Mamičky. Február 2010

zusika
12. jún 2009

Ahojte... Je tu už niektorá, ktorá vie, že bude mamičkou vo februári 2010? Ak nie, tak uričte každú chvílu objavíte krásne // a budete rovnako šťastné ako ja. Budem sa tu na vás tešiť!!!

zuzulik
12. aug 2009

ahojte tehulky 😵 , dlhsie som tu nebola, ale snazim sa Vas aspon citat, aby som mala prehlad.
Blumka mne to Dr. vysvetlila tak, ze pri NT sa zistuju chromozonalne vady a pri tripple testoch - VVV tj. vrodene vyvojove vady... ja mas NT na buduci stvrtok, krv som dala minuly tyzden. Dufam,ze vsetko dobre dopadne, mam "boja".
Inak bambulky dnes ma pobolieva brusko, picha ma v nom, nie nejak intenzivne,ale picha... mam sa znepokojovat?? mavate to niektora? vravim si, ci to nie je tym roztahovanim maternice ?! 😉
kika 58,drzim palce 😉

zuzulik
12. aug 2009

inak kika, my mame rovnaky termin 😀 😵

blumka
12. aug 2009

zuzulik a to nie je to iste? ved pri oboch sa urcuje napr. downov syndrom..no musim vygooglit

zuzulik
12. aug 2009

no asi tym, ze je to babatko vacsie, tak ho mozu preskumat blizsie .... nie, neviem , netusim...idem k tomu nieco pohladat...

kika58
12. aug 2009

no zuzulik to je super, ako sa tu tak divam vacsina kociek ma uz vyssi tyzden
ale nechcem to urieknut ale ja sa uz citim lepsie ako pred 1-2 tyzdnami
😅 do poradne idem az 20.8. a to budem mat presne 13 ukonecenych tyzdnov, tak som zvedava co a ako
no a sefke som to este nepovedala stale tam niekoho ma ale dnes uz chcem rozhodne 😕 ona je vpohode ale predsa je to horuca infoska uvidim ako zareaguje 😎
no a mna brusko ani nepobolieva veselo si na nom spim len ho mam nejake nafukle, len teraz neviem ci to uz babo alebo len moje spekaciky 😀

zuzulik
12. aug 2009

kika : ja idem tiez 20.8. k DR -caka ma NT

olifcek
12. aug 2009

kika i ja mam pocit, ze sa mi brusko nejak nafuklo, ale..opat nechodom dobre na wc, no, tak je to mozno tym x;o) ved dnes rano som uz mala +1kg od zaciatku tehu, hech...glg...len nech to ide pomaliky x;O)

paq daj vediet ako sefka zareagovala 😉

zuzulik
12. aug 2009

Blumka, takze podla mna ide o to iste vysetrenie viz nizsie:

Vyšetření ultrazvukem
První stupeň

Probíhá mezi 11. - 14. týdnem se zaměřením na časný záchyt možných vývojových vad plodu. Při tomto ultrazvukovém vyšetření se stanovuje velikost plodu a provádí tzv. datace gravidity, kdy se určí předpokládaný termín porodu. Ten je přesnější než termín podle poslední menstruace nebo podle prvních pohybů plodu. Určuje se počet plodů a jejich vzájemný vztah (dvojvaječná event. jednovaječná dvojčata, vícerčata apod.).
Jak již bylo zmíněno, zaměřujeme se na vývojové vady plodu. Některé závažné vývojové vady lze již v tomto termínu odhalit, a to podle některých ultrazvukových známek (ztluštění šíjového projasnění plodu, chybění nosní kůstky), lze i stanovit větší míru rizika vývojové vady plodu a doporučit provedení podrobného vyšetření plodu. To zahrnuje odběr plodové vody, odběr vzorků choriové tkáně (část placenty) ke genetickému vyšetření.

Druhý stupeň

Ultrazvukové vyšetření se provádí mezi 18. - 23. týdnem se zaměřením na podrobné prohlédnutí plodu k odhalení vývojové vady.

V tuto dobu je možné u rizikových pacientek doporučit i speciální ultrazvukové vyšetření dětským kardiologem, zkušeným v prenatální kardiologii. Toto vyšetření je vhodné pro ženy s anamnézou srdeční vady, event. podezřením na vadu plodu, s rodinnou či jinou zátěží. Provádí se jako vyšetření specializované a není doporučováno rutinně všem.

Třetí stupeň

Třetí vyšetření se provádí mezi 30. - 32. týdnem těhotenství a opět slouží k vyšetření plodu a event. odhalení vývojové vady, změření velikosti plodu a stanovení jeho správného růstu, určení polohy placenty a množství plodové vody.

zuzulik
12. aug 2009

akurat v 1. trim. ide os skore zistenie vyv. vad, v 2.trim. o podrobnejsie zistovanie vyv. vad..a 3.trim. o event. zistenie vyv. vad....
takze na ihlach budeme cele tehotenstvo 😉

maculik
12. aug 2009

kika, chodila 🙂
koncila som v 1998, a ty?

zuzulik
12. aug 2009

Biochemický screening - triple testy

Další možné zjištění rizika vývojové vady plodu umožňuje biochemický screening.

Dnes se standardně provádí odběrem krve mezi 16. - 17. týdnem těhotenství, při kterém zjišťujeme hladiny tří hormonů (alfafetoprotein, hCG a estriol - proto název triple test) a přepočítáváme na věk ženy.

Toto vyšetření nám při pozitivním výsledku odhalí riziko genetické (chromozomální) vady plodu se 64% pravděpodobností. Při pozitivním výsledku je doporučeno těhotné ženě podrobnější vyšetření - odběr plodové vody (amniocentéza), které je v tomto případě plně hrazené pojišťovnou a slouží ke genetickému vyšetření plodu. Na některých pracovištích je již dnes možné provést biochemické vyšetření od 10. do 12. týdne, které současně s podrobným ultrazvukovým vyšetřením ve stejném období stanoví riziko chromozomální vady plodu s pravděpodobností až 84 %. Invazivní vyšetření (amniocentézu nebo odběr vzorků choria placenty) je tak možno provést dříve.

blumka
12. aug 2009

no akosi mi stale nejde do hlavy, preco ked triple testy su nespolahlive a NT je percentualne spolahlivejsie, preco triple su povinne a NT nepovinne...no nechapem...popytam sa lekara to bude istejsie...Mne v USA v prvom tehu robili len NT a triple nie, takze tomu fakt nerozumiem a povedala by som teda ze zdravotna starostlivost v USA urcite nie je zaostala....

zuzulik
12. aug 2009

no v ČR tripple testy povinne nie su... a pomaly s aod nich ustupuje...a tak to bude aj na SK...

blumka
12. aug 2009

na tehotenstvo.academy som nasla asi zatial jedine rozumne vysvetlenie, ze donedavna sa robil len ten triple test ale ze ked sa v dnesnej dbe skombinuje s kombinovanymi testami z prveho trimestra (NT) tak sa ziskava integrovany skrining, ktoreho pravdepodobnost zachytenia vrodenej vady je od 94 do 99 %...hmm

kika58
12. aug 2009

maculik ja som o rok starsia koncila som v 1997
tak potom si ta pametam z autobusu 😀 si vystupovala v mestecku pri krcme sa mi zda 😅 ale nezdravli sme sa, poznam ta z videnia, teda pokial si to ty, co si myslim 😀
ja som byvala na Lukach teraz som vydata v Zarieci 😅
a ty si kde teraz?

janielah
12. aug 2009

blumka, ty si kedy pri prvom baby vedela, co to bude?

nemina
12. aug 2009

blumka doktor povedal ze na 90 percent ked su zle pri prvom tehotenstve sa to bude opakovat zase pri druhom. ja teda dufam ze sa nebudu. aj si hovorím ze nebudem sa tak stresovat ako ked mi vysli prvy krat zle , ale ono sa to lahko povie a tazko robí.

blumka
12. aug 2009

nemina, ved ale to je strasne od too lekara ze ti to povedal..prve babo mas zdrave a on ti uz dopredu hovori, ze zasa vysledky budu zle? to co je za lekara....aj ked to vedel ze budu zle ma drzat hubu...a co ked budu dobre? to uz teraz sa ides stresovat?
janielah od 19tt ked mi robili morfologicky utz

alex
12. aug 2009

kika čítam že riešiš oznámenie šéfke, ja som sa tiež rozhodla, že to dnes oznámim šéfovi, ale neviem nabrať odvahu. Lenže ja som tu len dva mesiace zamestnaná, tak preto mi tak lepí.

nemina
12. aug 2009

on to preto hovoril aby ma dopredu informoval ze aj ked budu zle este to nic nemusí znamenat. nezabudnem na ten den ked mi volal domov ze mam príst do ordinácie lebo mam zle vysledky. bol to riadny sok a riadne som si tam u neho poplakala. asi preto mi to povedal aby som zas nestresovala. mam zname co im doktor narovinu povie ze on tým vysledkom nedáva nejaku extra dolezitost lebo su fakt nepresné radsej nech sa nestresuju pacientky.pri prvom tehotenstve som si tu radost z babetka nemohla vychutnat az do kedy mi neprisli vysledky.stale som rozmyslala co budem robit ak budu zle. aj teraz mam z toho zly pocit ale uz sa preto tolko nestresujem.

blumka
12. aug 2009

nemina to chapem, ale na co potom hovori nieco dopredu? ved ked budu zle stacia ti stresy potom..uz si tym raz presla, takze pravdepodobne budes vediet ze to nie je az take zle ako sa to javi...no a tu je ten problem..na co sa vlastne tie triple testy robia ked ani lekar im nepriklada extra dolezitost 😕

nemina
12. aug 2009

maju to zakonom urcené tak to robia nezálezí im na tom ako ti mamicky väčšinou zbytocne stresuju 😠 . podla mna by mali pocas tehotenstva posilelat na specialne sono k nejakému fakt dobremu doktorovy co sa tým zaobera a nemusia robit ani triple testy.

alex
12. aug 2009

uff, tak to mám za sebou, šéf to zobral úplne perfektne, pogratuloval mi. A ja som sa tak bála 😵

blumka
12. aug 2009

alex...super, mas o jednu starost menej 😉

olifcek
12. aug 2009

alex ved nebolo sa coho bat x;o) a co sa ma stat, stane sa 😉

alex
12. aug 2009

no mi odľahlo veru 🙂

zusika
autor
12. aug 2009

ahojte....alex, no moj sef to stale nevie 😀 a pohravam sa s myslienkou ze mu to poviem az po 15.9. - dovtedy si este nic nevsimne, mam tam aj dovolenku...tak asi to aj pocka
3D alebo 4D... podla mna je to jedno... - tam kam sa chystam ja - Hlohovec - 40€

mmaarrttiinnaa
12. aug 2009

blumi mne lekar povedal ze dakedy sa robili len tripple testy to bolo jedine na zistenie vyvoj. vad potom prisli NT ale tripple ostali ako povinne a smerodajne ale o par rokov asi vsetci prejdu na NT a NT budu povinne a tripple sa robot nebudu len na to treba cas

inak dlhsie som tu nebola asi 3 hodky som robila na zomu lekvariky zavarila som si asi 30 sklicok 15slivkovych 15broskynovych tak ma teraz boli chrbat asi sa pojdm dakde natiahnut 🙂 ale na zimu sme pripraveni

dianab
12. aug 2009

Ahojte! Pridávam sa k Vám. Tiež máme mať baby vo februári 2010 🙂
Vie mi prosko niekto povedať, že ako to je s tým testom, čo ste si ho tu robili? Už som si robila 2 a tiež mi vyšlo, že máme mať chlapčeka, tak som zvedavá na tento.
Jaj a na 4D mi povedali, že to je neistý chlapček, lebo mal stehienka veľmi tesne pri sebe a zavadzala aj pupočná šnúra 😉

alex
12. aug 2009

zusik fíha, tak to bude riadne v šoku, keď mu to oznámiš a že si už v 5mesiaci 😀
Ja som čakala na ultrazvuk v 12tt, či bude všetko ok. A tiež som po dovolenke 😀

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre