníka gynekologička odmieta poslať, vraj je to zbytočné, lebo kvôli zmenám na prsníkoch v tehotenstve by na sono nič nebolo vidno. To isté mi povedali aj v nemocnici na rádiológii, keď som sa nato bola spýtať. Prvé dieťatko, ktoré sa narodilo v r.2013, dojčím doteraz, druhé plánujem kojiť tiež do prirodzeného odstavenia. Od r.2013 som kvôli tehotenstvu a následnému kojeniu nemohla absolvovať sono resp.iné vyšetrenie prsníkov, lebo ma naň odmietali poslať. Aktuálne mám dohodnutý termín na sono na súkromnej klinike a dúfam, že rádiologička ma na vyšetrenie vzala nielen kvôli vidine zárobku, ale že mi napriek tehotenstvu a kojeniu bude vedieť prsníky ozaj poriadne vyšetriť. Je mi smutno z toho, že tehotným a dojčiacim ženám je upieraný nárok na prevenciu ☹ Veď bohužiaľ sú aj také prípady, keď na rakovinu prsníka ochorela tehotná resp.dojčiaca žena...

lucka2012
28. máj 2017

Podľa mňa treba ísť najmä kvôli pozitívnej rodinnej anamnéze, ja som mesiac po operácii nádoru prsníka, boli tam mladšie ženy aj okolo 30 rokov, ktoré ešte dojčili, malinké detičky mali a mali pozitívne nálezy, ja by som určite neriskovala. Sama som na to neprišla, ani hrčka, ani príznak nič, čo by ma na to upozorňovalo, nebyť preventívnej prehliadky, tak som mohla skončiť oveľa horšie.🙂

efelinka2002
29. máj 2017

Viem, Lucka, do r.2013 som na preventívky aj pravidelne chodila, ale po otehotnení a popri dojčení mi na preventívne vyšetrenie prsníkov gynekologička odmieta napísať výmenný lístok a bez neho ma nechceli vyšetriť. Potom, čo teraz pred par mesiacmi mamine zistili zhubný nádor prsníka, som sa rozhodla zaplatiť si sono na súkromnej klinike, kde výmenný lístok nie je potrebný. Len ma mrzí, že majú lekári takýto prístup k tehotným a dojčiacim ženám, veď aj my sme ohrozené, rakovina si nevyberá. A nerozumiem tiež tomu, že niekde sa to dá a inde zase nie...

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre