Depresie z priberania v tehotenstve

8. apr 2024

Ahojte, potrebujem sa trochu ,,vyliať”. Som v 3. mesiaci tehotenstva, takže relatívne na začiatku. Pribrala som 4kg od otehotnenia… Veľmi ma to trápi, do tehotenstva som ,,vstupovala” s tým, že som chcela zhodiť 4 kilečká nakoľko cez zimu som trošku pribrala. Ostala som tehotná a namiesto zhodenia 4kg som ich pribrala.. Takže v 3.mesiaci mám +8kg od mojej ideálnej váhy. Viem, že v kalorickom deficite nemôžem byť ako tehotná… Žiaľ športovať nemôžem (zatiaľ) a ani by som nevedela (býva mi strašne zle, neznesiteľné migrény, nevoľnosť, nízky tlak, najhoršie, depresie - nechuť do života) Okrem priberania ma trápi aj to, že odkedy viem, že som tehotná začínala som preferovať 1 pohlavie (pred tehotenstvom som vždy hovorila, že mi to bude jedno) Ale keď sa mi aj napríklad v noci sníva o tom, že dieťatko je iného pohlavia než to moje vytúžené - prežívam to ako nočnú moru. Zobúdzam sa plačom, spotená. Keď mi v rodine niektorí tipovali to “nežiaduce” pohlavie, odišla som na WC plakať. Viem, že by som mala primárne túžiť iba po jednom a to po ZDRAVOM dieťatku, ale potom mi to príde tak, že klamem samú seba. Snažím sa naladiť na všetky možnosti, ale nejde mi to. Depresie mám z toho celého, v minulosti ma šikanovali kvôli nadváhe a krachol mi kvôli tomu aj dlhoročný vzťah… už dlhé roky som si držala formu preto to tak zle znášam… a čo sa týka pohlavia na toto ani vysvetlenie nemám, sama sa čudujem a hovorím si že som hrozný človek a hrozná budúca mama…

rurutiax
8. apr 2024

Akože nehnevaj sa, ale ty si tehotná a chcela si chudnúť? Si normálna? Priberanie v tehotenstve je nevyhnutné, neobíde to žiadnu ženu. To že si pribrala 4kg je zrejme len voda. Po pôrode budeš mať času habadej na chudnutie. Ja neviem, ja keď som bola tehotná išlo mi len o zdravie bábätka, o nič iné. Toto sú veľmi povrchné veci, nehovoriac o tom, že tehotenstvo môže kompletne výzorovo zmeniť ženu, ale s tým treba počítať už pred tehotenstvom. Tu pomôže už len psychológ.

luciaruz
8. apr 2024

Akoze musis sa s tym zmierit, ze mas ocividne nábeh. Ale akoze plakať koli tomu, to je uz trochu sila :D ked s tym mas az takyto obrovsky problem, to je uz potom ozaj na odbornika psychologa alebo terapeuta. Musíš zmenit kompletne myslenie. Povedz si, ze tvoje telo tvorí noveho človeka! Uloží si tolko, kolko bude potrebovať ;) toto je absolútne individualne. Na chudnutie bude casu dosť potom.

majka36912
8. apr 2024

4 kilecka nie su vela, kamaratka v 4tom mesiaci uz mala 18kil navyse. Ked sa pytala nasho gynekologa, ze ako je to vobec mozne, odvetil len jej, ze proste na niektore zeny sa tie kila tak nelepia, na ine vela, to je priroda. A ak ti byvaly vztah krachol kvoli vahe, bud rada, ja by som nevedela fungovat s chlapom, ktory by mal co i len jednu blbu poznamku na moju vahu a vlastne hlavne kvoli tomu, ze som tiez v detstve bola sikanovana, lebo som bola maly tucny sprt 😃
Ostatne su hormony, mozno trochu strach z noveho, vobec to neznaci nic, ber viac samu seba s rezervou. Mozno sa raz na tom zasmejes, ze si mala taketo myslienky a pocity v tehotenstve. Vsetky to tehotenstvo prezivame trochu inak, niekto sa tesi, niekto panikari a moja znama ani v 8mom mesiaci nemala nic este kupene pre babo, lebo sama hovorila, ze jej to akoby ani nedopinalo, ze sa nieco ma narodit a bum... Ma uzasnu dcerku a neskutocne ju lubi. Tak hlavku hore, to bude v pohode 🙂👍

deti95060810
8. apr 2024

aj v tehu môžeš športovať. Len s mierou a opatrne.
niektoré športy môžeš robiť , si ešte stále na začiatku.
Ja som pri všetkých tehu bicyklovala - samozrejme len nie žiadne prepínanie síl.
Aerobic neodporúčam - ja som to prepískla a potom som takmer potratila. Ak priberieš počas tehu 10-13 kg, máš veľkú šancu sa vrátiť po pôrode na svoju pôrodnú váhu....

deti95060810
8. apr 2024

@majka36912 v 8 mesiaci? kupovali sme výbavičku 2 týždne pred narodením .
nie každý sa hneď ponáhľa. vecičiek pre malinké bábo majú habadéj takmer v každom obchode...

majka36912
8. apr 2024

@deti95060810 Tiez som jej hovorila, ze sa tym trapit nemusi, ale mala v okoli kamosky, co uz v 6tom mesiaci mali spravenu komplet detsku izbu a kupenu kazdu jednu drobnost, tak mala zo seba pocit, ze je s nou daco zle.

deti95060810
8. apr 2024

@majka36912 tak závisí aj od človeka... niekto ako ja má času stále dosť... postieľku sme kupovali v deň príchodu z pôrodnice - mala som už vybratú, len manž. išiel a kúpil .... kočík bol väčší problém....😉

henikap123
9. apr 2024

Si v 3 mesiace, za chvíľu by ti mali prejsť nevoľnosti, vonku začína byt pekne, pomaličky každý deň nejaká krátka prechádzka, po práci Alebo cez deň. Ja som v druhom tehotenstve nepribrala veľa lebo som nemusela jesť nemala som chuť a teraz pri ďalšom tiež som veľa pribrala, ťažšie sa mi hýbe, nevadí bola zima chutilo nám 🙂 po pôrode ti pôjdu kilá dole, po pôrode som tak schudla , teda na takú váhu ako som nemala nikdy. Ale tiež bojujem s váhou cely život a tiež má mrzí že teraz priberám ale moja chyba nemám zjesť 2 čokolády a jesť za dvoch 🙂 dojedam ešte za deťmi 😀
A bábätko, ja tiež chcem len jedno pohlavie, vždy si poviem že chcem zdravé dievčatko 🙂 a vravím si že ani za svet už nechcem ďalšieho chlapčeka, aj svokra mi minule povedala že pekne vyzerá že bude to asi chlapec no cely den som nad tým rozmýšľala 😀 nie je nič na tom zle. Držím palce aby si čakala zdravé bábätko a pohlavie po akom túžis.

autor
9. apr 2024

@rurutiax chcela som schudnúť ešte predtým, než som sa dozvedela že som tehotná. Nie už v tehotenstve.

autor
9. apr 2024

@majka36912 ďakujem za koment a že si namňa neútočila ako niektoré.

autor
9. apr 2024

@deti95060810 tiež som to mala v pláne ale doktor mi vyslovene zakázal aj dlhšie prechádzky kvôli nejakým komplikáciam to sem nechcem písať teraz…

autor
9. apr 2024

@henikap123 ďakujem ti pekne, no kto nebojoval nikdy s váhou nevie aké to je. Pre mňa to bol najťažší boj si postavu udržať a pekne som mala v pláne pokračovať s pohybom aj počas tehotenstva, no nemyslela som si že nebudem môcť. Nejde mi ani ažtak o ten výzor ako tu útočia namňa ostatné ale o to ako sa cítim a evidentne mi ten životný štýl pomáhal aj na psychiku… Každopádne pri ďalšej kontrole ktorú mám o 2 týždne sa spýtam doktora, či už môžem niečo športovať alebo aspon prechádzky, modlím sa zato aby mi povedal áno…
To pohlavie ma trápi viac, každý deň sa modlím k Bohu za to vytúžené ZDRAVÉ.

maryetta
9. apr 2024

Predpokladam ze pohlavie este ani nevies a uz sa nad tym trapis. Mam doma obe. Aj dievcatka aj chlapci. A ver ze ani raz by som v tom momente nemenila. Vsetko nam prichadza do zivota-do ruk a do srdca presne tak ako ma 😉
Netrap sa tym co este len bude. Sustred sa na to co je teraz.

henikap123
9. apr 2024

Ale čo by tá trápilo to pohlavie, koľko mužov túži len po chlapčekovi a sú sklamaní keď im oznámia že bude dievčatko. Môj túžil po dievcatku a bol sklamaný že je to chlapec. Aj som si poplakala. Ale má ho rad, vždy povie hlavne nech je zdravé. Tak ak máš na to peniaze tak si daj urobiť test na zistenie pohlavia stojí okolo 120 eur, robí sa asi v 12 tt niekto písal že aj skôr sa dá , a nebudeš musieť čakať do 20 tt, a psychicky sa skôr na to pripravis.

No a tá postava, keď nemôžes športovať tak len obmedzovať v strave, nevravím že chudnut, len troska menej jesť. Ja som v 20 tt a som pribrala 6,5 kg to je veľmi veľa😀 ale mám veľa pohybu s deťmi, ale aj jem dosť. Keď porodim začnem niečo so sebou robiť. Jedine čo má trápi že priberiem veľa a v lete budú prázdniny a nebudem stíhať deťom. Už teraz dosť oddychujem čo som predtým nemusela.

snowflakenel
9. apr 2024

Ja som to tiez,zle znasala.
Neberies progesteron? Ja som nabrala.z toho.
Celkovo 18 kil, 10 spm nechala v pprodnici. Ale bola som chuda, teraz vyzeram,normalne.

lucia147852
9. apr 2024

Ak máš takéto stavy navstiv odborníka, psychiatra. Nemyslím to vôbec v zlom, ale zbytočne trpíš. A čo sa týka pohlavia, známa čaká svoje vytúžené pohlavie, dieťatko bude postihnute. Nevie sa ešte rozsah, ale dala by čokoľvek za to, aby bolo zdravé, aj keby je to práve to pohlavie čo nechcela. Aj to nám život prináša. Tak sa prestaň utapat a naozaj rieš pre dobro seba aj malého svoj problém. Odbornik nie je hanba.

kiki68
9. apr 2024

Ale prosim Ta, vies ako sa po tehu dobre chudne? To mas ine hormony, vezmes si trenera, mas cas na to, do pol roka mas krasnu formu. Vahu v tehu neries, clovek nieco naberie proste. Ja som nabrala 20kg, vacsina voda. Zhodila som 30 😂 To islo dost lahko, myslela som, ze mi nieco zostane, ale vobec.

saxana000
9. apr 2024

Mam tyzden do terminu a 19.kil na sebe. Pri.prvej som.pribrala 24 a to som sa dusovala ze neexistuje teraz.max 10 viac nedovolim
Nachodila som kilometre pila cistu ziadne maskrtenie kolace malinovky.iba vodu ovocie zeleninka jedla som z malych tanierov do.4.mesiaca lezala a vracala. A nepomohlo.Nevyhnes sa tomu moze to byt placenta voda opuch.. mozno od 6 mesiaca.uz.nepriberies ani gram kazde tehotenstvo je uplne ine.sustred sa na zdrave babetko na kila sa vykasli.. vychodis to s kocikom na jesen ked budu padat listy uzijes si krasne posledne slnecne dni..

pet888
9. apr 2024

Mrzi ma,ako niektore zeny reaguju a su strasne necitlive..vidno,ze to nerobis z rozmaru a uvedomujes si,ze tie myslienky nie su spravne,ale ked si si v minulosti presla peklom,tak tomu sa neubranis a este pod tlakom vsetkych hormonov..Mozno by naozaj nebol na skodu nejaky terapeut,nech nemusis byt na tie myslienky sama..skus nad tymto porozmyslat.

greentrees
9. apr 2024

Po 2 tehu mám hmotnosť ako pred nimi - bez nejakých obmedzovaní a to som nebola nejaká chudá. Ale k veci: chápem,že ťa trápi hmotnosť, pozri budeš mať dosť času na pohyb keď bude bábo na svete ♥️♥️. Máš sa na čo tešiť ♥️. Niekedy sa veci stanú ináč ako si zaumienime. No niekedy je to pre nás práve to naj čo vtedy nevidíme.. Dôležité je,aby bolo tvoje bábo zdravé. Je fajn,že si chcela zmenu hmotnosti pred tehu a nie počas. Počas tehu sa prosím nesnaz chudnúť a i sa zbytočne neobmedzuj, aby malo bábo všetko potrebné. Kopec kíl stratis už len pri porode- bábo, plod.voda..Skús sa tým prosím prestať stresovať, to ti nič dobré nedá. Je to ináč ako si chcela. Ideš ďalej a časom sa môžeš znova vrátiť keď už bude drobec medzi vami kde si prestala. Len prosím drobčeka neohrozuj zbytočne kvôli tomu,že si mala v pláne chudnúť. Držím palce.

autor
9. apr 2024

@pet888 Ďakujem, a aj ostatným ženám za povzbudivé komentáre. Myslím si, že mi trochu pomohlo aj to, že som sa rozpísala, a aj to, že mi tu niektoré napísali veci z iného uhla pohladu. Aby som odpovedala na otázky, progesterón beriem, a kopec iných liekov ešte - ale ja priberanie nerada hádžem na lieky, hormóny, atď. Pokúsim sa nastaviť inak, aj psychicky aj teda vymyslieť niečo so stravou. To s tým pohlavím - chystáme si priplatiť rovno Nifty - v čom je okrem všetkého aj pohlavie. Určite budem sklamaná ak nebude to, čo chcem ale nejako sa stým budem musieť vysporiadať. Určite budem svoje dieťa nadovšetko lúbiť, len možno na prehodenie hlavy budem potrebovať dlhšiu dobu. … Možno je chyba že sa aj príliž porovnávam. Mám 2 kamarátky ktoré sú tiež tehotné, obe sú štíhle priberajú pekne na bruško a okrem toho čakajú pohlavie, ktoré chcem aj ja…. No uvidíme čo bude…

henikap123
10. apr 2024

K tým kamarátkam podľa mna je to normálne, že sa s nimi porovnávaš. Ale nedá sa povedať či chlapček alebo dievčatko je lepšie, ja mám dvoch chlapcov, sestra má dve dievčatka, jedna z vyhod pri dievčatách je že ich môžeš obliekať do satociek, a že sú kludnejsia ale naopak moja sestra má obidve uplakane za všetko a ja mám chlapcov síce živých ale veselých spokojných. Tak som stastna za chlapcov. Neviem čo by chcela či chlapca alebo dievča ale podľa mna obidve pohlavia sú fajn. A veľakrát dievcatka chcú ockov a chlapci mamicky.
A asi to bude tvoje prvé bábätko, tak možno druhé sa podarí čo budeš chcieť.
Takze to že budú mat kamarátky to jedno pohlavie, je možné že ty budeš mat to druhé ale budeš mat väčší kľud 🙂

No a áno tie tehotné mamicky čo majú lepšiu postavu ako ja pred tehotenstvom to má tiež vie naštvať 😀😀 ale postavu vies ovolyvnit, ja som začala kočíkovať po pôrode denne aj 10 km, no takú som mala postavu ako nikdy. Neboj postava to je to najmenej.
Psychiatra ani psychológa netreba vyhľadať, my ženy vieme mat takéto stavy často 😀😀 si v poriadku.
Držím palce, škoda že už sa nedozviem po tých testoch či sa ti splnilo čo si chcela ale naozaj držím palce aby si čakala svoje to vytuzene zdravé bábätko.

autor
16. apr 2024

@henikap123 Ďakujem krásne, už teraz som kludnejšia naštastie, schudla som trochu (alebo odvodnila sa) začala som zdravšie papať, už mám dovolené aj prechádzky a miernu aktivitu a hneď sa cítim lepšie. Aj bábo je v poriadku, pekne rastie 🙂 S pohlavím to bude ako bude, modlím sa najmä za zdravie az potom za pohlavie - ale prijmem určite to čo bude.

inull5
16. apr 2024

Ahoj, ja Ťa úplne chápem, pretože som na tom veľmi podobne.. Čakám 3 dieťa, a presne som mala v pláne schudnúť v zime a na jeseň to, čo som si v lete na seba nechala "nalepiť" lebo som bola dosť lenivá a nesledovala jedlo. Momentálne som v 29.tyzdni, mám plus 10 kg (72 teraz) a teda sa cítim strašne.. Keď vidím v zrkadle stehna a zadok, chce sa mi plakať

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre