Toto sa nemôže v tehotenstve

macickarebeka
1. sep 2013

http://www.vladozlatos.com/blog/clanky-o-zdravi...

Potraviny a jedlá, ktorým sa treba počas tehotenstva vyhýbať
•Ryby (obsah olova a iných toxínov - spôsobujúce neurologické defekty dieťaťa)
•Cukor, koláče, zákusky, Šišky a iné sladkosti, ktoré spôsobujú zdravotné problémy dieťaťa i matky.
•Ovocné džúsy (môžu spôsobovať alergické reakcie)
•Sójové potraviny (okrem fermentovaným: miso, tempeh, natto a sójová omáčka)
•Káva a silný čaj
•Orechy (môžu spôsobovať alergické reakcie)
•Umelé sladidlá
•Fluórová a chlórová voda
•Potravinám ktoré nafukujú: čerstvé pečivo, chlieb, kvasnice, strukoviny, cibuľa, pór, hrušky,
•Smažené potraviny na rastlinnom oleji
•Limonády
•Žiadne konzervy alebo údeniny
•Nestravovať sa vo fast foodoch a v rýchlych občerstveniach
•Plesňové syry, majonéza, tatárska omáčka, priemyslové dresingy
•Surové živočíšne potraviny: mlieko, mäso, údeniny, vajcia, morské plody
•Južné ovocie (kiwi, grep, ďalšie) môžu spôsobovať alergie
•Príliš časté solenie a zvýšená konzumácia soli
•Mlieko

Budete to dodrziavat? Dodrziavali ste to?

irin12
27. dec 2013

u mna malinky cele tehotenstvo vyzadoval cukry, tzn. ze pikniky, lizatka, okrem cokolady vsetko sladke co sa odrazilo na mojej vahe + 25 kil, ale nie hned najprv kazdy mesiac + 2 kg az posledne mesiace naraz aj 6 kil. za cele tehotenstvo som zjedla 3 kysle uhorky, inak nic kysle. takze telo si samo povie resp. babatko co potrebuje. zoznam je pre vegeterianky a veganky nie pre zienky domace co vypekaju sisky a miluju strukovinove polievky 😀

sylvie
27. dec 2013

@jarkaleskova nemyslim si, ze sa stravujem nejak striktne a ani netvrdim, ze sa stravujem presne ako pise pan zlatos.. ale podla mna urcite potraviny by mali a to nielen tehulky vynechat.. s vacsinou co pise sa stotoznujem a kazdy nech si z toho zoberie co uzna za vhodne.. vsetky tu pisete akokeby v tom zozname boli vsetky potraviny.. ved napr. maso sa moze, len nie surove ani vyprazane.. ovocie nase ano, neodporucaju sa len niektore exoticke druhy.. zemiaky a ryzu tiez nemate v zozname.. o cukre a mlieku uz davno vieme, ze nie su dobre.. o konzervach, fast foode, umelych sladidlach je to tiez myslim jasne.. ryby sa nemozu len tie co mozu obsahovat zvyseny obsah olova, ako je tuniak, zralok a este zopar tych velkych morskych.. Dr. Bukovsky o tom pise vo svojej knihe Navod na prezitie pre zenu..
Ak si clovek da raz za cas nieco z toho zoznamu, tak to nevidim tak tragicky, ale aby to proste nebolo pravidlom..
Asi pred 1,5 rokom som mala traviace problemy a nemohla som jest ani zemiaky, ryzu, kukuricu, lepok, kravske mlieko a kopu inych potravin.. na prvy pohlad to vyzera, ze som nemala co jest, ale da sa to.. jedla som vela zeleniny, chlieb som si sama piekla, jogurty a syry len ovcie a kozie, maso len chude a velmi sa mi zlepsil zdravotny stav.. dodrziavala som to asi pol roka, potom som postupne presla na "normalnu" stravu.
Inspiracie beriem napr. od Antonie Macingovej, ma dobre recepty v knihe Najedzte sa do stihlosti a tiez navstevujem dietologa Sama Fujeru..

silvinuska6
27. dec 2013

to už aby človek nič nejedol 😀 ja som nič z toho nedodržiavala

sylvie
27. dec 2013

@jarkaleskova este som zabudla napisat, ze mam 7-rocneho syna.. ked som ho cakala a aj pocas kojenia som si davala pozor na stravu, kojila som ho 14 mesiacov, do 2 rokov mal svoju stravu a takmer vobec nebyva chory, nema alergie.. ma velmi dobru imunitu, vela krat je niekto z nas chory a on to vobec nechyti od nas..

hallie
27. dec 2013

@sylvie necitala som vsetko, ale ten zoznam som kedysi videla a zasla som. Nejde o to, ze nenechava dost moznosti co jest. Ale o to, ze pre mnoho tehotnych je to dodrzat tazsie ako dodrzat dietu 🙂 Tehotne telo sa sprava nepredvidatelne a neda sa len tak oklamat. Ked mas chut na snicel, mas chut na snicel a budes ju mat, aj ked sa namiesto neho nadlabnes maskom na pare. Ja som si posledne roky do velkej miery stravu strazila, vyorazance, biely cukor, sladene mliecne veci a bielu muku som jedla velmi vynimocne (raz za cas pri PMS alebo ak sa ine nedalo a nedalo sa odmietnut). Dokonca aj zemiaky som jedla iba sporadicky. V tehotenstve vsetko uplne naopak! Najprv mi bolo zle zo vsetkeho okrem bielych rozkov, piskot, zemiakov, sladenych pribinakov, mrkvy, bananov a jablk. Z cistej vody ma napinalo, tak som po rokoch musela pit dzusy a sladene vody. Zlatos i Bukovsky by ma ukamenovali, ale potrebovala som jest a pit... Alebo som mala jest nasilu zdravo a vzdy vsetko vyvracat? Lebo tak sa to u mna koncilo... Po 16tt som sa konecne mohla aspon pozriet aj na brokolicu a cuketu a opatrne som zacala jest normalne. A chvalabohu, aj voda mi prestala vadit. Lenze to uz som mala 6 kil navyse. Teraz nemam extra chute, ale telo si stale pyta viac ovocia ako zeleniny, takze nejem predpisovo... Skratka, kto nezazil, ake to moze byt, nepochopi. Takze mi je smiesne, ked takto napisu zoznam chlapi a ked ta chlap gynekolog sprdne na poradni, ze naozaj nemas jest tolko ovocia a mas sa OVLADAT 😀

jarkaleskova
27. dec 2013

@sylvie toto co pises je o zdravej zivotosprave,ktoru si myslim,ze dodrziava kazdy rozumny clovek,mna nevnimajuc.clanok bol pisany o striktnom vynechani istych potravin.a ano pokial ma clovek zdrav.tazkosti,obmedzenia maju svoj vyznam, ale zdrave telo si poradi aj s obcas.prehreskami.

horana
27. dec 2013

Z uvodneho zoznamu si treba zobrat akurat to ze by sme nemali jest prilis vystrelky, ale ono to plati v celom zivote.
Inak ziadne pravidla nie su, tak ako neexistuje idealne stravovanie pre kazdeho cloveka, idealna dieta ktora sadne kazdemu, su to vsetko vysoko individulane veci. Podla mna treba dat na intuiciu.
Napriek doporuceniam ja som vzdy uprednostnila co si babo pytalo, verim ze cez tzv tehotenske chute sa prejavuje to ze si telo doplna iste veci ktore na to konkretne tehotenstvo a to konkretne babo su ziadane.
Pri prvom som napr. jedla plesnove syry aj orehy vo velkom, pri druhom kazdy den len pomarancovy dzus (nikdy predtym ani potom mi nechutil) a lososy by som jedla najradsej ako samostatnu dietu. Obe deti su uplne v pohode a zdrave. Rada na to obdobie spominam 😵

lulistek
27. dec 2013

Ja som nejedla jedine sushi a ovci syr ale inak sa netreba obmedzovat si myslim. obcas som si dala aj deci vinka, parkrat za tehotenstvo a vsetko je ok, malinka je zdrava 🙂

redlola
27. dec 2013

ryby su nezdrave tie, co tu neziju. teda tot moj nazor, je to ktovie ako stare, zamrazene, rozmrazene a ktovie ako dlho na pulte. porovnajte si obycajneho pstruha ziveho, cerstvo upeceneho a cerstvo upeceneho mrazeneho - ten mrazeny je taky mazlavy, bez chuti. ja sa snazim kupovat nase ryby - pstruhy, sumce, zubace - zubac je mimochodom velmi kvalitna beztukova drava ryba, pripadne stuka. takisto som jedla normalne aj plesnive syry, treba ich prehriat, keby tam boli zive plesnove kultury, nech tam uz nie su 🙂 majonezy, tatarky a zmrzliny nie su dobre, lebo tam idu surove vajcia, tiez ktovie ako stare. toto riesim domacimi vajcami - viem co tie sliepky jedia aj ako je to stare - take sa nebojim jest v surovom stave, pripadne na makko. citrusy som celkovo vzdy oblubovala, som schopna zjest kilo mandariniek alebo pomarancov na posedenie, to som aj jedla, ked som cakala syna a teraz tiez, ked cakam druhe. nejem sushi, hoci mam rada, z vyssie uvedenych dovodov - idu tam nie nase ryby.mlieko normalne konzumujem, takisto mliecne vyrobky so zivymi mliecnymi kulturami. snazime sa kupovat surove mlieko z automatov a to prevarat, ale nie vzdy sa nam s tym chce otravovat, tak aspon sackove. to krabicove je homogenizovane a okolo mlieka uz ani neuteka, je to iba zafarbena voda bez akychkolvek zivin. viem, ze mudr bukovsky je proti mlieku, ohana sa kazeinom a preferuje sojove, ryzove a ine s*acky. mam znameho chemika, ten mi vravel, ze tato soja a extrudovane vyrobky su ovela vacsie peklo a este aj poriadne drahe. kava - v malom mnozstve, doplnam to meltou. ja si myslim, ze prehnane antialergicky zit vedie k zbytocnym alergiam, samozrejme, musia byt k tomu aj geneticke predpoklady. podla mna, zdravy sedliacky rozum je na mieste a nestresovat sa zbytocne

7katka
27. dec 2013

no do 4. mesiaca so sa nenajedla, len voda, suche rozky a slepacia polievka, potom to uz bolo lepsie 🙂 pri dcérach so mlieko a ani nic mliecne nezniesla, pri synovi posledny trimester len jogurty, ovocie a zelenina z nasich zemepis. sirok, to co telo vyzadovalo som jedla, z ostatneho mi bolo zle, takze pred skodlivymi latkami sa branilo samo 🙂

mariannah81
27. dec 2013

ja milujem taketo zoznamy .... A z coho budes zit, ked toto vsetko nebudes jest? Ja som jedla uplne vsetko, teda vsetko z coho mi nebolo zle 🙂

tinuska0306
29. dec 2013

@macickarebeka takže nemôžem nič a umrem od hladu.....

niki101988
2. jan 2014

Neodporúča sa jesť fytoestrogény teda potraviny s ich obsahom sója, rozne výmysly zo sóje a podobne. Sposobuje to hypospádie a epispádie u chlapcov a tie tortúry čo nasledujú potom sú nepredstaviteľné ako pre dieťa tak pre matku.

darla
22. jan 2014

nic proti Zlatosovi ani Bukovskemu, ale uprimne - poznate tehulku z Vasho okolia, ktora by potratila po tom, ako zjedla grep ci plesnovy syr? je ovela vyssia pravdepodobnost, ze ma babatko napr. geneticku vadu a pridete on z pre Vas neznamych pricin (moj pripad - MA v 10tt). vtedy Vam je jedno, ci ste vynechali vsetky tieto potraviny, pretoze ste aj tak nemohli urobit nic pre jeho zdravy vyvin a aby ste on neprisli. myslim, ze takych nas je tu nespocetne mnozstvo a ked sa konecne dostavi "bezproblemove" tehotenstvo, ani takyto zoznam nam nemoze zhorsit naladu 😉 takze prajem dobru chut a hlavne zdrave a spokojne tehulkovanie

kofoluska
4. feb 2014

Vseobecne si davam pozor na kvalitu potravin, ktore kupujem a radsej zaplatim viac a kupim menej nez by som kupila nejaky smejd. Tak isto ku stastiu nepotrebujem tony kdejakych sladkosti a lakociniek, chipsy, slane oriesky, tycinky a podobne kravoviny by ste u nas marne hladali. Zo zasady nevyprazam. Mozem zodpovedne povedat, ze zijeme a jeme zdravo, a to nie preto, lebo by sme sa o to snazili, skor preto, ze inak nam ani nechuti. Tym zdravo vsak nemyslim, ze sme nejake veci vyradili z jedalnicka. Myslim tym skor ako pisem na uvod kvalitu vstupnych surovin a sposob ich upravy. Budem zniet snobsky, ale vacsina restauracii nenavari tak kvalitne, ako si ja sama navarim doma - inak povedane, platit za to, ze do vsetkeho drbu vegetu sa mi naozaj nechce.
ALE. Tento zoznam by som vytlacila, pokrcila a hodila do kosa. Ukamenujte ma. Pocas tehotenstva som jedla vsetko, na co som mala chut. Kedze som rodila v juli, presla som si takmer celou ovocnou sezonou a asi mesiac som denne zozrala kilo jahod. Ano - kilo. A okrem toho kdejake ine ovocie a zeleninu. Par razy sme boli aj na sushi. Losos bol na tanieri minimalne raz do tyzdna, diviny som sa tiez nevzdala. Myslim si, ze tehotne zeny by mali jest vsetko, na co maju chut. Akurat by si mali davat pozor na povod potravin a surovin, z ktorych varia. 🙂

edusik
9. feb 2014

@kofoluska pekne napísané, ja zastávam názor, že ak celý život žijem vďaka sladkému - váha pred druhým tehu 46kg - nemám žiadne zdravotné problémy, rada si jedlo vychutnávam, tak to bude asi prirodzené pre mňa aj v tehu, myslím že môj organizmus by sa asi zasekol keby som teraz začala jesť zdravo.. A po prvom pôrode - ja som prvú porodila 10.06. a môj tatino mi na tretí deň po sekcii ako bolestné doniesol plnú misku prvých jahôd - nikomu z rodiny nedovolil ani jednu ochutnať, samozrejme že som ich spratala všetky na posedenie, malú som už vďaka neskutočnej laktačnej sestričke kojila, a až niekedy po mesiaci ma napadlo, že vlastne prvé ovocie čo som prijala boli tie šialene "nebezpečné" jahody a nehovorím o tom, že Mileny som mala 6 ks so sebou v pôrodnici a k tým hnusným suchárom, čo som dostala na raňajky mi neskutočne pomohla... malá má 4 roky, nemá žiadne alergie, sme chorí max 2x do roka - túto sezónu napr. ešte od jari nebrala ani raz ATB.... obe pijeme to stršne "nebezpečné" mlieko denno denne a máme aj iné "úchylky" a sme šťastné a zdravé... dobrú chuť baby, ja idem dojesť otvorenú konzervu pikaa 🙂

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre