Test na vývojové chyby

livocka21
15. mar 2013

ahojte chcem sa opytat....dr mi povedala ze mi bude brat krv na testovanie vyvojovych chyb...viete niektora co to bude za test a ake vysledky mam cakat? dakujem 🙂

grelu
15. mar 2013

@livocka21 cakaj len dobre výsledky, zle neber🙂

Je to tzv. prvotrimestrialny screening, ktorý pozostáva z dvoch časti...odoberá sa krv na zistenie hladiny hormónov a robí sa sono, kde sa zisťuje sijove prejasnenie (tzv. NT) a prítomnosť nosovej kostičky. Tieto udaje sa potom vyhodnotia a výsledkom je veľkosť rizika, že malé trpí downovym syndromom. Neviem, či sa z tohto testu testuje aj iné genetické ochorenie.

livocka21
autor
15. mar 2013

@grelu aha...dakujem 🙂 ... nevedela som ze sa to robi uz teraz 🙂 tak snad to bude ok 🙂

grelu
15. mar 2013

@livocka21 no robí sa to potom este raz v cca 16-17tt, len to uz je iba z krvi...a tam sa okrem genetických chýb zisťuje aj pravdepodobnosť rastepu

livocka21
autor
15. mar 2013

aha.... a ta nosova kosticka...to vlastne znamena ci ma babo nos??? alebo ako???

grelu
15. mar 2013

@livocka21 nie, nos ma, ale zisťuje sa, či je uz prítomná v tom obdobi...detičky s DS ju väčšinou takto skoro este nemajú

grelu
15. mar 2013

@livocka21 to je ta kosticka v nose 🙂

livocka21
autor
15. mar 2013

@grelu aha 🙂 nevyznam sa v tom....tak dakujem 🙂

grelu
15. mar 2013

@livocka21 no ved to je v poriadku, že ked nevieš, tak sa spytas🙂...držím palce

livocka21
autor
15. mar 2013

@grelu dakujem aj ja tebe 🙂

gretka2
15. mar 2013

@grelu sijove prejasnenie nema nic spolocne s nosovou kostickou 😀 . Sija je . Meria sa tam velkost zahlavnej kosti (jej zaklad), ktora sa zacina tvorit. Ak je vyssie, tak je pravdepodobnost vzniku nejakej poruchy.

grelu
15. mar 2013

@gretka2 meria sa sijove prejasnenie...to je tekutina v zahlavi bábätka...ak je šírka väčšia ako nejaka hranica, tak je väčšia pravdepodobnosť genetických ale aj morfogickych porúch.
Dalsim znakom je prítomnosť nosovej kostičky....su to dve veci, ktoré sa zisťujú.
Niektorí lekári zisťujú viac znakov, ale tieto dva su základné

gretka2
15. mar 2013

@grelu aha, prepac, az teraz som si vsimla v tvojom prvom prispevku, ze je tam spojka a. Prepac, nejako mi zrak nesluzi a videla som to ako ze NT "je" pritomnost nosovej kosticky. Prepac za moju unahlenu reakciu 😀
A ked som si precitala svoj prispevok ..... nieco so vymazala a nedopisala 🙂 asi musim ist trochu na vzduch 🙂

grelu
15. mar 2013

@gretka2 v poho 🙂))...ja tiež v poslednej dobe nejak niečo popletiem, takže by som sa ani necudovala, ak by mi tam niečo vypadlo 🙂

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre