icon

Neplánované tretie tehotenstvo vo veku 36 rokov. Ako to zvládnuť?

3. máj 2026

Ahojte ako ste to zvládli? Nas s manželom to zaskočilo nechceli sme už tretie dieťa mame 5 ročnu a 2 ročného..naviac mam ísť na plánovanú operáciu o dva dni ktoru zrejme zruším mešká mi ms 4 dni testy silnejú..milion myšlienok mam spať nemôžem či to zvladneme a celkovo moje telo ešte som uplne neschudla po druhom a zrazu šok mam 36 rokov

anonym_d33ad7
4. máj 2026

@anonym_autor zaskočilo v tvojom veku fakt?! Nevieš ako sa deti robia či ako. A čo sa týka veku vek ideál ja mám 42 najmladšie má 5 rokov zvládli iný zvládnete aj vy. Tri deti není až tak strešné moc.

autor
4. máj 2026
@anonym_5c4142

Ja mám trochu väčšie deti. Mali 9 a 7 rokov a ja som tiež neplánovane otehotnela. Mala som 36 rokov. Tiež v hlave milión otázok, aj som plakala, aj som rozmýšľala o potrate, aj som sa v kútiku duše tešila. U mňa bolo ešte veľkým výkričnikom, že by to bola 3 sekcia. Život to zariadil tak, že som potratila. O rok prišlo rozhodnutie - predsalen chceme bábo. A tak máme aj tretie. Bolo to najlepšie rozhodnutie. Ľutujem jedine, že som ho nemala skôr. Aby bol medzi nimi menší vekový rozdiel. Tiež som toho názoru, že je všetko tak, ako má byť. Veľmi ti držím palce, určite to zvládnete.

@anonym_5c4142 ďakujem...,❤️ veď to každý sa hneď nalaka a niekedy to osud zariadi tak že sa to ani nedotiahne do konca .. zažila som to a vtedy ma to dosť bolelo psychicky..ja som ťažko otehotnela aj s tymi dvoma dlho sme sa snažili..no uvidím u gynekologa čo uvidím ja už to nechavam v božích rukach to že budem mat v hlave chaos mi nič nepomôže neni to v mojich rukach

autor
4. máj 2026
@cucoryedka

@anonym_autor Ahoj autorka, akoby si pisala moj pribeh, len my mame vacsi vekovy rozdiel (starsi maju 14, 13) maly ma rok a pol. Rodila som v 35, este aj operacia clenku - vyber kovu, mame rovnaky (snad uz toto leto, kym som bola tehu a dojcila tak som neriesila). Paradoxne ten najmladsi ma prekvapil najviac (moje pocity sa striedali, aj som sa miestami tesila, aj som nechcela byt tehotna, chcela som sa uz venovat svojim veciam a nie vsetko odznova, za myslienky odmietania sa hanbim - resp. hanbila som sa pred sebou samou - snazim sa teraz si to odpustit). Nevedela som prijat, ze vlastne dieta odmietam, a deti v skole lubim. Brusko som si skrabkala a vravela mu, ze to nie je o nom, ale o mne, a ze ho lubim. ... ALE CHCEM TA POVZBUDIT, mozno to u Teba bude skor, u mna na porodnej sale, ked som drzala uzlicek. Neboj vsetko naskoci ❤️ a nebudes si to vediet vynachvalit ❤️ nedala by som za nic na svete. Kazdy den malemu sepkam do uska, ze dakujem, ze to so mnou nevzdal, ked bol v brusku, a ze to super vymyslel, ze sa rozhodol prist k nam. Ved uz milujes svoje starsie deti, miesta mas v srdci dost ❣️ ... a pokial to aj financne date, nie je o com 😉 hlavne nestresuj, uzivaj si, nech ste obaja v poriadku. Drzim palce.

@cucoryedka ďakujem tak ma chápete ešte aj ten kov v nohe ja som aj hladala fora kde to ľudia nejak rozoberaju ako sa citili po tom či sa rychlo dali dokopy moc tu toho neni ...mala by to byť ľahšia operacia ako ta prva ..krivam stale to ja už tu nohu nebudem mať nikdy uplne ok ale som rada že sa zvladam starat o detí bola to hrozna beznadej ležať v nemocnici a nevedieť sa ani postarat sama o seba nie že o deti noha je najhoršia keď sa zlomi sme odpisany na barlach kadejako som si nosila veci

avatar
cucoryedka
4. máj 2026
@anonym_autor

@cucoryedka ďakujem tak ma chápete ešte aj ten kov v nohe ja som aj hladala fora kde to ľudia nejak rozoberaju ako sa citili po tom či sa rychlo dali dokopy moc tu toho neni ...mala by to byť ľahšia operacia ako ta prva ..krivam stale to ja už tu nohu nebudem mať nikdy uplne ok ale som rada že sa zvladam starat o detí bola to hrozna beznadej ležať v nemocnici a nevedieť sa ani postarat sama o seba nie že o deti noha je najhoršia keď sa zlomi sme odpisany na barlach kadejako som si nosila veci

@anonym_autor ano, pocit beznadeje mi je dobre znamy, byt odkazana na pomoc pri zakladnych veciach tiez (do sprchy ma museli nalozit, kavu doniest som si nemohla, lebo v rukach som mala barle ...) ale to pominulo ... moja noha uz nie je ako predtym, nemam plny ohyb, opatky uz neobujem ... ale to su detaily ... tiez ma desi predstava, ze opat vypadnem z kolobehu, kto sa postara, hlavne o maleho, ked po vybrati kovu budem zas o barliach ... ale snazim sa vytesnit (svoj stav skonzultujem este raz s operaterom, ci sa do toho este pusti, lebo je tomu uz pomaly 6 rokov) ... mne to najprv nechceli vyberat, ale potrebovala som potvrdenie k letu (kebyze pipam) a medzitym padlo to, ze po dovolenke sa mam ohlasit a dohodneme dalsi postup ... to sa uz nekonalo, z dovolenky sme si doniesli nas 3. poklad 🥰 ... vseobecne vsak je tak ako pises, ze vyber kovu je lahsia operacia ako prve zoperovanie ... inak mi teraz napadlo, to ze stale krivas, nie je tym kovom? kazdopadne, teraz sa skus tesit ... pre nieco si Ta drobec nasiel ❤️

avatar
vevesh
4. máj 2026
@anonym_632beb

@vevesh no ja som od malička bola "viac kazivá". Hovorím tomu vadný kus. Pýtala som sa aj hematologičky aj genetičky, prečo som ja zdedila takéto mutácie a predispozície. Lebo vysoký vek - to mi povedali obe. V mladom veku 20-28r este nie su naplno rozvinute rozne ochorenia a teda prenos na dieta je mensia, ako vo vysokom veku, kedy uz dojde k ich prepuknutiu. Preto moji dvaja surodenci mladsi o 10r a o 15r nezdedili nic, ja som nahodne zdedila vsetko. Plus som robila radost rodicom na dochodku 🙂 Paradicka.

@anonym_632beb ja mam postihnuteho surodenca, mama ho mala ako 20rocna. A postihnuteho synovca mala svagrina v 30tke, dalsie dieta je zdrave. To su paradoxy zivota. Je mi luto, ze to tak zdravotne je u teba, ale nie je to pravidlo a taktiez urcite to nie je vekom rodicov- u teba sa stretli blbo geny, kludne ich mohli nafasovat aj tvoji starsi surodneci.... Jednoducho zle veci chodia po ludoch a nechodia po dolinach, ako hovori prislovie ...

autor
4. máj 2026
@cucoryedka

@anonym_autor ano, pocit beznadeje mi je dobre znamy, byt odkazana na pomoc pri zakladnych veciach tiez (do sprchy ma museli nalozit, kavu doniest som si nemohla, lebo v rukach som mala barle ...) ale to pominulo ... moja noha uz nie je ako predtym, nemam plny ohyb, opatky uz neobujem ... ale to su detaily ... tiez ma desi predstava, ze opat vypadnem z kolobehu, kto sa postara, hlavne o maleho, ked po vybrati kovu budem zas o barliach ... ale snazim sa vytesnit (svoj stav skonzultujem este raz s operaterom, ci sa do toho este pusti, lebo je tomu uz pomaly 6 rokov) ... mne to najprv nechceli vyberat, ale potrebovala som potvrdenie k letu (kebyze pipam) a medzitym padlo to, ze po dovolenke sa mam ohlasit a dohodneme dalsi postup ... to sa uz nekonalo, z dovolenky sme si doniesli nas 3. poklad 🥰 ... vseobecne vsak je tak ako pises, ze vyber kovu je lahsia operacia ako prve zoperovanie ... inak mi teraz napadlo, to ze stale krivas, nie je tym kovom? kazdopadne, teraz sa skus tesit ... pre nieco si Ta drobec nasiel ❤️

@cucoryedka nie to neni platničkou to krivanie to ja som lajdak a nemam docvičeny kvadriceps stehenny sval ja mam tu nohu stale chudšiu ako zdravu ,dlho som ležala kym ma operovali zlomilo sa mi to piatok cez vikend so mnu nič nerobili nemocnici potom ma ešte dali na magnetickú rezonanciu až utorok a štvrtok ma operovali a dovtedy som ležala s ťažkú dlahu na posteli ,nemohla som sa ani polohovať keď som sa chcela posunúť museli mi pomôcť nohu mi zdvihnúť to boli stresy lebo každý pohyb hovadsky bolelo to ta zlomenila bolela asi ako kontracie prisaham 😀🙂 ..ja neviem či sa vôbec ešte odhodlam na operáciu možno to tam necham je mi to už jedno problemy mi nerobí..a vy to máte koľko rokov v tele ? Keď je to tam dlho da sa to pphode vybrať? Mne povedal doktor že da sa to vybrat teraz aj o rok aj o päť rokov ..viac už nepovedal ja som bola aj za primarom lekari majú rôzne nazory jeden mi vravel nechať druhy vybrať a ja som s toho bola na prášky 😟

anonym_5ebec9
4. máj 2026
@anonym_autor

Že som tu vôbec čakala nejake povzbudenie 🙂 skôr len naklad ,nebudem tu rozoberať ako to mi mame zo situaciou ,finančné to nejako dame ..ano je to moja chyba že som sa viac nechranila len to v sebe musim spracovať viem že su kadejake osudy ,potrat nie vyčítala by som ti to ja som dosť citlivý človek zozieralo by ma to ,mala som v živote dva zamlčane potraty neberem ten pozitívny test hneď ako istotu možno aj toto tak dopadne a ak nie budeme mať..asi som tu len hladala nejake pekne slovo lebo toto neni vec ktora sa hneď povie zblízkym či rodine vieme to len s mužom, zajtra mám ísť na operáciu vyberanie platničky a šrobov zo stehennej kosti ale musim tam zavolať a oznamit im..ďakujem teda za komentare pekný deň

@anonym_autor Ahoj, ja som rodila minuly rok v 36 rokoch, v novembri som mala 37. Ale teda my sme chceli (4 te dieta). Neboj sa vsetko sa da zvladnut, hlavne hlavu hore. Drzim palce 🫶🏻

avatar
jaond19
4. máj 2026
@anonym_autor

@jaond19 aj ja rozmýšľam nad tym telieskom..nemate s toho žiadne zdravotné problemy? To mate aky druh? A ďakujem za pochopenie 🌷

@anonym_autor mala som danu, to bolo hrozne, bolestiva a dlha menstruacia kazdy mesiac. Teraz mam mirenu, bez problemov, ms skoro ziadna.

anonym_d53381
4. máj 2026
@anonym_632beb

@anonym_d53381 vyšší vek rodičky je nad 35r, viac krát som bola na vyšetreniach, čiže mali sme o tom diskusiu opakovane. Rovnako nič nemení na tom, že keď som mala 25 rokov, môj otec mal 67 rokov... čiže bol dôchodca. A aj moja mamina...

@anonym_632beb Ale ved ano, oficialne je geriatricky vek nad 35r....A ? Stale to nie je to iste ako rodit po 40tke alebo v 48r. nebodaj v 50tke. Skratka, je vyssi a vyssi vek.

anonym_bd8d1f
4. máj 2026
@anonym_632beb

@anonym_d53381 svojich rodicov som milovala. Ale mali si dávať pozor, ak nechceli dieťa, mali sa chrániť, dať si vazektómiu, alebo sterilizáciu. Ale nie, že pritrafilo sa... a ja som mala ppč život, lebo som sa pritrafila v neskorom veku. Každý odborník na genetiku ti povie, že s pribúdajúcim vekom rodičky rastie % podiel genetického prenosu ochorení.

@anonym_632beb akože fakt?Nesúhlasím s Tebou takmer v ničom.
Vyzerá to,ze s Tvojim životom spokojna ani trochu nie si....a rodicia s tým nic nemaju.

anonym_7a4f4f
4. máj 2026
@anonym_632beb

@vevesh tak keď budeš mať 57 rokov a začnú pribúdať choroby a dieťa bude mať 20r a bude s tebou behať po lekároch, tak len potom uvidíš. Lebo moji rodičia žili aktívnym životom, zdraví ľudia, žiadny alkohol, žiadne cigy, cvičenie, do 55r nebol chorý ani jeden z nich a potom to už išla. Už počas mojej VŠ a až do pár rokov dozadu.

@anonym_632beb no závisí, moja mama ma 62 a otec 68 - jedine mama ma kustek vyssi tlak. Inak su zdravi ako ryby. Na druhi stranu kamoska 32 rocna beha po doktoroch - raz problem so zaludkom, raz rehabky s ramenom... Atd atd

anonym_7a4f4f
4. máj 2026

By som vek 36 nepovazovala za vysoky.. Vela zien rodi v tom veku aj prvy krat alebo ma druhe. Zvladnete to 🙂 prejde sok 🙂

avatar
any_soj
4. máj 2026
@anonym_632beb

@any_soj popravde, vzhľadom na to, čo všetko som zdedila po nich v zrelom veku na rozdiel od dvoch surodencov v mladom veku (do 25), som nad tym rozmyslala. Sama mama mi povedala, keby vedeli, co vsetko si zliznem, tak do toho nepojde.

@anonym_632beb tvoje choroby ma mrzia... Ale... Nezvažovala si niekedy psychológa? Možno by ti pomohol spracovať niektoré náročné veci, a zvýšila by sa ti tým aj radosť zo života. Lebo to, čo opisuješ, je dosť na hrane depresie.

anonym_632beb
4. máj 2026
@any_soj

@anonym_632beb tvoje choroby ma mrzia... Ale... Nezvažovala si niekedy psychológa? Možno by ti pomohol spracovať niektoré náročné veci, a zvýšila by sa ti tým aj radosť zo života. Lebo to, čo opisuješ, je dosť na hrane depresie.

@any_soj ku psychologovi som chodila odkedy rodicia zacali mat zdravotne problemy a trvalo to viac ako 10 rokov.

avatar
any_soj
4. máj 2026
@anonym_632beb

@any_soj ku psychologovi som chodila odkedy rodicia zacali mat zdravotne problemy a trvalo to viac ako 10 rokov.

@anonym_632beb niekedy treba vyskúšať viacerých, kým sadne a pomôže. Ja napríklad mám štvrtú teraz. Aj tie predtým niečo pomohli, ale tento prístup teraz ma veľmi posúva, oslobodzuje. A teda v mojom prípade aj antidepresíva, keď som sa nespoznávala, ako som sa isté obdobie cítila. To len na povzbudenie, že ak ti je tak, že by si radšej sa nenarodila, nežila, tak nemusí to tak byť navždy...

anonym_41c8a6
4. máj 2026
@any_soj

@anonym_41c8a6 bolo by prišlo? Veď povedz bez eufemizmov... Prišlo, ale poslali ste ho preč. Už keď píšeš na inšpiráciu, ako ste s tým v pohode.

@any_soj Píšem realisticky, ako to bolo, ako to vnímam. Howgh!

avatar
maya_hi
4. máj 2026
@anonym_632beb

@vevesh tak keď budeš mať 57 rokov a začnú pribúdať choroby a dieťa bude mať 20r a bude s tebou behať po lekároch, tak len potom uvidíš. Lebo moji rodičia žili aktívnym životom, zdraví ľudia, žiadny alkohol, žiadne cigy, cvičenie, do 55r nebol chorý ani jeden z nich a potom to už išla. Už počas mojej VŠ a až do pár rokov dozadu.

@anonym_autor uff, tak to chápem. Akože pozerám, že niektoré tu riešia vek 😏 to je naozaj individuálne. Ja som rodila v 38 druhé. A to na rizikovom, fraxiparin do brucha každý deň. Ale inak úžasné tehotenstvo. Už som bola skúsenejšia, len tak ma niečo nerozhodilo 😊 Odrodila som do 2 hodín. Normálne, ako srnka som behala. Teraz mám 50, chodím do posilky 3x týždenne, o chvíľu hádam aj s mladším 😁 Na druhej strane mám kolegyňu, ktorá je odo mňa mladšia. Obézna, vkuse ju kdesi pichá, bolí, chrbát, krčná chrbtica... Ale nič so sebou nerobí. Ja som ráno tiež akoby ma prešiel parný valec, ale naštartujem sa a nevzdávam. V zime lyžujem, v lete plávam, korčuľujem... snažím sa neopúšťať. Keďže som učiteľka, musím sa udržiavať svieža a vysmiata 😁 Takže to máš tak. Ako to uchopíš, tak to dáš. Treba veriť. Nazbieralo sa ti to, ale predýchaj, upokoj sa a pomaličky sa všetko vyrieši. ❤️ Nakoniec je vždy všetko tak, ako má byť 😊

anonym_cf7b17
4. máj 2026
@anonym_d53381

@anonym_632beb Pocuvaj, ty si normalne na tych rodicov priam nastvana, ze Ta mali takto neskor. Tak mi to pride. Nic pozitivne si na tom ze Ta mali nenasla ? Skus byt viac vdacna ako hladat negativa.

@anonym_d53381 má plné právo byť naštvaná, ona žije zo zlým zdravotným stavom. Ja si pamätám našu družinárku, v tej dobe tehotná 41 ročná bola rarita. Už dospelé deti. A to bábo? Narodilo sa DMO. Tak to by som sa fakt poďakovala a povedala, ďakujem, neprosím. Zas tu netreba ospevovať v takýchto prípadoch rodičov, len preto, lebo sú rodičia. Dali život, ale nezodpovedne. Ja keď počujem, že schizofrenik, alebo bipolárny chce mať deti, vlasy mi dupkom stoja. Absolútne nezodpovedné a chudák dieťa

anonym_d53381
5. máj 2026
@anonym_cf7b17

@anonym_d53381 má plné právo byť naštvaná, ona žije zo zlým zdravotným stavom. Ja si pamätám našu družinárku, v tej dobe tehotná 41 ročná bola rarita. Už dospelé deti. A to bábo? Narodilo sa DMO. Tak to by som sa fakt poďakovala a povedala, ďakujem, neprosím. Zas tu netreba ospevovať v takýchto prípadoch rodičov, len preto, lebo sú rodičia. Dali život, ale nezodpovedne. Ja keď počujem, že schizofrenik, alebo bipolárny chce mať deti, vlasy mi dupkom stoja. Absolútne nezodpovedné a chudák dieťa

@anonym_cf7b17 Ale ona netusi ci ma zdravotne problemy skrz to ze mama mala 37r. Ona ich kludne mohla mat aj keby mama mala 22r. To nikto nevie s istotou povedat. Moze sa len domnievat. A byt nastvany za to na rodicov ? To by mal byt pomaly kazdy, lebo ziaden par nema idealne podmienky ( zdravotne, vekove, socialne, vztahoce, financne atd. Atd.atd.) na to mat deti.
Ale ked chce, nech je nastvana ked ako vravis, ma plne pravo, ale vies ze aj nespracovany hnev prinasa zdrav.problemy. Tiez narobi s clovekom paseku.

avatar
cucoryedka
5. máj 2026
@anonym_autor

@cucoryedka nie to neni platničkou to krivanie to ja som lajdak a nemam docvičeny kvadriceps stehenny sval ja mam tu nohu stale chudšiu ako zdravu ,dlho som ležala kym ma operovali zlomilo sa mi to piatok cez vikend so mnu nič nerobili nemocnici potom ma ešte dali na magnetickú rezonanciu až utorok a štvrtok ma operovali a dovtedy som ležala s ťažkú dlahu na posteli ,nemohla som sa ani polohovať keď som sa chcela posunúť museli mi pomôcť nohu mi zdvihnúť to boli stresy lebo každý pohyb hovadsky bolelo to ta zlomenila bolela asi ako kontracie prisaham 😀🙂 ..ja neviem či sa vôbec ešte odhodlam na operáciu možno to tam necham je mi to už jedno problemy mi nerobí..a vy to máte koľko rokov v tele ? Keď je to tam dlho da sa to pphode vybrať? Mne povedal doktor že da sa to vybrat teraz aj o rok aj o päť rokov ..viac už nepovedal ja som bola aj za primarom lekari majú rôzne nazory jeden mi vravel nechať druhy vybrať a ja som s toho bola na prášky 😟

@anonym_autor chapem, ono lahko sa hovori niekedy, ked neprezili to co ty (napr. bolest) ... nespevnena zlomenila je horsia ako porod (to mi povedali na traumacke, ked som plakala s clenkom) ... inak rozpohybovat vies stale (uvidis aky efekt bude, ale nezatracovala by som to) ... ja som clenok zlomila pred skoro 6 rokmi, na 2. den operacia (kovovu dlahu povedali, ze uz mozem mat navzdy, a srubu vybrat + nesmela som stupit na nohu, kym som ju mala v nohe), po 3 mesiacoch mi dali sadru dole, o mesiac na to vybrali srubu (4 mesiace hopsania na barliach), potom som sa ucila nanovo chodit (bol vtedy covid, rehabky som nedovyberala, cvicila som doma) ... no a pred 2 rokmi leteli, chcela som mat istotu, ze ked budem pipat, mam doklad a vtedy mi lekar povedal, ze aj dlahu chce vybrat. Ozvala som sa po dovolenke, bol chory a zrazu bum som tehotna, tak sme sa dohodli, ze po tehu a dojceni. Cez prazdniny to budem riesit (mne treba vycestovat do KE, byvame v BA) nechcem to riesit inde, a cez skolsky rok a s mojimi aktivitami by to bolo narocne. Uvidim, co povie, ci pojdeme do toho. Ja sa obavam statiky clenku po vybrati.

anonym_cf7b17
5. máj 2026
@anonym_d53381

@anonym_cf7b17 Ale ona netusi ci ma zdravotne problemy skrz to ze mama mala 37r. Ona ich kludne mohla mat aj keby mama mala 22r. To nikto nevie s istotou povedat. Moze sa len domnievat. A byt nastvany za to na rodicov ? To by mal byt pomaly kazdy, lebo ziaden par nema idealne podmienky ( zdravotne, vekove, socialne, vztahoce, financne atd. Atd.atd.) na to mat deti.
Ale ked chce, nech je nastvana ked ako vravis, ma plne pravo, ale vies ze aj nespracovany hnev prinasa zdrav.problemy. Tiez narobi s clovekom paseku.

@anonym_d53381 sú to jej emócie a pocity. Asi vie prečo. A keď už píšeš o tých neideálnych podmienkach. Ty by si skákala od radosti, ak by si v takých vyrastala? Ja.určite nie. Rodičovstvo má byť zodpovedné a plánované.Však potom to aj tak vyzerá.

avatar
vevesh
5. máj 2026
@anonym_cf7b17

@anonym_d53381 sú to jej emócie a pocity. Asi vie prečo. A keď už píšeš o tých neideálnych podmienkach. Ty by si skákala od radosti, ak by si v takých vyrastala? Ja.určite nie. Rodičovstvo má byť zodpovedné a plánované.Však potom to aj tak vyzerá.

@anonym_cf7b17 existuje prislovie clovek mieni a pan boh meni. A pri rodicovstve a slovnemu spojeniu "planovane rodicovstvo" to v drvivej vacsine plati...Jedine, vo je v ludskych rukach, he zodpovednost- za svoj zivot a zivot deti...

avatar
lucianka222
5. máj 2026

@anonym_autor dopraj si cas na spracovanie... my čakáme 3. dieťatko neplanovane, deti majú uz 14 a 12 rokov, ja mam 38.
Prvé tyzdne boli náročné, niekedy aj teraz si hovorím ako to zvládnem a ci mi to bolo treba... ale tešíme sa, bol to šok pre nas, a chce to cas spracovať... ale verím, ze ked bude s nami, tak ju nedáme ani za svet ❤️ držím palce a posielam vela sil 👍

avatar
zuzana76
5. máj 2026
@anonym_632beb

@vevesh no ja som od malička bola "viac kazivá". Hovorím tomu vadný kus. Pýtala som sa aj hematologičky aj genetičky, prečo som ja zdedila takéto mutácie a predispozície. Lebo vysoký vek - to mi povedali obe. V mladom veku 20-28r este nie su naplno rozvinute rozne ochorenia a teda prenos na dieta je mensia, ako vo vysokom veku, kedy uz dojde k ich prepuknutiu. Preto moji dvaja surodenci mladsi o 10r a o 15r nezdedili nic, ja som nahodne zdedila vsetko. Plus som robila radost rodicom na dochodku 🙂 Paradicka.

@anonym_632beb surodenci mladsi? asi starsi, nie? ja som mala dieta v 31 a 34, s uz rozvinutymi autoimunitnymi chorobami, predtym sa nedarilo, asi som teda podla niektorych nazorov tu, mala zostat bezdetna.

autor
5. máj 2026
@cucoryedka

@anonym_autor chapem, ono lahko sa hovori niekedy, ked neprezili to co ty (napr. bolest) ... nespevnena zlomenila je horsia ako porod (to mi povedali na traumacke, ked som plakala s clenkom) ... inak rozpohybovat vies stale (uvidis aky efekt bude, ale nezatracovala by som to) ... ja som clenok zlomila pred skoro 6 rokmi, na 2. den operacia (kovovu dlahu povedali, ze uz mozem mat navzdy, a srubu vybrat + nesmela som stupit na nohu, kym som ju mala v nohe), po 3 mesiacoch mi dali sadru dole, o mesiac na to vybrali srubu (4 mesiace hopsania na barliach), potom som sa ucila nanovo chodit (bol vtedy covid, rehabky som nedovyberala, cvicila som doma) ... no a pred 2 rokmi leteli, chcela som mat istotu, ze ked budem pipat, mam doklad a vtedy mi lekar povedal, ze aj dlahu chce vybrat. Ozvala som sa po dovolenke, bol chory a zrazu bum som tehotna, tak sme sa dohodli, ze po tehu a dojceni. Cez prazdniny to budem riesit (mne treba vycestovat do KE, byvame v BA) nechcem to riesit inde, a cez skolsky rok a s mojimi aktivitami by to bolo narocne. Uvidim, co povie, ci pojdeme do toho. Ja sa obavam statiky clenku po vybrati.

@cucoryedka aspom vy mi tu píšete veci čo ma zaujímajú 🙂 za prajne komentáre veľmi krásne ďakujem🩷 a tie zvyšne čo sa tu riešia vek a choroby a kedy je idel na dieťa ani to sú nečítam zahlteny prispevok kvôli jednej čo rieši že ju mali rodičia neskôr a mala ísť na starosť keď ostali chory a neuživala si dostatočne život divne vnimanie ale každý ma pravo na svoj nazor mňa to nezaujíma...
Operacia je zrušená vraveli že mi ju aj tak chceli zas presunúť majú vela akutnych aby som si vyriešila gynekológa a tak keď by som chcela vybrat mam sa ozvať takže predoperačné som si robila zbytočne..a ano zlomená kosť boli najviac na svete ,mam za sebou aj konizaciu krčka po ktorej som veľmi krvacala a to tiež bola hrozna bolesť mi to tam zaživa zašivali som rada že vôbec ešte maternicu mam ...je to hrozne koľko bolestí si musime vytrpiet v živote 😔 videla som na videu ako vyberaju material z členka a teda hned som si predstavila na mne ako mi zas rozrežu jazvu spravia diery na stehne panika ma chytala ja som sa tak strašné bala neviem či sa ešte niekedy na to odhodlam 😞 teraz mi padol taky kameň zo srdca že nemusim do nemocnice 🫣

anonym_83383f
5. máj 2026
@anonym_632beb

No tak moja mamka ma mala vo svojich 37r a otec mal 42r ked som sa narodila. Zazila som si s rodicmi vela, nedavno som ich pochovala. Tiez som bola posledna, pritrafilo sa, nikto to necakal. Za mna nie, mat dieta vo vyssom veku je aj pre to dieta stresujuce. Kdekolvek mi prisli na rodicovske, vsetci si mysleli, ze to su stari rodicia, a pri tom vyzerali uplne v pohode, len o 20r starsi ako rodicia. A ja som bola mladucka baba, ked zacali prichadzat choroby a namiesto toho, aby som si budovala vlastny zivot som sa starala o rodicov.

@anonym_632beb to ako chces povedat, ze by bolo lepsie ak by si sa nenarodila a tvoja mama mala ist na potrat? okrem ineho, teraz rodit v 37 je uplne bezne, skor mlady rodicia si vynimkou. nehovoriac o tom, ze nie je to jedno? jedna mama je rodicovskom mala, druha tucna, dalsia mlada, dalsia vysoka, to si vzdy daco najdes. a co sa tyka chorob, ano uznavam s vekom sa to zhorsuje ale nikto nevieme kolko casu tu mame. chori su aj mladi. a dnes mi chatgpt tvrdil, ze vraj priemerna doba dozitia zien v sr je 80r, neviem co je na tom pravdy, ale tak od 37r do 80r je celkom daleko.

anonym_83383f
5. máj 2026
@anonym_632beb

@vevesh no ja som od malička bola "viac kazivá". Hovorím tomu vadný kus. Pýtala som sa aj hematologičky aj genetičky, prečo som ja zdedila takéto mutácie a predispozície. Lebo vysoký vek - to mi povedali obe. V mladom veku 20-28r este nie su naplno rozvinute rozne ochorenia a teda prenos na dieta je mensia, ako vo vysokom veku, kedy uz dojde k ich prepuknutiu. Preto moji dvaja surodenci mladsi o 10r a o 15r nezdedili nic, ja som nahodne zdedila vsetko. Plus som robila radost rodicom na dochodku 🙂 Paradicka.

@anonym_632beb geny sa dedia bez ohladu na prepuknutie/neprepuknutie choroby. tie geny mali rodicia uz aj v 25. Mala si len hold smolu, ze sa to takto nakombinovalo. ale tak ako, kazdy mame nieco. nie sme v laboratoriu dokonale vyklonovany, to proste takto nefunguje

avatar
pulcinella
6. máj 2026
@anonym_632beb

@any_soj popravde, vzhľadom na to, čo všetko som zdedila po nich v zrelom veku na rozdiel od dvoch surodencov v mladom veku (do 25), som nad tym rozmyslala. Sama mama mi povedala, keby vedeli, co vsetko si zliznem, tak do toho nepojde.

@anonym_632beb Vek matky ovplyvňuje riziko nových chromozomálnych porúch, ale na prenos konkrétneho genu (predispozície), ktorý už vo svojej DNA matka má, vek nemá vplyv.
Ak máš v genóme konkrétnu mutáciu (napr. gén pre cystickú fibrózu alebo určitú dedičnú predispozíciu), tvoja DNA sa s vekom nemení.
Pravdepodobnosť je konštantná: Ak si prenášačkou určitého génu, šanca, že ho odovzdáš dieťaťu, je zvyčajne 50 % (pri dominantnej dedičnosti) bez ohľadu na to, či máš 20, 35 alebo 45 rokov.
Ten gén tam buď je, alebo nie je. Tvoje vajíčka ho nesú od tvojho narodenia. Odporucam si overit fakty a az potom sa na zaklade toho cele roky trapit vycitkami...

avatar
pulcinella
6. máj 2026
@anonym_632beb

@anonym_d53381 svojich rodicov som milovala. Ale mali si dávať pozor, ak nechceli dieťa, mali sa chrániť, dať si vazektómiu, alebo sterilizáciu. Ale nie, že pritrafilo sa... a ja som mala ppč život, lebo som sa pritrafila v neskorom veku. Každý odborník na genetiku ti povie, že s pribúdajúcim vekom rodičky rastie % podiel genetického prenosu ochorení.

@anonym_632beb Toto absolutne nie je pravda. "Kazdy genetik ti povie?" Kde ste si overili tuto informaciu?
Pravdepodobnosť je konštantná: Ak si prenášačkou určitého génu, šanca, že ho odovzdáš dieťaťu je rovnaká bez ohľadu na to, či máš 20, 35 alebo 45 rokov. Ten gén tam buď je, alebo nie je. Tvoje vajíčka ho nesú od tvojho narodenia. Strasite seba a aj ostatne zeny na zaklade nepravdivych faktov. Skuste sa skutocne porozpravat s genetikom. Poznam x rodin, kde dieta, ktore sa matke narodilo v 40 tke je zdravsie ako to, co sa narodilo v 24ke...

avatar
cucoryedka
6. máj 2026
@anonym_autor

@cucoryedka aspom vy mi tu píšete veci čo ma zaujímajú 🙂 za prajne komentáre veľmi krásne ďakujem🩷 a tie zvyšne čo sa tu riešia vek a choroby a kedy je idel na dieťa ani to sú nečítam zahlteny prispevok kvôli jednej čo rieši že ju mali rodičia neskôr a mala ísť na starosť keď ostali chory a neuživala si dostatočne život divne vnimanie ale každý ma pravo na svoj nazor mňa to nezaujíma...
Operacia je zrušená vraveli že mi ju aj tak chceli zas presunúť majú vela akutnych aby som si vyriešila gynekológa a tak keď by som chcela vybrat mam sa ozvať takže predoperačné som si robila zbytočne..a ano zlomená kosť boli najviac na svete ,mam za sebou aj konizaciu krčka po ktorej som veľmi krvacala a to tiež bola hrozna bolesť mi to tam zaživa zašivali som rada že vôbec ešte maternicu mam ...je to hrozne koľko bolestí si musime vytrpiet v živote 😔 videla som na videu ako vyberaju material z členka a teda hned som si predstavila na mne ako mi zas rozrežu jazvu spravia diery na stehne panika ma chytala ja som sa tak strašné bala neviem či sa ešte niekedy na to odhodlam 😞 teraz mi padol taky kameň zo srdca že nemusim do nemocnice 🫣

@anonym_autor uvidis casom, ci sa Ti do toho bude chciet ist, alebo nie. Ak si sa rozhodla pre babatko, to je teraz najdolezitejsie.❤️ Tesim sa z toho uprimne. Naozaj su nase najvacsie dary. Velmi drzim palce, aby bolo bezproblemove tehu, aj zdravotne, aby si sa dala dokopy.❤️