Ešte som ani neporodila a už sa každý stará

10. jan 2023

Ahojte,
mám dosť veľký problém a ja fakt neviem ako to vyriešiť. Som v 36.týždni tehotenstva, väčšinu času som sama, nakoľko manžel je väčšinu času v zahraničí. Mne to zatiaľ takto vyhovuje. Trávim čas rada sama, s kamoškami, mame zatiaľ 2i byt, tak veľa prace tu nie je - teda žiadna práca tu nie je :D Veci pre malú mám už dávno nachystané, všetko pripravené. Už som aj zbalená do pôrodnice. Jedine čo tak si po sebe poupratujem, jedlo si objednávam, takze nemám momentálne ´žiadnu robotu”. Venujem sa teraz sama sebe, prechádzkam, čítam knihy, oddychujem.
Minuly týždeň mi svokra zriadila izbu v ich dome, kde budem s malou. Keď som sa jej opýtala načo to robia, tak vraj že keď to nebudem zvládať, tak aby som mala všetko prichystané, aby som tam mohla bývať. Tak som jej len povedala, že ďakujem, ale verím, že to zvládneme.
Dnes mi volala moja babka, že ona k nám príde budúci týždeň a bude až do pôrodu (a možno aj po pôrode). Vraj aby som nebola sama. Že ona mi pomôže. Keď som jej povedala, že mne pomoc netreba, tak ostala zaskočená. A aj tak dodala, ze príde budúci týždeň. Býva 200km od nás.
Bud so mnou Lomcujú hormóny a ja to veľmi prežívam alebo fakt nevedia pochopiť, že ja to zvládnem? A že nepotrebujem zatiaľ ich pomoc? Veď keby som potrebovala, tak poviem.
Ako by ste to riešili?
Prosím nekomentujte tie, ktoré nemáte žiadnu pomoc a že si to mám vážiť a podobne… ja si to vážim, ale nechcem.

autor
10. jan 2023

@h2 pre každého sú jeho problémy tie najväčšie a najdôležitejšie 🙂 a to si predstav, že niektorých najväčší problém je len farba laku na nechty…
Naozaj si mi nič k veci nenapisala. To, že tam s manželom pojdem na návštevu neznamená zariadenie komplet spálne s postielkou…
2. To, že so mnou chce babka byt nemusí rovno znamenať 4 týždňová návšteva aj s možným nevrátenim sa domov po mojom pôrode.
Takže úplne zbytočne si tu teraz vymieňame komentáre. :D

h2
10. jan 2023

Asi to bolo naozaj zbytočné, lebo si vôbec nepochopila, čo som ti tým chcela povedať. Želám ti, aby si naozaj nemala väčšieho problému. Fakt, úprimne, v dobrom.

kittykat22
10. jan 2023

Nemyslim si, ze si nevdacna - ale ked mas skusenost, ze je vzdy veselo, ked sa niekto dotrepe na pomoc, chapem, ze neskaces radostou.
Co im povedat, ze sa po porode ozves? Niektore zeny zvladaju novorodenca lavou zadnou. Dieta spi, je, spi, je a su stastne. Nebudes nikoho potrebovat. Ked to bude ina, zavolas 🙂

kristinka92
10. jan 2023

autorka veľmi dobre ti teraz poradím- sprav si poriadok s ľuďmi okolo seba, razantne a hneď teraz! po pôrode ta takéto somariny vytocia ešte viac.
ja som stále počúvala od svokry ako mi dieta bude na noc brat ona a podobne reči. ešte teraz ma stavia zo stolicky z takých reči. ani náhodou! ja som mama a ja sa o svoje babo postarám….nerešpektovali keď som to slusne povedala, jedného dňa môj pohár trpezlivosti vykypel a všetkých som z nasho bytu vyrazila! a bolo mi jedno nech sa aj oduju. keď si raz človek niečo neželá a povedal nie, tak to znamená nie.

biela_sova
10. jan 2023

Stare toxicke rady o vyplakani, kojeni kazde 3 hodiny, citovej odtazitosti...vytvaraju z deti psychopatov. So sirokym usmevom sa podakuj a slusne odmietni.
V buducnosti, ak niekto chce pomoct, nech navari. S dietatkom si poradis sama, babo potrebuje iba maminku a blizku rodinu. Keby si chcela viac info o asertivite, na instagrame su: @detijsoutakylidi @barbora_bali @rodicovstvi_na_dlani. Rad, ako byt asertivna, tam najdes dost 😊

elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
oblecenie99
10. jan 2023

Nuž, prave čítam svoje vlastné myšlienky a názory spred troch rokov 🙂 Presne cítim z tvojho textu to moje "staré" ja, takto sa cíti a rozmýšľa zatiaľ len tehotná, vyrovnaná a spokojná žena. Dovolím si ale prispieť mojou vlastnou skúsenosťou.

Po pomerne dobrom, pokojnom a bezproblémovom tehotenstve prišla drsná prvá podpasovka, a to nikým nepredvídané komplikácie pri pôrode, ktorý sa skončil akutnou sekciou a mňa táto skúsenosť, v spojení s pokračovaním po pôrode (aj keď sa považujem za niekedy až príliš racionálnu bytosť), riadne dala dole. Aj fyzicky, ale žiaľ horšie psychicky. Nešlo ani kojenie a tie ultra materské pudy a všetko, čo by malo byť prirodzene a jednoznačne pre ženu sa napriek všetkému dostavili veru až za pochodu. A o to bolo všetko ťažšie, že som prišla domov s pôrodnice s dieťaťom bez návodu na obsluhu, do bytu, ktorý ako tak akože pripravil manžel, bez jedla a pod. Mne neprišiel dávať uzitocne rady nikto, a bolo to naozaj náročné. Tu izbičku, ktorú nám pripravili naši, som brutálne ocenila v čase najhoršej korony, kedy sme ešte ani len netušili, čo to je, ako to dopadne a ako dlho to bude trvať, a to som prosím pekne išla rodiť koncom roka 2019 s tým, že sa čosi už šuškalo o nejakých netopieroch a zatvorených mestách v Číne, ale keby mi niekto vtedy povie, že o pár mesiacov budeme mať na ústach rúška a bude prísny lockdown, tak ho vysmejem. Čiže v časoch hlbokého zákazu vychádzania mi ta izba s postieľku u mojich rodicov v rodinnom dome so záhradou prišla naozaj ako záchrana, v porovnaní s našim bytom v centre mesta bez balkóna. To len ako príklad. Čiže ja ti naozaj v dobrom radim, aby si sa slusne poďakovala, vysvetlila im, že tu pomoc naozaj uvitas, ak to bude potrebné, zatiaľ chces mať svoj pokoj, zvládaš to, ale si rada, že máš sa na koho obrátiť, ak treba. Materstvo nie je jadrová fyzika. Ale poviem narovinu, hormóny sú k*rvy, .. A niekedy ťa vedia prekvapiť a zaskočiť, a môže sa stať, že ťa to vykoľaji. Normálna a primeraná pomoc vtedy príde viac než vhod. Ja som mala dokonale naplánované tehotenstvo, bola som v pohode, až do momentu, kedy sa všetko začalo kaziť a ja som vlastne zistila, že nie všetky sme na Tom kvalifikačne rovnako (odpojednam bez problémov hodiny hoc aj s konfrontaciami svedkov no a hanba nehanba, ako držať správne bábätko, ako kúpať atd. som musela zúfalo googlit.. aj to sa stane 🤷 ) a naozaj by som uvítala, že niekto mi vtedy aspoň trošku pomôže a poradí, či podporí,lebo napr. Na mňa samu to vtedy bolo veľa. Asi by som babku na krku tiež nechcela 😅 ale naozaj to ber tak, že chcú ti dobre, rady tipu nechať vyrevat ignoruj a ignoruj, takých rád ešte len bude, počkaj, keď sa narodí malé... a ich ponúknutú pomoc vnímaj ako akúsi zálohu, že v prípade potreby príde vhod. V pohode buď sama, len to ber tak, že keby náhodou, je fajn, že sa máš na koho obrátiť.. Tešia sa s vami, tešia sa vnúča, možno majú už pomaly mierne obavy, lebo sa to blíži, nech všetko dobre dopadne, tak sa na to skús pozerať touto optikou. Rady tipu "v žiadnom.pripade" a "dôrazne im treba vysvetliť" a spol. mi neprídu úplne vhodné, vysvetlí im to slušne a milo, aby to pochopili.

h2
10. jan 2023

@elizabet173 Keby písala, že má niekoho doma nasáčkovaného, tak pochopím. Ale nemá. Písala len o babke, že chce prísť, ale tej už povedala, že si to neželá. To, že svokra u seba doma niečo chystá, autorku absolútne nemusí trápiť.
Ja sa fakt čudujem, aké sú ženy precitlivené, nikto im nemôže nič povedať. Aj nedávno v diskusii o hláškach svokier. Áno, bolo tam veľa naozaj hrozných vecí. Ale dosť bolo aj takých, kde nebolo nič strašné povedané, ale aj tak to vadilo. Akože, nech sa na mňa nikto nehnevá, ale po tom, čo čítam denne na koníku, že ženy prežívajú v reálnom živote, je mi až smiešne, že niekto považuje za veľký problém, že svokra si niečo doma prerába a že babka chce prísť na návštevu.

evaachesa
10. jan 2023

Rodila som prirodzene a tiež som si vystačila sama s mužom. Nikto sa k nám ale nenukal že príde. Skutočne neviem čo by u nás robil. Iná vec by ale bola, ak by som rodila cisárskym a manžel by bol odcestovaný. Vtedy by som pomoc jednoznačne uvítala. Kamarátka takto ostala po cisárskom a nemala doma prvý deň až do večera nikoho. Bolo to vraj ako z hororu a pomoc by vtedy veľmi ocenila.
Určite poďakuj za ponuky a že sa ozveš keď budeš potrebovať pomoc. Držím palce. 🙂🍀

jj298
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
svetlonos
11. jan 2023

Ahoj,
mna by slak trafil! Nie su to hormony. To iste som povedala aj ako netehotna. Bola som vdacna za koronu a nemoznost vycestovania a navstev v porodnici.
Babke povedz, ze aj ked sa nahneva, nechces jej pomoc. Nech ostane doma, inak ta zbytocne vystresuje a ci to tak chce. Si tehotna, nie nesvojpravna a pokojne sa aj rozcul v telefone! Ja som sa s vlastnou mamou po porode tri mesiace pohadala, ked sa tvarila, ze matkou je ona a dieta v byte v lete treba naobliekat ako eskimaka. Ze ona to robi pre svoje vnuca! Oznamila som jej, ze to bolo naposledy inak pojde domov a hned! Byva od nas 500km. Aj do hotela by som ju poslala. Upromne? Tedila som sa ked uz odisla.
Nie su to hormony, je to nasratost ako odozva na ansolutny nerespekt druhych voci tebe.
Zijeme v inej kajine, rodinu tu nemame a na rozdiel od 90% mi to vyhovuje - nemam zbytocne staranie sa, blbe komenty ani otazky a v telefone kazdeho nevyziadane rady v zarodku rusim. Zato, ze odchovali svoje deti, este neznamena, ze maju patent na rozum a vychovu - hlavne tu z pred 30 a viac rokov.
A hlavne - oni si uz odchovali, vychovali, tak nech to laskavo nechaju na vas! Rovnako zmasla aj 23 rocna kamoska, ktora dieta ma aj ja takmer 40 rocna.
Razne a jasne bez omacok vsetkym pznam, ze nevyziadame rady ci pomoc odmietas a v ramci dobrych rodinnych vztahov ta budu respektovat. Pokial nie, zariadis sa podla toho!

svetlonos
11. jan 2023

A este dodatok, budete nova rodina a ten zaciatok patri len vam trom. Pre mna to boli krasne a vzacne momenty, za nic by som ich nedala.
Pokial ma zena napr. cisarsky a pomoc potrebuje, je to ine. Tiez vsak individualne, kamaratka ostala s malym po cisarskom sama doma, muz v praci. A povedala, ze sa to dalo bez nejakych vacsich problemov. Samozrejme, pokial je to ok.

svetlonos
11. jan 2023

@oblecenie99
pekne si to napisala. Ja som zial bohu po milom vysvetlovani na 4x vybuchla. Niektori nie su zia schopni hned a po dobrom akceptovat bez breptania slovo nie dalujem. A riesit sebalutost rodinnych pribuznych, ked som mala ( aj ked mensie komplikaciami po porode ) a babom ma atb a infuzkach, sa mi fakt nechcelo. Vtedy je to narocne. Ale teba chapem 🙂

oblecenie99
11. jan 2023

@svetlonos áno, sú žiaľ aj takí, čo nepochopia 🫤 na mojich rodičov tiež musím špeciálne, ak nechcem, aby sa do krvi urazili pre každú blbosť.

tomikejt
11. jan 2023

Ja ťa úplne chápem. Je milé že ti chce rodina pomáhať, ale ja by som tiež nechcela aby sa mi ktokoľvek natrepal domov. Mám rada svoje súkromie a babke by som ráznejšie povedala že nechcem aby chodila. Tá izba u svokry, asi je premotivovana ale aspoň tam budeš mať izbu keď prídeš na návštevu. Nechápem prečo si myslí že by si nemala zvládať starostlivosť o jedno dieťa. Ale myslí to dobre, izba tam bude ale ty tam bývať nemusis. Skôr by som riešila tú babku, asi by ma vystrelo keby sa ku mne niekto nasackuje na niekoľko týždňov 🤭

lasona
11. jan 2023

Pozri mi bývame so svokrou, mame samostatný vchod , akurát domy sú prilepené k sebe. Aká som ja bola vďačná že je tu. Koľko krát prišla pekne zaklopala že chce malého vidieť. Vravím si ale jasne kľudne. Ako mi dobre padlo lebo som sa nemohla ani najesť poriadne. Koľko krát prišla zabal mi ho do kočíka, vezmem ho von, a ty si pospi, porob co ti treba. Joj parádne. Takže nehadz
flintu do žita. Povedz ze zatiaľ nič nepotrebuješ, ale keď budeš potrebovať,, tak sa určite ozveš. Tiež som si myslela ze to dám sama, ale proste ak som cítila že som nestačila so silami, bola som nesmierne vďačná za pomoc. Áno sem tam dostanem radu, s ktorou nesúhlasím, ale jedným uchom dnu, druhým von...budem sa ja za somariny rozčuľovať? Povedia si svoje, ale aj tak si urobím ako chcem ja. Budem sa ja zbytočne s niekym vadiť? Mam dosť starosti aj bez toho...

salamistka
11. jan 2023

Nuž, naozaj človek dopredu nevie, ako to dopadne, u nás to bolo tak, že keď som prišla domov z pôrodnice po 3 týždňoch, po sekcii, tak som bola dosť vyčerpaná, prvý týždeň bola so mnou moja mama, potom mi už pomáhal môj otec a keď som si potrebovala pospať, tak zatiaľ strážil malú, keď som zo začiatku mala problémy s kojením a malá plakala od hladu, tak ma celá rodina podporila v tom, aby som to nevzdávala...bolo to prvé bábätko v rodine, tak boli všetci nadšení a snažili sa pomáhať, za čo som im naozaj vďačná....samozrejme, neskôr už to bolo o inom, do výchovy som si nenechala hovoriť a boli z toho menšie konflikty, ale to je už na inú tému...

ivangeline
11. jan 2023

Tiez som zvladla sama pri prvom. Proste odmietni. Ak budr trrba pomoc,tak za ozves...Niekedy skutocne nie je nutna a matka s babom si poradi a spolu im je dobre.

lubina
11. jan 2023

Svokre by som povedala dakujem, ale neviem, ci to nie kedy vyuzijem a babke, ze predsa len mame iba dvojizbovy byt a ci teda bude v hoteli, kedze u nas nema kde spat....podakuj a povedz, ze ak budes cosi potrebovat, tak sa ozves sama, ale natiskanie sa ti nie je prave vhodne....kazdy si predsa to prve svoje dieta chce uzit sam najskor, aby sa spoznali s babatkom a tak, ustalit si rezim. Proste slusne im to povedz a ak nepochopia, tak aj muz musi cosi povedat...

anetka34
11. jan 2023

Na jednej strane je dobré mať svoje súkromie, ale na druhej strane keď si úplne sama ich chápem, že sa o Teba boja. Ja som bola tiež celý deň sama pri prvom, večer už nie. Posledné dni pred pôrodom som sa bála, že manžel nestihne prísť z práce, alebo že bude pôrod prebiehať strašne rýchlo a nestihnem si sama pomôcť. Ale všetko dobre dopadlo. Až na to, že sa mi švagriná nasáčkovala do bytu s jej dvoma urevanými deťmi v deň pôrodu, ale neprišla mi pomôcť, nechala sa obskakovať takmer tri hodiny a tie deti stále niečo chceli, nechali mi taký bordel v byte, že som po nich musela dve hodiny upratovať. Ledva som sa už vliekla. A hneď sa mi spustil pôrod. Našťastie večer už bol muž doma. Keď sme prišli domov nikto mi už ani polievku nepriniesol. Ale tiež som bola rada, že mám kľud. No to jedlo by som ocenila. Ale niekoho non-stop v byte nie. A je rozdiel či Ti príde robiť spoločnosť a nechá sa obskakovať, alebo ozaj chce pomôcť. Takže za mňa tak ako radia baby, slušne poďakovať a povedať, že keď budeš potrebovať, ozveš sa. Nikdy nevieš, možno bude treba.

rachel36a
11. jan 2023

Mozno to je otravne, ale asi sa tesia a chcu byt s tebou, pripadne po porode s dietatkom..ja som prisla s porodnice a hned ten den sa dovalila moja maminka aj svokrovci...a to som prisla s dietatkom v bolestiach po operacii..tak som im povedala, ze ked uz prisli, tak nech navaria, povysavaju a dokonca svokra umyla okna v obyvacke...a ja som si isla s malym pospinkat...😁😁😁😁 Normalne im povedz, ze k svokrovcom neprides a nezelas si dlhodobe navstevy po porode...a vybavene..

puplatko
11. jan 2023

@rachel36a asi tak nejak. Proste ak sa na to necíti a chce byť sama, tak bude sama a ak bude problém, tak si povie o pomoc. Veď je to normálne

bessdonna
11. jan 2023

mrzi ma ako nam rodina berie materske kompetencie.potom ich rady moc nepocuvame a potom sa obvinujeme,vztahy sa pokazia....s dnesnym rozumom babke by som povedala dobre dojdi,aspon navaris,upraces(mozno si to aj rozmysli🤣)svokre by som povedala,ok,izba bude super,aspon ked dojdem,tak budem mat kde v sukromi kojit.na to vyplakanie by som povedala,ze ja to nechcem.chcem zlatu strednu cestu.dvihat na ruky,mojkat,avsak aj polozit to babo,ked mi treba cikat,uvarit si caj,aj ked placka.ze to chcem skusit takto sama si to nejako zistit,ako to funguje najlepsie.ze budem kojit,preto ju mozete zo zaciatku strazit len hodinku maximalne.neskor trochu viac.ale vychovavat chcem ja.vies uz mam dieta,bolo uplakane 24hod.rady boli,pomoc ziadna.nechaj si tie ponuky do rezervy a uvidis.mysli na seba,ako ti to vyhovuje,hlavna postava tohto filmu si ty.rozdaj ulohy,riad ich.pekne s usmevom aj ked ta ide roztrhnut od zastaralych rad.lebo bude fajn,ked si musis odbehnut a babka bude k dispozicii.

kofolala
11. jan 2023

Neboj sa po pôrode bude ešte horšie a ešte viac rád a ešte 100nasobne viac komentárov.. skôr nato sa priprav
Pomoc je na tebe či chceš či nie. Stanov si v rodine hranice hneď teraz , keď nechces pomoc . To, že sa urazia je ich problém.
Ja by som pomoc prijala( aspoň navariť) ale mne nemal kto pomôcť. Prvé mesiace su proste extrém náročné hlavne pre prvomamky podla mna. Ešte sa okukavas kde co ako s babatkom. Zoznamujete sa hľadáte si systém. Do toho revy dieťaťa (ak je plačúce) ,do toho psychika šrotuje a hormóny. No sprav ako uznáš ale ja by som pomoc prijala aspoň vo varení 🙏

kofolala
11. jan 2023

@bessdonna amen presne ako u mna a aj si to pekne napísala

kristinka92
11. jan 2023

@lasona tak toto čo píšeš ty je úplne v pohode pomoc, ale tie baby čo tu píšeme že s takým chovanim nesúhlasíme mame na mysli niečo vonkoncom iné- mne svokra neustale dieta vytrhavala z rúk že hento tamto robím zle, vyslovene vytrhavala, ako prvorodička som sa citila strašne keď mi malú niekto trhal z rúk. teraz by som ju zato poslala do ***, došla ani sa nespytala či niečo potrebujem, preložila nohy a mala potrebu všetko sprosto komentovať- že už by sa patrilo povysavat (bola som po akútnom cisárskom), že “som zvykla návšteve aj koláč dať, ale tak asi nič no” a to nebolo ani tyzden po pôrode! komentáre od svagriny typu uuuu ake ti brucho ostalo, to sa ti už nedá naspat? cakali že ich budem obsluhovať a oni sa budú hrať s babom, každý jeden deň takto od porodu! a pri tom všetkom sa tvárili, že tieto ich navstevy, že to je pomoc pre mna! no ďakujem pekne! pri druhom dostanú všetci zákaz na dva týždne prekročiť prah bytu! žena po pôrode potrebuje súkromie, aby sa mohla osprchovať kedy chce, klud a pokoj, podporu že čo robí robí dobre, maximálne čo považujem za pomoc je keď donesú navarene jedlo a stacilo.

simca06022011
11. jan 2023

babke povedz nech pride na navstevu a aj iny a neries. Na pomoc povedz kludne, ze ked budes potrebovat ty, tak ich oslovis, ale zatial ti nic netreba, mas rada svoj klud. Pochopia neboj :DDD pokecate, prejdete sa a posles ju domov... ziadne ze v malom byte a bude do porodu :DDDD mne tiez nik nemusel varit, prat, upratovat, ani o dieta sa starat.. zvladli sme to a myslim ze prave vdaka tomu kludu co sme doma mali. Nik nam rezim nenarusal a ani nervy nerobil.

oblecenie99
11. jan 2023

@rachel36a Presne v niečo také som dúfala, a v byte ma čakal polovýbuch (manžel bol sám), a ešte aj ten poriadok, ktorý som už strážila pred pôrodom, dokázal rozbiť. Akože prežili sme a tak :D ale keby niekto vtedy prišiel pomôcť v podobe upratovania, varenia a pod. a ja by som mohla riešiť seba a dieťa prioritne, tak by to bolo fajn. Naopak, moja sesternica vlastnú matku vypoklonkovala z domu po dvoch dňoch, lebo ju iba znervózňovala..

anetka34
11. jan 2023

@kristinka92 No presne, to je bohovská pomoc. Aj mne sa tak svokra tvarila, že mi chodí pomáhať, keď som sa učila pri pol ročnom dieťati na skúšku, štýlom urob mi kávičku, koláčik a potom pozerala na spiace dieťa, keď sa zobudila každých 15 minút mi vykrikovala: malá sa asi pokakala, malá je hladná, štikúta, poď jej dať napiť...😂.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre