Som prvorodička a prepadá ma strach, že nič neviem

12. apr 2021

Blíži sa termin pôrodu, na drobceka sa velmi tešíme. Len som ten typ, co k cudzím deťom moc neinklinoval, len trošku pomojkat a vrátiť rodičom. Tym len chcen povedať, že fakt nemám žiadne skúsenosti.
Predstavujem si, ako mi maleho nechajú po pôrode uz pri mne a ja nebudem ani vedieť co s nim. Prideme domov, načo sa naozaj tešíme, ale zase ten strach, kúpať ho sama s manželom, ako ho vobec chytím, bude plakať a nič nebude zaberať, aby sa utíšil.. Ako a kedy ho mám kojiť, ak mi bude samozrejme dopriate. Proste mám strach, veď ja nič nevieeeeem. Čítam články a pozerám videá ale tak realita je urcite aj iná.
Prešli alebo prechádzate si podobnými pocitmi? Ako to nakoniec bolo ak to prvé obdobie už máte za sebou?

certi
12. apr 2021

a presne preto su zeny po porode par dni v nemocnici, aby ich sestricky vsetko zakladne naucili, pokecas aj s dalsimi na izbe.....maloktora nieco vie, ked ma prve dieta....ved ako sa da dopredu naucit kojit?

petus998
12. apr 2021

Ja som to mala to iste ked sa blizil termin porodu po porode v nemocnici myslim ze prvorodicka nema dieta hned po porode pri sebe nosia len na kojenie teda aspon u nas v nemocnici prvy x ho kupali oni len ukazali co sa tyka prebalovania mastenie chytania dietata vsetko ako prvorrodicke ti ukazu oznamia aj co sa tyka kojenia urcite pomozu

babovka2321
12. apr 2021

Ja som babatko videla asi tak na obrazkoch za posledne roky a cele tehotenstvo som sa psychicky pripravovala len na porod, akoby za nim uz nic nebolo :D babatko mi doniesli na izbu, prebalit mi ukazali, okupat nie, asi kvoli aktualnej covid situacii. Tiez mi poradili par poloh na kojenie a ako ho mam dat prisat, vsetko ostatné uz islo same od seba 🙂 no musim povedat, ze moje dieta cely pobyt v porodnici prespalo, takze ja som bola aspon co sa toho tyka v pohode 🙂 Dieta mi uz teraz doma krici viac, ale uz sme si zvykli.. ved to nic nerobis, iba krmis, prebalujes a uspavas, tie malicke babatka su nudne musim povedat :D

elisse247
12. apr 2021

Viem čo cítite mala som to rovnako, psychologička mi aj povedala že mám pedofóbiu. Posledný mesiac sa mi striedali len nálady s tým že čo budem robiť. Že nebudem vedieť čo moje bábo chce a nebudem sa vedieť o malú postarať. Ale môžem vám povedať že keď sa malinké narodí tak sa všetko zmení, sestričky v nemocnici mi povedali že stačí len to dieťatko vnímať, nechať svoje materinské city vyjsť na povrchu a všetko pôjde úplne jednoducho. Treba byť pokojná a bude pokojné aj dieťatko. A samozrejme nebojte sa požiadať aj o pomoc ak nebudete niečo vedieť, vládať alebo zvládať. Prajem veľa šťastia.

domak2
12. apr 2021

Pozri, bábätka su stavané na to, že sa im stlacia lebecne švy a celé telo pri pôrode, zas až tak krehke nie sú. 😅 Treba dávať samozrejme pozor na manipuláciu, ale vydrzia aj kupanie od novej mamy 😊

angel993
12. apr 2021

Neboj sa, zvládneš to. Veď mamičky majú materinský inštinkt. Určite odporúčam pozrieť si videá, ako okúpať a masírovať bábätko. Mne v nemocnici neukázali absolútne nič, akurát som bola pri tom keď malého prezliekali pri odchode. Ale zvládla som všetko, aj keď niekedy mi bolo do plaču, keď v noci nechcel spať.

blondiee83
12. apr 2021

Myslim, ze vacsina maminiek ma podobne pocity. A poviem ti, mala som ich aj ako druhorodicka 😀 Uplne som zabudla, ake to bolo mat babatko - v noci s krmenim a prebalovanim som bola rovnako pomala ako prvykrat 😀 😀 Rovnako som sa bala, ake to bude aj s babom aj so synom, vsetko sklbit. Ale neboj sa - urcite na to prides. Budu aj tazke chvile, ale zvladnes - tak, ako kazda z nas 🙂

babovka2321
12. apr 2021

Inak na kupanie su super penove podlozky do vanicky... Das to do vody a na to polozis babatko, nemusis sa bat, ako ho tam drzat. Nasmu sa to velmi paci, ma baby wellness 🙂 akurat sa mu nepaci, ked ho odtial vyberieme 😁

s_a
12. apr 2021

@petus998 nie v každej je to tak.. niekde dajú dieta matke po par hodinách od pôrodu

dollyzv
12. apr 2021

@certi no ja keď som sa sestričky z novorodeneckého pýtala ako si mám dať malého aby sa dobre prisal (podotýkam moje prvé dieťa a bolo to cca 15minu po pôrode keď mi ho doniesli na prisátie) že som prvorodicka a že to neviem tak ma okrikla že na to sa všetky vyhovarame(neviem či som mala mačence alebo šteňatá kojit aby som získala prax pred dieťaťom) 🤣🤣🤣 takže podľa niektorých by si mala vedieť aj to 🤣🤣

andrejka1974
12. apr 2021

Neboj sa zvladnes to ja som tiez netusila ako mam ho chytit vsetko mi ukazali, no bolo to obcas zaujimave, ked som mu plienku dala opacne ale sme sa zasmiali a z prvorodeneho je uz 28 rocny chlap

jazula
12. apr 2021

Asi som v rovnakej fáze ako ty...pár týždňov pred pôrodom prvého bába. Ale ja som nastavená, že nejako to pôjde. Niečo mi ukážu v pôrodnici a ak by bolo najhoršie, ohladom kojenia oslovím Mamilu, bola som na predporodnom kurze a tam tie baby tiež robia aj rôzne poradenstvo, tak si ich na hodku-dve zavolám domov, nech mi ukážu to, s čím budem mať problém... Podľa mna dopredu viem max tak výbavičku kúpiť, inak to príde praxou. A prax pod dohľadom v nemocnici bude fajn, mama mi akurát hovorila, že mi ten rooming in aj závidí, že keď mna doniesla s porodnice, boli na nervy aj so starkou 😁😂 a zvládli to, som tu 😉 aj my to nejako zvládneme. Dokonalo asi nie, ale to vôbec nevadí 🙂

dollyzv
12. apr 2021

Ja som bola tiež prvorodička,malé bábätko som videla naposledy(z blízka) keď som mala asi 12rokov a nikdy som nemala také malé bábo na rukách,tiež som strašne stresovala,ze ho nebudem ani vediet prebaliť,obliecť,okupat..mala mi prísť pomôcť mama na nejaký týždeň alebo pár dní,ale z pôrodnice som odchádzala s pocitom že to určite zvládnem,vôbec nebolo treba(jediné mi asistovala pri nejakých prvých dvoch kupaniach)ale zvyšok som sa naučila v porodnici za tých pár dní v pohode..jediné z kúpania som mala des,ale po pár kupaniach už automatika 🙂 drobec má 5mesiacov a zatiaľ si nesťažuje,uvidíme keď sa naučí rozprávať 🤣

silviatko
12. apr 2021

Ja som nevedela malemu ani pampersku dat😁😁 v nemocnici a vsetko mi maminy na izbe ukazali😊co nevies opytat sa a po dalsie je tu modry konik tu sa vsetko dozvies😊😁

reanda
12. apr 2021

clovek ma tu nevyhodu, ze privela rozmysla.. zvieracie samice kto uci dojcit a starat sa o mladata? ved na to mame instinkty.. az budes mat dieta v rukach, vsetko pride.. len si musis verit a nie sa brat ako neschopne dievcatko, ktore ked mu nieco neukazu a nenaucia ho, tak nic nevie.. si dospela zena a ked si schopna dieta pocat a porodit, tak si schopna sa on aj postarat

natalia1619
12. apr 2021

Ako prvorodicka som si na nete citala vela o tom ako to bude po porode(porod som si povedala ze aj ine to zvladli aj ja to dam 🙂) a realita? Na toto sa neda pripravit 😂 to ze budes manipulovat s novorodencom na to si zvyknes velmi rychlo, prvych parkrat budes mat stres ci robis vsetko dobre to je jasne, ci uz prebalovanie, umyvanie, kojenie... Pre mna najhorsie bolo ked som nevedela preco place. Nakrmena, prebalena ani spat ani nic stale plakala... Uz som bola zufala... Ale potom to prejde a to dieta sa na teba usmeje, chyti ta za prst a ty vies ze proste to das, nemas na vyber, male je zavisle na tebe. Vzdy budeš robit to najlepsie co vies a niekedy fakt treba dat na pocit/instinkt. Zvladnes to tak ako to zvladaju miliony matiek na svete ❤️

00ivi00
12. apr 2021

Je fakt, že novorodenec potrebuje najviac kojenie, prebalovanie a spánok. To je všetko. Vôbec sa neboj. Mne toto došlo keď som porodila, odniesli ho odvážiť atď.. A ako som si tam tak spokojne ležkala ma napadlo: bože veď oni mi ho prinesú zachvilu, čo s ním budem robiť?? 🤣 Najdôležitejšie je podľa mna to kojenie, ale napr v pôrodnici mi vôbec dobre neporadili, na čo som prišla až neskôr, doma, po prečítaní rád laktacnych poradkýň🤗 takže ja ti radím vôbec sa neboj, pre dieťatko je najdôležitejšia aj tak iba tvoja prítomnosť, tvoja vôňa, tvoj hlas a to kojenie je top. Po prvom kupani, bude to ďalšie nič a vlastne aké kúpanie potrebuje take bábätko?? (kúpanie mi nikdy nenahanalo strach) My sme umývali raz za týždeň, a po každom kakaní riťku. 🤗 Všetko pôjde uvidíš 👍🏻

nikoll29
12. apr 2021

To je normalne, ja som tiez bola strasne vyplasena lebo som si myslela, ze nebudem nic vediet ale vela veci som nakoniec robila uplne instinktivne. Tu zakladnu starostlivost mi ukazali v nemocnici a potom uz ked som si nebola niecim ista tak som sa radila s pediatrickou a samozrejme kamosky, ktore uz deti maju dost pomohli. Uz to casom preslo aj do takej fazy, ze mi radili ludia aj ked som to nepotrebovala a na to som uz aj nervy mala :D

luciannka83
12. apr 2021

Idem rofit 3tie dieťa a tiež ma prepada strach.😅 Hlavne z porodu🥺

petus998
12. apr 2021

@s_a vsak jasne aj som pisala teda aspon u nas ze to tak je no tak jednoznacne treba sa pytat ked niekto nieco nevie

hrasocek12
12. apr 2021

@petus998 mne dali malu po 6tich hodinach ale inak davali po 4och len ja som mala epiduralku tak som sa prv musela postavit 😊 a vsetko ostatne ako pisete 1x ukazali potom uz vsetko robit sama ale kojit nebol tiez problem ukazat len ten boj s prisavanim 😐

siska53
12. apr 2021

Ja som.to nikdy nejak neriesila, ale ja som.malinke skusenosti mala.. raz som strazila 2mesacne, ale.to bolo na flasi.. a sakra rozdiel oproti rocnemu, ktore som ako au-pair mala na starosti, toho mimi maleho som sa bala 😁, ale zvladla.. lenze..vlastne prislo az neskor, ked som uz pomaly aj zabudla.. no..ziadne strach!!!! Oni ti aj ukazu ako a co a hlavne sa opytaj!!! A po navrate by mala prist sestricka ti ukazat vo a ako, my sme si aj zaplatili.

Jedine dojcenie, tam som.to robila insintktivne vzdy, ked babo chcelo. Na ziadne ,3 hodiny s anedaj nahovorit! Kludne aj raz za hodinu ci polnhodinu, na na začiatku je to tak, neskôr sa to ustáli.

denden77
12. apr 2021

ja nie som mama typ, k detom neinklinujem, cudzie ideal z dialky, nepomojkam.. a tot, som mama.. v porodnici sa zapol gombik a ficime 😁

petus998
12. apr 2021

@hrasocek12 tej boj si pamatam doteraz ach to trapenie som mala aj ja ajmali dokonca ho prikrmovali a cece odmietal nakoniec tak sme museli ostat pri um

lienka.7
12. apr 2021

Ja som mala podobne pocity, neboj 🙉😊 ze co paneboze budem robit 😦😦😦
Mne malu doniesli rano o 5.akurat som vysla zo sprchy a ona uz bola v postielke vedla mojej postele.
Pozerali sme chvilku na seba a ja paneboze co teraz 🙉🙉🙉 nato mala zamrncala, a ja som sa k nej instiktivne na tiahla a pritulila si ju ❤❤❤
To vsetko pride, vnuyorny hlas ti napovie, neboj 😉😉😉

hrasocek12
12. apr 2021

@petus998 ja som bojovala 4 dni v porodnici a 2tyzdne doma a nastastie som to vydrzala ale bolest bradaviek obrovska aj prsia naliate 😪 kojila som malu do roka 😔 hlavne ze je zdravucky 😊

mabenn
12. apr 2021

Prešla som si tým. Ako to nakoniec bolo? Postupne, krok za krokom, deň za dňom. Bude mať 3 roky onedlho. Ono je to asi vlastne dobré "nič nevedieť" a všetko sa chcieť naučiť bez predsudkov. Dieťa potrebuje jedinečný prístup, potrebuje aby ho mama čítala. Budeš skúšať, budeš cítiť a keď nebudeš niečo náhodou vedieť, tak sa opýtaš a nájdeš najlepšie riešenie pre vás...

ninusa221
12. apr 2021

Sestrička v nemocke ti ukaže aj ako maš kupať aspon u nas to tak je... ak mas maminu alebo niekoho z rodiny tak tie prve dni by boli fajn keby je s tebou 🙂

bobricek1979
12. apr 2021

Ale budeš vedieť, neboj 💪🥰držím prsty moc

21oktober
13. apr 2021

tak ja so takéto pocit nikdy nemala. Priznám sa , že som to neriešila. Porodila som , doniesli mi dcéru , sestrička posedela pri mne ukázala mi ako s prsníkom , na druhý deň prišla , ukázala mi ako kúpať a bolo . Všetko ostatné som tak nejak automaticky , inštinktívne robila. Ostatné som sa dozvedela na poradniach . Dcéra prežila a potom aj ostatné deti ktoré som porodila.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre