Mamičky v Írsku

meli20
17. okt 2006

je tu niekto kto rodil v irsku?
kto?
😵

catalin
5. júl 2010

caute baby,

@ladysparky ja som vybavovala rodicovsky, a naozaj od 1.maja nemame nanho narok. a tiez som sa ohanala informaciami..nepomohlo 😀 proste ti ho neschvalia.a to ze si zdravotne poistena , tiez nezavazi.
apropo zdravotne poistenie na slovensku a praca v irsku...tiez uzasna tema...nekonecna...ja som tiez bola poistena v dovere po cely cas co zijem a pracujem v irsku..a to by sme nemali...lenze nikto v poistovni mi nevedel poradit alebo na 100% povedat ze sa to nesmie..az teraz nedavno..takze som sa dala odhlasit, a teraz cakam na vyrovnanie..

ladywitch26
5. júl 2010

@catalin s tym vyrovnanim pozor. oni ti sice poslu peniaze nazad, ale na buduci rok, ked si spravia poriadok v uctoch, tak ti poslu vyzvu na okamzite uhradenie dlhu, lebo za kazdy mesiac si tvoj lekar uctuje tzv. kapitacne platby. a ak si nahodou v tom case bola aj unho a predpisal ti nejake lieky, tak aby si este ty nedoplacala...

catalin
5. júl 2010

@ladywitch26 hej viem o nich, znama pracuje v poistovni tak mi to vravela, ale malo by to byt v poriadku..ku zubarovi chodim v podstate na cierno a vzdy mi urobi cenu, je to moj znamy a na gynde som mu vysvetlila ako to je, takze "akoze" som unho nebola niekolko rokov. 😉 coho sa bojim je moja obvodna lekarka, ktoru som nevidela asi 10 rokov ale bola taka mensia aferka s nou ze ludom dopisovala diagnozy do kariet...tym ktori tam davno neboli..aby nahanala body...ziadala som o vypisy za poslednych 5 rokov, tak uvidime..

ladywitch26
5. júl 2010

@catalin mna v apolle zrusili automaticky,ked som im povedala, ze idem pracovat do zahranicia. muza este vo vseobecnej presvedcili, nech si plati dobrovolne. teraz mame prakticky zrusene vsetko, mame len irsku medical card. ked cosi potrebujem pre stanku, tak detska lekarka to pise vsetko na muzovho synovca a ja si na gynde aj tak platim, lebo tam nemienim stravit pol dna, ked mam male dieta, tak sa objednavam na poobede a to poistovna aj tak nepreplaca. no a keby nieco vazne, tak ma osetria aj v ramci tej medical card, mame vydanu europsku tiez.

catalin
5. júl 2010

@ladywitch26 no ja som bola v dovere, predtym to bola sideria, vecne sa s niekym zlucovali..ja som im vysvetlila co v irsku platim, ze to je PRSI - pay related social insurance, a oni my stale tvrdili, ze kym v nazve nieje health insurance tak si mozem platit..bola som vedena ako dobrovolne poistena, ale toho roku som sa nasrala, dala prelozit definiciu PRSI a co v nej je a hotovo..nechcem aby raz prisiel domov mastny sek na pokutu..este danoveho uradu sa bojim...

ladywitch26
5. júl 2010

@catalin a preco sa bojis danoveho? vsak nezijes na slovensku a nemas tam prijmy, nie?

catalin
5. júl 2010

to je tiez taka osemetna tema..dane..prvy rok som v podstate mala podat danove priznanie, lebo som cast prijmov mala na slovensku..a potom tie dalsie roky su v pohode, lebo som danovy rezident irska, aj ked potvrdenie o tom im neposielam, aby o mne nevedeli 😀 tiez mam hlavu v piesku, mala by som to riesit...

ladywitch26
5. júl 2010

@catalin ja som sice mala nejake prijmy, ale neboli vacsie, ako nezdanitelne minimum, tak som im len napisala cestne prehlasenie a odvtedy to tiez neriesim. vsak kolko rokov je premlcacia doba, 5? 😀

catalin
5. júl 2010

@ladywitch26 lenze ja som ani to cestne prehasenie nenapisala... 😖 pojdem tam budem sa vydavat za inu osobu a uvidim co mi povedia 😀
neviem ci pri daniach je nejaka premlcacia doba...keby len 5 tak som za vodou 😉

zdenkam
5. júl 2010

@catalin takze neratat tentoraz s rodicovskym prispevkom vravis?
Popytam sa na urade, ale dobre vediet, nech nie som soknuta. Ano pisali tam ze od 1.5. sa zmenilo to nariadenie tykajuce sa rodinnych davok. Ale ma zaujima ci sa to tyka aj porodneho.

zdenkam
5. júl 2010

baby ja si zubara v Sr platim z vlastneho vrecka. Poistenie v SR uz 4 roky nemam. Len prvy rok ked som tu bola ako au pair tak som mala. To nebola oficialna praca. A teraz vam to vyjde takmer na rovnako ako osetrenie u zubara tuna teda aspon co sa plombovania tyka. Nastastie zuby sa mi nekazia moc. Klop klop. A gyndu som bola este len raz na ten smear test a to som zaplatila. Nejakych 2OO korun to vtedy bolo.

zdenkam
5. júl 2010

@catalin s tym danovym uradom je to tiez take zamotane. Najlepsie napisat na danove riaditelstvo a tam vam daju info z prvej ruky.

zdenkam
5. júl 2010

sorry, s rodicovskym viem ze isto neratat ako som uz pisala vraciam sa do prace, ale fakt ma zaujima to porodne. No nic Lenka78 presonduje, pojdem to vybavovat mesiac predo mnou. 🙂

zdenkam
5. júl 2010

@ladywitch26 jooooj pozeram,ze si sa uz prehupla cez 3Otku. Uz to bude rychlo z kopca teraz. 😀
ja uz len 1O dni a pride "deda" ako vravi Patrick. TAk planujeme s muzom kde ho vezmeme na vylet, alebo kde si urobia chlapsku jazdu, ked ja budem porodnici.
Inak by sme chceli vziat "dedu" na rybacku na mori, to by bol zazitok. Boli uz Vase polovicky? Moj muz uz davno. Si prenajali lod - zaplatili chlapikovi nejakych 25O Eur a on to riadil a oni lovili. Ja som bola vtedy tehu s Patrickomk, tak nesla som.

ladywitch26
5. júl 2010

@zdenkam ja zajtra zacinam 32.tyzden, tak uz tiez planujem nakup, nech mam co do tasky pobalit. lebo pochybujem, ze tentokrat to bude na termin. vtedy som sa setrila, ale teraz sa to neda, ked denne vlacim malu na rukach.
a to dlho planujes byt v nemocnici, ked si chlapi planuju vylet? ja tam chcem byt len jednu noc a nech ma pustia domov. naposledy som bola dve noci a to som mala co robit, aby som im neusla odtial.

zdenkam
5. júl 2010

@ladywitch26 jooj ja by som tiez tak moc chcela. Ale vies, ked ta 6 hodinova sanca prirode nevyjde, skor ako na 4 den ma po cisaraku nepustia. ☹
Ja som sa teraz nesetrila vobec ale tehu ovela lepsie ako to prve. Ziadne tehu priznaky a problemy a ani som tolko neposedavala a nerelaxovala - sak sa neda ked uz jedno dietata je. A stredu mam 39 tt.
TAk ano pekne nakup a skompletizuj, ja som to urobila presne tak v 32 tt ked som mala chlapov v Cechach. 😉

zdenkam
5. júl 2010

@ladywitch26 mna pustili pri Patrickovi po cisaraku na 5 den. ale uz na treti som sa stazovala ze mi je dlho a sa nudim. Fakt skoda, ze nepustaju skor tie co sa na to citia Som zvedava ci ak pojdem pod noze ci to budu klipsy ako predtym alebo tie vstrebatelne stehy. Ale ja by som tak moc chcela prirodzeny porod. Joooj. Hlavne kvoli tej starostlivosti o dalsie dietata potom. Ta je pri prirodzenom porode omnoho jednoduchsia. Navyse aj letiet domov chcem 6 t po porode a po cisaraku asi nebude najlepsie vlacit velky kufor. A proste aj to cele hojenie. Ale prirode nerozkazem. A chalpi planuju vylety ci ja budem alebo nebudem v nemocnici. Ak nebudem, tak sa pridam. 😀

catalin
5. júl 2010

@zdenkam ja som vybavovala porodne po 1. maji a bez problemov..tam sa nic nemenilo pokial viem. len ten rodicovsky prispevok je pase pre nas. inak peniazky boli na ucte do 3 tyzdnov. aj s rodicovskym prispevkom, teda len jeho malou castou, za obdobie od 19.aprila ked mi skoncila materska az do konca aprila kym neprislo do platnosti to nove nariadenie.

zdenkam
5. júl 2010

@catalin tak si ma potesila, lebo uz som sa o to bala. Tak super tych takmer 800 eur porodne potesi moc. Lepsie ako s prstom do oka. BAby, tomu neuverite, ale ja som dnes akasi ospala a to cely den. Takze dobru noc vsetkym.

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
ladysparky
5. júl 2010

@zdenkam sa necuduj, ze si unavenko, ved si jak nadopovana guaranou, furt kmitas 🙂 tak sa dobre vyspi 🙂
@catalin mne osobne sa zdr.poistenie oplati platit.. zacala som min.rok v auguste, kedy som zacala aj na sr chodit na pprehliadky kvoli tehu.. na prve vysetrenie som ho este nemala vybavene a bum 200 eur odislo jak nic.. este mam zalusk si to ziadat naspat, lebo mi bola karticka a teda poistenie schvalene spatne.. co sa tyka danoveho uradu, kym som pracovala, ziadala som si z tax office P21, ktora je dokladom o tom, ze sme tu rezidenti. a ten rok, co sme prisli, my este uctovnicka z predcch.zamestnania spravila rocne zuctovanie, takze by som mala byt ok.. dufajme,..
@ladywitch26 tak uz aj tebe sa to krati, aaaach, krasne obdobie prezivate tehulky 🙂 nerozmyslate niekedy nad tym, ze je toto mozno vase posledne tehu? ooch, ja by som chcela to dalsie niekedy az za par rokov, aby som si ho po dlhsej dobe mohla uzit, ale ktovie ci to vyjde ako planujeme.. uz nemam 18 ani 25 😕
po cisarskom som tiez bola v nemocke 5 dni, ale boli by ma pustili skor nebyt zltacky a strate na vahe vacsej ako 10percent.. u malej samozrejme.. ale mne bolo v nemocke fain, vobec nic mi tam nevadilo. domov som sa vsak chcela rychlo dostat kvoi tomu, ze som tu uz mala maminecku, inak pohodka 🙂
a moj maly drobcek rastie ako z vody a hybe sa ako cervik 😀 dviha sa na nozicky, zadok do vzduchu a takto cestuje po posteli 🙂 uz nejde nechat ju samu v hlbokom kociku lebo hrozi ze sa odtial odčervíkuje 😀

ladywitch26
5. júl 2010

@ladysparky no neviem ako ty, ale mne tehu vobec nepripada ako super obdobie. ja sa prave tesim na to, kedy to uz konecne skonci. vychovat deti by som si trufla hadam aj pat, aj odrodit to, ale tych hroznych 9mesiacov zazivat, tak to fakt nie 😝

janec79
5. júl 2010

@ladysparky maji, ja len na upresnenie...ten link, co si sem hodila bol o priplatku k prispevku pri narodeni dietata (co je tych cca 25000 sk) - na ten by si narok mala mat,nic sa nemenilo a myslim, ze aj na prispevok pri narodeni dietata (cca 4500 sk) Co sa vsak menilo, je pri rodicovskom prispevku, ktory sa pobera po uplynuti materskej - a ako zdenka vravela, po 1.5. nan nemas narok,kvoli tomu, ze strediskom tvojich zivotnych zaujmov je irsko.

Baby, ja som tu uz raz rozvirila hladinu kvoli zdravotnemu poisteniu, lebo som si myslela, ze si mozem dobrovolne doma platit, potom som po debate s inymi babami bola takmer presvedcena o opaku a teraz som opat tam, kde som bola. Navstivila som doveru - opat!! Zaver bol vsak asi taky, ze PRSI - sice zahrna aj "health contribution" ale neznamena to zdravotne poistenie. Je to ako ked sa platia u nas odvody do socialnej poistovne - ta ciastka sa tiez sklada asi zo 6.druhov poistenia, medzi ktorymi je aj "nemocenske", cize nie zdravotne. Tak ako u nas to nemocenske, aj odvadzanie prsi sluzi na vyplatu socialnych davok, na vyplatenie pn-ky a pod....Podotykam, ze sa nechcem s nikym hadat ani vyvracat nikoho nazory, toto mi bolo povedane a musim priznat, ze mi to celkom dava zmysel.
No a ked sa aj dane rozoberaju-je tam 10 rocna premlcacia doba. Co je na tom trosku odveci, je to, ze nie kazdy danovy urad na slovensku povazuje p21 ako doklad o rezidencii!!!!! Bohuzial, je to tak. Idealnejsie je, ked vam revenue potvrdi, ze ste boli povazovani za dan.rezidentov irska-najlepsie nie len 1 vetou a urcite, ak by raz doslo k tomu, ze vas danovy na slovensku vyzve preukazat roky stravene v irsku, je dobre nezahadzovat ci uz najomnu zmluvu, faktury za elektrinu atd - posluzia ako doklady na preukazanie rezidencie.

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
miracle
5. júl 2010

@janec79
Nakoniec sme isli, bolo super, neprsalo, iba fukal vietor

janec79
5. júl 2010

@pele ja som poberala matersku z irska a po skonceni, co bol koniec juna min.rok, som poberala rodicovsky prispevok na slovensku az pokym som nenastupila opat tuto v irsku do prace.
@fidka79 a coze je s adamkom? ze by zub??? My robime male pokroky v uspavani-skusame ju nechat zaspavat samu a vobec to nie je take hrozne-zatial i ked nemame este vyhrate, je to len 4 noc -ale ked nechame otvorene dvere dokoran, tak mala zaspi aj sama, staci jej, ze pocuje nase hlasy od vedla 🙂 Pocuj, aj adamko sa chce silou-mocou krmit sam??? Niekedy je to na nervy, je hladna, ale ani za svet nechce od nas, len sama a sama. Ono to potom tak dopadne, ze sa vlastne ani nenaje a po chvilke zacne zurit, ze vyleje polovicu lyzicky skor, ako si ju stihne dat do ust...
@lenka78 sklbit zaujmy 2 deticiek urcite nie je take lahke, ako ked je iba jedno dieta.. Och, boze, dufam, ze raz budeme mat aj my dalsie, no momentalne mam pocit, ze elenka staci. Ale viem, ze to je len teraz, uz som sa dokonca aj prednedavnom pristihla, ako som si priala byt opat tehoska a mat dalsie... Ideal by bol tak o 2 rocky...no uvidime, co zivot prinesie. Ja osobne som prespala s malou inde nez doma asi ked mala 4 mesiace. Dokonca ona vedela, ze nie je doma a zaspavanie bol kriz...mozno prave, ked je sofinka taka malinka, si este nebude uvedomovat ine prostredie...Ale pamatam, ze mne sa zdali aj tie 4 mesiace skoro, ale zas celkovo som bola z niektorych veci viac vyplasena, tym, ze to bolo moje prve deculko.
@zdenkam mas pravdu, zijeme spolu - v dobrov, aj v zlom, v stasti, aj nestasti..... 😉 len mi pride velakrat luto, ze nie som doma s malou, cas plynie neuveritelne rychlo a ona za chvilku vyrastie....Jeej, je to mile, ako mas premyslene do detailov cestovanie vlakom 🙂

janec79
5. júl 2010

@fidka79 no po pravde, uz sa aj ja poberam, este by som sice vydrzala, len potom to ranne vstavanie je zufalstvo 😉 Nemohla som byt skor na nete, lebo (sa chvalim kade chodim) som zacala poctivo do posilky chodit, tak som vecer, ked sme dali chrusta do posielky, isla troska popracovat na sebe. Zajtra mas volno, ci?
@miracle oooo, tak super, do kelu, ja som bola uplne nastartovana tam ist...ale co uz, robino slubil, ze na buduce, ak by sa nieco podobne dialo, tak uprednosti nas a nebude nikoho stahovat 😉 A bolo tam vela ludi? Inak tuto v talla neskutocne fucalo, vysla som s malou von a ona chuda nemohla ani po vlastnych, potom, co ju 2x zhodilo, som ju radsej posadila do kocika a tak sme sa vencili...
@ladysparky a co ze je problem, ze nemame 18, ci 25?????? stale casu na druhe mimco, zas nerob z nas stare babizne 🙂

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
janec79
5. júl 2010

@ladywitch26 ja si ani neviem predstavit, ze by som prezivala tehu tak zle!!! Vydrz, po zdenke si na rade ty a uz si v druhej polke 😉
@catalin urcite netreba posielat ziadne potvrdenie danovemu, ze si rezident, to len ak ta vyzvu, treba vediet predlozit.

no ale najvyssi cas vypnut pc, vsetkym vam prajem krasne sny 😵 😵

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre