Január/Leden 2010

drobec123
28. apr 2009

Ahojte,
kedze som sa pred 24hod dozvedela krasnu spravu ze cakame babatko/babatka tak si dovolim zalozit tuto temu a tesim sa na vymenu informacii pocas nasledujucich 9 mesiacov 🙂

antoniab
28. dec 2009

serafinka tak ja neviem citala som ze pri spinale boli hlava a pri mojich migrenach 😅 a este som dnes citala na pribalovom letaku na fraxiparinovych injekciach ze sa neodporucaju ziadne vpichy do chrptice lebo hrozi krvacanie tak ja sa musim pytat lekara lebo som teraz stoho nejak mimo 😝

marushka
28. dec 2009

mini,- a koho si si zazmluvnila, teda ak sa smiem spýtať? 😉

adros- neboj, vydržíš a pôrodom zistíš, čo všetko 😉 😉 😉 😉 😉 😉

antoniab
28. dec 2009

baby tak to mi je luto ze to mate tak naprd ja som zase v nemocke spokojnesia nez zo svojim gyndakom ten mi dava cele tehu kontrolu raz za mesiac aj teraz ked som uz bola 2x hospitalizovana v nemocke o poslednom mesiaci nehovoriac a este za ozvy sa uneho plati 4eura a v nemocke nic aj vy platite ? 😕
mam ist knemu este 4 ale uz nejdem pojdem uz len do nemocky neviem aky vyznam to ma chodit aj tam aj tam iked uneho jeto minimalne 🙄

roxy_1
28. dec 2009

antoniab to bude mozna tim ze tvuj gyn. je soukromnik tak si uctuje za co je mozne 😅

adros ja nechci vypadat nevdecne ale 2x v tydnu se mi do nemocnice vazne jezdit nechce.... 😒

tyta
28. dec 2009

Marushka - s ruzinovom mam svoje skusenosti, hlavne z gynekologie dufam, ze niektorych uz v zivote nestretnem, ale zato na samotnu porodnicu nedam dopustit, ich pristup bol ukazkovy a naozaj taky, aky si myslim, ze by v takych chvilach mal byt a to som nikoho nepoznala a ani nemala vybaveneho.
Antoniab - na fraxiparine mozes epi, ale od poslednej injekcie musi prejst viac ako 12hod, mam to z vlastnej skusenosti a co som sa rozpravala s anesteziologickou, nie je v tom problem, mne ju pichli bez vyhrad.

antoniab
28. dec 2009

tyta tak dik za info som stych pribalovych letakoch uz trocha mimo ale aj tak dufam ze mi vysvetlia co a ako neviem si predstavit ze budem pritomna ked ma budu rezat 😅

zazalienka
28. dec 2009

Ahojte, tak poradňa dnes OK, CTG v poriadku, prietoky tiež, krpec je stále hlavičkou dolu.. idem teraz 4.1. na poradňu, presne o týždeň, no a začnem so susedkou anesteziologičkou riešiť spinálku, sú tam treba nejaké odbery a príprava.. no a doktorka mi povedala že 20.1. bude sekcia.. že skôr to absolútne nevyzerá, všetko drží ako má..
to isté ako susedka mi povedala aj lekárka, lepší spinál ako narkóza.. a že sa nemám čoho báť..
hneď ako som prišla do nemocky som stretla kamošku čo rodila u mojej lekárky v stredu, išla s malinkým na očkovanie, taký malý nádherný 6-dňový chrústik, akurát ho kojila dole v hale, taká pohodička z nich vyžarovala že až mi bolo do plaču.. už aby to bolo..

no mňa zasa ráno pred odchodom seklo riadne v krížoch, sedím na pol zadku, neviem sa hýbať, hrozne mi trhá v chrbte.. neviem čo so sebou.. akurát vččera som sa chválila že kríže držia, no a dnes povolili.. asistentka veronika mi natiera chrbát aby nebolel..

kolienko
28. dec 2009

ahojte nastavajúce mamicky (uz zachvílu) 🙂
zazlienka, môzem sa spýtat, čo to je spinalka??
to je niečo ako epiduralka?? ja sa hrozne bojím pôrodu , som asi dost citliva na bolest.....mam podpísanu epidurálku, ale neviem či to je spravne.....či to vlastne pomôe.

tyta
28. dec 2009

kolienko - rozdiel je v tom, ze epi ti stlmi bolest, ale citis napr. tlak a vies hybat koncatinami, podava sa pri normalnych porodoch, aby si vedela spolupracovat; spinal ti odstavi aj pohyblibost, dava sa napr. pri sekciach, tam sa nesmies pohnut, ked ta rezu. Potom je rozdiel v hrubke ihiel, ktorymi sa to picha a napr. v rychlosti zaberania a vedl. ucinkoch.

zazalienka
28. dec 2009

kolienko, EPI sa pužíva pri normálnom pôrode, spinál pri sekcii.. EPI má hodne hrubšiu ihlu, spinál takú tenulinkú..
EPI pomôcť pomôže, ale anesteziológovia to moc neschvaľujú, pretože to znehybní telo a maminy potom nespolupracujú a nevládzu tlačiť keď majú umrtveného pol tela.. potom sa čudujú že sestričky po nich vrieskajú a váľajú sa im na brucho..
mne zasa odporučili spinálku pri sekcii.. určite lepšie ako celková anestéza..

tyta
28. dec 2009

zazalienka - pri epi sa da spolupracovat, neviem, mozno zavisi od davky, ale mne to stlmilo bolest, vsetko ostatne som citila, aj som sa vedela hybat, ziadne strpnutie a tak. A pokial viem, anesteziologovia s tym problem nemaju, to skor konzervativnejsi lekari, ktori uznavaju teoriu, ze nech si ten porod mamicky odtrpia.

zazalienka
28. dec 2009

je to každého slobodná voľba, tiež by som sa obišla bez toho vpichu do chbrta, asi tam skolabujem, to už viem dopredu, ale bohužiaľ pri sekcii sa bez toho nezaobídem.. o všetkom sa radím s mojou anesteziologičkou, a nerobí to prvý krát... vie čo pichá a ako pichá.. určite že to uľaví od bolesti, ale čo mám aj v rodine aj kamošky, rodili bez EPI..
ale prežijeme to.. nie sme z cukru..

kolienko
28. dec 2009

dakujem a o epi súhlasim s tyta....sesterka mala epi a hovorila, ze normalne aj chodila. len mala utlmenu bolest....no uvidíme.....mozno to prebehne tak rýchlo, ze sa ani nenazdame a maly bude vonku.... 😵

slenka
28. dec 2009

kolienko ja som si pri prvom porode vravela, ze EPI si dam len ak bude treba. Bola som viac proti ako pre. Ale nakoniec som si ju vypytala a bola som rada. Koli bolestiam a zavedenym infuziam som musela len lezat takmer celu noc aj dopoludnie. A ked mi pichli EPI tak som si konecne na 1,5 hodniky pred porodom zdriemla. A aj s EPI som vedela kedy mam kontrakcie a kedy mam tlacit. Ale necitila som ich ako bolest ale iba ako tlak. A teraz si asi tiez dam EPI ale zavisi od toho ako dlho bude porod trvat. Tu je vyhoda, ze EPI mi pichnu kedykolvek, aj vtedy ked uz sa tlaci.

katka22r
28. dec 2009

noo kocky tak to mate vydrz ja musim poklopkat klopi klop ze ma vzdy beru nacas ci u mojho gynek.kde vzdy idu prve tehulky ci v nemocke kde budem rodit....no na pasoch mi dnes tiez ukazalo kontrakcie ale ze dost hranicne tak uvidime v stredu ako dopadneme ale ked tak prihlasim sa s nemocky ak bude mala na svete 🙂

marushka
28. dec 2009

ahojte, babulky

mini - ďakujem za IP, odpísala som ti 😉 😉 😉

kočky, ste sa bavili o epi a spinále - ja som síce našťastie rodila prirodzene, ale - nechce sa mi čítať kto konkrétne 😉 😉 😉 už o tom písal - tiež ma to zaujíma, neviem ako s tou svojou symfýzou dopadnem....ale vraj je lepší spinál - aj kôli ihlám, ale hlavne pri epi cítiť tlaky a to rozhodne nie je nič príjemné, asi by som si osobne zvolila spinál 😉 😉 😉

motylik22
28. dec 2009

ahojte babi ja viem že existuju plno zoznámi čo si zobrať do porodnice ale podla mna tam nesu napisane naozaj potrebné veci...babi ktore viete čo naozaj budem potrebovať tak pište...dik... 🙂 🙂 🙂 🙂

lopezka
28. dec 2009

ahojte 😀 ,
idete niektora zajtra do poradne na antolsku ? a ak ano, neviete ci bude ordinovat rozemberg ? 😉

dnes sme s buducou krstnou mamou boli kupovat nausnicky pre nasu krpatu 😉 aj by som ich dala do albumu, ale absolutne sa nedaju odfotit, nie je to jasne vidiet 😖

inak v noci chodim stale na wc kazde 2 hodky, tak absolutne nie som vyspata .....no je to asi generalka pred porodom, aby som si zvykla 😎 😠

petronelka, krasne babenko, blahozelam 😀 😉

olienka, drzim palcoky 😀

sisipetka
28. dec 2009

Olienka drzim palce, aby ste to pekne zvladli a neboj sekcia je sice dost narocna par dni po, ale z lasky k babatku aj na bolest zabudnes.
Maruska, nechcem komentovat ruzinov - chodila som tam pocas prveho tehu a troska viac povsimnutia a sledovania tehulky, tak sme mohli byt doma 4 😔 Ale pevne verim, ze budete ok a malinka sa pekne vypyta na svet, ked bude treba.

Antonia: prva sekcia bola u mna v uplnej narkoze - cievkuju, vstavas po 12tich hodinach a cievku potom davaju dole. Dietatko vtedy dostava uspavacie latky spolu s tebou, tak je potrebne, aby ho cim skor z maminy vybrali - po porode takymto sposobom byva dost spave, kedze je mierne opantane latkou, ktoru ti dali. Uplna narkoza sa voli len v urgentnych pripadoch alebo ked nezabera spinal.
Druhu sekciu som mala spinal, cievkuje sa tiez, lezis 24 hodin a az potom vstavas a cievka ide prec. Je to setrnejsie k babatku a taktiez sa mamicka dostava rychlejsie do normalu ako po uplnej narkoze. Pre mna to bolo dost psychicky narocne, ale ked sa rozhodnem pre dalsie tehu, ktore musi ist uz tiez sekciou, tak volim spinal, nakolko som z neho nemala ziadne problemy a poporodna adaptacia bola celkom rychla.
A moje pocity a bolesti: najprv som si prestala citit nohy a vlastne cele podbrusko. Cely cas sa so mnou rozpravala anesteziologicka a zistovala moj stav- ci mi nie je zle, toci hlava a pod. Mne prislo troska zle, tak mi dali nejaku latku do zily a vsetko preslo, akurat ma to viac oblblo. Cely cas sa so mnou rozpravala o veciach mimo operacie a akurat, ked isli malickeho vyberat, tak hovorila, ze ma to bude tahat a budem citit ako ho vyberaju. Nic som necitila, az ked som ho videla, tak som vedela, ze ho vybrali 😉
Po sekcii ma hned dali na izbu a tam som mala asi 2 hodiny taku triasku akoby vonku bolo -10 °. Vraj je to normalny jav. Myslim, ze do takych 3 hodin som si citila nohy a potom bolesti. Daju sa vydrzat, treba si pytat cipok proti bolesti na noc. Mne to velmi pomohlo, lebo to stahovanie zasitej maternice dost boli. Vstavanie po 24 hodinach bolo celkom ok, dost som sa toho bala, lebo po prvej sekcii som myslela, ze umriem od bolesti. Druhy den bol skor o polohovani v posteli a snahe sa co najlepsie dostat na wc. Treti den bol najbolestivejsi, lebo uz si viac rozhybana a ta rana je velmi namahana. Akoby ta tam rezali alebo tahali...naozaj to dost vycerpavalo a vzdy som s ulavou vydychla, ked som ostala lezmo na chrbte v posteli. Stvrti den uz lepsie a piaty den som si vedela predstavit i dalsie tehu 😉
Takze kocky nebojte sa toho. Mam 2 sekcie za sebou, jednu i s tazkym koncom a druhu tiez troska stazenu, kedze maly bol par dni na Jiske....ale som tu, tesime sa z Christianka a pozitivne myslime do buducnosti 😵

sorry za taky dlhy prispevok...a prajem pekny vecer.....

Petronelka, krasne babatko...a ake vlasatucke 😉

tyta
28. dec 2009

Lopezka - ja idem zajtra, neviem, kto tam bude.

katka22r
28. dec 2009

kocky dobru noc 🙂

k.a.t.k.a.
28. dec 2009

Lopezka, Tyta aj ja idem zajtra na poradnu 😀 Rozemberg tam nebude, ma dovolenku, povedal ze mam prist na pol deviatu a mozem do hociktorych dveri ist 😉 Takze mozme dat spicha 😀

k.a.t.k.a.
28. dec 2009

Antonia cievkovanie vobec skoro necitit, mne ho dokonca robila nejaka studentka, sa na mne asi ucila a podarilo sa jej to az na 2x 😅 mna to steglilo, som si myslela ze sa jej tam pocuram 😀 Aj z klystyru mam vesele zazitky 😀 ono lezite na koze, naleju do vas mydlovu vodu a potom ze vstante 😕 a ja som na nu civela ze ako mam akoze podla nej s plnym zadkom vstat 😀 som ju este poprosila nech mi da dole ponozky biele nech si ich nahodou neose.. 😀 a potom bombova hlaska ze zadrzte na 10 min 😀 tak s vyplestenymi ocami a prekrizenymi nohami som na nu kukla ci to mysli vazne, tak som vydrzala az 10 sec. 😀
O spinali hovoria ze je setrnejsi pre dieta ako celkova narkoza 😉 ja som nemala ziadne problemy po nej 😉

lopezka
28. dec 2009

Tyta & Katka, tak sa tam teda uvidime 😉
ja som prave nevedela, ńa kolku tam mam ist ....ale asi je to teda jedno, ked tam rozi nebude 😖
katka a nevies ktory doky tam bude? 😉

k.a.t.k.a.
28. dec 2009

Lopezka neviem snad nie Janac, ak bude on tak idem do inych dveri 😝

lopezka
28. dec 2009

Kati, tak to budeme 2 😀 tiez mi nejak nepadol do oka a po tej minulotyzdnovej "prehliadke" ...no comment 😖

tyta
28. dec 2009

Lopezka, ty si mala minule Janaca? Ja som mala Jancoka...
k.a.t.k.a. - preco nie Janac? Pocula som o nom, ze je dost svojsky, ale osobne ho nepoznam, vraj je vyborny odbornik.

meggieya
28. dec 2009

cafte baby.. tak dnes som isla k lekarovi koli tvrdnutiu, lebo cele dni mam brusko tvrde. Tak zistil, ze som otvorena na 2cm a kedze som mala zvyseny tlak, tak mam ist zajtra na prijem na hospitalizaciu, ale pochybujem, ze si ma tam koli tlaku nenechaju, ci?

minix
28. dec 2009

baby, janac je ako odbornik fajn, vie toho vela, len obcas je umrucany. 🙂)
ale ked si s nim sadnete, tak to je uz potom ok. Takisto si ho pamatam z vizit iba ako zamraceneho umrucaneho pana so zmrastenym obocim, ale verte mi, nie je to ziadna tragedia. 🙂)

k.a.t.k.a.
28. dec 2009

Tak snad odbornik tam je kazdy a fakt nemam naladu na nejakeho uja so zmrastenym obocim, naladky nech si ventiluje doma 🙂

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre