Tehotenstvo a paralen

opica89
7. feb 2012

Ja by som sa chcela opýtat ci može uzivanie paralenu dako poskodit babatko? zobrala som už asi 6 tabletiek paralenu nie v jeden den ale tak raz mesacne lebo vzdy ma nieco boli raz ma seklo a teraz ma zacali boliet velmi zuby tak som v jeden den zjedla 1 tabletku a druhy 2 tabletky. som v 16.týždni a bojim sa velmi o babatko ci bude v poriadku, poradte mi prosim

nativanativa
19. feb 2012

@martina2001 no vyborne , takze panadol vitazi

gabuci
19. feb 2012

PARALEN 500
(paracetamolum)

tablety

Držiteľ rozhodnutia o registrácii
Zentiva k.s., Praha, Česká republika

Zloženie
Liečivo: paracetamolum (paracetamol) 500 mg v 1 tablete
Pomocné látky: kukuričný škrob predželatínovaný, povidón 30, sodná soľ kroskarmelózy, kyselina stearová

Farmakoterapeutická skupina
Analgetikum, antipyretikum

Charakteristika
Paracetamol, liečivo obsiahnuté v lieku Paralen 500 tablety, pôsobí proti bolesti a znižuje zvýšenú telesnú teplotu. Tablety Paralen 500 nezhoršujú žalúdočné ťažkosti a nevyvolávajú krvácanie, môžu ich užiť aj chorí s vredmi žalúdka a dvanástnika a chorí, ktorí neznášajú kyselinu acetylsalicylovú.

Indikácie
Paralen 500 tablety užívajú dospelí, mladiství a deti od 6 rokov veku pri bolestiach rôzneho pôvodu, napr. pri bolestiach hlavy, zubov, pohybového ústrojenstva, ďalej pri chrípkových ochoreniach, na zníženie zvýšenej telesnej teploty, pri bolestivej menštruácii.

Kontraindikácie
Paralen 500 tablety sa nesmú užívať pri známej precitlivenosti na liečivo, alebo na niektorú zložku lieku, ďalej pri ochorení pečene alebo pri akútnej žltačke. Pri ochorení obličiek možno Paralen 500 tablety užívať len so súhlasom lekára.
Vzhľadom na vysoký obsah liečiva nie sú tablety Paralen 500 vhodné pre deti mladšie ako 6 rokov (alebo pre deti s telesnou hmotnosťou nižšou ako 20 kg).

Nežiaduce účinky
Paralen 500 tablety vyvolávajú nežiaduce účinky len zriedkavo. Môžu sa vyskytnúť alergické reakcie, napr. kožné vyrážky.
Pri výskyte týchto nežiaducich účinkov alebo iných nezvyčajných reakcií sa poraďte o ďalšom užívaní lieku s lekárom.

Interakcie
Účinky tabliet Paralen 500 a iných súčasne užívaných liekov sa môžu navzájom ovplyvňovať. Súčasné užívanie tabliet Paralen 500 a niektorých liekov na spanie, liekov proti epilepsii a niektorých antibiotík alebo súčasné pitie alkoholu môže spôsobiť poškodenie pečene. V prípade, že užívate iné lieky, a to na lekársky predpis aj bez neho, poraďte sa o vhodnosti súčasného užívania tabliet Paralen 500 s lekárom a bez jeho súhlasu ich neužívajte.
V prípade predpisovania iných liekov upozornite lekára, že užívate Paralen 500 tablety.

Dávkovanie a spôsob podávania
Dospelí a mladiství užívajú 1- 2 tablety Paralen 500 niekoľko ráz denne podľa potreby v časových odstupoch najmenej 4 hodiny. Najvyššia jednotlivá dávka sú 2 tablety, najvyššia denná dávka 8 tabliet.
Chorí so zníženou funkciou obličiek užívajú so súhlasom lekára nižšie dávky.

Deťom od 6 rokov (alebo s telesnou hmotnosťou vyššou ako 20 kg) do 15 rokov sa podáva 1/2 – 1 tableta 3 -krát denne v časových odstupoch najmenej 6 hodín.
Tablety Paralen 500 sa užívajú pri jedle, užitie pred jedlom zvýši rýchlosť nástupu účinku. Tablety možno poliť alebo drviť, zapíjajú sa malým množstvom tekutiny.

Upozornenie
Liek obsahuje paracetamol, neužívajte ho súčasne s inými liekmi obsahujúcimi paracetamol. O vhodnosti súčasného užívania tabliet Paralen 500 s inými liekmi proti bolesti a prechladnutiu sa poraďte s lekárom.
Pokiaľ do 3 dní ťažkosti (horúčka, bolesť) neustúpia alebo naopak sa zhoršia,
prípadne sa vyskytnú nezvyčajné reakcie, poraďte sa o ďalšom užívaní lieku s lekárom.
Bez súhlasu lekára neužívajte Paralen 500 tablety nepretržite dlhšie ako 1 týždeň. Pri dlhodobom užívaní tabliet Paralen 500 (niekoľko týždňov) je potrebná priebežná kontrola u lekára.
Tehotné ženy môžu užívať tablety Paralen 500 len so súhlasom lekára. Dojčiace ženy môžu liek užívať 1 deň, dlhšie ako 1 deň môžu liek užívať len so súhlasom lekára.

Počas liečby nesmiete piť alkoholické nápoje.
Pri predávkovaní môže dôjsť k ťažkému poškodeniu pečene.
Pri predávkovaní, ktoré sa prejaví príznakmi ako nutkanie na zvracanie, zvracanie, ospalosť a potenie
alebo ak tablety náhodne požije dieťa, ihneď vyhľadajte lekára.

Varovanie
Liek sa nesmie používať po uplynutí času použiteľnosti vyznačeného na obale.
Nezostáva iné,len dôverovať svojmu lekárovi.Lekár vždy stanoví za a proti a podľa toho sa rozhodne.Aspoň moja gynekologička tak robila vždy.

opica89
autor
20. feb 2012

@nativanativa tak paralen mne zenska povedala, že ten sa moze

lenuska8754
22. feb 2012

Ahojte, chcem sa spytat, ci mam navstivit lekara, ked uz treti vecer mam teplotu max.37,8...? Davam si paralen a potom je ok.. dnes ma aj prehanalo tak si myslim, ze to je brusna vyroza...

ninimini
22. feb 2012

@opica89 ja som raz tiež bola chorá a vtedy mi povedali že možem paralen obyčajný ale len pol tablety denne nakolko som mala vtedy aj bolesti tak mi povedali že ak neprejdu alebo sa po pár hodinách vrátia možem si dat aj tú druhú polku ale viac ako 1 tabletku nemám brat tak neviem kolko toho naozaj možeš

ninimini
22. feb 2012

@nativanativa ak budeš vela pit hlava ta bolievat nebude

opica89
autor
22. feb 2012

@ninimini no ja som mala minule kriticky tyzden zacali ma hrozne zuby boliet celych 7 dni som bola na paralene ale zobrala som za den maximalne len 2 tabletky dakedy len 1 a pol :/ zubar nevedel co s tým robit hlavne že ma kopec certifikatov, 3x mi nerv vytahoval za ziva a nepodarilo sa mu a už sa mi tam aj zapal spravil a nechcel mi dat ani ATB ani injekciu ked mi nervy tahal. Tak mi potom moja ženska predpisala ATB. Tak som po týždni plnom bolesti a horuciek sla k byvalej zubarke ta mi tam dala vlozku na umrtvenie, zub bolel este den a teraz mam už vyse týždna pokoj. A koli tomu neschopnemu zubarovi som mohla svoje telo aj babatko usetrit tých liekov. Zenska povedala že 2 tabletky za den su v pohode ale ja som bola vtedy v 16-17týždni ked už boli organy vyvinute. tak ale zase ked ju boli raz zacas hlava tak sa nic nestane., ale aj obklad pomože a aj ked bude vela pit, a prechadzka na cerstvom vzduchu tiež urobi dobre

cristy
22. feb 2012

@lenuska8754 Ahoj, ja som na tom podobne od nedele, mám teplotu 37,2-37,5 a tiez ma prehána, k tomu sa vcera pridala aj nádcha a kasel. Bola som u doki, ale dala mi len paralen, ten si vraj môzem dat aj 3-4 denne a mám pit vela tekutín. Vraj bábätku by skodilo, len keby som mala teplotu nad 38,5 vtedy by mi musela predpísat antibiotiká.

lenuska8754
22. feb 2012

@cristy asi to bude aj tymto sprostym pocasim.. ja som si dala aj cierne uhlie... bojim sa o babo aby mu to neuskodilo... tak to nejdem ani ku doktorke... tam by som mozno este viac ochorela..

kasiopeja01
26. aug 2013

Tak ja som prve tri mesiace tehotenstva prekonala zapal priedusiek, po tom, co nasadili antibiotika dcerke aj manzelovi som sa tomu nevyhla ani ja. a po desiatom dni ich uzivania som dostala strasnu alergicku reakciu na nich,a skoncila na pohotovosti. Teraz som v 37 tyzdni a som z toho na nervy, zas som zahlienena, tecie mi z oci a nemozem dychat ☹. A to som sa tak tesila, ked sa maly narodi a teraz dufam, ze sa nerozhodne prist na svet skor, rovno do tych bacilov, kedze dcerka aj manzel uz su na antibiotikach znova ☹. NIekedy je lepsie ist k doktorovi a zacat s liecbou skor, ako prepukne, ale je to individualne. Tu je dobra stranka s radami ktore lieky mozete http://baby-web.topky.sk/clanky/a1339-Chripka-a...

papierovazita
22. sep 2013

Babeny k tomu Paralenu nieco aktualne http://www.ukulele.sk/clanky/stiahnutie-z-trhu-...

buba08
30. nov 2013

@kasiopeja01 super clanok 🙂

silvinuska6
30. nov 2013

tiež som bola počas tehotenstva chorá no liečila som sa čisto domácimi "liekmi" čaj zábali cibulové a podobne jediné čo som brala boli cukríky od bolesti hrdla

lucuskak
14. mar 2014

http://www.apatykar.info/kratke-zpravy-5772/
Studie dokumentuje rozvoj ADHD při použití paracetamolu v těhotenství
oplatí sa to prečítať

buducamama
17. mar 2014

@lucuskak :Len skoda,ze tam nepisu,ako casto ten paralen brali.Ked si das denne tak nejake nepriaznive nasledky jasne,ze moze mat.

llucinka454
25. mar 2015

Dobrý večer som v 19 týždni koľko krát môžem užívať paralen keď ma strašne boli zub

patkah128
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
britni
10. apr 2015

DOBRI den sela bi som vediet ci je mozne citit babo na 7 tiznv

llucinka454
11. apr 2015

@britni dobrý deň to je ešte skoro na to abi ste cítila babo

britni
11. apr 2015

@llucinka454 DOBRY den tak potom co to bolo ......... sela bi som sa opitat ci bi som mohla pit paralenn dakujem za pochopene

barbor255
5. sep 2016

Ženy, som na úplnom začiatku tehotenstva. Lekár ešte ani nediferencuje plod, babenko je úplne malinka gulička. Všetko by bolo ok keby nie som po potrate 4 mesiace cca a prirodzene sa strachujem. Navyše som si nešťastnou náhodou odrezala z palca, robili mi plastiku operačné a dosť to boli. Samozrejme žiadne antibiotiká neuzivam, max. paralen 500 1x za deň a to na noc, rZ som si dala 2 za noc a túto noc žiaden. Lekár hovorí, že sa to fajn hojí a vyzerá to dobre. Len sa bojím či to nepreháňam s tým paralenom a nepoškodil tým plod. Máte skúsenosti s niečím podobným?

miabucekova1997
15. nov 2016

@britni 😂😂😂😂😂😂

mirka00654
7. jún 2017

Ajojte boli ma dasno dala som si paralen o 2:50 a este stale ma to boli mozem si dat teraz detsky paralen syrup?

andrema
4. feb 2018

Ahojte otvaram tuto temu znova.
Neviem ci som tehu, ale uplne teoreticky mozem byt- mala by som z coho, aj ked neplanovane🙂
No ochorela som, teplota nad 39- 3 dni, cize som mala prvy den tak 4x po 1a pol paralene, lebo som tazka vaha a 1 mi nezabera, druhy den 3x a treti uz len 1 ale teploty mam stale. Viem ze paralen sa v tehu moze, no tolko asi nie. Neskoro som si precitala letak. No teoreticky by som bola len v 1tt, myslite, ze to moze mat nejaky vplyv?
Prosim len skusenosti, ziadne odsudzujuce komentare.
Dakujem

dominika98765433
Autor odpoveď zmazal
Zobraz

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre