Ako ovplyvňuje depresia, hnev a strach v tehotenstve bábätko?

dadufa
15. apr 2016

Ahojte mamičky, som v 26tt. Prežívam jedno z najťažších životných období. Pred dvoma rokmi som sa po rokoch vrátila zo zahraničia a zistila som, ze ma vlastná rodina finančne podrazila. Ako následok nemáme zatiaľ kde bývať , muž je učiteľ a ja som na PN s rizikovým - takze sme na tom finančne nie najlepšie. Zažívam veľký stres a strach z budúcnosti, ale ešte k tomu ja prežívam veľké a hlboké sklamanie z toho, ze som bola podvedená najbližšou rodinou, celý deň som nahnevaná, hádavá, kričím a veľa krát môj hnev skončí plačom. Cítim sa psychicky veľmi smutne, negatívne, sklamane a vyčerpane. Chcem to napraviť a snažím sa myslieť pozitívne, ale nie vždy sa to dá, možno aj preto, ze to tehotenstvo fyzicky prežívam ako veľmi náročné a tažké. Za normálnych okolností si myslím, že som celkom pozitívny človek, ale počas tehotenstva prežívam aj kvoli okolnostiam emočný prepad. Veľmi ma trápia články o tom ako psychický stav môže ovplyvniť ešte nenarodené bábo, s tým že môže byť uplakané, až agresívne, s nižším IQ, depresívne a podobné hororové prípady. Prosím vás máte s tým nejaké skúsenosti kto prežíval počas tehotenstva podobné emócie? Ako takýto stres a depresia ovplyvnili vaše bábo? Hocijaké skúsenosti (negatívne/pozitívne) a rady budú veľmi nápomocné.

charity
15. apr 2016

@dadufa Depresie v matky v siedmom mesiaci tehu sposobuju depresie u dietata.
Je ten podraz rodiny riesitelny? Da sa vysudit majetok spat? Ak ano, smer pravnik. Ak nie, neries, odklanaj myslienky inde, lebo si len zbytocne skodis... Smer psycholog na vyrozpravanie sa z krivdy... Busit do mechu, do vankusa, vykricat sa a ide sa dalej...

rheuska
15. apr 2016

Mala som kamosku a ti oviem v zivote som nevydela tak nerijemnu tehulku. S nou sa nedlo rozpravat, lebo iba vrcala, brechala. Furt bola zlostna, furt jej nieco vadilo. Byvalo jej aj zle, ale ziaden extrem. Proste hnusna bola. O depresiach neviem, ale prve dieta jej od zaciatku prespalo 6-8hodin v noci. Plakal minimalne. Stale sa usmieval. Taky opak mamicky. Vsetci sme boli prekvapeny. Druhe dieta rovnako. Aj ked pokial viem tak ten prvy ma nejake problemy s recou,ale ona sa sa im celkovo malo venovala. Ako postarane bolo o nich, len sa s nimi malo hrala. Ale chod za lekarom. Myslim, ze antidepresiva mozes aj v tehotenstve

simonezet
15. apr 2016

@dadufa ahoj. Podobnej téme som sa venovala po vedeckej stránke štúdiom odbornej literatúre. To čo píšeš - agresívne, plačlivé a pod. môže byť skutočné. Tvoja psychika sa odráža na "povahe" dieťatka. S tým IQ si myslím, že to je trochu prehnané. Ak sa v tvojom prípade nejedná o endogénne podmienenú depresiu - teda vnútornú, nemal by byť následok až taký markantný.
V tvojom prípade by bolo dobre - vyprdieť sa na situáciu, prijať ju ako je, relaxovať, pozitívne myslieť - knihy, aktivity, prípadne rastlinné preparáty, tereticky sa môžeš poradiť aj u psychiatra o nízkych dávkach anntidepres. Si už vo vyššom štádiu tehu, čiže riziko liekov je nižšie ako bez liekov.
V praxi sa odporúča užívať radšej lieky ako byť bez nich. Stres. hormón kortizol je pre dieťa viac škodlivé - čo je v tvojom prípade.
V každom smere, by som však sústredila pozornosť na seba, pokoj a klídek a nečítala články na nete, zbytočne sa neznepokojuj. Ale pre istotu rátaj s tým, že malé može byť nepokojnejšie. Držím palce, nech to dobre dopadne ;)

qidko
15. apr 2016

Skus si pozriet Depresia ako najrychlejsie sa jej zbavit je to otvorena diskusia sme tam mamicky ktore roky trpia depresiami a trpeli nimi aj pocas tehotenstva tam ti urcite poradia co a ako

makodob
23. feb 2024

@dadufa mala som jedno také tehotenstvo, mali sme s manželom krízu a mne dennodenne padali myšlienky na rozvod a neistú budúcnosť. Nechala som sa unášať svojimi negatívnymi pocitmi a tie ma prevalcovali. Zdravotne som skončila s predčasným porodom, neliečenou poporodnou depresiou a moj synček bol na tom zdravotne zle, takmer celý prvý rok bol sústavne chorý a okrem toho bol na mne emočne závislí, nemohla som sa od neho vobec vzdialiť, inak panika a plač.

Ak máš tieto pocity, nájdi si psychológa a nauč sa s nimi pracovať a vytesňovať ich. Len ty rozhoduješ o svojom dni. Napriek všetkému, čo sa ti zlé stalo, tak zober to do vlastných rúk, vedome sa nastav pozitívne s sústreď sa na to dobré, čo v živote máš. A na to, aby si sa mohla posunúť, potrebuješ svojej rodine odpustiť. Nie pre nich, ale pre seba, tvoje dieťa a manžela. Odpustenie je rozhodnutie, nechaj to ísť, im sa to zlé aj tak samo vráti, aj keď možno neskor. Preto si nenechaj ukradnúť svoje šťastie. Držím palce.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre