Trisomy test

septemberkl
14. máj 2016

Trisomi test je podvod. Za 350eur nič negarantujú. A nemusia ani v krvi nájsť DNA dieťaťa.

denisa172
8. júl 2016

@septemberkl prečo by to mal byť podvod?

septemberkl
autor
8. júl 2016

@denisa172 tento príspevok sem pridal môj priateľ, bol dosť naštvaný, ale čiastočne jeho názor zdieľam. Vyšli mi zle testy, myslim ze su to tie triple testy a môj lekár ma dosť strašil, vyšli mi tam výsledky prvý odber: 1:190 a druhý odber 1:19 riziko downovho syndromu. Keďže som sa veľmi bála absolvovať amniocentézu, pretože predsa len nejaké to malé riziko tam je a je to predsa len ivazívny zákrok, tak sme sa rozhodli, že vyskúšame tie trisomy testy. Je to úplne neinvazívne a sľubujú, že tieto testy sú na 99 % presné. Ide len o odobratie krvi, pošle sa to do laboratória a do 5 dní majú byť výsledky. Je to dosť drahé (350 eur), ale chcela som si byť istá na čom som, ale nechcela som ohroziť dieťa, predsa len ak by po amniocentéze vznikli nejaké komplikácie, tak by som si to asi neodpustila. Takže to trisomy som absolvovala, odobrali mi krv a po piatich dňoch sa vôbec neozvali /a to mi to odoberali na dosť drahej klinike/. Na 6ty deň popoludní som tam volala, že či už sú výsledky. Samozrejme boli, ale načo by mi volali, že? kľudne nechajú tehotnú ženu nech sa stresuje. Výsedok bol: v krvi nie je dostatočné množstvo DNA plodu, preto nebolo možné nič zistiť, odber sa môže opakovať o dva týždne. Tak som o dva týždne išla znovu na odber krvi. Krv zase odobrali, poslali do laboratoria. Pre istotu som sa ešte spýtala sestričky, či tie výsledky budú naozaj do 5 dní, aby som nemusela zase ja volať na 6.ty deň popoludní, vzhľadom na cenu som brala ako samozrejmosť (a tak to aj sľubovali), že mi pošlú sms v ktorej ma budú informovať o tom že výsedky už sú a ja môžem zavolať. Samozrejme sestrička ma uistila a ešte sa na to pýtala aj lekárky a povedali mi presne deň, kedy tie výsledky 100 % budú a sms mi samozrejme príde. Samozrejme zase mi žiadna sms neprišla, nikto sa neozval, tak už naštvaná som to nechala tak a neozvali sa mi ani na siedmy deň, ani na žiadny. Proste som tam znovu musela volať a výsledok bol opätovne: v krvi nie je dostatok DNA plodu, preto sa nedá z krvi nič zistiť. Vraj je to prípad jeden z tisíc, lenže vtedy sme sa už sťažovali, ale nie na to, že tam nie je dosť DNa 🙂 za to predsa nikto nemôže, ale na to, že za tých 350 Eur ma absolutne ani len neinformovali tak, ako to bolo v zmluve dohodnuté a podpísané a zbytočne naťahovali čas a moje nervy. Nakoniec sme sa sťažovali na takýto postup, klinika sa z toho "vyzula", že je to chyba laboratoria a odkazali nas na laboratórium. Nakoniec nám laboratórium vratilo peniaze (ale keby sme sa nesťažovali, tak nam nikto nič nevráti), medzitým som absolvovala morfologický ultrazvuk, ktorý ukázal, že dieťatko nemá žiadne znaky downovho syndromu a aj keď morfologia to nemôže potvrdiť na 100 %, tak mne to stačilo, potom som už cítila pohyby, takže na akékoľvek výsledky krvi už kašlem. Ja si myslím, že som nebola prípad 1 z 1000, oni slubujú, že sa to dá zisťiť tuším už od 12 týždňa z krvi, lenže ja som bola už v 20 týždni a stále tam nebola DNA dieťaťa, tak si neviem predstaviť, že keď niekto ide už v 12.tom týždni, tak čo v tej krvi nájdu. Myslím, že ani výsledky z trisomy nie su 99 % isté ako to sľubujú, dokonca som sa dočítala, že ani amniocentéza nie je taká 100 % ako to lekári hovoria. Podla mňa si na tehotných ženách toto zdravotníctvo dobre zarába a robia si pokusy na tehotných. Odkedy mi nerobia tieto genetické testy, tak zrazu dieťa je zdravé, má ideálnu hmotnosť, ideálne rozmery, všetko má ako má mať. Najhoršie je že takto narobia mnohým tehotným zbytočné stresy, popreháňajú ich po amniocentézach a odberoch. Hlavne ale nech netvrdia, že je to 100 % alebo 99 %, lebo to je zavádzanie. Nič nie je 100 %, dokonca sú aj prípady, keď niečo našli pri amniocentéze a nakoniec sa narodilo zdravé dieťa. Aj keď si pozrieš tu na modrom konikovi, tak vždy je nejaká výnimka, že sa niečo potvrdilo na 100 % a nakoniec to tak nebolo. Tak nech neklamu a také rôzne súkromné kliniky nech sa nestrapňuju tým, že zoberu od tehotnej obrovske peniaze, nesplnia čo sľúbili (čo sa týka termínov v zmluve) a navyše sa mi ešte sestrička pri druhom odbere nezabudla posťažovať ako ona tam je sama, lebo ma choru kolegynu a ako ledva stíha. Mala tam len mňa, 15 min. predo mnou inú pacientku a neviem si predstaviť keby musela robiť niekde v nemocnici, plná čakáreň pacientov a musela by ich tam brať ako na páse a plat by mala minimálny. Kto chce nech si dá spraviť trisomy test, ale ja už by som sa vykaslala na všetky tieto testy, dala by som si ich spraviť jedine v prípade, že by niečo našli na morfologii.

denisa172
8. júl 2016

@septemberkl reagovala som preto, lebo ja som si dala robit trisomy. Mne prišla SMS na 5 deň a tak tam moja doktorka volala a povedali jej výsledok. Odporučili mi aj morfológiu, takze som išla. A vsetko dopadlo dobre.

septemberkl
autor
8. júl 2016

tak to si mala stastie, ze si natrafila na spolahlivych ludi, ktori aspon dodrziavaju to co sa dohodne (v suvislosti s tym oznamenim cez sms a celkovým prístupom), ja len neverim, ze tieto testy su naozaj potrebne, je to stale o tom istom postupe - najskôr sa zistí nejaký problem, alebo potencionalny problem, zena si da pre istotu spravit drahe testy, potom sa zisti, ze vsetko je v poriadku. Ale peniaze uz z cloveka vytiahli. A takto to ide dokola pri vsetkych tehotných. Ked si predstavim kolko tehotných si tieto testy dava pre istotu urobit, tak to je zlata bana. A ked si predstavim v akých stresoch som bola ja, tak sa vôbec necudujem nikomu, ked si da tie testy spravit. Cez strach sa manipuluje ludmi najlepsie. Ale to uz by bolo na debatu na nejakých iných diskusných forach.

nadia30
15. júl 2016

Tiez som jedna z mala u ktorych tieto testy nevysli.mala som ho opakovaný 3x stale s rovnakým výsledkom v mojej krvi nebolo dostatok DNA plodu.

esprit88
19. júl 2016

ja som tiež podstúpila trisomy test a musím pochváliť laborátorium prišla mi sms, že obdržali platbu, ďalšia že obdržali moju vzorku a tretia keď ukončili testovanie všetko trvalo 5 dní 🙂

lucecita25
24. aug 2016

Ahojte dievčatá 🙂 Ja som po IVF, v 10tt a z CAR mám doporučený Trisomy test...a veeeeľmi nad ním uvažujem, či si ho dať spraviť alebo nie...350 eur je dosť peňazí....ako samozrejme, ako ide o zdravie bábätka, na peniazoch nezáleží....len či tie testy teda stoja vôbec za to...niekde čítam, že sú spoľahlivé, inde zas píšu, že nie sú...a presne toho sa obávam aj ja, že ak by mi náááhodou vyšli zlé výsledky, nasledovala by kopaaaa stresu a strachu a nakoniec by možno bolo všetko v poriadku...okrem toho, neviem teraz presne v ktorom tt, ale robia sa každej tehotnej testy na Downov syndróm, nie ? Myslím taký test, ktorý je vrámci poradní...

betka269
24. aug 2016

Robia sa myslím dva(neviem to presne, nepamätám si) jeden bol urcite na downov syndrom a iné vrodené vady a mali by sa stihnúť do 15 tt.
@lucecita25

tecko28
24. aug 2016

@lucecita25 na Downa sa robi skrining, ktory len ukazuje na pripadne roziko- to su tie nestastne Triple testy co casto vychadzaju falosne pozitivne a maminy maju z toho strach. Trisomy by uz mal ukazat priamo ci dietatko ma niektoru z tych trizomii (Downov, Patuov alebno Edwardsov syndrom), lebo sa skuma DNA babatka, ktora sa nachadza v krvi maminy. Ide o novu metodu, ktora by mala nahradit odber plodovej vody-kedze je to nova metoda zatial ju nepreplaca poistovna, ale zatial vsetko nasvedcuje tomu, ze je rovnako spolahliva ako amniocenteza. Samozrejme nikto ta ani k jednemu nemoze nutit , je na tebe ci to podstupis alebo nie. Trisomy sa robi uz od 11 tyzdna a hned by si vedela na com si. http://trisomytest.sk/

suezika
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
lucecita25
7. sep 2016

@suezika a aj druhýkrát musíš zacvakať tých 350 eur ?

denisa172
7. sep 2016

@suezika v týždni, v ktorom si je málo dna bábätka. Prečo si si ho dávala robiť tak skoro? Mne ho robili až po 16 týždni po výsledkoch tripple testov, a to som už bola v nejakom 18 týždni. A do 5 dní som mala výsledok.

suezika
7. sep 2016

@denisa172 to rozhodol lekar, kedy sa odoberie krv, nie ja.

suezika
7. sep 2016

@lucecita25 nie, plati platba za prvy neuspesny test.

septemberkl
autor
7. sep 2016

uvádza sa, ze trisomy test je mozne robit od 12teho tyzdna, to je oficialne a tiez neviem preco tak skoro, ked tam este nemusi byt dostatok dna.

caalve
11. máj 2017

@nadia30
@septemberkl
ahojte, sice je to uz tristvrte roka od posledneho pridaneho prispevku, ale tiez som mala opakovane po dvoch odberoch, ze nevedia izolovat DNA tak sa chcem len opytat, kedze uz ste asi porodili, ci boli babatka v poriadku. Ze ci to, ze to nevedeli odobrat z krvi, moze nieoc signalizovat, alebo to vobec nico zdravi sietata nevypoveda. Ja som potom aj pisala do laboratoria, ze ci to nieco teda znamena a este par dalsich otazok, ale neunuvali sa mi odpovedat :( a moj gynekolog este takyto pripad nemal. Dik voped za odpovede

septemberkl
autor
14. máj 2017

@caalve ahoj, tak ja uz som porodila zdravú dcérku, narodila sa v termíne a bola úplne zdravá, hmotnosť priam ukážková, zdravučké bábatko. Ten trisomy test som si dávala robit z toho dovodu, ze ma strasili, ze mi vysli velmi zle testy na downov syndrom 1:190 prvý test a druhý potom 1:19. Nechcela som ist na amnio, aby sa nieco nestalo. Ten trisomy test ked mi prvýkrát odobrali krv, tak sa im nič neukazalo, ze nevedeli z toho izolovat to dna dietata a potom druhýkrát sa stalo to iste, nepodarilo sa im nic zistit z krvi. Neskor som si to trochu studovala a zistila som, ze ak sa ma narodit dievcatko /to bol moj pripad/ tak sa tazsie najde dna dietata v matkinej krvi. Tak to je mozno ten dovod preco to nevedia v krvi najst. Tiez som sa bala, ze preco to tak je, ale k takémuto vysvetleniu som sa dopatrala, bol niekde zverejneny rozhovor na tuto temu s nejakym chemikom, ale ten zdroj si uz nepamatam. Mozno to nehovorim presne, ale tak priblizne to moze byt. to dna sa tazsie izoluje (v neskorsich mesiachoch by sa im to mozno podarilo, ale ked si davas robit test skor tak sa to nemusi podarit) No a teraz by som si uz opatovne ked sa vraciam spat, tak by som si taky test nedala robit. Mne pomohlo ist na morfologicky ultrazvuk a uz tam lekar nic zavazne nevidel, len povedal, ze on nemoze potvrdit, ze nebude mat dieta dovnow syndrom, lebo niekedy to moze byt lahka forma a morfologia to neukaze, ale na 90 % povedal ze dieta nema ziadne znaky downovho syndromu. Ja by som uz na take testy nesla, jedine na ten morfologicky. a aj keby tam zistili ten syndrom, tak dieta by som si aj tak nedala zobrat. Len v tehotenstve je zena velmi citliva a ten strach ju nuti absolvovat vsetky tieto testy. Moja dcerka je zdrava, uplne normalne v pohode dieta.

caalve
15. máj 2017

@septemberkl Dakujem pekne za info. My cakame chlapca, ale zase picham si na riedenie krvi male davky a pri jednom podobnom teste co robia v USA som to nasla ako indikaciu, ze to moze sposobit nemoznost izolovat DNA. Ja som mala tripple relativne dobry, zaver negativny ale mala som nizsi AFP hormon, tak doktor hned prevektivne ze na genetiku a tak. No morfologicky vyzera byt OK, ale presne ako pises, v tehotenstve je clovek citlivy a niekedy zbytocne strasia pripadne to vedia niektore firmy dobre vyuzit.

septemberkl
autor
15. máj 2017

@caalve tak celkom dobru informaciu si mi dala, lebo ja som tiez brala fraxiparin na riedenie krvi, tak nakoniec to moze byt tym. ale toto by mali lekari vediet vysvetlit.

maca2017
30. máj 2017

Ja som dostala SMS že výsledky sú u Mudr. práve včera.Tiež až na na 7 deň.Bohužial vyšiel pozitívny výsledok na Edwardsov syndróm.Mudr. vravel že on ich mal už na 5deň,len že chcel aby ich opakovali a znovu pozitívne na ES.Takže teraz konzultácia na genetike,amniocentéza na potvrdenie výsledku. Len som sa spýtala,že ak treba overiť výsledok v prípade pozitivity,pri negatívnom výsledku je to ok? Keďže ES je závažné a smrteľné ochorenie,nebudeme trápiť dieťatko,je to dievčatko, ani nás a ukončíme to.Ja som bola aj na genetickom UTZ v Martine,kde MUDr.Grochal nameral zvýšené NT 3,7 ale všetko ostatné bolo ok,nič nenasvedčovalo tomu,žeby bábätku niečo bolo.Dalšie meranie NT bolo dokonca iba 1,4. Len ma mrzí,že výsledok Trisomy nestačí na ukončenie ale treba spraviť amniocentézu a teda znova čakať na výsledky.Takto už to ukončenie bude v relatívne vysokom týždni a poviem vám to čakanie na koniec je strašné.

nadia30
30. máj 2017

@caalve ahoj,naša princezná bude mat za 3 týždne rok a narodila sa úplne zdravá.ten test som si dávala robiť pretože mi v 13 tt vyšli zvýšené NT hodnoty 3,4 inak všetko ostatne bolo v poriadku.kedze v mojej krvi nebolo dostatočne množstvo DNA bábätka ani po 3 dlhších testoch,ponúkli mi amniocentézu,ale tu som odmietla.v 22 týždni som absolvovala morfologicky ultrazvuk plus Echo test srdiečka-kvôli tomu zvýšenému NT ale všetko bolo v poriadku a naša vytúžená dcérka sa narodila chvalabohu v poriadku.ale poviem Vám tých stresov,študovania po internete a prebdenych noci som si teda užila riadne

kopilka
4. júl 2017

@maca2017 @maca2017 drzim palce, dufam, ze to skoncilo v poriadku - citala som, ze ten ES je casto falosny aj na Trisomi. Nerozumiem, naco ho robia v tom pripade. Teraz sama cakam na vysledky a som strasne nervozna s toho

maca2017
5. júl 2017

@kopilka Bohužiaľ aj amnio potvrdila ES,takže sme to ukončili 😥

kopilka
6. júl 2017

@maca2017 je mi to luto. ☹ priroda to niekedy nevie spravne rozhodnut.

novaavon
6. júl 2017

@nadia30 dobry den. Mozem sa opytat ci vam aj po viacerych opakovaniach vratili peniaze?

caalve
14. júl 2017

@novaavon mne opakovali odber po 14 dnoch a aj ten sa nedal vykonat takze potom mi vratili plnu sumu, co som zaplatila

nadia30
15. aug 2017

@novaavon dobrý deň,nie žiadne peniaze mi vrátené neboli

pufflerka
2. dec 2017

Tiez sa chytam slamky a ak mozte poradte.robili mi triple 1:6 na downow opakovany triple v martine 1:15 dali sme si robit trisomy v utorok minuly tyzden prisla mi sms o doruceni krvi v stredu a o platbe v piatok rano uz o siedmej teraz o tyzden v piatok som volala geneticke bo ziadna sms ze co ako.ona ze ale sms vam prisla?reku nie ale povedali ste v piatok budu vysledky.ona ze ano volali mi splietala nieco o downome ze vysiel ci co ale pre neviem aky dovod idu opakovat testy.to mozu dat doktorke ako ze len predbezne vysledky ked ich este idu opakovat????ale ze ba internet ich este nedali bo ich opakuju.vyplakala som uz dusu.ale ze v utorok by uz mali byt hotove.ak budu pozitivne mam prist na amio vo stvrtok.utz dopadol v norme ale morfo sme objednany na stredu teraz neviem ci ho vobec absolovovat ani ako sa pohnut....

septemberkl
autor
2. dec 2017

@pufflerka mne velmi pomohol ten morfologicky ultrazvuk. Kedze na tom trisomy teste mi niekolko krat po sebe nevedeli nic zistit, lebo bolo malo dna dietata v mojej krvi, tak som este absolvovala morfologicky ultrazvuk a tam ma lekar dost ukludnil, lebo nevidiel ziadne znaky, ze by dieta malo mat dawnov syndrom, ale samozrejme povedal, ze nic nie je 100 %. I tak ma to dost ukludnilo po vsetkych tych peripetiách s tymi krvnými testami, ktore ma dost vystresovali. Ja odporucam urcite absolvovat ten morfologicky. Pockaj na tie vysledky v utorok, potom chod na ten morfologicky, tam sa dost vela da zistit, no a to amnio je uz na tebe, ci to absolvujes alebo nie. Drzim päste.

pufflerka
2. dec 2017

@septemberkl dakujem

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre