Vadí počas tehotenstva kontakt s dieťaťom, ktoré má kiahne?

luluu66
23. nov 2012

Máme naplánovanú rodinnú návštevu a švagrinin dvojročný chlapček má kiahne. Ja som kiahne mala v detstve. Môže sa mi niečo stať? radšej neriskovať?

mariannka26
14. feb 2017

@ccaro dakujem pekne za odpoved..takze bola som hned rano u nej..bola som zaockovana ako 2rocna proti kiahniam a ze to je celozivotne..pevne dufam..krasny dnik prajem.

vroni
14. feb 2017

@mariannka26, toto je riadna sprostost. Vakcina proti ovcim kiahnam existuje mozno 10 rokov (myslim, ze este kratsie). Takze si milionpercentne ako dvojrocna nou ockovana byt nemohla. Vakcina proti pravym kiahnam sa nepouziva uz od 80-tych rokov a aj ked si ju mozno dostala (ak je 26 vek, tak urcite nie), tak proti ovcim kiahnam nezabera ani omylom.

mariannka26
14. feb 2017

@vroni boze tak ja uz neviem som sa pytala aj na tie protilatky..ze to sa nerobi..ziadny odber.

vroni
14. feb 2017

@mariannka26, skus u gynekologa. Odbery sa robia, len netusim, ci ich preplaca poistovna.

mariannka26
14. feb 2017

Zavolam jej skusim u nej.Dakujem.

ccaro
14. feb 2017

@mariannka26 Urcite sa to robi. Moja 4rocna dcera dostala kiahne pred 3 tyzdnami a priatel si tiez nevedel spomenut, ci mal kiahne ci nie. Tak mu obvodna zobrala krv na protilatky a o tri dni mal vysledok a zistil, ze nakoniec tie kiahne mal 🙂 Ale odbery sa na to isto robia. To ale neviem, ci si to platil sam, alebo ci mu to poistovna hradila.

evittam
14. feb 2017

@mariannka26 A co takto sa spytat obvodnej nech sa pozrie do karty ci si kiahne prekonala? Ja som si tiez nevedela spomenut ked syn mali "kiahnove obdobie" v skolke a vola s tehu s dcerou a obvodna sa pozrela do karty a povedala mi,ze som ich mala a vsetko je v poriadku....
Co sa tyka toho ockovania suhlasim s
@vroni

aniele
14. feb 2017

@vroni Ak robíš v odbore, tak možno máš lepšie informácie ako ja, tak ma oprav, ak sa mýlim. Ale ja som to vedela tak, že nás v minulosti očkovali vlastne vakcínou ovčích kiahní proti pravým. Totiž empiricky v začiatkoch vakcinácie si ľudia všimli, že pastieri, ktorí sa nakazili ovčími, pravé nedostali.

vroni
14. feb 2017

@aniele, ta uvaha viedla k vakcinacii. Ale vakcinacia samotna uz na tomto principe nefungovala (nie, nie som z tohto odboru). Som jeden z poslednych rocnikov, ktory este bol ockovany proti pravym kiahnam. A ovcie kiahne sme mali v triede vsetci do jedneho. Ale nejake baby z daneho odboru tu su, urcite doplnia moj strasne “odborny“ vyklad...

aniele
14. feb 2017

@vroni Samozrejme, mali sme. Ale mali ľahší priebeh a nikto nedostal pravé. Inak, náš pediater hovoril, že ak nevysypeš poriadne na koži, je riziko, že sa vyhádžeš dovnútra, na sliznice. Vtedy je dobre podať lyžičku koňaku 🙂 (príjemné najmä u dospelých, ktorí sa menej vysýpajú a skôr majú horúčky), ale ani deťom to nemá ublížiť.

vroni
14. feb 2017

@aniele, mali uplne normalny priebeh, ziaden “lahsi“, komplikacie existovali presne tak isto ako dnes. A prave sme, pochopitelne, nedostali, tie uz sa v nasich koncinach nevyskytovali poriadne dlho. A ovcie kiahne maju s pravymi kiahnami asi tolko spolocne ako akt s pietnym aktom. Ide o uplne inu chorobu s nahodne podobnym menom.

mariannka26
14. feb 2017

@evittam pozerala nemala som ich..a ze som bola zaockovana proti morbilli ale potom som sa poradila s inym dr ze to bolo proti osypkam.Tak tolko k mojej dr..s nicym mi nepomohla.

evittam
14. feb 2017

@mariannka26 "Skvela" lekarka.....Ani nevie proti comu si bola ockovana a potom,ze lekari vedia presne co je pre nas a nase zdravie najlepsie.
Ak si ich nemala a prides do styku s infikovanou osobou je mozne,ze ich dostanes co v tehotenstve nemusi byt prave najlepsie.

evittam
14. feb 2017

@aniele Na zaklade coho si usudila,ze ste mali lepsi priebeh ovcich kiahni?

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre