Začiatok tehotenstva v skúšobnej dobe

iwka242
31. jan 2015

Ahojte žienky. zhruba pred týždňom aj pol som zistila že som tehotná. Samozrejme sa veľmi teším je to vytúžené dieťatko..ale zároveň mám starosti, lebo neviem čo spraviť..chodím do práce kde ťahám 12-13hod zmeny a celý deň musím stáť na nohách. Som na začiatku 6tt a začína mi bývať dosť zle, mávam aj závraty a prepadáva ma únava a je to skutočne tažké vydržať v práci... Ale problém je že som ešte v skúšobnej dobe ktorá mi končí až za mesiac.. v práci to zatial nechcem oznamovať bojím sa že by ma vyhodili a nechcem byť tehulka na urade prace a skončiť bez materskej. chcem počkať do konca skušobnej doby a potom sa dať prípadne na PN , ale bojím sa že to nevydržím pri mojom aktuálnom stave :( Čo by ste mi poradili? Čo by ste robili vy? alebo prípadne máte s tým niektorá skúsenosť? Ďakujem za každý jeden komentár

dominikav123
16. dec 2015

@evittam ak nie je spokojny s jej pracou a ma na to relevantne dovody tak to je samozrejme ina situacia...

ak si ale chce "dovod vymysliet" a navyse tento dovod nevie ani realne oddovodnit tak je toto skoncenie neplatne... "nevyhovuje poziadavkam" by sud v zmysle uz existujucej judikatury neuzal ako "nalezite oddovodnenie" ...

sardinka335
16. dec 2015

@dominikav123 tak vieš aj tí zamestnavatelia, s ktorým sa ja stretavam maju svojich advokatov a tí riešia ine kauzy takze toto nevidim pre nich ako problém. A aky vymysleny dovod myslíš? Ze zamestnankyna nemoze vykonavat pracu na ktoru bola prijata?? alebo ze neni v zmluve ze napr. nezatajila ine skutočnosti ktore atd....ja zase neverím tomu, ze zamestnvatel nema ziadne resp. nulové možnosti a ma zviazane ruky. Pri najhoršom scenari jej da vypoved v den ked po RD nastupi do prace...nikto nemoze zamestnavatela nutiť aby mal vo svojej firme človeka, ktorého nechce.
Napr. moj znamy zamestnavatel aj počas RD zamestnaval sekretarku, robila z domu a ma dieťa často chore a moze robiť z domu, on je velmi ustretový ale aj on raz povedal, ze ak niekoho bude chcieť vyhodiť a ,,nepojde to inak,, - vzájomnou dohodou...tak mu urobí z prace take peklo (nariadi povinne služobky, školenia tykajuce sa vykonavanej prace) ze dotyčný odide ešte velmi rád a sám podá vypoved.... 😉

dominikav123
16. dec 2015

@sardinka335 vies koho ja kazdeho stretavam a nemam z toho pocit ze som najmudrejsia na svete ? 🙂

ukaz mi jedno rozhodnutie sudu, kde bola zena vyhodena pre to, ze zatajila ze je tehotna aj ked to podpisala v zmluve...

prepac ale pleties hrusky s jablkami, tehotenstvo, rodicovsku a neviem co vsetko, takto sa diskutovat neda to su vsetko rozdielne rezimy...nehovorim, ze ma zamestnavatel zviazane ruky, ale ze tehotna zena poziva v pracovnopravnych vztahoch vyraznejsiu ochranu

sardinka335
16. dec 2015

@dominikav123 ja som neni najmudrejšia na svete ja pišem ako to realne je. Ty si tu ziadnu fundovanu odpoved nedala - ty študnetka prav ked uz sme pri tom. To čo si tu napisala by sme aj my vyguglili na nete ale zrazu ina retorika z ,,neda sa,, ,,nemoze vyhodiť,, na ,,poziva vaznejšiu ochranu,,.ale nie o to mi išlo - mne je to vy vysledku jedno.Howk..

Kazdopadne opakujem a za tým si stojim pre ostatne diskutujuce, ze je to na dohode so zamestnavatelom a jeho ustretovosti. Ak je tam ochota tak dohodnut sa da - to som na ilustráciu spomenula mojho zamestnavatela, ktorý je ustretový človek, ale ma rad ,,fer hru,, a dokaze vela tolerovať, ale klamstvo nie....kiez by bol kazdy zamestnavatel taky ako on.
Ale ak by niekoho vyhodiť chcel tak vyhodi a legalne ...na to zoberte jed!! Možno nie hned, možno bude čakať na skončenie ,,ochrannej lehoty,, a koniec obdobia kedy bude mat zamestnanec tu vyššiu ochranu, a všetci vieme, ze ak je zle na pracovisku kde sme väčšinu dna, zle vztahy, napätie, konflikty,stres ....kolko tam vydržíte??? Ja som za to aby sa ludia vzdy nejako dohodli - ale to je často o kompromisoch na oboch stranách.

dominikav123
16. dec 2015

@sardinka335 poopravim, studium mam par rokov za sebou a v tejto oblasti pracujem, ale asi pojdem vratit diplom aj preukaz nazad do Slovenskej advokatskej komory a pojdem predavat curkovu vatu, lebo ved vsetko je na gugli a na modrom konikovi 🙂

chcela som tym vsetkym len povedat, ze v skusobnej dobre, ak zena riadne oznami ze je tehotna, je tazsie ju prepustit, ak si plni riadne svoje pracovne povinnosti, klamstva v "riadnom odovodneni" skoncenia sa totiz relativne lahko preukazuju ked zamestnavatela zazalujete za neplatne skoncenie pracovneho pomeru ...

liuliu
16. dec 2015

@sardinka335 uplne zbytocne sa nou zaoberat, blbemu nevysvetlis. Predpokladam ze "studentka" jednej prestiznej pravnickej skoly v BA 😀

evittam
16. dec 2015

@dominikav123 Ja ti na jednej strane aj "fandím", nakoľko si skončená študentka, pracuješ možno v obore, ale máš stále "ružové okuliare" a nejdem tu vypisovať prečo - krásne to vystihli @sardinka335 a @liuliu. Ale bodaj by to bolo tak ako ťa naučili. 😉
A okrem iného - ukáž mi tú tehotnú, ktorá sa pôjde súdiť kvôli tomu o čom tu píšeme....Ani jedna...... 😉

sardinka335
16. dec 2015

@evittam ved ani ja to dominike neberiem 🙂 ale toto nie je Amerika kde vysudiš aj ,,staré gate,,. Všetci vieme kolko sa sudy ťahaju...takze kym by dotyčna niečo vysudila, tak bude mať aj po rodičovskej dovolenke a uz ju vidim ako nastupuje na miesto u zamestnavatela s ktorým sa sudi...nedaj boze nevyhra a bude akurat tak platiť sudne trovy.
Ale mam jednu znamu, ktorá bola prepustena počas materskej a teraz sa sudi...ehm..podala to niekedy v maji a prve stanie maju niekedy na jar, neviem presne kedy, dcera ma vyše roka. No je jasne ze sa do tej firmy uz nevrati. Ale tak to uz som velmi odbočila od povodnej temy, každa nech si robí ako uzna za vhodne.

evittam
17. dec 2015

@sardinka335 Ale veď jasné - presne to som viac-menej napísala.....Jednoducho dnes je postavený zákonník práce tak, aby si vždy zamestnávateľ našiel "legálnu výhovorku" ako sa zamestnanca zbaviť a hotovo.....A vždy ak si to daný zamestnanec uvedomí, tak je určite pre neho lepšie sa dohodnúť - bohužiaľ. Tie "medové fúzy" popod nos čo nám politici ťahajú aký je ten ZP konečne výhodný pre zamestnanca - tak tomu naozaj verí málokto. 😉

mojko92
29. dec 2016

Baby tak ako ste pochodili? Ja som tiež v skúšobnej dobe nemám síce fyzicky náročnú prácu ale psychicky má to zabíja. Fakt to tam neviem vydržať. V zmluve mám že má nemôžu prepustiť ak som tehotná. To je mi v podstate jedno lebo ak budem mat malé dieťa už si tam aj tak nebudem môcť dovoliť pracovať. Ide mi skôr o to že ak sa dám na rizikové teda PN je nejaká minimálna doba ktorú musím odpracovať aby sa mi PN počítala zo súčasného platu?

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre